Επιχείρηση από το σπίτι

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

leo62

Επιχείρηση από το σπίτι

Δημοσίευση από leo62 » 09 Μαρ 2005 08:34

mmegadancemix γιατί δεν αναφέρεις την εταιρεία που εξαπατήθηκαν τα συγγενικά σου πρόσωπα?
Με την υπογραφή μου εννοώ ότι εφόσον εξακολουθούμε να έχουμε την νοοτροπία ότι χωρίς σκληρή δουλειά θα τα καταφέρουμε τότε....
Το να δουλεύεις σκληρά σε ΜΛΜ και να βγάζεις λεφτά δεν είναι κακό. Δεν είδα σχετικό section για να κάνω διαφήμιση των προϊόντων. Σε ιδιωτικές συζητήσεις μπορεί να λέω ότι θέλω και αυτό εξαρτάται από το ποιόν μου. Για το λόγο αυτό υπογράφω και επώνυμα για να βρεθεί έστω και ένας που του απέσπασα χρήματα του υποσχέθηκα ψέμματα και οτιδήποτε άλλο. Υπάρχουν συνεργάτες που έχουν βγάλει διαφημιστικό που λένε ότι θεραπεύουν τον καρκίνο. Το έχουν αναφέρει και σε δήμόσιες συζητήσεις. Η εταιρεία τι πρέπει να κάνει από την στιγμή που τα προϊόντα της είναι φαγητό?
Είναι δύσκολο να ακολουθούμε τους κανόνες?
Εάν πας να κάνειςμια σύμβαση francise πρόσεξε τι θα υπογράψεις. Γιατί δεν καταλαβαίνεις ότι δεν είναι σχέση εξηρτημένης εργασίας? Αυτό που υπογράφεις στην εταιρεία που δουλεύω δεν έχει ψιλά γράμματα και μπορώ να το στείλω σε όποιον ενδιαφέρεται με e-mail. Τόσο απλό. Γιατί κάνετε τα πράγματα περίπλοκα σε απλά πράγματα.
bilt ναι έχω φτάσει στο επίπεδο να έχω ατομική επιχείρηση και να κρατώ βιβλία σαν αντιπρόσωπος. Για ότι πουλάω στην λιανική είμαι υποχρεωμένος να κόβω απόδειξη ή δελτίο αποστολής και για τις επιταγές που παίρνω για την προμήθεια από το δίκτυο έχω παρακράτηση 20% και παίρνω συγκεντρωτικό στο τέλος κάθε χρόνου που το παιρνώ στα εισοδήματά μου.
Μόνο στην αρχή μπορείς να πάρεις μαύρα λεφτά και αυτά με την ανοχή του Ελληνικού κράτους για ορισμένο ποσό το χρόνο.
Η εταιρεία μου δεν αντιμετωπίζει τους διανομείς σαν πελάτες αλλά κόβει τιμολόγιο χοντρικής.
Δεν μπορεί μια νόμιμη επιχείρηση να πληρώνει με επιταγή και να μην καλύπτει τα έξοδά της για προμήθειες διανομέων. Ο συνεργάτης τι κάνει όταν πουλά τα προϊόντα είναι άλλο πράγμα. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν τιμολόγια στο όνομά του και σε έλεγχο αντιπαραβολλής πρέπει να δικαιολογήσει που πήγαν τα προϊόντα που έχει αγοράσει. Αν δεν μπορεί να το κάνει.... της φυλακής τα σίδερα είναι για τους λεβέντες.
Και επαναλαμβάνω. Το μλμ δεν είναι μέσο γρήγορου πλουτισμού. Είναι μέσο για να γίνεις πλούσιος σε βάθος χρόνου και σκληρής δουλειάς.
Οσοι δουλεύουν σκληρά βγάζουν. Οπως σε όλες τις επιχειρήσεις υπάρχουν καλές και κακές στιγμές.
Δυστυχώς οι περισσότεροι όταν φθάσει η στιγμή των δυσκολιών και της κάμψης της δουλειάς απογοητεύονται και φεύγουν. Δεν μπήκαν από την αρχή με μακροπρόθεσμο στόχο αλλά για τα εύκολα χρήματα που νομίζουν ότι θα βγάλουν. Οταν θαέρθουν τα δύσκολα τήν κάνουν και μετά λένε ότι φταίει η εταιρεία.
Είπαμε είναι επιχείρησηση με ότι συνεπάγετε αυτο. Με καλές και κακές χρονιές. Ρωτήστε κάποιον που έχει μαγαζί και θα το καταλάβετε.
Τα προϊόντα των MLM εταιρειών συνήθως είναι ακριβά. Η οικονομική κατάσταση είναι δύσκολη για τον μέσο Ελληνα και έτσι κάποιος που μπαίνει στο MLM μπορεί πρόσκαιρα να πουλήσει κάποια πράγματα σε φίλους ή συγγενής αλλά αυτοί να μην έχουν την δυνατότητα να επαναλάβουν τις παραγγελίες τους μετά. Και έτσι έρχεται η απογοήτευση. Δεν καταλαβαίνουν ότι έχουν μια μικρή επιχείρηση η οποία θέλει και διαφήμιση για να συντηρηθεί και αυτά που έβγαλαν στην αρχή δεν είναι όλα για την τσέπη αλλά πρέπει να τα ρίξεις στην επιχείρηση για να την στηρίξεις και να βρεις πελάτες. Ετσι γίνετε συνήθως. Για αυτό αποτυγχάνουν οι περισσότεροι. Δεν φταίει το σύστημα MLM. Η πώληση είναι δύσκολη για κάποιον που δεν το έχει ξανακάνει και έχει την νοοτροπία της εξηρτημένης σχέσης εργασίας.
Πιστεύω να σας κάλυψα.
Επειδή δεν έχω χρόνο να με συγχωρήσετε για την αναστάτωση που σας προκάλεσα για κάτι το οποίο οι περισσότεροι είναι δύσκολο να κατανοήσετε.
Πάντως όποιος Θέλει οποιαδήποτε πληροφορία είμαι στη διάθεση του μέσω PM η ε-μαιλ

skin

Επιχείρηση από το σπίτι

Δημοσίευση από skin » 16 Μαρ 2005 00:59

Δ :wink: ιαβαζω τοση ωρα ολα τα post σχετικα.....με το ....χμμ κυριο αυτο,,,,δεν θα ηθελα να συμετασχω σε αυτη την αντιπαραθεση παρα μονο να πω την πρωσοπικη μου αποψη.
Μετα απο αρκετο ψαχιμο σε παρομοια Site "δουλεια απο το σπιτι" η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι εκτος το οτι κατα ενα ποσοστο 80% ειναι ΑΠΑΤΗ το υπολοιπο 20% ειναι εκμεταλευτες.
Εκμεταλευονται τους <<πωλητες>> οι οποιο με την σειρα τους εκμεταλευονται ολους τους γνωστους και φιλους,,,,,anyway,,,,αν ολο αυτο τον χρονο που σπαταλανε ολοι αυτοι "δουλευοντας απο το σπιτι κανανε κατι αλλο....σιγουρα θα ηταν πιο οικοδομιτικο,,,,,,και πιο αποδοτικο...ειτε μιλαμε για χρηματα ειτε οχι....και θα ηθελα να πω σαν επιλογο,,,,Στον εν λογο πωλητη,,,και μελλον πωλητες ""απο το σπιτι"" εκπρωσοποντας τεραστιες <<και καλα>>εταιριες.....ΞΥΠΝΑΤΕ,, μην αφηνεται να σας πιπιλανε το μυαλο κατα αυτον το τροπο.......
σε οποιαδηποτε στραβη εσεις ειστε εκτεθημενοι....δεν ξερεται ουτε καν που να απευθηνθητε ουτε που βρισκεται η επιχειρηση,.,,,και απο την αλλη σκεφτηται λιγο και τα εξοδα που εχεται περα απο τον χρονο που σπαταλατε....τηλεφωνα....και ιντερνετ!!!
ουφ,,,,,αυτα!!! και απο παραδειγματα αμα ξεκινουσα να γραψω θα εγραφα 2 μερες,,,,,μια τελευταια λεξη,,,,,,,8α πω ΑΠΑΤΗ :wink:

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Επιχείρηση από το σπίτι

Δημοσίευση από Pixelatorios » 16 Μαρ 2005 02:58

leo62 πάρε λίγο αναπνοή...ένταξη μωρέ...!! κανε την δουλειά σου
κανε τα 3.000 &#8364; το μηνα... καλο δικό σου.. αλλα μου φαίνεται έπεσες σε λάθος ακροατήριο.

Το ζήτημα σου είναι αρκετά επιπόλαιο και εδώ είσαι λάθος. :doh:

φιλικά
pixel....
motion. web. print. designer

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Επιχείρηση από το σπίτι

Δημοσίευση από cdhyper » 16 Μαρ 2005 11:10

Εγώ πάντως σας έχω όση δουλειά από το σπίτι θέλετε. Γίνετε web developers και δουλεύετε και από το εξοχικό σας δε με νοιάζει :)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Επιχείρηση από το σπίτι

Δημοσίευση από mrpc » 16 Μαρ 2005 15:14

cdhyper έγραψε:Εγώ πάντως σας έχω όση δουλειά από το σπίτι θέλετε. Γίνετε web developers και δουλεύετε και από το εξοχικό σας δε με νοιάζει :)
Σωστός

scondoidea
Επικοινωνία:

Επιχείρηση από το σπίτι

Δημοσίευση από scondoidea » 22 Απρ 2005 19:15

η λεξη ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ σου λεει κατι ??
εμενα ναι
ειχα παει σε μια τετοια παρουσιαση σε ενα ξενοδοχειο οπου καποιοι τρελαμενοι προσπαθουσαν να προσελκεισουν πωλητες για να πουλανε διαφορα τρελα παλαβα προιοντα υγειηνης διατροφης και τα σχετικα οπου εσυ θα επερνες προμηθεια για καθε πωληση
Επισεις απο την δικη σου πωληση θα επερναν προμηθεια και αλλοι 13 σε διαφορες βαθμιδες αυτης της πυραμιδας
Και ετσι ο ταδε της ταδε περιοχης θα εβγαζε αυτα τα ταδε χρηματα απο το σπιτι του
Και εσυ αν εβρισκες αλλα 123 κοροιδα να δουλευουν για εσενα θα επερνες αυτα τα ταδε λεφτα

Άβαταρ μέλους
LoRdOfThEPcS

Επιχείρηση από το σπίτι

Δημοσίευση από LoRdOfThEPcS » 19 Μάιος 2005 21:54

Loipon kathomoun kai diavaza tosi wra oles tis p...es pou elges leo62 kai ektos tou oti den katalava kai polla (kathws ta masouses kapws) emeina ekpliktos me to thrasos sou!!!!!!!!!Pantws thanks God pou mpainw sto Site kai enimerwnomai gia na xerw ti tha mou symvei argotera stin zwi!!!!!!Kai se eyxaristoume kai esena pou mas edwses na katalavoume orismena pragmatakia!!!!!!
lathos Forum dialekses gia na pouliseis to paramythaki sou!!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Επιχείρηση από το σπίτι

Δημοσίευση από KGP » 19 Μάιος 2005 22:09

pantos na min sincheoume to MLM me to thema doulia sto/apo spiti i epichirisi sto/apo spiti.....einai simantiko giati otan akougete to deutero oloi nomizoume kateuthian to proto
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Επιχείρηση από το σπίτι

Δημοσίευση από cdhyper » 19 Μάιος 2005 22:29

Αμα ήταν έτσι KGP και η μάνα μου που είναι νοικοκυρά (δουλειά στο σπίτι) θα ήταν ο Χέοπας :kaloe:

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Επιχείρηση από το σπίτι

Δημοσίευση από KGP » 19 Μάιος 2005 23:07

ehehehehhehe dikio echeis alla esi eidika katalaveneis ti enoo.....i eise kai esi allo ena MLM......;-)
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Επιχείρηση από το σπίτι

Δημοσίευση από cdhyper » 19 Μάιος 2005 23:14

Ναι ναι είμαι MLM. Μαϊμού Λαμόγικο Μαρκετιγκ

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Επιχείρηση από το σπίτι

Δημοσίευση από KGP » 19 Μάιος 2005 23:19

re si....tha sou kano minisi proseche ti chrisimopieis...i leksi lamogio opos kai ta paragoga tis einai registered moufa trademark kai den simazeute allounou Perrou

outcast
Επικοινωνία:

Επιχείρηση από το σπίτι

Δημοσίευση από outcast » 09 Σεπ 2005 02:57

mia aplh erwthsh....giati den se anagrafei pou8ema sthn parakatw url?

http://www.myherbalifeww.com/gr/

p.s. den exete ftasei sto epipedo ths amway alla exete akoma dromo mprosta sas :) (gia thn amway http://www.geocities.com/apatesgr/piccies/ekklhsia.pdf selida 26)

p.s.2 kai gia na mhn arxiseis tis lakamies pali mporeis na mou exhghseis ti douleia exei h kata ta alla kalh sou etairia sto site www.scam.com pou katagrafei tis apates ana ton kosmo...

click sto url gia na deite pws leitourgei akrivws to policy ths etairias
http://www.scam.com/archive/index.php/t-3414

p.s.3 kai allh martyria
http://brian.carnell.com/archives/years ... 00046.html

mavrogatos
Επικοινωνία:

Επιχείρηση από το σπίτι

Δημοσίευση από mavrogatos » 04 Δεκ 2005 10:29

Afta me to na kerdizeis apo to spiti tooosa xiliarika, mporei gia kapoious poly ligous na einai alithia, mporei leo. Apo periergeia thelisa na do ti einai. Prokeitai gia poliseis proionton''ygiinis diatrofis'' ta lene. Poy paragontai ola stin USA. Einai kati SHAKES kai kati xapia. H eteria legetai '' HERBALIFE'' . Einai piramida pou pistevo oi perissoteroi tin patisan xanontas kapoia lefta. Gia na mpeis sto systima kai na kerdiseis, an kerdiseis, prepei na doseis an thimamai kala gyro sta 5.000 euro.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Επιχείρηση από το σπίτι

Δημοσίευση από patriot » 04 Δεκ 2005 14:13

Υπάρχει όμως και κάτι ακόμα που είναι κάπως άγνωστο στους περισσότερους σε ότι αφορά το MLM. Εξηγώ:

Σημειώση: Αυτό μπορεί να γίνει ΠΑΝΤΟΥ, απλά εγώ το έπαθα εκεί. Και για την ακρίβεια το είχα πάθει και σε άλλη μία εταιρία αλλά σε αυτή υπάρχει πιθανότητα να ήταν δικό μου το λάθος, γι' αυτό αφήστε το απέξω!

Όπως πολλοί από μας έτσι και εγώ έριξα μια ματιά σε αυτού του είδους το marketing πριν 3-4 χρόνια. Δεν ήξερα τίποτα από marketing τότε, εκτός από μία βασική αρχή. Ότι είναι ύπουλο! Ότι αν σε γενικές γραμμές προσέχεις μία φορά γύρω σου, στο marketing προσέχεις εις διπλούν. Επειδή όμως από την μία υπάρχει η γλύκα της απληστίας και από την άλλη υπάρχει η αλήθεια ότι υπάρχουν αληθινές εταιρίες γι' αυτό σκέφτηκα να το δοκιμάσω να δω τι παίζεται. Στην αρχή προσπάθησα χωρίς να κάνω το μεγάλο βήμα δηλ να ξοδέψω λεφτά. Όταν είδα ότι δεν γίνεται αποφάσισα να ξοδέψω όχι περισσότερο από καμιά 10.000 χιλιάδες (δεν υπήρχαν ευρώ τότε) και έτσι και δεν έβγαζα κέρδος σε π.χ ένα μήνα θα σταμάταγα. Φυσικά δεν υπήρχε κανένα κέρδος μετά από το χρονικό όριο που είχα βάλει, γι' αυτό ξέκοψα αμέσως κερδίζοντας κάτι πολύ περισσότερο από τις 10.000 που είχα χάσει: πολύτιμη πείρα!
Παράτησα αυτήν την ιδέα και άρχισα άλλα πράγματα (τελείως άσχετα) μέχρι που κάμποσο καιρό αργότερα (κανένα πεντάμηνο αν θυμάμαι καλά) παρατήρησα μια συναλαγή στην πιστωτική μου κάρτα. Ρώτησα πληροφορίες στην τράπεζα και τι έμαθα;; Ότι από την ημέρα που ξέκοψα μέχρι σήμερα μου ρούφαγαν κανονικά 10.000 κάθε μήνα!! Με παραξένεψε γιατί εγώ ο ίδιος είχα πάει και είχα κάνει την ακύρωση στην κάρτα (και δεν ήμουν κανένας πρωτάρης στο internet ούτε τότε) και ήξερα και είχα πει ότι θέλω να ξεκόψω. Και τι νομίζετε ότι είχε γίνει; Αν ας πούμε π.χ την ημέρα που ξέκοψα ήταν 1 Ιανουαρίου, αυτοί πράγματι σταμάτησαν μέχρι την.... 1 Φεβρουαρίου και από και πέρα συνέχισαν κανονικά μέχρι την στιγμή που το πηρα είδηση δηλ αρκετούς μήνες αργότερα γιατι δεν την πολυ χρησιμοποιώ την κάρτα! Ουσιαστικά λοιπόν είναι κλέφτες με τα όλα τους!

Από τότε κάθε φορά που κάνω μια συναλλαγή όχι μόνο λέω ότι θέλω να ξεκόψω αλλά αλλάζω και τα στοιχεία της κάρτας ώστε και να θέλει κανείς να μην μπορεί να κάνει τίποτα!

EDIT//
Αυτή η σελίδα που δείξατε πριν στο geocities ποιανού είναι; Δηλ αν πω ότι είναι μια χαρά σελίδα αλλά ότι καλό θα ήταν να αλλάξει την γραμματοειρά σε verdana γιατί ξεστραβώθηκα για να την διαβάσω με τα arial (ή να βάλει μεγαλύτερα arial) θα με ακούσει;
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες