Πρόβλημα με WinXP / σκληρό

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
eufonia

Δημοσίευση από eufonia » 15 Αύγ 2002 00:00

Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να σας ρωτήσω για ένα πρόβλημα που έχω με το PC μου.
Από τότε που έκανα εγκατάσταση τα WinXP και έβαλα και ένα δεύτερο σκληρό δίσκο, όταν κλείνω το PC, ο δεύτερος σκληρός παραμένει σε λειτουργία, χωρίς να διακόπτεται η τροφοδοσία του. Ο μόνος τρόπος για να το κλείσω είναι να τον... βγάλω από την πρίζα.
Επειδή φοβάμαι ότι αυτό θα μου δημιουργήσει πρόβλημα, μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

eufonia

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 15 Αύγ 2002 01:12

Λίγο περίεργο αυτό... δοκίμασε να κατεβάσεις το τελευταίο update για το bios της μητρικής σου μήπως οφείλεται στο ACPI.

Άβαταρ μέλους
hellas

Δημοσίευση από hellas » 15 Αύγ 2002 02:59

1) San symvouli mporo na sou po oti apo tin stigmi pou den peirazei an ena Pc menei anoixto meres, mines, xronia (oxi den ypervalo) tote na to afineis anameno synexeia mono kai mono gia na min anagazesai na to svineis giati dystixos i idea sou oti mporei na prokalesei provlima an to vgazeis apo tin priza einai sosti. Asto anameno den peirazei. O monadikos logos pou svinoume ena pc einai epeidi mas enoxlei o thorivos pou kanoun ta anemistirakia kai den mas afinoun se isixia... (p.x otan theloume na koimithoume)

2) Ena pragma pou mporei na ftaiei einai to kalodio. Yparxoun 2 kalodia pou miazoun toso poli metaksy tous pou den ta ksexorizeis. Kane ton kopo kai kouvala to pc sou (exeis aftokinito?) se ena opoiodipote magazi me computers kai pes tous oti theleis ena kalodio gia aftin tin douleia giati afto pou exeis tora mporei na einai lathos kalodio kai na min leitourgei

3) Afto pou sou eipe o agrippas einai sosto. Tsekare tis entoles sto bios mpas kai den antilamvanetai oti tous exeis valei deftero skliro. Kai tsekare an to bios sou einai toso kainourgio gia na tis exei aftes tis entoles. Gia na pas sto bios pata i del i F3 (kathe pc exei kai apo alles entoles vre paidi mou kai prepei na tis manteveis) otan anavei to computer sou stin arxi-arxi stis mavres othones

4) Des gia ta tzamperakia, mporei na einai se lathos thesi. Oi odigies tou sklirou i/kai tis motherboard sou tha sou poun perisoteres leptomeries. Stin anagi pigaine pali se magazi (Vevaiosou omos oti o ypefthinos kserei ti kanei giati aftoi den kseroun kai polla gia to pou mpainoun ta tzamperakia, esto kai an kseroun leptomereies se genikes grammes)

PS: Gia periptosi pou den ksereis ta tzamperakia einai kati mikra pragmatakia pou kathorizoun (an thymamai kala se syndiasmo me to kalodio) an o skliros tha exei proti thesi i defterevousa i triti kai loipa. P.x aftos o skliros apo tin stigmi pou einai o defteros pou exeis sto pc sou tha prepei na exei ta tzamperakia tou stin defteri thesi (dystixos kathe diskos einai diaforetikos etsi den mporo na sou po pia einai i defteri thesi). Optika miazoun san ena kyvo xoris kapaki kai stoixima an einai megala oso ena anthopino nixi. (gia na min sou po to miso) Mpainoun pano sta "podia" tou sklirou. Tha deis oti kathe diskos mpainei (syndeete) stin motherboard epeidi exei "podia". Merika podia omos prepei na einai kleista kai to kleisimo einai afto pou leme tzamperaki.

Elpizo na min se mperdepsa... kai na voithisa giati den ksero ti allo mporei na ftaiei

Άβαταρ μέλους
eufonia

Δημοσίευση από eufonia » 15 Αύγ 2002 11:09

Παιδιά, όσον αφορά τα tzamperakia, είναι σωστά τοποθετημένα γιατί ο σκληρός είναι slave και έχω διαβάσει που πρέπει να το τοποθετήσω στις οδηγίες.
Από το bios είναι αναγνωρισμένος ο σκληρός, έχω κάνει όλη την πορεία για την αναγνώρισή του.
Αυτό για τα καλώδια που μου είπες ίσως να παίζει κάποιο ρόλο. Εννοείς τα καλώδια της τροφοδοσίας ή το καλώδιο που συνδέω το σκληρό με τη motherboard; Το καλώδιο της τροφοδοσίας μου το έδωσαν από το κατάστημα που πήρα το PC γιατί δεν είχα άλλο ελεύθερο, το καλώδια της σύνδεσης με τη motherboard υπήρχε από πριν μέσα στο PC.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας πάντως...

eufonia

Άβαταρ μέλους
hellas

Δημοσίευση από hellas » 15 Αύγ 2002 17:32

To deftero, diladi to kalodio pou syndeei skliro-motherboard.

Re sy kapote pira ena tetoio kalodio mazi mou piga sto magazi kai zitisa ena idio. (Ithela deftero gia na valo allon enan skliro). Mou edosan ena. Piga to evala kai den leitourgouse. Epeidi den iksera kai polla apo kalodia skeftika oti to evala lathos. Afou ta dokimasa ola (deksia aristera, anapoda, isia kai ksero go ti allo) apeivdisa kai pairno olo to pc kai to pao sto magazi. Kai ti mou lene? "Exeis lathos kalodia, afto edo den kanei"

Ta nevra mou!!!

mr_kakos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mr_kakos » 15 Αύγ 2002 22:48

Λοιπόν άκου τι θα κάνεις
Πας start>contol panel>power options>APM(4η καρτέλλα)
και τσεκάρεις τo:Enable Advanced Power Managment support
Φυσικά στο bios πρέπει και οι 2 σκληροί να είναι autodetected
Φιλάκια......

mr_kakos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mr_kakos » 15 Αύγ 2002 22:48

Λοιπόν άκου τι θα κάνεις
Πας start>contol panel>power options>APM(4η καρτέλλα)
και τσεκάρεις τo:Enable Advanced Power Managment support
Φυσικά στο bios πρέπει και οι 2 σκληροί να είναι autodetected
Φιλάκια......

Άβαταρ μέλους
privenet
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από privenet » 22 Αύγ 2002 09:27

Από ότι κατάλαβα ο σκληρός παίζει κανονικά έτσι; Τον βλέπεις από το σύστημα και γράφεις αρχεία πάνω του σωστά;

Αρα μην του λέτε βλακείες για καλώδια IDE και τζαμπεράκια, μια χαρά είναι...

Κοίταξε τα settings σου στο BIOS ειδικά εκείνα που αφορούνε Power Settings.

Άβαταρ μέλους
Vaggelis

Δημοσίευση από Vaggelis » 04 Σεπ 2002 20:15

Αν έχεις εγκαταστήσει τον μετρητή κόστους internet(click.gr),διαγραψέ το. Εγώ το είχα και δεν μου έκλεινε,αλλά όταν το διέγραψα όλα ήταν μια χαρά. :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες