Task scheduling σε php

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Whistler

Task scheduling σε php

Δημοσίευση από Whistler » 13 Φεβ 2005 21:50

Γεια,
αυτό είναι το πρώτο μου post. Θέλω να φτιάξω μια συνάρτηση σε php, που δεδομένης κάποιας χρονικής στιγμής, πχ 13:15 να εκτελεί ένα κομμάτι κώδικα (προφανώς php) τη δεδομένη αυτή στιγμή. Σκεφτόμουν τη χρήση timer (όπως στη VB), αλλά δεν πρέπει να υπάρχει κάτι τέτοιο στην php (τουλάχιστον δεν το βρήκα). Αν έχετε κάποια ιδέα παράκαλώ πείτε μου.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Task scheduling σε php

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 13 Φεβ 2005 22:43

orea erotisi :)

lipov egw 8a sou pw merikous tropous pou mporeis va to kaveis afto kai apo ekei kai epita apofasizeis pos 8a kivi8eis.

Arxika va po se osous dev kserouve oti otav n php eivai egkatestimevi kai givete xrisi meso tou httpd tote periorizete gia logous asfalias to script se kapoio timeout xrovo px 40 seconds . Afto simevei oti otidipote exeis va kaveis prepei va givei mesa se afta ta defterolepta priv klisei biea to script.

opote dev eivai boliki n xrisi tis php meso isapi module n sav fastcgi n cgi . Etsi mpevei stnv mesi to cli tis php (command line interface) to opoio eivai ousiastika n shell version tis php. ekei mporeis va ekteleseis eva scriptaki px ./arxeio.php
to opoio va ektelei eva kodika.
Se afti tnv periptosi prepei va kaveis eva aveao loop to opoio va koitaei px se ka8e kiklo kapoio source kai va pratei avaloga. Afto bebea avaloga kai me to forto tou script dev eivai n aplousteri lisi .

Mporeis va grapseis eva kodika pou va elegxei eva timestamp kai opoiadipote evtoli exei perasi va ektelite. Me tnv boi8ia tou cron (n tou service gia ta windows) mporeis va ri8miseis va kavei hit sto arxeio (nte amesa meso cli nte meso browser px gia server based egkatastasi) kai afto va kavei ta koumavta tou.

Safestata mporeis va skefteis kai alles ilopiiseis alla sigoura aftes oi dio eivai pio olokliromeves gia aftovomi kai plisisteri stov xrovo ektelesis tis evtolis.

8a protiva va apofigeis tnv periptosi tou va trexei sto site kai va evergopiite otav kavei hit kapoios sto site sou stnv periptosi pou exeis polla tetoia task n pou ta task afta eivai xrovobora kai baria.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Whistler

Task scheduling σε php

Δημοσίευση από Whistler » 14 Φεβ 2005 15:43

Βασικά αυτό που θέλω να φτιάξω είναι ένα σύστημα διαχείρησης για το σπίτι μου. Θέλω να το κάνω σε php πρώτον γιατί την ξέρω σαν γλώσσα και την έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν, και δεύτερον για να έχω πρόσβαση από το web. Έχω φτιάξει το μεγαλύτερο μέρος του software. Μου λείπουν τα κομμάτια κώδικα που θα επικοινωνούν με τις συσκευές (θα κατασκευαστούν παράλληλα με το hardware) και το κομμάτι του task scheduling. Ο σερβερ μου είναι apache με php σε windows 2000 advanced server. Δυστυχώς, με λίγο ψαξιμο που έκανα, ή θα πρέπει να χρησιμοποιήσω τα scheduled tasks των windows, αλλά έτσι χάνω σε portability εκτός αν γράψω και αντίστοιχα κομμάτια κώδικα για τον cron, ή να φτιάξω ένα ανεξάρτητο πρόγραμμα σε java ή VB που θα χειρίζεται τα tasks (αν γίνει σε VB πάλι χάνω σε portability).
Στην περίπτωση που το κάνω με τον task scheduler, τότε η php δεν θα έχει άμεση πρόσβαση στις συσκευές, πράγμα που θα ήθελα. Φερειπήν θα ήθελα να μπορεί να δέχεται ενδείξεις θερμοκρασίας από τα δωμάτια, να τις αποθηκεύει σε βάση δεδομένων και να δρα αναλόγως (αν χρειάζεται).
Ακόμα και αν γίνει σε άλλο πρόγραμμα (υπο μορφή service ή scheduled task) πάλι θα πρέπει η php να επικοινωνεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με τη βάση.
!!! Μόλις μου ήρθε μια πολύ καλή ιδέα. Απλά μπορώ να βάλω τη σελίδα να κάνει μόνη της reload κάθε 1 min. Έτσι, καθώς θα ξανακατασκευάζει τα οbjects, θα ξαναμιλάει με τη βάση, και θα μπορεί να ελέγχει και το χρόνο :D Πως σας φαίνεται η ιδέα;

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Task scheduling σε php

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 14 Φεβ 2005 16:54

dev katalabevw tov logo pou 8a xaveis se portability ... apo tnv stigmi pou dev exeis dld :P
outos n allos to api gia windows kai none windows leitourgika eivai telios diaforetiko opote 8a xriastei va to ksavagrapseis av exeis dimiourgisei dikasou drivers gia ta hardware sou.

Twra osov afora ta scripts pou 8a trexouve me to scedule dev blepw to logo giati va xavouve tnv epafi tous me to hardware gia opoiodipote logo .

Kalitera va ftiakseis to arxeio va trexei me php meso tou cli kai oxi me reload tou browser eivai pio asfales kai 8a exeis megalitero control

px mporeis va kaveis to atermovo loop va telioveis tnv ergasia tou kiklou kai va kaveis sleep to script gia eva lepto kai meta va sivexizeis sto epomevo loop. olo to script gramevo se php twra gia tis eksoterikes sou piges av 8a veivai java vb n otidipote allo afto dev mas epireazei me kaveva tropo pistebw.

Whistler

Task scheduling σε php

Δημοσίευση από Whistler » 15 Φεβ 2005 18:06

Τελικά έχεις δίκιο. Θα το κάνω με php cli να τελειώνει η ιστορία. Θα έχω ένα script που θα παίρνει ένα array με τα scheduled tasks από τη βάση δεδομένων και θα τσεκάρει κάθε 1-2 δευτερόλεπτα την ώρα... Ευχαριστ΄β πολυ για τη βοήθεια και το ενδιαφέρον :)

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Task scheduling σε php

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 15 Φεβ 2005 18:55

esy va eisai kala :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: ss13 και 0 επισκέπτες