Ο νόμος του Νetfy :)

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 09 Αύγ 2002 01:32

Ο νόμος του Netfy :
στο ελληνικό διαδίκτυο πρεπει να ισχυουν τα εξής:

1) Οσο πιο προχειρο ειναι ενα website τοσο πιο εντονο ειναι το link "Διαφημιστείτε"

2) Σκεφτομαι να φτιαξω ενα portal.. ( μολις ανακάλυψα το phpNuke :))

3) Επιτέλους πήρα domain name... (μολις ανακάλυψα το .tk )

4) To counter πήρε φωτιά χθές... (πόνεσε το χέρι μου στο refresh)

5) Poll! ψηφίστε τώρα το καλυτερο portal :
in.gr 12% , pathfinder 8%, to-site-pou-kanei-to-gallop.gr 80%

6) Σκεφτομαι να αυξησω το διαφημιστικο μου budget (θα γραφτω και στα υπολοιπα δικτυα ανταποδοτικής διαφήμισης)

7) Σκεφτομαι να αυξησω το διαφημιστικο μου budget 2 (θα στειλω mail σε αλλους 7000 ανυποψιαστους χρήστες)

8 ) Σκεφτομαι να κανω μια εταιρεια hosting (θα γινω μεταπωλητης ενος φιλου μεταπωλητη αμερικάνικης εταιρείας)

9) Μολις τελειωσα το webbased email στο site μου (Μολις γράφτηκα στην everyone.net)

10) Ειμαι στα 10 καλυτερα site της Ελλάδας! ( Εχω εγκαταστήσει τη Alexa σε όλους τους φίλους μου! )

harrygr

Δημοσίευση από harrygr » 09 Αύγ 2002 08:20

όταν λες ανακάλυψα το .tk τι εννοείς;;;

πως μπορείς να έχεις μία σελίδα της μορφής www.myname.tk;;
ποιά είναι τα οφέλη;;

thanks in advance...

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxina » 11 Αύγ 2002 00:56

Dear Dimitrie,

simfono apolitos...

ALLA

ade ke o alos ine vlakas ke nomizei pos borei na koroidepsei ton kosmo, me proto ke kalitero ton eafto tou...

o Ellinas pou ton empistevete ti ine???

Koroido... gia na min po tipota xeirotero...

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 11 Αύγ 2002 13:17

Φιλε telxina ,
δεν νομιζω οτι το κινητρο για ολα αυτα ειναι να κοροιδευσει καποιος το κόσμο (σιγουρα θα υπαρχουν αλλα οχι πολλοι). Νομιζω οτι ειναι καθαρα το συνδρομο dotCom (dotGr πλεον :)) : η ευκολια που σου δεινει το δικτυο να στησεις μια σελίδα ειναι απιστευτη . Ετσι υπαρχουν εκατονταδες χρήστες που νομιζαν οτι ανακαλυψαν την κοτα με τα χρυσα αυγα ... εχω συναντησει - μιλησει με αρκετους τυπους που εχουν σκεψη με την εξης ροή:
ειμαι υδραυλικός > θα κανω ενα "portal" για υδραυλικους > για να μπει καποιος στο directory θα δινει 30 euro > οι υδραυλικοι στην ελλαδα ειναι 30.000 > και το 20% να βαλω ειναι 180.000 euro > woow!!! .

Κανεις ομως απο αυτους δεν ξερει απο internet απο marketing και το ποιο σημαντικό απο πωλήσεις.
Κανεις δεν αναρωτήθηκε γιατι ο κακομοιρης ο υδραυλικος να μπει στο super portal? Ποιο ειναι το κινητρο? Και αν καποιοι το σκεφτουν ρωτάνε ποιο ειναι το κοστος για να γινει ενα πραγματικα χρησιμο εργαλειο και ή απογοητευονται ή κανουν αυτα που ειπα παραπανω μονοι τους.

Τωρα αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο μια που ενα μερος της εξελιξης στο ελληνικο web οφείλετε στο γεγονος οτι υπαρχουν αρκετα (πολλα) τετοια sites. Απο την αλλη εχει αρχιζει το θεμα να εκφυλιζεται και επειδη οι ιδιοι που εχουν τα sites δεν σεβονται τι δουλεια του αρχιζουν και οι χρηστες να μην τη σεβονται:
( Κλασσικος διαλογος πωλητη με το υδραυλικο που λεγαμε:
-Πωλητης: Καλημερα, ειμαι απο το supre-portal-gia-ydraylika.gr
-Υδραυλικος: Καλημερα , απο που?
-Πωλητης: Απο το supre-portal-gia-ydraylika.gr στο internet!
-Υδραυλικος: Α καλα... )

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxina » 12 Αύγ 2002 21:15

Katarxas...

o filos Telxinas ine o sinergatis mou. Ego ime i fili telxina!

Tora... epi tou thematos...

marketing exoloklirou den exo spoudasei, programmatistria ime, ala ta 3 apo ta 5 xronia ton spoudon mou, ixan os kirio axona afto pou leme business. Simperilamvanomenou ke tou thematos marketing, management etc.

Afto pou thelo na po ine pos distixos liges ine oi eteries pliroforikis simera pou exoun gnostes ton thematon afton. Ke poloi ine aftoi pou peftoun se sfalmata logo agnias. To skiniko me ton idravliko ine poli sosto. Distixos mono peripou to 50% ton elinon exei ipologisti stis meres mas! Ke episis poloi ine aftoi (vlepe my last boss), pou ine aploi tixodioktes ke idan oti to internet ke i pliroforiki exei xrima, ke mpikan!

Ti na kanoume omos? Ine axioi tis miras tous!

Treme katanalotiiiiiiiiii oi asxetoi xanaxtipoun! Brrrrrrrrrrrrrrr :)

mr_kakos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mr_kakos » 15 Αύγ 2002 08:48

DimitriosX έγραψε:Ο νόμος του Netfy :

1) Οσο πιο προχειρο ειναι ενα website τοσο πιο εντονο ειναι το link "Διαφημιστείτε"

6) Σκεφτομαι να αυξησω το διαφημιστικο μου budget (θα γραφτω και στα υπολοιπα δικτυα ανταποδοτικής διαφήμισης)

7) Σκεφτομαι να αυξησω το διαφημιστικο μου budget 2 (θα στειλω mail σε αλλους 7000 ανυποψιαστους χρήστες)

8 ) Σκεφτομαι να κανω μια εταιρεια hosting (θα γινω μεταπωλητης ενος φιλου μεταπωλητη αμερικάνικης εταιρείας)

9) Μολις τελειωσα το webbased email στο site μου (Μολις γράφτηκα στην everyone.net)

10) Ειμαι στα 10 καλυτερα site της Ελλάδας! ( Εχω εγκαταστήσει τη Alexa σε όλους τους φίλους μου! )
Επίσης:
11)Η Σωστή γυναίκα του πρέπει εκτός από
<ΚΕΦΑΛΗ> και
<ΣΩΜΑ>
να έχει και </HTML> στό τέλος

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 14 Σεπ 2002 01:17

DimitriosX έγραψε:Ο νόμος του Netfy :

11) Εκανα ενα flash σε 1 ωρα και βγηκε φοβερό! (Αυτο το FlashKit ειναι πολυ καλό!)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Σεπ 2002 01:35

12) Πριν λίγο ήταν 120 επισκέπτες στο site μου ταυτόχρονα! (είχε μπει το Google και σκάναρε τις 1500 σελίδες με τα ανένδοτα)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 14 Σεπ 2002 01:47

13) Ο αντικειμενικός δημοσιογράφος του SuperDouperPortal.gr εβγαλε την εταιρία μου την καλύτερη σε ολη την Ελλάδα! (Μολις τελειωσα το SuperDouperPortal.gr και εγγραψα και το πρωτο μου αρθρο)

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 14 Σεπ 2002 15:32

opos kai na 'xei omos re paidia, aftoi pou pane na koroidepsoun ton kosmo, aftoi einai oi megaloi xamenoi sto telos.. to thema den einai na erthei kapoios mia fora sto site sou, to thema einai na xanarthei.. Ektos ki an aftoi pou prospathoun na koroidepsoun nomizoun oti exoun to monadiko site sto internet.. :) :)

madrugada

Δημοσίευση από madrugada » 14 Σεπ 2002 20:23

Av sas evdiaferei kai h prwsopikh mou apopsh, mou 8umizetai tous upallhlous tou diskopwleiou sto "HI-FIDELITY", mia kleisth lesxh ...opou "asxetoi" dev xwrouv...Gia mena to internet eivai evas kosmos eleu8erias, evas kosmos pou ligoi 3erouv kala alla polloi xrhsimopoiouv kai peiramatizontai..eivai fisiko avamesa s'autous polloi va briskouv thv eukairia kai gia mia "arpaxth", alla re paidia hmarton, o avamartitos prwtos to li8o... dev kserw kavevav apo esas prwsopika alla av exw katalabei oi perissoteroi ligo polu pouloun web design... ta 200 kai 300 xiliarika arpaxth dev eivai gia eva aplo statiko site?????? to va poulame e-commerce sthv ellada, arpaxth dev eivai????? to davadziliki twv megalwv portal sta diafhmistika banner arpaxth dev eivai...
Gvwmh mou???? O ka8evas eivai eleu8eros va kavei oti 8elei...auth eivai h mageia tou internet allwste... o xronos kai oi xrhstes pavta eivai oi kaluteroi krites... sav paradeigma kai xwris dia8esh kolakias deite to freestuff..xwris kamia diafhmish h favfares exei kataferei va eivai to kalutero (p)(v)ortal sthv ellada...
PS Ola ta parapavw ta avaferw kalopista :)
PS2 Exw kavei kai egw apeires arpaxtes ekmetaleuomenos udraulikous,hlektrologous mexri kai psarades :evil:
PS3 8EE MOU SUXGWRAME :roll:

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxina » 14 Σεπ 2002 20:55

madrugada έγραψε:Av sas evdiaferei kai h prwsopikh mou apopsh, mou 8umizetai tous upallhlous tou diskopwleiou sto "HI-FIDELITY", mia kleisth lesxh ...opou "asxetoi" dev xwrouv...Gia mena to internet eivai evas kosmos eleu8erias, evas kosmos pou ligoi 3erouv kala alla polloi xrhsimopoiouv kai peiramatizontai..eivai fisiko avamesa s'autous polloi va briskouv thv eukairia kai gia mia "arpaxth", alla re paidia hmarton, o avamartitos prwtos to li8o... dev kserw kavevav apo esas prwsopika alla av exw katalabei oi perissoteroi ligo polu pouloun web design... ta 200 kai 300 xiliarika arpaxth dev eivai gia eva aplo statiko site?????? to va poulame e-commerce sthv ellada, arpaxth dev eivai????? to davadziliki twv megalwv portal sta diafhmistika banner arpaxth dev eivai...
Gvwmh mou???? O ka8evas eivai eleu8eros va kavei oti 8elei...auth eivai h mageia tou internet allwste... o xronos kai oi xrhstes pavta eivai oi kaluteroi krites... sav paradeigma kai xwris dia8esh kolakias deite to freestuff..xwris kamia diafhmish h favfares exei kataferei va eivai to kalutero (p)(v)ortal sthv ellada...
PS2 Exw kavei kai egw apeires arpaxtes ekmetaleuomenos udraulikous,hlektrologous mexri kai psarades :evil:

Lipon...DIAFONO KATHETOS!

OXI gia mas pou ftiaxnoume sites me databases ke programming den ine arpaxti!
OXI gia olous pou moxthoun gia na ftiaxoun sovara static sites den einai arpaxti!
OXI gia olous osoi tolmame na ftiaxoume e-commerce sites den einai arpaxti!
OXI den eimaste asxetoi oute tixeoi opos kapioi pane na mas parousiasoun, profanos skeptomenoi ton eafto tous!
OXI den imaste ergates opos poloi tha thelane, gia na plironomaste me 3 ke 60!

An den ipirxan oi programmatistes akomi tha douleves me to tefteri!
An den ipirxan oi sxediastes akomi tha evlepes bbs ke cursores!

OXI o theos den xeroume an tha se sigxorisei!

Emeis omos oloi pou vgalame ta matia mas brosta sta pc ke pou xeroume na ektimoume ti doulia mas, boroume... :)

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 14 Σεπ 2002 21:14

Αγαπητοί φιλοι,
ολα τα παραπάνω γραφτήκαν με μια χιουμοριστική και ψιλοσατυρική διάθεση. Σε καποιά περιπτωση δεν είχε σκοπό να κοροιδεψει του ερασιτέχνες που με πολυ κεφι και μεράκι ψαχνει να κανει ενα καλο site χωρις κόστος και κανούν διαφορα τεχνάσματα και κόλπα. Η σατυρική διαθεση ειναι μαλλον προς αυτους που περνουν αυτο το όμορφο hobby και με πολυ βαρυγδουμπο ύφος τα παρουσιάζουν σαν επιτεύγματα και τα πουλουν σε τιμές μυστήριες χωρις ομως να προσφέρουν και επιπλέον ουσιαστικές υπηρεσίες.
Τωρα Προς Madrugada
1) Τα στατικα site των 200 χιλιάδων δεν ειναι αρπαχτη αν κανουν αυτο που πρεπει να κανουν : Μια βασική και αξιοπρεπή παρουσια της επιχειρησης στο internet.
2) Το e-commerce ειναι αρπαχτη αν κανεις δεν ενημερωση των πελατη για την υποδομη και την διαφήμιση που πρεπει να γινει
3) Τα μεγάλα portals εχουν διαφημιστικά banners για τον ίδιο λόγο που το Mega Channel εχει διαφημίσεις. Για να απολαμβανεις εσυ δωρεάν υπηρεσίες οπως ενημέρωση , ψυχαγωγία κτλ Αν το mega που σου δειχνει τις ταινίες δεν βαλει διαφημισεις πολυ απλα θα γίνει filmnet δηλαδη συνδρομιτικό. Το ιδιο και το in.gr το flash.gr κτλ...
4) Φυσικά ο καθένα ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει. Υπαρχει ομως το εξυπνο marketing, το πονηρο marketing και το κουτοπονηρο :)) Συμφωνω μαζι σου οτι ο κόσμος θα κρίνει

Λατρεύω το ελληνικό internet και λατρέυω ολους εσας που ξενυχτάτε εδω μέσα για να και οπου αλλου και κανουμε αυτες τις συζητησεις (ασχετο :) )

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 14 Σεπ 2002 21:21

madrugada έγραψε:Av sas evdiaferei kai h prwsopikh mou apopsh, mou 8umizetai tous upallhlous tou diskopwleiou sto "HI-FIDELITY", mia kleisth lesxh ...opou "asxetoi" dev xwrouv...Gia mena to internet eivai evas kosmos eleu8erias, evas kosmos pou ligoi 3erouv kala alla polloi xrhsimopoiouv kai peiramatizontai..eivai fisiko avamesa s'autous polloi va briskouv thv eukairia kai gia mia "arpaxth", alla re paidia hmarton, o avamartitos prwtos to li8o... dev kserw kavevav apo esas prwsopika alla av exw katalabei oi perissoteroi ligo polu pouloun web design... ta 200 kai 300 xiliarika arpaxth dev eivai gia eva aplo statiko site?????? to va poulame e-commerce sthv ellada, arpaxth dev eivai????? to davadziliki twv megalwv portal sta diafhmistika banner arpaxth dev eivai...
Gia na mporesi na grafti auti i vlakia sto forum, xerete poses nixtes perase o x programatistis xagripnos gia na mporesi na dosi auti tin dinatotita, to na mporoume na epikinonoume me allous?
Re ai pagene re! Ti dorean kai kourafexala. Tosos kosmos pou evgale ta matia tou gia na anavathmisi to internet edo kai tosa xronia, gia tin psixi tis manas tou to ekane? Diladi ti? Na proothisoume oti to INTERNET einai enas xoros pou prepi na zis dorean? Kai autoi oi protoporoi pos tha zisoun? Me to na ftiaxnoune kai esi na pigenis na to exis etimo sta xerakia sou?
Kai gia na apantiso sta erotimata sou peri arpaxtis ton 200 kai 300 xiliadon, prota psaxe tis dinatotites tou internet kala kai meta na sigrinis tis times pou epikratoun sto entipo se sxesi me to INTERNET opou mia parousiasi oloselidi kostizi pano apo 300 xiliarika. Kai gia fantasou o mamakas o grafistas na ekane orthografiko lathos kai na exis idi tiposi kati paletes me diafimistika sou!
Peri ecom, an den eisai se thesi na to efarmosis, tote min to katadikazis. Den sou fteme!

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxina » 14 Σεπ 2002 21:23

Agapite file Dimitrie,

ego mazi sou!

Apla gia ali mia fora tonizo pos den prepei mazi me ta xera na kaime ke ta xlora.

Pos edo mesa iparxoume kapioi epagelmaties pou exoume faei ateliotes ores brosta sto pc ke sta thrania eniote, gia na borei simera i kathe sovari epixirisi na exei perisoterous pelates.

Safos ke aditasome se olous tous erasitexnes, pou prospathodas na arpaxoun gemizoun to xoro tou internet me skoupidia.

ALA eknevrizome otan kapioi mas vazoun olous sto idio kazani!

Ke simplironodas to nomo tou Netfy, sou grafo ton 15 ? kanona akrivos opos ton elege to telefteo boss mou -nin tixodioktis tou internet:

15. Na sas kanoume to site ??? (mporoume episis na sas kanoume ke ntolmadakia, soutzoukakia, ke imam bailnti!)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης