eteria pou na xrisimopii CMS??

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 03 Δεκ 2009 13:45

ThyClub έγραψε: Το ότι δεν τους ξέρουμε όλους ή το οτι δεν βγαίνουν στα φόρα να πούν ότι έφτιαξαν αυτό και το άλλο δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κιόλας ;)
Και εγω ξερω, χαιρω πολυ!
Το θεμα ειναι ποσοι ειναι!
Οχι σε απολυτο αριθμο, αλλα σε ποσοστο!
Να ειναι το 3% επι του συνολου των οσων ασχολουνται με web design? 4%? 5%???
Και μαλλον υπερβαλω οικτρα!
Δεν χρειαζεται να τους ξερω προσωπικα!
Το ποσοστο τους αντικατοπτριζεται στην συγχρονη εικονα του internet!
Πηγη?
Οχι ο,τι βλεπουμε online απο καθε τυχαρπαστο που την ειδε απο χομπυ web designer, αλλα απο τα portfolios των συναδελφων...

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 03 Δεκ 2009 14:39

Κοίτα όσο περισσότεροι μπαίνουν στον χώρο τόσο θα μειώνεται το ποσοστό. Το θέμα είναι:

Βάζεις στους designers και τα script kiddies? Αν ναί τότε είναι μικρότερο του 1% :)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 03 Δεκ 2009 15:14

ThyClub έγραψε:Κοίτα όσο περισσότεροι μπαίνουν στον χώρο τόσο θα μειώνεται το ποσοστό. Το θέμα είναι:

Βάζεις στους designers και τα script kiddies? Αν ναί τότε είναι μικρότερο του 1% :)
Ετσι ακριβως! :D
Νομιζω πως το καλυτερο που εχουμε να κανουμε ειναι να προσπαθουμε σε πρωτη φαση, να γινομαστε παντα λιγο καλυτεροι σε καθε νεα μας προσπαθεια.
Και η πιο επικοδομητικη αυτοκριτικη ειναι παντα να βλεπεις δικες σου δουλειες πριν απο ενα-δυο χρονια και να λες "τι μαλακιες ειχα/ειχαμε κανει εδω ρεεεεεε".
Τουλαχιστον εγω το κανω παντα :lol:

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 03 Δεκ 2009 16:45

Συγχωρεστε με αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν μπορω να καταλαβω τον προβληματισμο σας..

Δηλαδη πχ η
http://www.mediadesign.gr/
template
http://demo.gavickpro.serwery.pl/joomla15/jun2009/

σε τι χανει στα ματια του απλου πελατη που ακομη και τζαμπα να του κανεις site παλι τον κυνηγας για να σου δωσει υλικο για την σελιδα του?

Δηλαδη τι παραπανω χρειαζοταν ο σπαρτακος απο την ιδια εταιρια υπο την προυποθεση οτι ενημερωθηκε οτι το design ειναι template που κοστιζει 20Ε και δεν χρεωθηκε παραπανω απο 250-400Ε ? Ποιες ειναι οι πιθανοτητες να βρει αλλο site ιδιο με το δικο του?
http://www.spartakosaa.gr/
template
http://www.joomlart.com/templates_demo. ... ja_pariiti
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 03 Δεκ 2009 17:20

Τα links που παρεθεσες ειναι η πιο τρανταχτη αποδειξη, ο,τι οχι μονο δεν ξερουμε να σχεδιαζουμε, αλλα και μασημενη τροφη να μας την δωσουν, θα βρουμε τροπο να του βγαλουμε τα ματια του layout!
Με λιγα λογια, οποιος δεν βλεπει τις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορες, μεταξυ original και ελληνικης προσαρμογης, απλα δεν εχει εικαστικα κριτηρια!
Βεβαια αν πιασουμε και την πλευρα των πελατων, ε αστα να πανε απο εκτιμηση σχεδιασμου. Θα μου πεις εδω ανθρωποι του χωρου μας που τριβονται καθε μερα με το θεμα δεν αποκτουν την ικανοτητα σωστης εκτιμησης ενος layout, οι πελατες θα τα καταφερουν?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 03 Δεκ 2009 17:34

Όλοι γράφουμε την δική μας άποψη από τη δική μας πλευρά φίλτατε paink1ller.

Στην τελική δεν νομίζω πως υπάρχει θέμα, όταν ο πελάτης είναι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα και δεν τον έχουνε ξεγελάσει ώστε κάποια μέρα να πετύχει και αυτός όπως πέτυχες και εσύ κλώνους του site του ή να του πούνε γνωστοί του "ξέρεις βρήκα ένα site που είναι ολόιδιο το δικό σου". Υπαρχει και το ενδεχόμενο και να βρει και άλλο όμοιο και να μην τον ενοχλήσει κιόλας. Όλα είναι πιθανά.
Άλλωστε είναι ανόητο να πιστεύουμε πως είμαστε οι μόνοι που σερφάρουμε και ανακαλύπτουμε κλώνους στο web έτσι δεν είναι; ή ότι είμαστε οι μόνοι που μπορούμε να καταλάβουμε πότε χρησιμοποιείται κάποιο από τα έτοιμα scripts και ποιο.

ΥΓ: Ανακάλυψες και συμπατριώτες μου βλέπω :)

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 03 Δεκ 2009 18:13

korgr έγραψε: Με λιγα λογια, οποιος δεν βλεπει τις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορες, μεταξυ original και ελληνικης προσαρμογης, απλα δεν εχει εικαστικα κριτηρια!
?
χμμ... Korgr αφηνω ενα ενδεχομενο να εχεις καποιο δικιο και δεν θα ισχυριστω οτι ειναι καθαρα υποκειμενικο. Παντως προσωπικα δεν βλεπω κατι τοσο τεραστιο οπως λες στο συγκεκριμενο layout.
korgr έγραψε: Βεβαια αν πιασουμε και την πλευρα των πελατων, ε αστα να πανε απο εκτιμηση σχεδιασμου. Θα μου πεις εδω ανθρωποι του χωρου μας που τριβονται καθε μερα με το θεμα δεν αποκτουν την ικανοτητα σωστης εκτιμησης ενος layout, οι πελατες θα τα καταφερουν?
Σ'αυτο θελω να σταθω λιγο. Απο την στιγμη που οι πελατες ειναι ευχαριστημενοι και το 95% των ανθρωπων που θα δει την σελιδα δεν θα ξυνισει με την αισθητικη της γιατι να κυνηγαμε κατι ουτοπικο οπως αυτο που συζητατε? και ειδικα οταν αυτο προσφερεται σε μια πολυ χαμηλη τιμη.
dimsis έγραψε: Στην τελική δεν νομίζω πως υπάρχει θέμα, όταν ο πελάτης είναι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα και δεν τον έχουνε ξεγελάσει ώστε κάποια μέρα να πετύχει και αυτός όπως πέτυχες και εσύ κλώνους του site του ή να του πούνε γνωστοί του "ξέρεις βρήκα ένα site που είναι ολόιδιο το δικό σου". Υπαρχει και το ενδεχόμενο και να βρει και άλλο όμοιο και να μην τον ενοχλήσει κιόλας. Όλα είναι πιθανά.
Αν θεωρησουμε το site σαν ενα εργαλειο δουλειας τοτε το γεγονος οτι υπαρχουν κλονοι δεν νομιζω οτι ειναι τοσο τραγικο. Δλδ αν εγω εχω μια εταιρια καθαρισμου χαλιων και εχω το ιδιο επαγγελματικο αυτοκινητο(μαρκα/χρωμα) με καποια αλλη εταιρια καθαρισμου χαλιων γιατι πρεπει να με ενοχλει?
Η ακομη και αν το μαγαζι μου που βρισκεται στην Αθηνα εχει το ιδιο design με ενα αλλο μαγαζι που βρισκεται στην Βενεζουελα γιατι πρεπει να με ενοχλει? :)
dimsis έγραψε: Άλλωστε είναι ανόητο να πιστεύουμε πως είμαστε οι μόνοι που σερφάρουμε και ανακαλύπτουμε κλώνους στο web έτσι δεν είναι; ή ότι είμαστε οι μόνοι που μπορούμε να καταλάβουμε πότε χρησιμοποιείται κάποιο από τα έτοιμα scripts και ποιο.
Ο απλος χρηστης δεν νομιζω να μπορει να καταλαβει αν καποιο site ειναι template η CMS η εστω να πετυχαινει κλονους site στην καθημερινη του ιντερνετικη περιηγηση. Ποσους κατοχους ιστιοσελιδων εχετε τυχει τοσα χρονια σ'αυτο το επαγγελμα να σας πουνε "Α! βρηκα ενα site ιδιο με το δικο μου.." ?
Προσωπικα ετοιμα templates πετυχαινω πολυ συχνα αλλα κλονους και ιδια site μονο ερασιτεχνικα που ειναι απο τα διαφορα πειρατικα που κυκλοφορουν. Site εταιριων κτλ πολυ σπανια να πετυχω καποιο ιδιο. Μπορει να στηριζονται στο ιδιο template αλλα οι αισθητικες παρεμβασεις δεν αφηνουν υπονιες για παραλληρισμο με καποιο ιδιο.
Ετσι τα βλεπω εγω τα πραγματα δηλαδη.
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 03 Δεκ 2009 20:02

paink1ller έγραψε:
korgr έγραψε: Με λιγα λογια, οποιος δεν βλεπει τις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορες, μεταξυ original και ελληνικης προσαρμογης, απλα δεν εχει εικαστικα κριτηρια!
?
χμμ... Korgr αφηνω ενα ενδεχομενο να εχεις καποιο δικιο και δεν θα ισχυριστω οτι ειναι καθαρα υποκειμενικο. Παντως προσωπικα δεν βλεπω κατι τοσο τεραστιο οπως λες στο συγκεκριμενο layout.
Για να σε βοηθησω λιγο να τις δεις και εσυ μεγαλες τις διαφορες, σου παραθετω την ...συνεχεια του πρωτου παραδειγματος σου:

http://www.mediadesign.gr/index.php/200 ... 48/site/33
http://demo.gavickpro.serwery.pl/joomla ... 0&catid=34

Το ιδιο link πατησα και στα δυο templates για να με παει εκει που σου δειχνω...
Πρεπει ομως να διακρινεις την σημασια στη λεπτομερεια, γιατι αυτη η λεπτομερεια σου δινει υποσυνειδητα το wow και το "κατι σαν να με ενοχλει..."

Αν θες να παμε σε λεπτομερεια της πρωτης σελιδας σου παραθετω ιδια κομματια απο screenshot του ιδιου layout.
Προσεξε τις διαφορες ειδικα στο footer.
Προσεξε την τυπογραφια του original
Την στοιχιση (η ισορροπια που ελεγα), τα margins & paddings (οι αναπνοες που ελεγα), την τεχνικη υλοποιηση των gradients (δες και την ελληνικη ...δολοφονια).
Οποιος θελει, οκ δεν τις βλεπει τις διαφορες. Αυτο ομως δεν σημαινει πως δεν υπαρχουν και πως δεν ειναι μεγαλες.
Ας μην μπουμε στο τρυπακι του τι καταλαβαινει ο πελατης. Εμεις τον εκπαιδευουμε!
Σημερα πελατης μου τρισευτιχισμενος για το αποτελεσμα της δουλειας που εγινε, μου λεει:
"Κοιταω κατι sites που καποτε μου αρεσαν. Τωρα καταλαβαινω τι σκεφτοσουν οταν στα εδειχνα με περηφανεια. Και με το δικιο σου..."
Συνημμένα
design_vs_arpakola.jpg

ptheo

Δημοσίευση από ptheo » 05 Δεκ 2009 01:17

korgr έγραψε:
Μια εταιρεια παροχης υπηρεσιων διαδικτυου (design - development - hosting), πότε κατα σειρα προτεραιοτητας βλαπτει περισσοτερο το image της:
  • 1. Χρηση open source cms σε συνδυασμο με ετοιμο template αυτου του cms

2. Χρηση open source cms σε συνδυασμο με custom designed template

3. Χρηση custom cms σε συνδυασμο με ετοιμο template πχ απο templatemonster

4. Χρηση custom cms σε συνδυασμο με custom καλοσχεδιασμένο template

5. Χρηση custom cms σε συνδυασμο με custom κακοσχεδιασμενο template
Πάντα επίκαιρο αυτό το θέμα Νότη,

Επειδή (σαν ιδεαλιστής που είσαι) παράβλεψες μια πολύ σημαντική έκτη κατηγορία επέτρεψέ μου να την προσθέσω:

6. Χρήση open source cms σε συνδυασμό με ετοιμο template αυτού του cms ΚΑΙ παραποίηση των credits του template ΚΑΙ κοστολόγηση custom CMS με custom design ΚΑΙ δεν ιδρώνει το αυτί τους με λεπτομέρειες τύπου "βλάπτει σοβαρά το image".

Παράδειγμα: Νομαρχία Αρκαδίας και wordpress confy template

Υπάρχει βέβαια και η 7η κατηγορία αλλά θα την αφήσω για αργότερα γιατί είναι πολύ hardcore...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 05 Δεκ 2009 08:08

Δηλαδή ptheo πρέπει να πιστέψουμε πως τελικά το Wordpress το έφτιαξαν Έλληνες και πουλάνε και έφτιαξαν και το comfy όπου πουλάνε ωραιότατα templates για αυτό ε; :)
"Μα γίνονται αυτά τα πράγματα στην Ελλάδα;" :p

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 05 Δεκ 2009 08:25

Θοδωρη καλως ηρθες και καλημερα στην ομορφη Αρκαδια! :D
Εχεις απολυτο δικιο, ξεχασα αυτη την περιπτωση (οπως πιθανα και καποιους αλλους συνδυασμους).
Παντως για να λεμε και την αληθεια, εχω δει και δουλειες σε open source cms με πραγματικα Original templates και μου επεσαν τα σαγονια!
Ολα ειναι εργαλεια και εξαρταται πως θα τα χρησιμοποιησουμε...

Βεβαια, με εβαλες να τρωγομαι τωρα. "Ποιο να ειναι το hardcore option???" :lol:

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 05 Δεκ 2009 08:39

Εγώ υποψιάζομαι το hardcore κάπως έτσι:
Το "ανίψι" του Νομάρχη / Δήμαρχου / Βουλευτή / Υπουργού που έφτιαξε το site με όλα έτοιμα :)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 05 Δεκ 2009 10:18

Μια που αναφέρθηκε κάποια στιγμή στη συζήτηση για τις σχέσεις των graphics designers με web designers, πέτυχα σήμερα ένα αρκετά ενδιαφέρον slideshow με θέμα:
What web designers could learn from print designers
http://www.slideshare.net/erlend/what-w ... esentation

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 05 Δεκ 2009 11:28

Δημητρη, απλα καταπληκτικο!
Ειναι καιρος το design να παρει τη θεση του και στο ελληνικο διαδικτυο και απο μειοψηφια να γινει πλειοψηφια!

Ειμαι στο χωρο μας, απο το 1996 (δημιουργια ιστοσελιδων), και μολις πριν απο δυο χρονια, εχω αρχισει να κατανοω τι σημαινει clean design. Με βοηθησε η συνεργατης μου, λέγοντας μου καποια πολυ απλα πραγματα. Τα καταθετω μηπως βοηθηθουν καποιοι...

Ενας καθαρος σχεδιασμος, ειναι σαν μια ομορφη γυναικα!
Μια τετοια γυναικα δεν χρειαζεται καλλυντικα για να αναδειξει την ομορφια της!
Αντιθετα αν χρησιμοποιησει καλλυντικα χωρις μετρο, το πιο πιθανο ειναι να καταφερει αντιθετα αποτελεσματα (Τσιρκο λεμε :lol: )

Οταν λοιπον αρχιζουμε να σχεδιαζουμε ενα layout, ας θυμομαστε το εξης:
  • Σωστη τυπογραφια χωρις ταυτοχρονη χρηση πολλων γραμματοσειρων

Αρμονικη χρωματικη παλεττα με οσο το δυνατον λιγοτερα χρωματα και παιχνιδι με τις τιντες αυτων

Τις αναπνοες που ελεγα (στο video που παρεθεσε ο Δημητρης το λεει χαρακτηριστικα "Let your layout breath"), επιλεγοντας σωστα paddings & margins

Ασχοληθειτε σοβαρα και με το design του content και μην περιοριζεστε στο οτι "οκ εχουμε ενα ωραιο header και ενα ωραιο menu"...
Αν ακολουθωντας τα ανωτερω, δειτε πως το αποτελεσμα δεν σας ικανοποιει και επιλεξετε ενα απο τα 3 καταστροφικα καλλυντικα (gradients, bevels, shadows), να ξερετε πως ηδη ειστε σε λαθος δρομο. File > New και παμε για νεο concept! :wink:

Εγω ειμαι developer αλλα δεν κρυβω πως με εξιταρει το design!
Oχι απλα να βλεπω, να κρινω και να αξιολογω, αλλα και να κανω πλεον καποια δειλα βηματακια και στο creative part.
Δεν ειμαι σε θεση να δημιουργησω ενα template χωρις σχεδιαστικα λαθη. Ειμαι ομως πλεον σε θεση να συμπληρωνω σωστα, ενα template που ξεκινησε η designer μου.

Για παραδειγμα το layout που θα παρουσιασουμε στον πελατη μας σε δυο μερες.
Επισυναπτω screenshot απο το psd που παρελαβα. Θα δειτε πως πλεον παιρνω μονο το σταθερο layout και για το content μονο καποια guidelines (βλεπε περασιες στα selects, διαχωριστης των links κλπ).
Το τελικο αποτελεσμα αυτου του psd, στο
(δεν θελω να το κανω link για τους γνωστους λογους)
Συνημμένα
layout_iatrio.jpg

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 05 Δεκ 2009 11:49

Ξεφύγαμε από το CMS και πήγαμε στο web design, αλλά γουστάρω το θέμα οπότε το συνεχίζω :)

Καταρχήν ωραίο το template Νότη. Τα clean templates είναι και εμένα από τα αγαπημένα μου. Αλλά μη ξεχνάμε πως τα τελευταία χρόνια έπαιξαν πολύ και άλλα στυλ όπως το grunge (το αντίθετο των clean κατά κάποιο τρόπο), sites με πάρα πολλά χρώματα αλλά και sites που κάνουν σωστή χρήση και των σκιών, και των gradient που τα χρησιμοποιούνται κατά κόρων ιδιαίτερα σε μικρά γραφικά π.χ. κουμπιά, banners, blocks κλπ

Κάτι άλλο που είναι σημαντικό είναι η σωστή επιλογή φωτογραφιών (για αυτό τα στοκάδικα αυξάνονται).
Ένα πείραμα που μπορεί να πείσει πολύ κόσμο για αυτήν την αλλαγή που έχει γίνει στο web σε αυτό που αποκαλούμε web 2.0, είναι να πάει σε κάποια από τα sites που προβάλλονται στα μεγαλύτερα CSS galleries και αφού ανοίξει μερικά, να κρύψει με κάποιο plugin π.χ. https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/232 όλες τις εικόνες.
Τα περισσότερα templates σαν layouts και στήσιμο ΔΕΝ είναι δύσκολα. Αυτά που τα κάνουν εντυπωσιακά είναι πολλές φορές οι σωστά επιλεγμένες φωτογραφίες, και οι σωστοί συνδυασμοί χρωμάτων, whitespace, typography κλπ

Αυτά όπως τα βλέπει το δικό μου μάτι από εμπειρία μια και εγώ όπως και ο Νότης δηλώνω πάθος με το web design αλλά δεν είναι το βασικό μου εργασιακό αντικείμενο. Αλλά νομίζω οι περισσότεροι που σερφάρουμε πολύ έχουμε πλέον sites που μπαίνεις και ενθουσιάζεσαι και άλλα που τα κλείνεις σε λίγα δευτερόλεπτα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης