Πώς να ξεκινήσω με το Flash?

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
elavd

Δημοσίευση από elavd » 06 Μαρ 2005 23:02

Θέλω σιγά σιγά να μπώ στον χώρο του Flash και θα ήθελα από τους guru του είδους να με βοηθήσουν:
1) Προτείνοντάς μου κάποιο καλό βιβλίο
2) Προτείνετε να αρχίσω να διαβάζω actionscript πριν ασχοληθώ με το γραφικό περιβάλλον της Macromedia ή το αντίθετο?
3) Flash χωρίς γνώση actionscript γίνεται?
Ευχαριστώ εκ των προταίρων...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pixelatorios » 07 Μαρ 2005 03:38

Η πρακτική είναι η πιο καλή λύση, η συγκέντρωση μεταξύ βιβλίου και πράξη σε φέρνει πιο κοντά, σε μια προσωπική μάθηση με έναν έμπειρο θα ήταν πολύ πιο εύκολα.

Εγώ λέω να πάρης μια αναπνοή και να αρχίσεις με τις πιο απλές μαθήσης και όσο για το actionscript..... είναι απαραίτητο σε κάθε Flash σελίδα.

Αλλα σιγά σιγά...δεν υπάρχει δεν μπορώ....μονο δεν θέλω.
motion. web. print. designer

argonaftis

Δημοσίευση από argonaftis » 07 Μαρ 2005 08:11

Ξεκίνα με τα tutorials που έχει το flash να πάρεις μια ιδέα και μετά ψάξε τα βοηθήματα που έχει το forum.Όταν μπεις στο κλίμα πάρε κάποιο βιβλίο που να σε καλύπτει και μάθε και actionscript για να εκμεταλευτείς το εργαλείο όσο περισσότερο μπορείς...

Άβαταρ μέλους
elavd

Δημοσίευση από elavd » 07 Μαρ 2005 09:32

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Από βιβλία δεν έχετε κάτι να μου προτείνετε;
Εικόνα

argonaftis

Δημοσίευση από argonaftis » 07 Μαρ 2005 10:31

Πρέπει να κάνεις μια βόλτα σε ένα βιβλιοπωλείο να δεις τι έχει και να επιλέξεις αυτό σε καλύπτει περισσότερο...

Άβαταρ μέλους
Paralias

Δημοσίευση από Paralias » 07 Μαρ 2005 13:07

Επίσης κάνε μία αναζήτηση στο google για e-books.Θα βρεις αρκετά και ειδικά για το ξεκίνημα.. Και'γω σ'αυτό το στάδιο είμαι.Άντε καλή μας αρχή...

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pixelatorios » 07 Μαρ 2005 13:54

Και μην ξεχνάτε υπάρχει και το www.flashkit.com

Άβαταρ μέλους
mandipl
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mandipl » 17 Μαρ 2005 19:44

re paidia exo katevasei to bible gia flash kai fisika einai terastio.einai stis 50 selides kai ematha liga.na to sinexiso i na vro kati pio simptigmeno.kamia protasi gia mikrotero ebook.?

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pixelatorios » 18 Μαρ 2005 00:18

Εγώ θα σας συνιστούσα να παρακολουθήσετε μερικά φροντιστήρια του flash, η κάποιος να σας δείξει πως λειτουργεί και ποίες δυνατότητες έχει.

θα ήταν καλύτερα διότι γλιτώνεται περισσότερο χρόνο και μαθαίνετε κυριολεκτικά καλύτερα από ότι ένας αυτοδίδακτος.

Το flash δεν είναι και τόσο εύκολο όπως νομίζουν μερική, το javascript του flash είναι σκέτο πανεπιστήμιο και η δυνατότητα του είναι τεραστια.

Άβαταρ μέλους
mandipl
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mandipl » 18 Μαρ 2005 07:33

poli xrima omos re file tha xreiastei.enos monos sou toulaxiston kai exeis ti xara tou aytodidaktou kai den plironeis.pantos simfono sto sxolio peri panepistimiou .prepei na to kanoun mathima sto panepistimio na pame na parakolouthoume.

Άβαταρ μέλους
Αλέξης

Δημοσίευση από Αλέξης » 22 Μαρ 2005 10:50

Ξεκίνα μόνο σου φίλε μου! Δες τι κάνουν όλα τα tools και τι properties έχουν. Ψάξ' το για αρχή μόνος σου! Στη συνέχεια κατέβασε κανένα έτοιμο από το www.flashkit.com για να καταλάβεις πως λειτουργούν τα frames κλπ. To actionscript του έχει άπειρες δυνατότητες. Για να κάνεις όμως μια σελιδούλα χρειάζεται να μάθεις μερικά απλά πραγματάκια από αυτό. Τώρα αν θέλεις να γίνεις actionscript expert και να κάνεις παπάδες πάρε κανα βιβλιαράκι ειδικά για actionscript.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 22 Μαρ 2005 10:56

Κάνε και μια βόλτα απο εδώ:

http://www.w3schools.com/flash/default.asp

Να φανταστείς εγώ σε μία μέρα κατάφερα να κάνω πράγματα που δεν τα περίμενα. Μόνο απο τα tuts αυτού του site :wink:

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 22 Μαρ 2005 13:39

Εγώ έκανα κάποια μαθήματα flash. Δε λέω, από το μηδέν προχώρησα αρκετά! Αλλά δυστυχώς δεν έμαθα καθόλου actionscript. Έμαθα αλγόριθμους σε VB που είναι η βάση του προγραμματισμού αλλά δεν μπορώ να μάθω τις εντολές τις action ούτε και την φιλοσοφία της. Δηλαδή από tuts και από έτοιμα fla που είδα δεν μπορώ να καταλάβω τη σειρά.
Πιστεύω ότι για actionscript κάποιος που θέλει να μάθει σε ερασιτεχνικό επίπεδο πρέπει να βαδίσει μόνος του. Αλλιώς πανεπιστήμιο :-?
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης