ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ flash banner ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΘΟΛΟΥ fla

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
PGOUDAMANIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PGOUDAMANIS » 12 Φεβ 2005 02:40

Καλημέρα....θέλω να φτιάξω ένα flash banner χωρίς να γνωρίζω καθόλου flash, μπορεί να "ακούγεται" αφελές αλλά αυτή είναι η αλήθεια και επειδή έψαξα σχεδόν όλο το forum δέν βρήκα κάτι το οποίο "θα με πάρει απο το χεράκι" σαν εντελώς αρχάριο και θα με βοηθήσει στην δημιουργία αυτού.
Ξανατονίζω ότι δέν ξέρω καθόλου και τίποτα σε ότι αφορα το Flash by Macromedia.

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pixelatorios » 12 Φεβ 2005 04:16

Καλημέρα....θέλω να φτιάξω ένα flash banner χωρίς να γνωρίζω καθόλου flash μπορεί να "ακούγεται" αφελές αλλά αυτή είναι η αλήθεια
Είσαι απότομος και απαιτητικός, σαν να λες δώσε μου τις γνώσης σου για να βγάλω άκρη.
όλο το forum δέν βρήκα κάτι το οποίο "θα με πάρει απο το χεράκι"
Αυτό το forum βοηθάει άτομα που θέλουνε να μαθαίνουνε!!!!.... :reading:

pixel......lol
motion. web. print. designer

Άβαταρ μέλους
PGOUDAMANIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PGOUDAMANIS » 12 Φεβ 2005 17:13

Pixelatorios έγραψε:
Καλημέρα....θέλω να φτιάξω ένα flash banner χωρίς να γνωρίζω καθόλου flash μπορεί να "ακούγεται" αφελές αλλά αυτή είναι η αλήθεια
Είσαι απότομος και απαιτητικός, σαν να λες δώσε μου τις γνώσης σου για να βγάλω άκρη.
όλο το forum δέν βρήκα κάτι το οποίο "θα με πάρει απο το χεράκι"
Αυτό το forum βοηθάει άτομα που θέλουνε να μαθαίνουνε!!!!.... :reading:

pixel......lol
Καλησπέρα,γιατί είμαι απότομος και επιθετικός ??? Επειδή παραθέτω τα γεγονότα όπως ακριβώς έχουν ??? Δέν ζήτησα η απαίτησα απο κάποιον η κάποιους να μου δώσουν εδώ και τώρα τις γνώσεις τους...απλά έδωσα "στίγμα" ότι δεν γνωρίζω τίποτα απολύτως απο flash....
Δέν μπορώ να καταλάβω το γεγονός απο πού απορέει η επιθετικότητα την οποία ισχυρίχεσαι ????

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 12 Φεβ 2005 18:41

kala okz kai emeis se agapame ...
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pixelatorios » 12 Φεβ 2005 19:06

Την λέξη επιθετικότητα δεν την ανάφερα καθόλου, αλλα όταν διαβάζω μερικές φορες κάτι τέτοια topic σε στιλ σαν το δικό σου ( θέλω να φτιάξω ένα flash banner χωρίς να γνωρίζω καθόλου flash )μου γυρνάνε το στομάχι.

Λίγο διπλωματία δεν θα έβλαπτε.

Λοιπόν ας γυρίσουμε στο θέμα, βοήθεια για flash θα βρείς στο www.flashkit.com στην κατηγορια movies δώσε στο search την λέξη banner και κάτι θα βρείς.
Μετά ξαναρωτά άμα δεν κατάλαβες κάτι, η δεν καταφέρνεις κάτι.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 12 Φεβ 2005 19:21

basika n pio sosti apavtisi se mia tetoia erotisi eivai.
- MA8E FLASH GIA NA TO FTIAKSEIS !!!!
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 12 Φεβ 2005 20:41

Νομίζω ότι δεν είναι πολύ ευγενικό να σχολιάζουμε το θέμα κάποιου και να τον κατηγορούμε ότι είναι απότομος και απαιτητικός (χωρίς να είναι εμφανές αυτό :roll: ). Απλά μπορούμε να μην απαντήσουμε. Λέει ότι είναι αρχάριος και θέλει βοήθεια ... δεν είπε ότι θέλει να του φτιάξουμε το banner. :snooty:

Λοιπόν δεν το http://www.xaraonline.com/ για οnline tools ή πήγαινε στο xara.com να κατεβάσεις κάποιο trial του xara webstyle. Το xara βασίζεται σε templates που προσθέτεις κείμενα (δεν ξέρω αν είναι flash ή gif).

Αν θέλεις να δημιουργήσεις δικά σου banner πήγαινε στο swishzone.com και κατέβασε trial του swish max.Είναι πιο εύκολο από το flash και αρκεί για το μέσο webmaster, αλλά και για γρήγορα projects. :kaloe:

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 12 Φεβ 2005 22:09

billt, δέν είναι αρχάριος. Εγώ είμαι αρχάριος. Απλά δέν γνωρίζει καθόλου flash. Και το κακό είναι οτι δέν ασχολήθηκε καθόλου. Σχεδόν την ίδια μέρα που ξεκίνησα να ασχολούμαι βρήκα και το flashkit. Και μέσα απο κάποια movies που κατέβασα άρχισα να καταλαβαίνω το τί έστι flash, γιατί αναφέρονται σε αυτό σαν movie κλπ. Αρχισα να καταλάβαίνω το motion tween και με την βοήθεια του photoshop, έφτιαξα το πρώτο μου flash μέσα σε 2 ωρίτσες.

Δεν νοείτε να λέμε δέν ξέρω τίποτα, πάρτε με απο το χεράκι και μάθετε μου. Αρχίζουμε να ξεσκονίζουμε tutorial, στρώνουμε τον ποπό μας κάτω, τραβάμε και κανα δυο ξεγυρισμένα ξενύχτια και ΑΜΑ τα βρούμε μπαστούνια, τότε ρωτάμε. Αλλιώς δέν έχει νόημα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pixelatorios » 13 Φεβ 2005 00:01

Όλοι έτσι ξεκινήσαμε, μαθαίνοντας και ξανά μαθαίνοντας, και ρωτώντας. Το flashkit το ευχάριστο που υπάρχει. Και μην μου πείτε ότι το flash είναι δύσκολο, χρειάζεται προσοχή συγκέντρωση και επιμονη.
:crash: η μάθηση :roll: η συγκέντρωση :idea: η ιδέα σου :wink: η ικανοποίηση :yea: η επιτυχία του deadline :pint: το γλέντι

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 13 Φεβ 2005 17:20

Ναί ρε παιδιά έτσι έιναι...

Εγώ επειδή την περίοδο που άρχισα να μαθαίνω το flash δέν είχα κάν Internet έκατσα και το έψαξα και βρήκα την άκρη μόνος μου...

χωρίς παρεξήγηση PGOUDAMANIS αλλά για να σε βοηθήσουμε θα πρέπει να ξέρεις και λίγα βασικά...

Πώς να σου δώσει κάποιος βοήθεια άν δέν ξέρεις τί είναι το layer, το timeline η το keyframe? :wink:

Tutorial για εισαγωγικά θα βρείς και στο fstuff η και στο net γενικότερα. Ρίξε μιά ματιά και άν δέ καταλάβεις τίποτα ρώτησέ μας. Δέν είναι τίπτα το φοβερό... τρείς μέρες στο χαλαρό..
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Άβαταρ μέλους
PGOUDAMANIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PGOUDAMANIS » 14 Φεβ 2005 23:26

spookyb52 έγραψε:Ναί ρε παιδιά έτσι έιναι...

Εγώ επειδή την περίοδο που άρχισα να μαθαίνω το flash δέν είχα κάν Internet έκατσα και το έψαξα και βρήκα την άκρη μόνος μου...

χωρίς παρεξήγηση PGOUDAMANIS αλλά για να σε βοηθήσουμε θα πρέπει να ξέρεις και λίγα βασικά...

Πώς να σου δώσει κάποιος βοήθεια άν δέν ξέρεις τί είναι το layer, το timeline η το keyframe? :wink:

Tutorial για εισαγωγικά θα βρείς και στο fstuff η και στο net γενικότερα. Ρίξε μιά ματιά και άν δέ καταλάβεις τίποτα ρώτησέ μας. Δέν είναι τίπτα το φοβερό... τρείς μέρες στο χαλαρό..
Σωστή απάντηση....αρχιζω και "ψιλομπαίνω" στο νόημα, ευχαριστω επίσης όλους όσους προσπάθησαν να βοηθήσουν....απλά είχα την αίσθηση ότι θα ήταν εύκολη η δημιουργία ενός Flash banner όπως στην απλή HTML.
Η ακόμα ότι θα υπήρχαν site που υπάρχουν σε όλο το διαδίκτιο με έτοιμες gif annimations foto που απλά συμπληρώνοντας τα στοιχεία που θέλεις και έχεις έτοιμο το banner σου. Κάπως έτσι το φαντάστηκα.
Ευχαριστώ πάντως :)

ataktos

Δημοσίευση από ataktos » 15 Φεβ 2005 15:03

yparxi to www.flashkit.com pou sou dini etima flash kai allasis to keimeno an thelis .... etsi ekana kai ego se kapia flash !!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης