Υπόδειγμα συνεργασίας με γυναίκα. Μικρή πρόσφατη ιστορία

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 12 Φεβ 2005 04:20

Πέρα από το χιουμοριστικό τίτλο που έβαλα για να σκανδαλίσω, ακούστε τι έγινε τις προάλλες:

Έχω αναλάβει ένα project για μια μεγαλομεσαία εταιρεία παραγωγής (δε λέω τι παράγει γιατί θα καρφωθώ). Αφού φτιάχνω το ιντερνετικό προσχέδιο και το δείχνω στον ιδιοκτήτη μου λέει οκ, μου αρέσει, συνεχίζουμε. Θα συνεννοείσαι όμως με την κυρία τάδε στο εξής. Οκ - Οκ.

Αφού πέρασε το εύλογο χρονικό διάστημα των 5 μηνών, με παίρνει τηλέφωνο η κυρία τάδε και μου λέει ότι έχει έτοιμο το υλικό με τα προϊόντα για να τα περάσω εγώ. Οκ - Οκ.

Μετά από μια βδομάδα έρχεται courier με το φάκελο. Διαβάζω και παραθέτω περιληπτικά:

Αγαπητέ κύριε, και εγώ κάπως έτσι είχα σχεδιάσει το site (?!). Ορίστε οι αλλαγές -σημειωτέον δεν είχε γνώσεις web design-:
1) Θέλω το τάδε animation να βγαίνει από κάτω να πηγαίνει εκεί και να εκρήγνυται. Από την έκρηξη θα βγαίνουν χιλιάδες μικρά λογοτυπάκια.
2) Θέλω το border τάδε χρώμα, το bground εκεί άλλο χρώμα.
3) Θέλω στις 150 φωτογραφίες προϊόντων που σας στέλνω να αφαιρέσετε το bground και να βάλετε σκια
κλπ κλπ κλπ αναλόγου στυλ.

Να μην σας τα πολυλογώ, επειδή έχω μάθει να δουλεύω στις αντιξοότητες, κάθισα και τα έκανα σχεδόν όλα και μάλιστα δεν χρέωσα παραπάνω ούτε για το φωτομοντάζ που δεν το είχαμε συμφωνήσει. Λέω σχεδόν όλα γιατί το καραγκιοζιλίκι με το animation δεν το έκανα γιατί θα χάλαγα ένα ωραιότατο δυναμικό site. Εντωμεταξύ είχε πάρει τουλάχιστον 3-4 φορές τηλέφωνο στο μεσοδιάστημα (10 μέρες περίπου) ρωτώντας αν έχουν γίνει οι αλλαγές.

Την άλλη μέρα με παίρνει τηλέφωνο και λέει με επιτακτικό ύφος: κύριε τάδε γιατί δεν κάνατε αυτά που συμφωνήσαμε; (-ποιος συμφώνησε με ποιον?-) Μα καλά δε διαβάσετε αυτά που σας έστειλα;

Επειδή λοιπόν ήμουν ξενυχτισμένος με τις μ******ς που με έβαλε να κάνω και επειδή δεν είχα πιει ούτε καφέ λέω δε γίνεται, στο διάολο τα λεφτά θα την πάρει ο διάολος. Κι έτσι έγινε. Δεν την έβρισα βέβαια, αλλά φώναξα αρκετά λέγοντας ότι δε φτάνει που κάθομαι και δουλεύω τζάμπα, αλλά θέλει να επεμβαίνει και στις δουλειές των άλλων χωρίς να έχει γνώσεις.

Της κλείνω το τηλέφωνο στα μούτρα λέγοντας ότι σταματάει η συνεργασία μας και να βρει άλλους. Σκέφτομαι: "να πάει να μαμηθεί. με τόσα λεφτά κανείς δεν πρόκειται να της κάνει τέτοια δουλειά". Η κοπελιά που δουλεύει μαζί μου με άκουγε όταν μίλαγα και μου λέει ότι με αυτά που της είπες, αποκλείεται να σε ξαναπάρει. Λογικό. Αλλά δε θας μας πηδήξουν κιόλας.

Μετά από 4 ημέρες ακριβώς, παίρνει τηλέφωνο, δεν το σηκώνω εγώ, και λέει ότι είδε την παρουσίαση ο ιδιοκτήτης και του άρεσε και θα μείνει έτσι ακριβώς!

Υποθέτω: Την ώρα που τσακώθηκε μαζί μου και της είπα ότι δε συνεργαζόμαστε άλλο, θα την κατσάδιαζε ο ιδιοκτήτης (με τον οποίο δεν είχα ιδιαίτερες σχέσεις). Είδε τη μαλακία που έκανε και αναγκάστηκε να ρίξει τα μούτρα της και να γίνει η δουλειά.

Αποτέλεσμα: Ακόμα και σήμερα που είναι και επίσημα πελάτες μου στέλνει ταχυδρομικώς προϊόντα να περαστούν επειδή δεν καταφέρνει να χρησιμοποιεί ούτε τον πίνακα ελέγχου διαχείρισης προϊόντων -πραγματικά πανεύκολος. μια φόρμα συμπληρώνεις και ένα upload την εικόνα κάνεις-.

Μα γιατί να νομίζουν μερικές γυναίκες ότι πρέπει να έχουν γνώμη σε οτιδήποτε υπαρκτό λες και αγοράζουν ένα νέο συνολάκι;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 12 Φεβ 2005 04:53

eimoun se ena global sales training guide mias poli megalis danezikis poliethnikis gia na kano training sta atoma tis se ena sigkekrimeno komati kai ekei gnorisa enan consultant tis Mars -tis gnostis sokolatas- (den itan autis tis eterias to seminario).

anyway ekei egine olokliri analisi 3 imeron pou eicha tin tichi na tin parakolouthiso opou to main topic itan to exis CLIENTS ARE NOT ALWAYS CORRECT me liga logia o pelatis den echei panta dikio....to thema einai na tou to peraseis etsi oste na to katalavei.

omos ekei oi perisoteres erotiseis apo ta atoma pou kanane to training itane pos kaneis handling tis ginekes pou pernoun to go ahead decision giati os gnoston autes einai pou sou dimiourgoun ta perisotera provlimata kai ekei apantise o tipas oti...!!!! oi ginekes ontos einai asta na pane...pali kala esi tin glitoses haeahehae
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Freegreece

Δημοσίευση από Freegreece » 12 Φεβ 2005 12:41

Θα ρίξω λίγο το επίπεδο της συζήτησης λέγοντας ότι αν οι γυναίκες είχαν ανδρικό μόριο θα μας ..... και αυτό δεν το λέω γιατί δεν πιστεύω στην ισότητα αλλά επειδή πιστεύω, και αρκετές φορές αυτές ξεφεύγουν πολύ από τα όρια της ισότητας. Δεν είμαι κατά των γυναικών ίσα ίσα που είμαι λάτρης του γυναικείου φύλλου απλά η κατάσταση έχει πάρει μια ανώμαλη πορεία.

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 12 Φεβ 2005 16:05

Na sou po thn alithia exo synergastei kai ego me arketes gynekies, pou kathe mia ths eixe kai kapoia meionektimata opos afta pou aneferes:P

Pera omos apo afto omos exo gnorisei/synergastei me poli megalytero pososto adrwn oi opoioi pragmatika einai se poli xeiroterh katastash. Kai afto isxiei eidika ston tomea mas opou oi adres to paizoun "kseroles" kai to apotelesma einai tragiko se oles tis ergasies. Apo thn allh, oi pio polles gynekies (apo tis liges pou yparxoun se aftes tis douleies) einai para poli prosextikes kai epaggelmaties... kai exo arketa paradigmata synergatwn mou ;)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες