CSS vs TABLES

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

CSS vs TABLES

Δημοσίευση από ThyClub » 05 Νοέμ 2005 16:59

Thumbs up :D

Άβαταρ μέλους
Webnauts
Επικοινωνία:

CSS vs TABLES

Δημοσίευση από Webnauts » 10 Νοέμ 2005 10:34

Why tables for layout is stupid: http://www.hotdesign.com/seybold/
Optimizing for Search Engines, with Humans in Mind.
SEO Workers Professional Consulting Company | SEO Analysis Tool | SEO Articles & Tutorials

Άβαταρ μέλους
Webnauts
Επικοινωνία:

CSS vs TABLES

Δημοσίευση από Webnauts » 13 Νοέμ 2005 10:35

For Cascading Style Sheets Advantages see here: http://cita.rehab.uiuc.edu/courses/2002 ... ide12.html
Optimizing for Search Engines, with Humans in Mind.
SEO Workers Professional Consulting Company | SEO Analysis Tool | SEO Articles & Tutorials

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

CSS vs TABLES

Δημοσίευση από korgr » 21 Οκτ 2008 10:05

Γκουχ-Γκουχ! ( πολύ σκόνη όταν ξεθάβεις ένα θέμα 3 ετών :lol: )

Ο λόγος πολύ απλός!
Θέλω να θέσω μια άλλη οπτική στο θέμα.
Προσωπικά χρησιμοποιώ και divs και tables με css styling αλλά αυτό δεν είναι το θέμα που θέλω να συζητήσω...

Το ζήτημα είναι:
Τι τελικό αποτέλεσμα παράγετε (ό,τι τεχνική και αν χρησιμοποιείτε) και τι εισπράτει ο τελικός χρήστης (που τις περισσότερες περιπτώσεις δεν έχει καν ακούσει στη ζωή του όρους όπως tableless, div, css, valid markup κλπ) όταν επισκέπτεται το super-duper site σας.

Κάποτε, σχετικά πρόσφατα, είδα ένα site που με υπερηφάνεια είχε στο footer όλα αυτά τα σηματάκια με valid XHTML 1.0 Strict, CSS και λοιπά λαμπιόνια! Το θέμα είναι όμως πως ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΤΑΝ και ήταν και full στα Js errors!

Επίσης κάπου αναφέρθηκε το http://www.w3c.gr/
Υποτίθεται πως είναι site περιεχομένου (και μάλιστα σημαντικού)!
Όταν όμως έχεις πολύ περιεχόμενο πρέπει να είναι και ευανάγνωστο (δείτε τα margins στην δεξιά στήλη και θα καταλάβετε).

Ο χρήστης θέλει όμορφο και λειτουργικό στην πλοήγηση site!
Θέλει interactivity και μπορεί να του την προσφέρει (εκτός του flash) το client side programming
Θέλει να αφαιρεί ένα προϊόν από το καλάθι και να μην χρειάζεται να πατήσει refresh για να δει το διαμορφωμένο αποτέλεσμα και το τελικό σύνολο που θα πληρώσει.

Που θέλω να καταλήξω...
Σκεφτείτε σαν users (όσο πιο αδαείς τόσο το καλύτερο)
Υλοποιήστε σαν επαγγελματίες (developers or/and designers)

ALR
Honorary Member

CSS vs TABLES

Δημοσίευση από ALR » 21 Οκτ 2008 11:40

Σωστά τα λές.
Ο χρήστης θέλει interactivity ομορφιά και λειτουργικότητα.
Πιστεύω πως το css & divs ή tables δεν έχει να κάνει τόσο με τον χρήστη, αλλά με τον web designer ή τους web designers αν θέλεις. Ουσιαστικά, μας βοηθάει να σχεδιάζουμε ευκολότερα και αν κάποτε όλοι οι browsers εφαρμόσουν τα ίδια πρότυπα, δεν θα χρειάζεται να γνωρίζεις 120 διαφορετικούς τρόπους για να εμφανιστεί η σελίδα σου το ίδιο σε όλους τους browsers.
Έτσι το αντιλήφθηκα εγώ, για αυτό θεώρησα σωστό να κάτσω και να μάθω τη νέα τεχνική, αφού βγήκε για να με βοηθήσει να δουλέυω λιγότερες ώρες και να παράγω το ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα.

Θεωρώ σημαντικά, αλλά δεύτερης σημασίας, το ότι οι πίνακες έχουν επινοηθεί για tabular data και όχι για structure, και ότι χωρίς αυτούς έχεις μια ευκαιρία να γράψεις semantic code, κάτι που βοηθά τα κουνούπια των μηχανών αναζήτησης να ρουφήξουν ευκολότερα το "αίμα" του website.

χμμμ, έχω την εντύπωση ότι κάπου την έχουμε ξανακάνει την συζήτηση αυτή :)

Καλημέρα!
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

CSS vs TABLES

Δημοσίευση από mrpc » 21 Οκτ 2008 11:45

Η αισθητική δε νομίζω ότι έχει σχέση τόσο με την τεχνική. Προφανώς και ένα site που ακολουθεί όλα τα πρότυπα μπορεί να μη βλέπεται, και ένα site σε frontpage (:p) με tables και 50000 λάθη, μπορεί σχεδιαστικά να είναι αριστούργημα.

Πέρα από το θέμα του design, ένα table-less design με σωστά css κ.λ.π. έχει άμεσο αποτέλεσμα στον τελικό χρήστη σε κάποια θέματα:
α) ταχύτητα
β) πρόσβαση από περισσότερα μέσα και browsers
γ) πιο εύκολη χρήση του σε άτομα με προβλήματα όρασης. Δεν εννοώ μόνο άτομα που χρειάζονται screen reader, ακόμα και το να μεγαλώσει κάποιος τα fonts είναι μια βοήθεια, πολύ συνηθισμένη, η οποία όμως σε κάποια site χαλάει όλο το layout.

Δεν χρειάζεται ο χρήστης να ξέρει ότι το site είναι σε css ή ότι είναι tableless κ.λ.π., όμως την διαφορά μπορεί να την αισθανθεί.

Άβαταρ μέλους
PixelDog

CSS vs TABLES

Δημοσίευση από PixelDog » 21 Οκτ 2008 13:44

Προς το πάρων της σελίδες της φτιάχνω με tables (και όπου χρειαστεί βάζω και css)

Παρόλα αυτά είμαι και εγώ υπέρ css(για την απλότητας για το Seo κ.λπ) ο λόγος που δεν την χρησιμοποιώ είναι ότι είμαι ακόμα καινούργιος στο σχεδιασμό σελίδων και φοβάμαι λίγο μην κάνω καμία πατάτα από άποψη συμβατότητας γιατί όπως είπατε θέλει αρκετό ψάξιμο για να κάνεις κάτι καλό :(

Για αυτό προς το πάρων εξασκούμε στη css ελπίζοντας όταν έρθει η css3 να είναι τα πράγματα λίγο πιο εύκολα :roll:

Δεν ξέρω βεβαία αν κάνω καλά αλλά τελος πάντων
I Hate My Notepad

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

CSS vs TABLES

Δημοσίευση από Basilakis » 21 Οκτ 2008 15:34

το css3 είναι εδώ... απλώς δεν είναι 100% συμβατό...

http://www.css3.gr

Άβαταρ μέλους
PixelDog

CSS vs TABLES

Δημοσίευση από PixelDog » 21 Οκτ 2008 15:58

γι αυτο λεω οτι εξασκούμε προς το πάρων περιμενοντας τους Browser και το w3.org....
I Hate My Notepad

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες