eteria pou na xrisimopii CMS??

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 01 Δεκ 2009 17:18

Rapid-eraser έγραψε: Το νούμερο πάλι που έκανες quote το 1000 αναφέρεται σε πιτσιρικάδες :P εκτός και αν έχω ξεχάσει τα Ελληνικά μου (δεν παίρνω όρκο για αυτό :P)
οκ αν ηθελες να μιλησεις για πιτσιρικαδες, πασο! 8)
Οπως το διατυπωσες εβγαινε πως οι 20 κορυφαιοι ελληνες designers ειναι σε δυνατοτητες και αξια, 1000 φορες καλυτεροι, απο τους καλυτερους designers του TM

Τελος για να μην παρεξηγηθω...
Το καλυτερο ειναι παντα αν δεν σχεδιαζουμε οι ιδιοι καλα, να αναθετουμε τα layouts σε συναδελφους γραφιστες.
Αν αυτο δεν ειναι επιλογη μας τελικα, απο το να κανουμε κατι απαισιο, καλυτερα να προσγειωθουμε σε λυσεις οπως του ΤΜ, αποδιδοντας τα credits και ενημερωνοντας σχετικα τον πελατη...
Βεβαια εδω τιθεται το αλλο ερωτημα. Ποσα θελει ενας ελληνας γραφιστας, για να σχεδιασει και να παραδωσει σε psd ενα template?

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 01 Δεκ 2009 17:21

δειτε και με τα ετοιμα τι γινετε πχ http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... de&t=31771 δειτε ενα joomla site πως το εκανε αγνωριστο

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 01 Δεκ 2009 17:50

@korg στο vcdc δεν βλέπω πολλούς web designer, αλλά πολλούς graphic designers, που από μονο του αυτή η διαφορά είναι μια πονεμένη ιστορία.
Οι flashies δεν έρχονται από web designers αλλά από flash designers ή wannabe flash designers/developers. Ποτέ μα ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί υπάρχει αυτή η σύγχηση στους ρόλους.
Επειδή κάποιος σχεδιάζει "έντυπα" για το web και έχει πελάτες, δεν είναι web designer, είναι graphic designer που προσπαθεί να κάνει web.
Έχω κάνει παλιότερα επαγγελματικές κάρτες και ήταν μια αηδία και μισή, αλλά πήρα 100 ευρώ. Δεν είμαι graphic designer.

Ξέρεις τι είναι οι περισσότεροι πελάτες να σου λένε; "Ψάχνω έναν καλό γραφίστα και μου άρεσαν οι δουλειές σου..." :P

Στο θέμα μας, μερικές templates - και όχι μόνο στο template monster - είναι εικαστικά σε καλό επίπεδο, αλλά ποια η χρησιμότητα τους όταν έχουν ήδη χιλιοχρησιμοποιηθεί;

Δεν μπορώ να φανταστώ ούτε μια επιτυχημένη εταιρία της οποίας τον σκοπό θα μπορούσε να εξυπηρετήσει μια χρησιμοποιημένη template και μάλιστα ακόμη και αχρησιμοποίητη να είναι, δεν θα είναι ραμμένη και κομμένη στα μέτρα τους.

Ένα πραγματικά καλό clean και όλες οι ορολογίες - web design - δεν μπορεί να κάνει σε όλους. Θα κάνει σε κάποιους. Αυτό είναι το πρώτο μειονέκτημα.
Το δεύτερο είναι ότι θα έχει ήδη χρησιμοποιηθεί.

Το memorable στοιχείο που ο καθένας κυνηγά για τις υπηρεσίες και τα προϊόντα του, μόλις χάθηκε και το πληρώσαμε 50€.

Προσπαθώντας να ρίξουμε το κόστος για εμάς, χάνουμε το νόημα της δουλειάς μας.
Προσπαθώντας να ρίξουμε το κόστος για τον πελάτη μας, άθελα μας του υποβαθμίζουμε την προσπάθεια του.

Όταν πρόκειται για χρήματα, κακά τα ψέμματα, αν τα έχεις ανάγκη θα κάνεις τα πάντα. Αν χρειάομαι 1000 ευρώ και ο πελάτης μου ζητά έτοιμη template γιατί δεν θέλει να πληρώσει 1500 και συμβιβάζεται με 1000, δεν θα κάτσω και πολύ να το συζητήσω μαζί του, θα πάρω τα 1000 ευρώ, θα του κάνω το έτοιμο και μετά θα ξανα έρθω εδώ να συζητάμε όλοι μαζί τι είναι σωστό και τι όχι.

Όταν όμως έχουμε εδώ μεταξύ μας αυτή τη συζήτηση, οφείλουμε να δούμε πραγματικά τι είναι σωστό, πέρα από αυτές τις ανησυχίες.

Η δική μου άποψη είναι ότι υποβαθμίζεις τον πελάτη σου αν του δώσεις έτοιμο εικαστικό, είτε είναι όμορφο είτε άσχημο.

Φυσικά τον υποβαθμίζεις αν του δώσεις και άσχημο custom εικαστικό, αλλά εδώ δεν παίζουμε "μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα".

Φίλε Νότη, πιστεύω ότι αδικείς τους Greek web designers. Δεν είναι δα και ένας λόχος, αλλά υπάρχουν αρκετοί για όλα τα ενγχώρια projects που μπορούν να παράγουν κάτι και ανώτερο από την ποιότητα του template monster και αρκετά προσιτό.
Γίνονται πραγματάκια

panosru
WebDev Moderator

Δημοσίευση από panosru » 01 Δεκ 2009 18:04

korgr έγραψε:Αν κρινουμε καθαρα με εικαστικα κριτηρια, γνωριζετε αρκετους Ελληνες designers που θα μπορουσαν να σου παραδωσουν αποτελεσμα εφαμιλλο με templatemonster?
Ναι αρκετούς μάλιστα...

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 01 Δεκ 2009 18:07

Ta erga ton perissoteron Ellinon designers einai san ta tragoudia tou Foivou kai tou Karvela... otan ta akouseis panta kati sou thymizoun..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 01 Δεκ 2009 18:17

ή τοσο εμπνευσμενα και προτοτυπα οσο και τα διαφορα εξωφυλλα περιοδικων, τα διαφορα ελληνικα show οπως sο you think you can dance, και το "show" της Τατιανας.

Τα περισσοτερα templates του TM εχουν 1-3 downloads. Tα πειρατικα τα βρισκει το robot του templatemonster αν βγουν στο google.
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 01 Δεκ 2009 18:29

korgr έγραψε:
Rapid-eraser έγραψε: Το νούμερο πάλι που έκανες quote το 1000 αναφέρεται σε πιτσιρικάδες :P εκτός και αν έχω ξεχάσει τα Ελληνικά μου (δεν παίρνω όρκο για αυτό :P)
οκ αν ηθελες να μιλησεις για πιτσιρικαδες, πασο! 8)
Οπως το διατυπωσες εβγαινε πως οι 20 κορυφαιοι ελληνες designers ειναι σε δυνατοτητες και αξια, 1000 φορες καλυτεροι, απο τους καλυτερους designers του TM
Έχεις δίκιο αλλά μετά από ένα 8ορο στο γραφείο διάβασα ότι να 'ναι
όπως το διατύπωσες το είχα σκεφτεί και εγώ.

Επί λέξη όμως:
Τέλος πρόχειρα μπορώ να απαριθμήσω τουλάχιστον 20 Έλληνες designers του χώρου που κάνουν 1000 φορές καλύτερη δουλειά από τα καλύτερα temps του TM.

επίσης
paink1ller έγραψε:Τα περισσοτερα templates του TM εχουν 1-3 downloads. Tα πειρατικα τα βρισκει το robot του templatemonster αν βγουν στο google.
και τα "γνωστά μαγαζάκια" τα οποία έχουν πάνω από 4-5 εκατομμύρια DLS πριν πέσουν τα Links :P
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 01 Δεκ 2009 18:55

ALR τους αγωνιστικους μου χαιρετισμους! :D
Το σωστο το ξερω και το επισημανα. Μιλησα για το μπρος γκρεμος και πισω ρεμα που δυστυχως υπαρχει...
Καποιοι ανοιγουν το dreamweaver και αρχιζουν να ...φτιαχνουν site! Χωρις ενα psd template, χωρις κανενα οδηγο! Το αντιστοιχο του ετοιμου cms με το default theme. Αμφιβαλεις?

Οσο για τους ορους και τις ειδικοτητες, αστο βρε παλικαρι μου, μαζι μιλαμε. Ολα απο ενα καλο σχεδιαστη ξεκινουν. Θες να τον πεις γραφιστα, web designer, senior designer, flash designer, αρχιτεκτονα, ο,τι θες!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 01 Δεκ 2009 19:00

Μια και βρήκα λίγο χρόνο συνοψίζω μια και βλέπω πως χρειάζεται να ξαναγράψω πράγματα που πιστεύω και έχω γράψει και στο παρελθόν προς αποφυγή παρεξηγήσεων:

1) Για εταιρεία που πουλάει web design (μεταξύ άλλων ή σκέτο) πιστεύω πως βλάπτει την εταιρική της εικόνα το να χρησιμοποιήσει οποιοδήποτε έτοιμο template. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσει τους designers της για να το φτιάξει, αλλιώς αποτελούν τρανταχτή απόδειξη ότι δεν μπορούν να σχεδιάσουν κάτι μοναδικό αλλά βασίζονται σε δουλειές άλλων . –

2) Για άλλες εταιρείες εκτός χώρου web design που θέλουν να σηκώσουν ένα site στο web, από το να έχουν ένα design που κατά γενική ομολογία κρίνεται ως κακοσχεδιασμένο, από τη στιγμή που μπορούν να βρουν κάτι που μπορεί να προσαρμοστεί στις ανάγκες τους, τα τεμπλειτάδικα βολεύουν μια χαρά και έχουν και καλές τιμές για shared templates. Από εκεί και ύστερα: Το template μπορεί να το αγοράσουν, να το κατεβάσουν και να το προσαρμόσουν μόνοι τους όσοι θέλουν να σηκώσουν ένα site, με ότι αποτέλεσμα μπορεί να προκύψει, ή μπορούν να εμπιστευθούν για αυτή τη δουλειά μια εταιρεία του χώρου που πιθανών να έχει την εμπειρία και να γνωρίζει καλύτερα πως θα προσαρμόσει το όποιο περιεχόμενο τους στο template. Ο χρόνος που θα χρειαστεί αυτός που θα αναλάβει τις εργασίες προσαρμογής και η τεχνογνωσία που διαθέτει, μπορεί να αξιολογηθεί και να κοστολογηθεί από τον καθένα διαφορετικά ή ακόμα και να προσφερθεί δωρεάν.
Σε αυτό το σημείο να επισημάνω πως δεν πρέπει να ξεχνάμε πως υπάρχουν πολλοί επαγγελματίες – καλοί ή κακοί ας το κρίνει ο καθένας μας υποκειμενικά - που σηκώνουν sites χωρίς περιεχόμενο, απλά και μόνο για να αποτελέσει μια online έκδοση της business card τους και να μπορούν όσοι τους ψάχνουν να βρίσκουν τα στοιχεία επικοινωνίας τους. Από αυτούς είσαι τυχερός αν σου δώσουν εκτός από τα στοιχεία επικοινωνίας και ένα λογότυπο, ένα κείμενο με το προφίλ της εταιρείας του και καμιά φωτογραφία. Πάνω στη δουλειά σε κάποιες – ουκ ολίγες - περιπτώσεις καλείσαι να φτιάξεις site έχοντας στα χέρια σου ένα όνομα, πράγμα που πιστεύω μπορούν να μας το επιβεβαιώσουν και οι υπόλοιποι του χώρου. Πολλοί από αυτούς βολεύονται με φθηνές λύσεις μια και όπως ήδη έγραψα δεν βλέπουν το website τους ως κάτι παραπάνω από μια επαγγελματική κάρτα.

3) Η χρήση των έτοιμων εφαρμογών και των έτοιμων templates για μένα δεν είναι κατακριτέα από τη στιγμή που:
α) ο πελάτης έχει ενημερωθεί για το τι ακριβώς πληρώνει και ότι μπορεί να δει αύριο μεθαύριο που θα σερφάρει διάφορους κλώνους του δικού του site.
β) υπάρχουν στο footer ή όπου αλλού τα έχουν από τις default εγκαταστάσεις τους, τα licenses των έτοιμων scripts που χρησιμοποιήθηκαν ή του template που χρησιμοποιήθηκε με link back προς την κοινότητα / άνθρωπο που τα προσφέρει δωρεάν ακόμα και για commercial χρήση. Ο μόνος λόγος που βλέπω για να μην υπάρχουν σε εμφανή σημεία τα απαραίτητα link back / licenses είναι είτε γιατί ο δημιουργός έχει πουλήσει φούμαρα στον πελάτη, είτε γιατί ο δημιουργός ντρέπεται που χρησιμοποιεί κάτι έτοιμο. Όπως θέλουμε να βάζουμε το ονοματάκι μας ή το logo μας ως εταιρεία που δημιούργησε το site, το ίδιο πρέπει να πράττουμε και για τους πραγματικούς δημιουργούς ακόμα και αν δεν μας υποχρεώνουν να το κάνουμε. Γιατί και αυτοί αφιέρωσαν αρκετό χρόνο για να προσφέρουν δωρεάν αυτό που απλόχερα παρέχουν.
γ) δεν έχουμε βαφτίσει το joomla ή το οποιοδήποτε script ως «custom made δικό μας» επειδή γράψαμε ένα plugin, component, theme κλπ είτε επειδή μάθαμε πως να αλλάζουμε το κείμενο στη μεταβλητή με τα copyrights.

4) Θα ήταν ευχής έργο, όλοι όσοι θέλουν να αποκτήσουν website στο διαδίκτυο, να προτιμούσανε ποιοτικές custom made δουλειές και να είχαν και αξιόλογο περιεχόμενο να προσφέρουν, αλλά α) κάτι τέτοιο είναι ουτοπικό β) ακόμα και το «ποιοτική δουλειά» , όταν αναφερόμαστε στο web design & development είναι υποκειμενικό. Άποψη μου είναι πως αν η δουλειά που έχεις κάνει αρέσει σε περισσότερους από όσους δεν αρέσει, μπορείς να είσαι ευχαριστημένος.

5) Το να μάθεις να στήνεις scripts άλλων δεν σε κάνει web developer και το να μάθεις να προσαρμόζεις templates άλλων δεν σε κάνει web designer . -

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 01 Δεκ 2009 20:19

Επειδή το topic μου αρέσει πολύ θα βάλω φιτίλια...

πιστεύω πως αρκετοί Έλληνες designers είναι φοβεροί αλλά δεν έχουν το κατάλληλο πεδίο να παίξουν σωστά μπάλα και με αυτό ενοώ το πελατολόγιό μας

Από τη άλλη πιστεύω πως και οι ίδιοι κάνουμε κακό στους εαυτούς μας....

Πολλές φορές έχω ακούσει τα

"σχεδιάζεις με tables είσαι κακός designer"
"το css σου δεν κάνει validation είσαι κακός designer"
"η html σου δεν κάνει validation είσαι κακός designer"
"χρησιμοποιείς flash αντί για Jquery είσαι κακός designer"
"χρησιμοποιείς έτοιμο CMS OMFG τι λές τώρα πρέπει να έχουμε τα δικά μας CMS τι λές τώρα κλείσε το μαγαζάκι σου!"

Απο την άλλη, δεν έχω ακούσει designer να "χλεβάζει" τα grid frameworks. Ένα έτοιμο CMS για πολλούς μπορεί να λειτουργήσει σαν design ή developing framework όπως το 960gsm, blueprint symfony ή το codeigniter...

Οκ ίσως στο τελευταίο είμαι λίγο υπερβολικός αλλά μόνο σε αυτό. Ακολουθούμε τα web standards και ότι περιέχουν αυτά. Τα υποστηρίζουμε για να κάνουμε σωστά την δουλεία μας. Αλλά δεν χρειάζεται να θολώνουμε και να μην βλέπουμε τι γίνεται. Οκ ανταγωνισμός, οκ ίσως κάποιες επιχειρήσεις είναι δύσκολο να αντεπεξέλθουν αλλά δεν χρειάζεται να λασπολογούν γιατί ίσως είμαστε ποιο διαβασμένοι από κάποιους άλλους.

προσωπικά θεωρώ, ικανοποιημένοι πελάτες = επιτυχές business model. Και ένας ικανοποιημένος πελάτης δεν είναι αυτούς που έκανε ότι ήθελε στη σελίδα του. Είναι αυτός που καταφέραμε να τον πείσουμε πως αυτό που θα σχεδιάσουμε και θα υλοποιήσουμε είναι το καλύτερο για τον σκοπό που το χρειάζεται :)

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 02 Δεκ 2009 01:07

Το 5) του Dimsis είναι πολύ σημαντικό.

@Νότης,
Τους χαιρετισμούς μου σε όλους τους μαχητές :P

Εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου. Δεν μπορούν να ξεκινήσουν όλα από έναν καλό σχεδιαστή. Τι δουλειά έχει ο animator στο web και τι δουλειά έχει ο αρχιτέκτονας ή ο flash developer στο UX Design;
Τι δουλειά έχει ο Γραφίστας στο A/B Testing;
Τι δουλειά έχει ο web designer στην σελιδοποίηση εντύπου;

Επειδή όλα είναι design, για αυτό και οι περισσότερες δουλειές είναι σαν "έντυπα" με ή χωρίς flash. Ο Γραφίστας στη σχολή, δυστυχώς μαθαίνει ότι μπορεί να κάνει μια σελίδα με dreamweaver και flash. Έτσι βγαίνει έξω και μέχρι να ανακαλύψει την πικρή πραγματικότητα, πως ούτε Actionscript έχει μάθει δηλαδή για να γίνει flash designer/developer, ούτε έχει μάθει να σχεδιάζει με κέντρο τον web χρήστη και σκεπτόμενος πως η μακέτα του θα κοπεί σε CSS/XHTML, δεν είναι τίποτα σχετικό με το web. Είναι κάποιος ο οποίος μπορεί να δημοσιεύσει μια περίεργη μορφή ιστοσελίδας, αλλά σίγουρα δεν είναι κάποιος που μπορεί να σχεδιάσει το travelplanet24 π.χ. ή να επισημάνει τα λάθη που έχει το νέο website της Ολυμπιακής, με σαφή και ορατά επιχειρήματα και να προβεί σε βελτιώσεις.

Υπάρχουν πολυτάλαντοι άνθρωποι και δεν αναφέρομαι σε αυτούς φυσικά.

@Basilakis

Το έτοιμο CMS απαιτεί κατανόηση του CMS και βασική κατανόηση της γλώσσας που χρησιμοποιεί. Επίσης, σου βάζει πολλά limitations και αυτά στα λέω χωρίς να είμαι 1 ίχνος developer, φαντάσου.
Στα λέω επειδή μπορώ να κόψω μια μακέτα σε Wordpress ή να δουλέψω πάνω στο default theme του και να βγάλω ότι θέλεις, μέχρι όμως ένα σημείο από features.
Το framework, απαιτεί βαθειά γνώση της γλώσσας του. Δεν μπορείς να παίξεις έτσι απλά με code igniter. Αν το ξέρεις όμως, μπορείς να φτάσεις σε applications που για να τις κάνεις με Wordpress, θα περάσεις τα πάνδινα δουλεύοντας περισσότερες ώρες.

Είναι αυτό που είμαι ο dimsis στο 5) Επειδή γνωρίζω προσωπικά να στήνω websites με Wordpress, δεν είμαι developer, ούτε κατά διάνοια.
Αν πάρεις το wp, του αλλάξεις τα φώτα και κάνεις κάτι όπως τα παιδιά του woothemes, που στην ουσία βγάλαν ένα διαφορετικό CMS βασισμένο στο WP, τότε ναι είσαι developer.

Αλλά αυτή δεν είναι η μαγεία με το WP; Είναι ένα designer friendly CMS & blogging platform.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Δεκ 2009 13:08

starfish έγραψε:Αλλού πηγαίνει η επιθετικότητα μου, και έχω κάθε λόγο να είμαι έτσι (αν και δεν αξίζει) για διάφορα που πετάγονται κατά καιρούς χωρίς ποτε να δικαιολογηθούν ή να απαντηθούν.
Speaking of which...

Κατηγόρησες την RedHat ότι είναι απατεώνες.

Το GNU Manifesto λέει ξεκάθαρα πως μπορείς να βγάλεις χρήματα δίνοντας τον κώδικα σου ελεύθερα και χρησιμοποιώντας ελεύθερο κώδικα από άλλους στο πλαίσιο παροχής υπηρεσιών και υποστήριξης του κώδικα.

Η RedHat παρέχει υπηρεσίες.
Παίρνει κάτι, το αλλάζει δίνει πίσω τα sources στο community όπως λέει h GPL και χρεώνει τις υπηρεσίες που μπορεί να προσφέρει για τα πράγματα που φτιάχνει.

Που ακριβώς είναι η απατεωνιά;

Τουλάχιστον αυτοί δεν κυκλοφορούν τον linux kernel βαφτισμένο redhat σαν κάτι τυπάκια που πάνε και στήνουν τα joomla και τα WP και ξηλώνουν τα credits από κάτω.

Συμφωνώ στο να είναι ξεκάθαρη η εταιρία όταν πρόκειται να χρησιμοποιήσει κάτι έτοιμο (είτε γιατί το θέλει ο πελάτης, είτε για να ρίξει το κόστος είτε οτιδήποτε).
Πες μου όμως πόσες εταιρίες στην Ελλάδα που γίνεται της αρπαχτής το κάγκελο, κρατάνε τα credits για ότι opensource project υπό την GPL χρησιμοποιούν;
Πόσες χρεώνουν την εγκατάσταση ενώς WP μαζί με ένα έτοιμο template ως μία δουλειά 10 λεπτών αντί για δουλειά μήνα;

Όσο υπάρχουν τα χρήματα στην μέση για μένα είναι κατακριτέο για μία εταιρία να χρησιμοποιεί έτοιμα CMS & Templates.
Και ειδικά όταν τα χρεώνει ως δική της δουλεια όταν στην ουσία κάνει καθαρότατα μεταπώληση.

Αν μία εταιρία web design δεν γνωρίζει να κάνει web design και κάνει μεταπώληση τότε πρέπει να το πει ξεκάθαρα αλλιώς μπορεί να πάει να γίνει Carbon Hunter στην Αμερική τώρα που έγιναν νέο trend τα Carbon Credits.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 02 Δεκ 2009 13:43

@ALR

Επειδη μαλλον θα ξεφυγουμε, θα σου τονισω τα εξης οσον αφορα ορους και ειδικοτητες:

Για μενα web designer ειναι ακομα και ο graphic designer ο οποιος μπορει να σου παραδωσει ενα psd (μονο μεχρι εκει!!!!!!) το οποιο μπορει να υλοποιηθει για web!
Το ποσο λειτουργικο ειναι, εξαρταται απο την εμπειρια του στο ΘΕΑΘΗΝΑΙ του internet!
Αν εχει σερφαρει σε περισσοτερα απο 50.000 σωστα sites, να εισαι σιγουρος πως ξερει που θα μπει τι! Το μονο που θα χρειαστει στην αρχη ειναι καποιες τεχνικες οδηγιες του τυπου: δουλευουμε σε pixels @ 72 dpi, κανουμε απο την αρχη target μια συγκεκριμενη minimum αναλυση, κλπ...
Ολα αυτα ομως ειναι ασχετα με το εικαστικο και την ευχερεια που εχει ως σχεδιαστης να δωσει ενα αρμονικο αποτελεσμα! Και αρμονικο αποτελεσμα προκυπτει απο αριστη γνωση χρωματικης παλεττας, χωροθετηση χωρων και αισθηση αναπνοης και ισορροπιας! Σου θυμιζουν τα ανωτερω ενα συγκεκριμενο επαγγελμα?
Αν οχι, θα στο θυμισω εγω:
Ειναι ο αρχιτεκτων!

Και οσα σου ανεφερα, περιγραφουν την συνεργατη, graphic & web designer και συνεταιρο μου στο γραφειο. Σπουδες?
Αρχιτεκτων του Εθνικου Μετσοβειου!
Δεν θελω απο αυτην να γνωριζει τιποτα απο actionscript, xhtml και css!
Θελω να μου παραδιδει ενα αρτιο αποτελεσμα σε psd file
Ολα τα υπολοιπα απο εκει και κατω ειναι (ή μπορει να ειναι) δουλεια που μπορει να την κανει καλυτερα ενας web developer!

Ξερω πως εκει εξω στην αγορα εργασιας επικρατουν αυτα που λές εσυ...
Πιστεψε με δουλευει πολυ καλυτερα το μοντελο που σου ανεφερα, εδω και 8 συνεχομενα ετη με συνεχως αυξανομενα κερδη και πελατεια!

Επειδη διαβασε και η ιδια την τοποθετηση σου στο σημειο που μιλησες για ...αρχιτεκτονες, με παρακαλεσε να σου μεταβιβασω το:
Ολγα έγραψε:Δυστυχως εισαι βαθεια νυχτωμενος...
Πιστεψε με εχει δικιο και κοιτα να ξεκολησεις απο καποιες θεσεις που σου πλασαρει το συστημα σημερα. Ειδικα οταν ακους για αρχιτεκτονα που μεταπηδησε στο graphic design, να τον βαζεις παντα στην κορυφη (επονται κατι AKTO κλπ)

starfish

Δημοσίευση από starfish » 03 Δεκ 2009 11:26

προς ChaOs

Αυτό που γράφω για την RedHat είναι προφανέστατα ειρωνικό..

Τέλος επειδή δεν θέλω να συνεχίσω την κουβέντα γράφωντας τα ίδια και τα ίδια, πουθενα δεν δικαιολογώ κάποιον που πουλάει έτοιμο design για δικό του, ή δεν αναφέρει στον πελάτη ότι χρησιμοποιεί έτοιμο CMS ή οτιδηποτε τέτοιο. Εάν το είπα κάπου βρες το να το δω και εγώ.

Όσον για το εάν κάποιος δεν ξέρει να σχεδιάζει σελίδες και δηλώνει Web Designer είναι δικό του πρόβλημα καθώς δεν πρόκειται ποτέ να κάνει κάτι σοβαρο. Δεν με απασχολούν αυτοί. Ούτε τους δικαιολογώ ούτε τους ανέφερα πουθενά. Ότι έχω πει είναι ξεκάθαρο.

Τρίτον και τελευταίο.
Τα καινούργια CMS δεν είναι έτοιμες σελίδες. Είναι στην ουσία πλατφόρμες ανάπτυξης ιστοσελίδων υψηλού επιπέδου. Το να στήσεις ένα Drupal δεν λέει και κατι. Το να στήσεις ένα drupal να φας άπειρες ώρες διαβάσματος για να κατανοήσεις τι ακριβώς έχουνε κάνει και τι δυνατότητες έχει και να φτιάξεις ένα site που κάνει παπάδες όχι μόνο δεν είναι κατακριτέο είναι και ο λόγος που τόσοι χιλιάδες άνθρωποι το αναπτύσουν.

Να στο πω και αλλιώς. Εάν έχεις δίκιο στείλε μαιλ στο drupal.org και πες τους ότι είναι μαλ.... γιατί κάποιοι παίρνουν το drupal και στήνουν σελίδες και πληρώνονται για αυτό. Να βγάλουν πες τους και το showcase που ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΥΝ σελίδες που στήθηκαν με drupal και φυσικά πληρώθηκαν.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 03 Δεκ 2009 11:49

Επίσης ξέρω Έλληνες designers που τα templates για το joomla που παράγουν είναι απο τα top requests σε piratebay κτλ...

Το ότι δεν τους ξέρουμε όλους ή το οτι δεν βγαίνουν στα φόρα να πούν ότι έφτιαξαν αυτό και το άλλο δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κιόλας ;)

Έτοιμο CMS custom code... whatever brings in money... μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον άραβα και το :

-SEX?
-3-4 times a day
-I mean man/woman?
-Woman, man, camel... whatever makes me happy

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες