Περιμένω κριτικές και προτάσεις...

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Yi@nnis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Yi@nnis » 09 Αύγ 2002 00:03

Θα ήθελα και εγώ τη γνώμη σας για την σελίδα που ετοιμάζω. Θα με ενδιέφερε ακόμη να μου πείτε κατά πόσο είναι εύχρηστη και ιδιαίτερα σε κάποιον όχι τόσο εξοικειωμένο με τη χρήση του internet - αν και δεν περιμένω να βρω εδώ τέτοια άτομα :wink: Ακόμη θέλω να μου πείτε αν είναι αρκετά γρήγορη στο "κατέβασμα" και στην πλοήγηση, ενώ θέλω γνώμες και για τα χρώματα που χρησιμοποίησα. Ελπίζω να μην ζητάω πολλά. :lol: Ορίστε και το URL: http://www.prosotsani.gr :D

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 09 Αύγ 2002 00:29

Λοιπόν...

Στο site έχει γίνει καταπληκτική δουλειά! Πολύ προσεγμένο, ελαφρύ και γρήγορο!

Αλλά...

Πιστεύω πως για sites δήμων, κοινoτήτων, νομαρχιών κλπ ένας τέτοιος σχεδιασμός είναι... "ακατάλληλος".

Αρχίζω:
1. Το "Ανακοινώσεις - Νέα του Δήμου" προβάλεται με γκρί γράμματα πάνω σε μια "ασπρόμαυρη" φωτογραφία! Ακόμα κι αν κάποιος μπορεί να καταλάβει, να "βγάλει" τι λέει, δεν θα έχει την υπομονή να καθήσει να το διαβάσει ολόκληρο! Είναι πολύ κουραστικό!

2. Οι επεξήγηση της κάθε επιλογής του menu (σε κάθε σημείο της σελίδας που υπάρχουν επιλογές) καθυστερεί αρκετά να "ανάψει" και να "σβήσει". Ο καθένας πριν επιλέξει μια κατηγορία θα θελήσει να περάσει το ποντίκι του πάνω απ'όλες τις επιλογές... Δεν χρειάζεται να περιμένει να εμφανιστούν οι επεξηγήσεις... Θα ήταν προτιμότερο να εμφανίζονται και να εξαφανίζονται αμέσως!

3. Αυτή την στιγμή είναι 23:57! Δεν είναι σωστό να διαβάζω "Καλημέρα από την Προσοτσάνη!"

4. Από ένα τέτοιο site περίμενα πιο "χαρούμενα" χρώματα! Όχι έντονα! Κάτι σε άσπρο ας πούμε... Κάτι πιο ευκολοδιάβαστο!!! Σαν εφημερίδα ίσως! (Δεν εννοώ ασπρόμαυρο!)

Αυτά!
Επειδή τα έβαψα όλα μαύρα...

Κατά την ταπεινή μου άποψη, βάλε αυτό το design στο συρτάρι σου γιατί είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!! Χρησιμοποίησέ το σε κάποια άλλη σελίδα, μια προσωπική ίσως ή κάτι άλλο!

Πάντως για να παρουσιάσεις την Προσοτσάνη επέλεξε κάτι πιο light!!!

:) :) :) :) :) :)

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 09 Αύγ 2002 00:57

Γενικα το στήσιμο καλο ειναι αλλα δεν ειναι για site που παρουσιαζει μια περιοχή. Αν για παραδειγμα αντι για ΔΗΜΟΣ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ ΔΡΑΜΑΣ πανω αριστερα εγγραφες ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ θα μπορουσε να λειτουργησει μια χαρα. Θελω να πώ οτι το site δεν εχει κατι που με μια ματια να προσδιορίζει με τι ασχολείται. Μια λύση ειναι να χρησιμοποιησεις φωτογραφίες . Ειδα οτι εχει πολυ ωραίες φωτογραφίες απο την Προσοτσανη ... θα μπορουσες να κάνεις μια συνθεση στην πάνω μπαρα .
Αυτα. :D

Άβαταρ μέλους
loukritia

Δημοσίευση από loukritia » 09 Αύγ 2002 13:15

Φίλε, συμφωνώ με όλα τα παραπάνω, το design είναι πολύ όμορφο, δεν θα ξαναγράψω τα ίδια.
Μόνο να σου πω να διορθώσεις ένα ορθογραφικό που "έπιασα" με την πρώτη ματιά : Στο δεύτερο link στο menu, το "Εν Δήμο" γράφεται "Εν Δήμω".
Δεν διάβασα όλα τα κείμενα (αν σου τα έδωσαν έτοιμα και τα έκανες copy/paste ψάξε τα για λάθη) για να βρώ άλλα, αλλά τουλάχιστον φτιάξε αυτό που είναι στην πρώτη σελίδα και ... βγάζει μάτι.

Γενικά, πολύ καλή δουλειά.
ariadni

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxina » 11 Αύγ 2002 00:45

I stigni epikritis, programmatistria xanaxtipa!

Proton imaste kata to imisi patriotes, opote egrino.
Defteron... gia na diavaseis ta nea tou dimou anevazeis 5 vathmous miopia... kali i idea gia background foto, ala ta gramata den fenode ep'oudeni.
Triton.. otan kano klik se ena menu asprizei gia ligo i selida ke mou vgazei episis ta matia... tora sxediastria den ime, ala tha iparxei kapia lisi gia afto e?
Ke telefteon... me to Oxiro i tin Taxiarxia sti Drama exeis kamia sxesi?

Yi@nnis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Yi@nnis » 17 Αύγ 2002 01:19

• Κατ'αρχήν ευχαριστώ όλους όσους έκαναν τον κόπο να επισκεφτούν την σελίδα και να γράψουν τη γνώμη τους. Ευχαριστώ για τα καλά λόγια και τις παρατηρήσεις επίσης. Προσπάθησα λοιπόν να διορθώσω ορισμένα πράγματα και να απαντήσω στον καθένα ξεχωριστά.
  • EneMe Αλλαξα τα χρώματα της σελίδας και έκανα πιο γρήγορα τα fade in και fade out στις επεξηγήσεις των μενού. Επίσης άλλαξα το χρώμα της εικόνας που χρησιμοποιώ σαν background στις "Ανακοινώσεις - Νέα" ελπίζοντας ότι έγινε πιο ευδιάκριτη και ξεκούραστη η ανάγνωση. Όσο για το πρόβλημα που αναφέρεις με τον χαιρετισμό ανάλογα την ώρα, εγώ δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο. Μετά τις 12 το βράδυ ο χαιρετισμός είναι "Καλημέρα από την Προσοτσάνη" και όχι πριν, τουλάχιστον στο δικό μου pc. Μήπως όταν μπήκες ήταν ρυθμισμένο λάθος το ρολόι του υπολογιστή σου; :-?
  • DimitriosX Έχεις απόλυτο δίκιο και αυτό ακριβώς που αναφέρεις προσπαθώ να διορθώσω, μόνο που το στήσιμο της σελίδας είναι τέτοιο που περιορίζει την τοποθέτηση φωτογραφιών στην επάνω μπάρα. :(
  • ariadni Ευχαριστώ για την διόρθωση και ομολογώ πως ντρέπομαι :oops: για το χοντρό ορθογραφικό λάθος. Σινείθος δαιν κάνο ταίτηα λάθι. :D
  • telxina Κατ'αρχήν πολλούς πατριωτικούς χαιρετισμούς. Με το Οχηρό πάντος και με την Ταξιαρχία στην Δράμα δεν έχω καμία σχέση, εκτός από το ότι περνάω από εκεί (Ταξιαρχία) κάθε μέρα πηγαίνοντας στη δουλειά. :cry: Ελπίζω με την αλλαγή που έκανα στα χρώματα της φωτογραφίας που χρησιμοποιώ σαν background να προλάβουμε την μυωπία και ελπίζω να μην λάβω με e-mail λογαριασμό από κανένα Οφθαλμίατρο...
    :wink: Τώρα το πρόβλημα με το "άσπρισμα" της σελίδας δεν θα υπήρχε αν ήταν φτιαγμένη με flash αλλά με html και frames (και iframes...) δεν γνωρίζω κάποιο τρόπο για να το αποφύγω. Αν κάποιος γνωρίζει τον τρόπο, ας κάνει τον κόπο να το αναφέρει.
  • Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις και περιμένω εντυπώσεις από τις αλλαγές. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν έγιναν πιο ευδιάκριτα τα γράμματα στις "Ανακοινώσεις - Νέα" γιατί για να πω την αλήθεια στην δική μου οθόνη ήταν και πριν αρκετά ευδιάκριτα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες