Τι αξίζει να μάθει κανείς;

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
suckis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από suckis » 14 Αύγ 2002 07:40

Ασχολούμαι τον ελεύθερο χρόνο μου με τον Η/Υ μου και γενικώς θέλω να μαθαίνω όσο μπορώ. Ξέρω το FrontPage, μαθαίνω το Macromedia Dreamweaver MX, έχω σκοπό να μάθω το Macromedia Flash MX ενώ ήδη διαβάζω βιβλία για αυτό και παράλληλα παίρνω μαθήματα Visual Basic 6.0.

Συνέχεια κυκλοφορούν όμως προγράμματα για ιστοσελίδες και δε ξέρω τελικά αν βρίσκομαι στο σωστό δρόμο με τις επιλογές μου. Τι αξίζει να μάθω τελικά;

Με εκτίμιση,
Σάκης.

mr_kakos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mr_kakos » 14 Αύγ 2002 11:53

Βασικά να μάθεις html.....

Άβαταρ μέλους
suckis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από suckis » 14 Αύγ 2002 12:47

Δίκιο έχεις. Ξέχασα να πω ότι html έχω μάθει με τη βοήθεια της FrontPage, είναι άχρηστη όμως.

Άβαταρ μέλους
hohios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hohios » 14 Αύγ 2002 12:50

Ένας καλός συνδυασμός είναι:
Dreamweaver (mx ή 4)
Flash MX
Sql για δυναμικές σελίδες
...και μια script γλώσσα, είτε ASP είτε PHP ή καλύτερα και τις 2 :lol:
Α! Και Photoshop - Corel για σχεδιασμό / επεξεργασία

Άβαταρ μέλους
Panamor

Δημοσίευση από Panamor » 28 Αύγ 2002 22:40

Φίλε μου είσαι σε σωστό δρόμο....

Υποθέτω ότι μέχρι στιγμής δουλεύεις κάτω από Windows (αφού έμαθες Frontpage & Dreamweaver και ξεκινάς VB...). Πιστεύω ότι θα ήταν προτιμώτερο να μάθεις ASP με συνδυασμό με κάποιο SQL και μετά να παλέψεις PHP.

Όμως για να πεις ότι έμαθα κάτι καλά πρέπει να εξερευνήσεις ΟΛΕΣ τις δυνατότητες των προγραμμάτων και να κατασκευάσεις ΣΥΝΕΧΕΙΑ ιστοσελίδες. Π.χ ένας υπάλληλος στην δουλειά μου υποστηρίζει ότι γνωρίζει απταίστως Word. Γέλασα όταν είδα ότι δεν ήξερε κάποιες βασικές λειτουργίες (υπογράμμιζε λέξεις με τα εργαλεία draw αντί με Ctrl + U...)

Δυστυχώς η αγορά εργασίας έχει γεμίσει από ανθρώπους που ξερουν λίγο Office, λίγο δίκτυα, λίγο Internet, λιγο web designing κτλ.

Φιλική συμβουλή λοιπόν.....άμα είναι να μπεις στο κόπο να μάθεις κάποιο πρόγραμμα ή γλώσσα προγραμματισμού να το φέρεις εις πέρας.

Υ.Γ. Αφού έπιασες VB, ρίξε και μια ματιά στην Java.

Άβαταρ μέλους
hohios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hohios » 28 Αύγ 2002 23:22

Panamor έγραψε:Φιλική συμβουλή λοιπόν.....άμα είναι να μπεις στο κόπο να μάθεις κάποιο πρόγραμμα ή γλώσσα προγραμματισμού να το φέρεις εις πέρας.

Υ.Γ. Αφού έπιασες VB, ρίξε και μια ματιά στην Java.
Panamor... άψογος (!)

Άβαταρ μέλους
stavroula

Δημοσίευση από stavroula » 29 Αύγ 2002 16:18

Oti kserei kala kaneis, mono kalo mporei na einai.
Oti omws kai na sou protinoume edw, an ksanakoitakseiw to topic auto meta apo ena mina tha deis oti einai kseperasmeno.
Oso afora toiw glosses programatismou, logo sxolis anagkastika na "matho" polles glosses. To matho to vazw se eisagvgika giati ennoeitai pws den tis kserw autes tis glosses oste na stisw kati kalo. Alla ti ematha?? Ematha na skeftomai san programmatistis kai auti i gnosi einai nomizw i simantikoteri.
Auti loipon tin simbouli tha sou edina. Na asxolitheis me opoia glossa programmatismou theleis, alla na asxolitheis kala. Kai otan tha ftaseis se kapoio epipedo tha deis oti oti kai na apofasiseis na kaneis, tha thelei ligo akoma prospatheia kai ayto einai olo.

Ayta ta filika

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Αύγ 2002 16:32

stavroula έγραψε:Ematha na skeftomai san programmatistis kai auti i gnosi einai nomizw i simantikoteri.
μπράβο βρε Σταυρούλα!
αυτό είναι το σημαντικότερο... μετά μπορείς να μάθεις ότι γλώσσα θέλεις πολύ εύκολα...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Panamor

Δημοσίευση από Panamor » 29 Αύγ 2002 16:50

John, με πρόλαβες..... Ακριβώς το ίδιο σχόλιο θα έκανα.

Όταν ήμουνα στο πανεπιστήμιο (86-90) μάθαμε τις γλώσσες προγραμματισμού Pascal, Cobol, Fortran, Assembly....σχεδόν άχρηστες σήμερα, αλλα το σημαντικότερο ήταν ότι μάθαμε τις ΒΑΣΕΙΣ του προγραμματισμού. Για μένα είναι πιο σημαντικό να έχεις την υποδομή. Ακόμα και ο δομημένος προγραμματισμός πλέον είναι παρελθόν, όλα είναι object oriented σήμερα. Σήμερα όταν παραλάβεις ένα project σου λένε ότι θα το κάνεις με τα ταδε εργαλεία. Θα πρέπει ο Programmer να μάθει την γλώσσα σε χρόνο d-t και να το εφαρμόσει στο Project.

H ζωή του Programmer μπορεί μερικές φορές να είναι κόλαση άλλα όταν δημιουργείς κάτι από το μηδέν, το τελικό αποτέλεσμα πάντα σε γοητεύει....και λες μετά next project please!

Άβαταρ μέλους
suckis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από suckis » 31 Αύγ 2002 02:06

Παιδιά, είναι υπέροχο που βρίσκω απαντήσεις μέσα από αυτή τη "συζήτηση" και σας ευχαριστώ. Βασικά δεν είναι οι απαντήσεις αλλά τα ερωτηματικά που μου θέτονται.
Panamor, κι εγώ έμαθα στη σχολή μου Basic και Fortran και μου είναι άχρηστες πλέον. Έμαθα να προγραμματίζω ολοκληρωμένα κυκλώματα σε assembly και δε το χρειάστηκα ποτέ. Συμφωνώ όμως με όλους σας ότι αυτό που μετράει είναι το μάθημα του να σκέφτεσαι. Να σκέφτεσαι σωστά, με μία συνεχή ροή και λογική.
Εκτός του ότι ασχολούμαι μόνος μου με την Visual Basic 6, πηγαίνω και φροντιστήριο για να μάθω. Κι όσα κι αν μαθαίνω, καταλαβαίνω ότι έχω άλλα τόσα και περισσότερα να μάθω. Και τώρα ας πούμε έχω στα χέρια μου το Visual Studio .net και αναρωτιέμαι αν κακώς ξεκίνησα να ασχολούμαι με την έκδοση 6.
Η απάντηση εν τέλει μετά από σρκετό συλλγοισμό μου είναι ότι τίποτε δεν είναι κακό. Ό,τι μάθει κανείς καλό είναι.

Τα χαιρετίσματα σε όλους σας.

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxina » 03 Σεπ 2002 17:36

Xmmmm kala mas ta lete ala.... xehasate kati!

Asxoloume me ipologistes apo ta 9 mou (kinos 15 sinapta eti!). Otan pira ton ipologisti mou ipan: oti exei katalixi .exe , .com , .bat trexei. E afto itan! Oti evlepa me aftes tis katalixeis to etrexa gia na do ti kanei! Eixa kanei ta kata kerous pc mou filo ke ftero, xoris oute vivlia oute tipota!
Otan prin 4 xronia apofasisa na pao se sxoli gia na paro to xarti ke na to kremaso stin tixo, siniditopiisa oti afto pou ixa ftiaxei sta 10 mou (ena add on tou word) itan programmatismos!

Anyway, to point pou kaneis edo den tonise ine to exis... Kala ta vivlia ke kala ke ta forum, ala osa vivlia ke na diavaseis, osa topics ke na theseis se forum ke na pareis apadiseis, an den piaseis ton ipologisti na ton valeis kato ke na tou vgaleis ta pliktra exo, elaxista tha katafereis. Alo to matheno apo vivlio, i kapios mou to ipe, ke alo to matheno mesa apo efarmoges.

Btw, ase ton programatismo gia argotera. Mathe kala ke "pexe" oso boreis me dreamweaver klp, ke meta mathe 5-6 vasikes arxes programmatismou, ke vres enan programatisti na sou grafei ta scripts sou. Sixenome afto to multi-anthropos.

Ke min xehnas! Borei na ise "Theos" , ala den ise o Tiramola! :P

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nkapa » 18 Σεπ 2002 19:24

Σωστός ο Τelxina, Συμφωνώ απόλυτα!!!Αυτό με το τιραμόλα φοβερό
:lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxina » 19 Σεπ 2002 00:03

Nick έγραψε:Σωστός ο Τelxina, Συμφωνώ απόλυτα!!!Αυτό με το τιραμόλα φοβερό

Psit! Ke pou na xeres oti ime ke gineka! :P

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fefeli » 14 Αύγ 2003 15:27

telxina έγραψε:
Nick έγραψε:Σωστός ο Τelxina, Συμφωνώ απόλυτα!!!Αυτό με το τιραμόλα φοβερό

Psit! Ke pou na xeres oti ime ke gineka! :P
mouaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaaaxaaaaaa
geia sou re telxina me ta wraia sou
pws mou ksefyge ayto to post toso kairo?
xaxaxaxaxaxaxaxaxa
http://www.blogspace.gr - Μια νέα προσπάθεια που φιλοδοξεί να ενώσει τους έλληνες συγγραφείς ιστολογίων.
http://www.magicasland.com

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Αύγ 2003 15:49

Marina Simfono mazi sou! Ta eipes teleia!
Alla tha statho se ena pragma (ligo arga alla mias pou ksanairthe stin epifania to topic ... :P )

Pisteyo oti mporei na bgei kalitero apotelesma otan aytos pou kanei to design kai oti exei sxesi me to User Interface kanei kai to backend tou site.. diladi scripts ktl...
Bebaia kai ayto mexri enos simeiou opos eipes giati den mporei o allos na ginei tiramola :P
Sigoura eiani ligoi apoti exo dei aytoi pou kanoun kai design kai programming.
Oi perisoteres selides trelon programmatiston pou exo dei pasxoun POLI apo design (xoris na ennoo kanenan apo emas milontas panta genika etsi min pareksigithoume).

Apla den mporo na dianoitho oti tha kano ena layout kai tha to parei enas programmer na balei pano ta script tou giati apla tha mou to skotosei! Oute omos kai to antitheto.. na kanei kapios kapio layout kai na balo ego ta scripts mou pano giati stin ousia tha mou bgei dipli douleia efoson tin ora tou programming bgenei proxoraei kai to design analoga me tin anages ton script (milontas gia periploka script px ena e-commerce sistima oxi gia kana counter xero go kai tetia...)...

Ayta. :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες