Τι πρεπει να κανω gia να φτιαξω κατι τετοιο.?

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Φεβ 2005 09:43

Βασικά το θέμα έχει μεγαλύτερο βάθος απόσο φαίνεται.

Δεν περιορίζεται απλά στην PHP.

Για να ασχοληθεί κάποιος με έναν τομέα οπιοσδήποτε και να είναι αυτός θέλει κάποιες βάσεις.

Σίγουρα όταν βλέπουμε κάτι έτοιμο ολοκληρωμένο θέλουμε να κάνουμε και εμείς κάτι τέτοιο αλλά δεν είναι τόσο απλό.

Για παράδειγμα πέρσυ ξεκίνησα να ασχολούμαι πολύ με ασύρματα δίκτυα.
Πέρα από το RF κομμάτι το δίκτυο που συμμετέχω λόγω έκτασης χρησιμοποιεί δυναμική δρομολόγηση.
Εγώ πέρα από τα πάρα πολύ βασικά (255.255.255.0 & default gateway :P) δεν είχα ιδέα για τα υπόλοιπα.

Αναγκαστικά κάθησα και έφαγα αρκετές ώρες να καταλάβω 5 πράγματα (όχι ότι ξέρω πολλά αλλά τα βασικά για να καταλάβω πως λειτουργεί κάτι τα διάβασα αναγκαστικά).

Τώρα στο δίκτυο χρησιμοποιούμε BGP.
Το BGP είναι το routing πρωτόκολλο που χρησιμοποιείται στους ISPs.

Αν κάποιος καινούριος θέλει τώρα να στήσει router, να κάνει πολιτικές δρομολόγησης, να, να, να και δεν ξέρει τι είναι το TCP/IP τότε μία τρύπα στο νερό θα κάνει.

Έτσι συμβαίνει και στην περίπτωση εδώ.
Ωραία τα guestbooks, ωραίες οι mailing lists, ωραίο το php-nuke (λέμε τώρα :P), ωραία όλα...

Από το ωραίο μέχρι το να το φτιάξω απέχει πολύ διάβασμα..
Πρώτα θα ξεκινήσεις με το να καταλάβεις τι είναι η HTML, πως δουλέυει αυτό το στατικό πράγμα, 5 πράγματα για το HTTP πρωτόκολλο κλπ και μετά θα πας σε κάτι πιο advanced.

Η PHP αν δεν έχεις κάποιες βασικές γνώσεις HTML τότε θα δυσκολευτείς ακόμα περισσότερο να καταλάβεις κάποια πράγματα.

Έπειτα η PHP και η HTML δεν έχουν τίποτα κοινό.
Το να πεις ότι έκανα μία σελίδα σε PHP δεν στέκει.
Όλες οι σελίδες στο internet είναι σε HTML και μόνο.

Το τι τρέχει από πίσω είναι άλλο κομμάτι.

Δυστυχώς όταν δεν υπάρχουν οι βάσεις για να κατανοήσει κάποιος τι εννοούμε με κάποια πράγματα που λέμε δεν μπορούμε να του κάνουμε μάθημα...

Stonekito για μένα αν θες να ασχοληθείς πρέπει να διαβάσεις.
Δεν λέω να γίνεις expert αλλά να είσαι σε θέση να κατανοείς 5 πράγματα.

Υπάρχει βέβαια και η απάντηση του τύπου.
Εγώ θέλω να κάνω 5 πράγματα όχι να γίνω Web Designer...
Εκεί δυστυχώς δεν μπορεί να βοηθήσει κανείς.

Και εγώ θέλω να κάνω μόνο μεταμοσχέυσεις καρδιάς γιατί να πάω να φάω τόσα χρόνια στα θρανία;

Επομένως από την στιγμή που θες να ασχοληθείς με κάτι πρέπει να αφιερώσεις ο ίδιος χρόνο γιατί κανένας δεν θα στα βάλει στο κεφάλι ότι και να κάνεις.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 21 Φεβ 2005 10:06

O stonekito έχει μια κλασική νοοτροπία (όχι κακή απαραίτητα) που έχουν πολλοί: Βλέπει κάτι σε μια σελίδα και σκέφτεται "ώπα, γιατί να μην το έχω κι εγώ αυτό; Ε οκ μια φόρμα έχει και κάτι πεδία που καταχωρεί ο πελάτης. Εύκολο ακούγεται. Θα ρωτήσω να δω πώς φτιάχνεται"

Αυτό που χρειάζεσαι κατ'εμέ stonekito είναι αλλαγή νοοτροπίας. Δηλ. αντί να πεις τα παραπάνω να πεις:

"Τι δουλειά κάνω; Τι χρειάζομαι; Τι ωφέλη θα έχει αυτό που χρειάζομαι και τι ζημίες; Αξίζει τον κόπο να επενδύσω χρόνο, χρήμα, ή ένα από τα δυο, ή και τα 2;"

Η υλοποίηση είναι κάτι δευτερεύον. Θα γούσταρα πολύ αν έκανες ερώτηση του τύπου: "Έχω μια εταιρεία αυτοκινήτων και θα ήθελα να εξαπλωθώ στο internet και να δημιουργήσω πελατολόγιο. Έχω δει δουλειές άλλων αλλά εγώ ξέρω τι θέλω για τον εαυτό μου. Οι ανάγκες μου είναι αυτές: α), β), γ). Τι προτείνετε; Μπορώ να το φτιάξω μόνος μου σε λογικά πλαίσια χρόνου; Αλλιώς πόσα πρέπει να χώσω για κάτι τέτοιο;"

Ένας χρυσός κανόνας είναι ότι όταν κάποιος θέλει ακριβώς ό,τι έχει ήδη κάποιος άλλος, τότε ο πρώτος κάποιος δεν ξέρει πραγματικά τι θέλει. Ποτέ οι ανάγκες 2 ανθρώπων δεν είναι ακριβώς ίδιες. Απλά όταν χρησιμοποιούν έτοιμα προγράμματα για μειωμένο κόστος συμβιβάζουν τις ανάγκες τους.

γκέγκε; :cop:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cdhyper την 21 Φεβ 2005 14:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

ataktos

Δημοσίευση από ataktos » 21 Φεβ 2005 12:46

kane edit tin selida afti kai pare ton kodika kai meta allaxeton opos thelis esi :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης