business systems analyst-τη γνώμη σας!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
branca

Δημοσίευση από branca » 23 Φεβ 2005 15:14

Καταρχάς ένα χαιρετισμό σε όλους καθώς είμαι νέο μέλος του freestuff.gr!

Θα ήθελα να γράψω έναν προβληματισμό μου, με την ελπίδα ότι βρίσκομαι στο σωστό forum και ότι κάποιος θα ξέρει να μου πει σχετικά...
Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να ψάξω για δουλειά ως business systems (epr) consultant ή κάτι ανάλογο (oxi developer) , όμως έχω πτυχίο οικονομικής σχολής (ΑΕΙ) και καθόλου προϋπηρεσία. Απλώς τελευταία ασχολούμαι με τους υπολογιστές, μου αρέσουν και βλέπω ότι υπάρχει κίνηση στο συγκεκριμένο τομέα.
Κατά πόσο έχει πιθανότητες κάποιος χωρίς πτυχίο πληροφορικής να απασχοληθεί σε αυτόν τον τομέα? Και ιδίως αν πρόκειται για γυναίκα και μάλλιστα νέα? Επίσης, αν αποφασίσω να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό ή απλά να μάθω μόνη μου κάποια πράγματα για να βελτιώσω το cv μου, πού να δώσω βαρύτητα?
Κάθε γνώμη είναι καλοδεχούμενη :)

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 23 Φεβ 2005 16:06

Πολύ φοβάμαι ότι θα σε απογοητεύσω...

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 23 Φεβ 2005 16:31

Dr_Michael έγραψε:Πολύ φοβάμαι ότι θα σε απογοητεύσω...
Εγώ πάλι δεν θέλω να σε απογοητεύσω αμέσως :wink:
'Οταν λες τελευταία ασχολείσαι με υπολογιστές τι εννοείς ακριβώς; Με βάση τα μαθήματα που έχεις κάνει στη σχολή σου έχεις εμπεδώσει την έννοια του internet, του ηλεκτρονικού εμπορίου, των προτερημάτων αξιοποίησης erp σε μια επιχείρηση καθώς και τη δυνατότητα εσωτερικού ελέγχου αλλά και διασφάλισης ποιότητας με χρήση υπολογιστών ;

Επειδή δεν έχεις προϋπηρεσία είσαι έτοιμη να απασχοληθείς με λίγα χρήματα (και πολλές ώρες) και να πληρώνεσαι βάσει αποτελέσματος; Νομίζω ότι είναι ο απαραίτητος συμβιβασμός για να υπάρχουν ελπίδες απασχόλησης και να μπορέσεις να μάθεις τη δουλειά στην πράξη.

Η θέση του business system consultant καταλαμβάνεται από οικονομικούς απόφοιτους που έχουν εκπαιδευτεί κατάλληλα εντός της επιχείρησης, γιατί περιέχει μεγάλη δόση πωλήσεων αλλά και στρατηγικής επιχειρήσεων.

Στη θέση σου θα επένδυα σε μια θέση με προοπτική (ακόμα και αν μπαίνεις μέσα από οικονομικής άποψης, μικρός μισθός - προσωπικά έξοδα) παρά να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό.Η αγορά αξιολογεί καλύτερα γνώσεις και προϋπηρεσία παρά μεταπτυχιακά.Αν πάλι θέλεις να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό τότε νομίζω το Msc in Information Systems (Πληροφοριακά Συστήματα) είναι το κατάλληλο.

Τέλος πες μας σε ποιά πόλη μένεις μήπως ενδιαφέρεται κάποιος εδώ στο forum :kaloe:

Άβαταρ μέλους
branca

Δημοσίευση από branca » 23 Φεβ 2005 19:07

Αχ, να και ένα πιο ενθαρρυντικό μήνυμα...
'Οταν λες τελευταία ασχολείσαι με υπολογιστές τι εννοείς ακριβώς; Με βάση τα μαθήματα που έχεις κάνει στη σχολή σου έχεις εμπεδώσει την έννοια του internet, του ηλεκτρονικού εμπορίου, των προτερημάτων αξιοποίησης erp σε μια επιχείρηση καθώς και τη δυνατότητα εσωτερικού ελέγχου αλλά και διασφάλισης ποιότητας με χρήση υπολογιστών ;
Εννοώ αυτά ακριβώς, και ότι μου προκαλούν το ενδιαφέρον, όχι ότι κατέχω σε βάθος τεχνικά θέματα. Και γενικά είμαι διατεθειμένη να δουλέψω με λιγότερα χρήματα αρχικά προκειμένου να μάθω κάτι που θέλω. Γενικά νομίζω έχεις δίκιο όσον αφορά προϋπηρεσιία/μεταπτυχιακό.

thanx για τις συμβουλές :D

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 23 Φεβ 2005 19:20

Symfono me oti exei grapsei o bilt parapano. An kai nomizo pos o oros "business system consultant" den yfistatai etsi alla os IT Manager / IT Consultant.

Gnomh mou einai na doseis varithta stous parakato tomeis:

- nees texnologies & efarmoges
- asfalia kai prostasia diktiwn/dedomenwn
- ERP Technologies

Psaxneis doulitsa afth thn epoxh?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 24 Φεβ 2005 01:02

billt έγραψε: τη δυνατότητα εσωτερικού ελέγχου αλλά και διασφάλισης ποιότητας με χρήση υπολογιστών ;
αυτό έχει ψωμί τώρα....
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 24 Φεβ 2005 06:49

branca έγραψε:Καταρχάς ένα χαιρετισμό σε όλους καθώς είμαι νέο μέλος του freestuff.gr!

Θα ήθελα να γράψω έναν προβληματισμό μου, με την ελπίδα ότι βρίσκομαι στο σωστό forum και ότι κάποιος θα ξέρει να μου πει σχετικά...
Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να ψάξω για δουλειά ως business systems (epr) consultant ή κάτι ανάλογο (oxi developer) , όμως έχω πτυχίο οικονομικής σχολής (ΑΕΙ) και καθόλου προϋπηρεσία. Απλώς τελευταία ασχολούμαι με τους υπολογιστές, μου αρέσουν και βλέπω ότι υπάρχει κίνηση στο συγκεκριμένο τομέα.
Κατά πόσο έχει πιθανότητες κάποιος χωρίς πτυχίο πληροφορικής να απασχοληθεί σε αυτόν τον τομέα? Και ιδίως αν πρόκειται για γυναίκα και μάλλιστα νέα? Επίσης, αν αποφασίσω να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό ή απλά να μάθω μόνη μου κάποια πράγματα για να βελτιώσω το cv μου, πού να δώσω βαρύτητα?
Κάθε γνώμη είναι καλοδεχούμενη :)
join the club...melonta sinadelfe - an kai den eidikeuomai se ERP sistima an kai echo analavei tetia projects sto parelthon (eneka i anagkes ;-( ).

koita einai ligo diskola stin ellada na vreis permant position, mporeis omos na doulepseis san freelancer apodotikotera.

apo ekei kai pera mporeis na koitakseis tis eteries sinvoulon gia na vreis entry level positions.

apo proipiresia pos pas? se ti tomea akrivos theleis na eksidikeutis.

prepei na skefteis oti prepei na "spatalas" poli chrono se seminaria, forums etc etc

an mporouses na eksidikeuteis se kati pou einai niche...alla echei kapia agora stin ellada tha itan kalitero apo apopsi antapodotikotitas.

gia oti allo thelei PM na se voithiso opos mporo.
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
branca

Δημοσίευση από branca » 24 Φεβ 2005 10:15

an mporouses na eksidikeuteis se kati pou einai niche...alla echei kapia agora stin ellada tha itan kalitero apo apopsi antapodotikotitas.
πχ? εννοείς σε άλλο τομέα? ή κάτι ακόμα πιο συγκεκριμένο εντός του θέματος?

η αλήθεια είναι ότι ψάχνομαι όσον αφορά το τι θα μου άρεσε και δεν έχω κατασταλάξει ακόμα, προϋπηρεσία ασ'τα, και γενικά σκέφτομαι να δουλέψω πρώτα και μετά να κάνω ένα μεταπτυχιακό όταν θα τα έχω πιο ξεκάθαρα στο μυαλό μου :)

Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από janas » 24 Φεβ 2005 10:44

Δες και το μεταπτυχιακό στα τεχνοοικονομικά συστήματα είνια διατμηματικό από τους ηλεκτρολόγους του ΕΜΠ και το οικονομικό του Πειραιά.
Νομίζω αν και δεν είμαι ειδικός οτι μπορεί να σου κάνει και να αποτελεί ισχυρό χαρτί για το cv σου

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες