Φωτογραφιες στο Dreamweaver....

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
coyote

Δημοσίευση από coyote » 28 Φεβ 2005 01:59

εχω βαλει τις φωτογραφιες μου με rollover image και θελω οταν τις παταει ο χρηστης θελω να εμφανιζετε η φωτογραφια στο δικο της μεγεθος σε ξεχωριστο παραθυρο... πως μπορω να κανω ??
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος coyote την 28 Φεβ 2005 04:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 28 Φεβ 2005 02:09

Εννοείς πως να κάνεις να εμφανίζεται η φωτό σε μεγαλύτερο μέγεθος & σε άλλο παράθυρο;

Άβαταρ μέλους
coyote

Δημοσίευση από coyote » 28 Φεβ 2005 02:44

να εμφανιζετε στο φυσικο της μεγεθος (πχ 200x200) και σε αλλο παραθυρο ΑΛΛΑ χωρις να με πηγαινει σε αλλη σελιδα...

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 28 Φεβ 2005 03:15

Δηλαδη θέλεις Popup παραθυρό σωστά;

Άβαταρ μέλους
coyote

Δημοσίευση από coyote » 28 Φεβ 2005 03:24

ναι...

Άβαταρ μέλους
coyote

Δημοσίευση από coyote » 28 Φεβ 2005 03:53

εψαξα και βρηκα ενα παλιοτερο post σχετικα για pop-up (http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=10566) αλλα δεν με βοηθησε αρκετα γιατι θελω η εικονα μου να εχει rollover image και γιατι θελω ο χρηστης να μπορει να κανει save την εικονα και να μην ειναι backround......

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 28 Φεβ 2005 08:59

Πρώτα θα βάλεις την μεγάλη φωτογραφία σε ένα νέο αρχείο. Θα αποθηκεύσεις αυτό το αρχείο ως image1.html. Μην ξεχάσεις να μηδενίσεις το πάνω και το αριστερό περιθώριο από τα page properties.

Μετά στο αρχείο που έχεις τις μικρές φωτογραφίες θα επιλέξεις την αντίστοιχη και θα πας στο windows-->behaviors. Εκεί θα επιλέξεις το σύμβολο + και μετά το open browser window. Μέσα εκεί θα δώσεις τις διαστάσεις του παραθύρου καθώς και το link με το image1.html που είχες φτιάξει προηγουμένως.

Ελπίζω να βοήθησα.

:D

Άβαταρ μέλους
coyote

Δημοσίευση από coyote » 02 Μαρ 2005 14:01

οκ thanx! επισης θε λω να βαλω βελακια με links (προς-πισω) για να πηγαινει ο χρηστης και στις αλλες παρακατω φωτογραφιες..αυτο ειναι εφικτο ??

Άβαταρ μέλους
Paralias

Δημοσίευση από Paralias » 02 Μαρ 2005 14:23

Πώς μπορείτε και δουλεύετε με editors?Αν δεν γράψεις εσύ τον κώδικα...
Anyway!
Θες να βάλεις βελάκια για να πηγαίνει ο χρήστης μπρος-πίσω;Στο pop-up window;Δεν κατάλαβα καλά.Θες δλδ να ανοίγει ένα μόνο παράθυρο και μετά να έχει βελάκια για τις προηγούμενες-επόμενες φωτό;

Άβαταρ μέλους
coyote

Δημοσίευση από coyote » 02 Μαρ 2005 19:17

paralia exis dikio...den exo katalabi akoma ti ginete...dokimasa kai ton tropo tou lunarmedia alla kai pali den mou douleve...auto pou thelo einai na pataei o xristis mia fotografia (tin exo ftiaksi me rollover image) kai na emfanizete i fotografia megali (sto fisiologikos tis megethos) se neo parathiro me belakia (gia na ton pigeni se poigoumenes fotos kai stis epomenes..).....

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 02 Μαρ 2005 19:36

Άρα εσυ δεν θέλεις ένα απλό Popup αλλά ένα photo Album ;-) σωστά;

Άβαταρ μέλους
Paralias

Δημοσίευση από Paralias » 02 Μαρ 2005 20:25

Να σπυ πω εξ'αρχής πως δεν ξέρω να δουλεύω με editors (μου τη σπάνε),γράφω κατευθείαν τον κώδικα.
Παρολ'αυτά νομίζω πως βρήκα αυτό που ζητάς και είναι και πανέμορφο.Για κοίτα εδώ

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 03 Μαρ 2005 03:12

Υπάρχουν προγράμματα που φτιάχνουν photo-albums με μεγάλη ευκολία. Τους δίνεις τη διεύθυνση του φακέλου που περιέχει τις εικόνες, ορίζεις ίσως λίγες παραμέτρους όπως μέγεθος και ποιότητα των thumbnails, πατάς το κουμπί start και ... έτοιμο. Φτιάχτηκαν αυτόματα και τα εικονίδια, και οι HTML σελίδες με τον JavaScript κώδικα αν χρειάζεται. Ένα ακραίο παράδειγμα ως προς τις δυνατότητες customization που παρέχει στο χρήστη είναι το Xibit. Πολύ ωραιό αλλά νομίζω υπερβολικό. Έχω κατεβάσει διάφορα τέτοια δωρεάν προγράμματα από το SnapFiles, όπως τα Galleroo, ThumbaWumba και Batch Thumbs τα οποία φτιάχνουν απλές και αξιόπιστες HTML σελίδες. Για τη συγκεκριμένη χρήση νομίζω ότι δεν είναι λογικό να απαιτείς από το χρήστη να ενεργοποιήσει τη JavaScript, μόνο και μόνο για να δει τις φωτογραφίες του γάμου σου.

Πάντως συμφωνώ με τον Paralias. Τίποτα δε συγκρίνεται με το να γράφεις ο ίδιος τον κώδικα.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες