www.Pulse.gr : Gothic, Rock, Metal, Hardcore.

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Barathrum
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Barathrum » 05 Μαρ 2005 07:42

genikos einai ena site pou ginete genikh sizitisi kai enimerosi guro apo auta ta mousika idi, tipota to periploko ston sxediasmo kai tipota apo kwdika

apla thelw thn apopsi sas genika pos einai optika. mono ena pragma den exw teliosi ki auto einai merika apo ta koumpia sto forum tha deite thn dixromia kai tha katalabete.

www.Pulse.gr

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 05 Μαρ 2005 14:16

Θα πω κάποια μικρά πραγματάκια:

1) Δεν χρειάζεται enter page
2) Από το forum πώς πάμε στην αρχική;
-> Άλλαξε το link του forum logo να σε βγάζει στην αρχική του site, όχι στο forum index
3) Περιόρισε το μέγεθος των avatar, τα μεγάλα είναι αντιαισθητικά και κουράζουν το μάτι: http://www.pulse.gr/forum/profile.php?m ... ofile&u=16

Δεν έχω να πω κάτι ιδιαίτερο, στο ξεκίνημα είστε...

Καλή επιτυχία! ;)

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 05 Μαρ 2005 16:19

Κατ αρχήν συγχαρητήρια που δεν διάλεξες κάποιο έτοιμο template για το site σου. Επίσης πολλά περισσότερα συγχαρητήρια που δέν έβαλες μέσα νεκροκεφαλές που κινούνται, φωτιές αριστερά δεξιά, τον μπαμπούλα στον κέντρο (ναι, αυτόν που με έκανε να τρώω όλο το φαγητό μου όταν ήμουν μικρός), και άλλα τέτοια έκτροπα. Οταν πρωτοείδα το topic, αυτά νόμιζα οτι θα συναντήσω, και μπήκα μέσα με τα χίλια ζόρια.

Πάμε για τα γκάζια τώρα.

Πράγματι, εμφανισιακά δέν λέει πολλά. Βασικά δέν λέει τίποτα. Θα σου πρότενα να πειραματιστείς λίγο στο photoshop. Υπάρχουν αρκετές τέτοιες μυστήριες εικόνες σαν αυτές που έχεις μέσα τις οποίες θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις για να φτιάξεις ένα ωραιότατο επάνω/μεσαίο/κάτω μέρος.

Το λογότυπο, δέν θα έλεγα οτι είναι ιδιαίτερα μέσα στο κλίμα του site. Διακρίνω μία έλειψη γραμματοσειρών. Η γνώμη μου είναι οτι χρειάζεσε κάτι πιο gothic για εκεί. Στο http://www.1001freefonts.com θα βρείς ότι ακριβώς χρειάζεσαι για να τακτοποιήσεις αυτό το θέμα.

Κάνε αυτό που είπε ο Eneme σχετικά με το forum σου (σσ 2.) αν και βασικά εγώ θα σου πρότεινα να πέσεις σε πιο βαθιά νερά και να τροποποιήσεις ολόκληρο το header με την προοπτική να προσθέσεις και τα ρέστα μενού που έχεις στις άλλες σελίδες (αρχική, πληροφορίες, επικοινωνία).

Χαίρομαι που ασχολείσαι και κοιτάς τις λεπτομέρειες. Αναφέρομαι στο scrollbar που το έκανες να ταιριάζει με το site. Σπάνια το βλέπω να το κάνουν αυτό και όταν το βλέπω, πραγματικά το χαίρομαι. (Αυτά βέβαια δέν είναι γκάζια. Τί να πώ. Αρχίζω να μαλακώνω μου φαίνετε...)

Θα διαφωνήσω με το intro. Η γνώμη μου είναι οτι είναι αρκετά χρήσιμο σε κάθε site. Προδιαθέτει τον επισκέπτη για αυτά που έχει να δεί και είναι ένα πολύ καλό κολπάκι στον τομέα SEO. Αλλά! Οχι Enter Now. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και άλλα πραγματάκια εκεί. Σκέψου σαν guest στο site σου, ψάξε, και θα καταλάβεις μόνος σου. Ευκολο είναι.

Προς θεού. Βγάλε την ώρα και την ημερομηνία. Και τα 2 τα γνωρίζουμε. Σε πρώτη φάση τα windows έχουν επάνω και τα 2. Δέν χρειάζετε να τα ξαναβάζεις εσύ αγχώνοντας υποσυνέιδητα τον επισκέπτη σου. Ακόμα πιο σοβαρό, είναι κρίμα να ζορίζεις τον χρόνο που θα δείξεις την σελίδα με ένα αρκετά μεγάλο javascipt το οποίο στην τελική δέν χρειάζετε. Αν είσαι τόσο πεπεισμένος οτι θέλεις να βάλεις κάτι, βάλε πχ ένα news scroller με τις επόμενες συναυλίες ή κάτι τέτοιο.

Ελπίζω τα κομματάκια του δράκαρου στο intro να είναι σε σύνολο μικρότερα απο 35k. Τόσο ακριβώς έβγαλα το jpg ολόκληρου του δράκου μετά απο ένα απλό optimization. Ω! Δέν είναι! Ολα τα jpg στο index έχουν άθροισμα 65kb... Optimize φίλε μου, optimize. Σε μία απλή pstn σύνδεση χρειάζονται 30 ολόκληρα δεπτερόλετα για να δέις το enter now. To intro είναι μία δύσκολη υπόθεση. Μήν εκνευρίζεις τον επισκέπτη σου γιατί μπορέι να αποφασίσει οτι έχει να κάνει καλύτερα πράγματα απο το να περιμένει χωρίς να δεί τίποτα. Συν φυσικά το οτι θα εκνευριστεί που περίμενε τόση ώρα να ανοίξει ένα γραφικό (όσο ωραίο και να είναι), ειδικά απο την στιγμή που η πρώτη σελίδα δέν του προσφέρει τίποτα άλλο.

Κάτσε να πιώ τον καφέ μου να ξυπνήσω, να ανοίξω και το άλλο μάτι και θα επεκταθώ κι άλλο...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 05 Μαρ 2005 16:19

Πώ πω κατεβατό.... που να πιώ και καφέ κιόλας...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Barathrum
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Barathrum » 05 Μαρ 2005 19:20

sas euxaristw kai tous 2, h alithia einai oti den edosa megalh bash sto kentriko meros ths selidas epidi hthela prota na kano ena kalo stisimo sto forum, gia thn thematologia ta mods pou tha exei klp.

etima tamplates den sinithizo na xrisimopio, phpnuke klp, ektos tou oti exoun 1000-2 etimes dikes tous trupes kai einai ebalota, periorizonte polu sxediastika sto kata poso mporeis na alakseis auta pou exei to site.

to Intro mpike epidi den einai kai oti kalutero to url ths selidas, san na leme www.roz-panthiras.gr kai h selida na einai gia udrabliko.

to oti thelei optimize thelei, alla egw thelei xrono :P

euxaristo kai tous 2 gia tis simboules sas, tha kanw ena genikotero ksesikoma kai tha epaneltho.

Άβαταρ μέλους
skull
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skull » 06 Μαρ 2005 15:08

Αυτο που χρειαζεσε ειναι

Κώδικας: Επιλογή όλων

<span class="nav">&nbsp;<a href="http&#58;//www.pulse.gr/main.php" class="mainmenu">Αρχική</a>&nbsp;</span>
που μπορεις να βαλεις και ενα εικονιδιο αλλα θα σε συμβουλευα να τα βγαλεις ολα τα εικονιδια απο το πανω μενου και να τα ξεχωρισεις με ενα

Κώδικας: Επιλογή όλων

<a class="mainmenu">&#58;&#58;</a>&nbsp;
Ειναι πιο απλο και ωραιο! :D

Άβαταρ μέλους
guesswho
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από guesswho » 08 Μαρ 2005 16:14

λοιπόν
ευτυχώς ππου δεν έπεσες στην παγίδα να κάνεις κάτι πολύ βαρύ και πολλές φορές απαίσιο που συναντούμε σε τέτοια site
αρκετά συμπαθητικό αλλά θα μπορούσες να κάνεις διορθώσεις
το intro καλύτερα να το βγάλεις,αν σ'αρέσει η εικόνα μπορείς να την βάλεις μέσα σε μία απο τις σελ΄διες σου
το μενού μπορείς να το κανεις σε photoshop ώστε να είναι λίγο πιο θεαματικό
και τέλος
το εισαγωγικό μύνημα μπορεί να μεγαλώσει λίγο τα γράμματα,και τις πρώτες λέξεις σκοτάδι,κορυφή και ανθρωπότητα μπορείς να τις μεγαλώσεις αρκετά ώστε να ξεχωρίζουν

Άβαταρ μέλους
Barathrum
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Barathrum » 10 Μαρ 2005 08:15

tis koitaksa tis simboules sas paidia kai ontos edixne kalutero to site me megalomena ta grammata tou arxikou keimenou kai me icos gia menu alla hthela na sas kanw ekpliksi kai to ekana apo thn arxh ksana telios grafistiko.

den lew einai ligaki baru, peripou oso kai to prohgoumeno basika an kai ekana oti mporousa me to optimize gia na mhn xasei thn piotita tou alla pistebo pos aksizei..

Pulse.gr Fully Updated

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 10 Μαρ 2005 15:39

Πολύ όμορφο είναι!

Παρατηρήσεις:
1) Το κενό διάστημα δεξιά (με τα αστεράκια) δεν μου αρέσει έτσι όπως δένει με το μωβ backround που έχεις, αλλά δεν μπορώ να προσδιορίσω τί ακριβώς δεν μου "κολλάει" στο μάτι...
2) Τα νέα χρώματα δεν ταιρίαζουν με το forum (Ή μήπως το forum δεν ταιριάζει με την υπόλοιπη σελίδα; )...

Περίμενε και καμιά άλλη γνώμη...

Πολύ καλό είναι πάντως...

Άβαταρ μέλους
Barathrum
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Barathrum » 10 Μαρ 2005 20:37

to forum den kolaei, idi arxisa na to doulebw pros to mob. to background me ta asteria sou kolaei/den sou kolaei epidi exei mia lepti riga sto table gkri h opia tha aferethei.

exei kai kapia orthografika kai kapies mikroleptomeries pou tha diorthothoun alla mporei na krithi apo tora epidi auth tha einai h morfh tou.

euxaristo gia tis paratirisis eneme

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης