Δεν μπορώ να συνδεθώ απομακρυσμένα σε μια βάση μέσω της Php!

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
nikmon19

Δημοσίευση από nikmon19 » 10 Μαρ 2005 10:36

Κάνω μια πτυχιακή χρησιμοποιώντας τεχνολογίες PHP,Apache και DB2.Να σας πώ λοιπόν το πρόβλημά μου::Έχω εγκαταστήσει τον apache, την PHP 4.3 και την db2 client 7.1. Θέλω να συνδεθώ απομακρυσμένα με βάση.Εχω πάρει κωδικούς και μέσα απο την db2 συνδέομαι κανονικά δηλ. εκτελώ κανονικά τα queries απο το command center. Όταν όμως ανοίγω την εφαρμογή μου και πατάω ένα Link το ερώτημα sql δεν εκτελείται. Με βγάζει το εξής σφάλμα::

Warning: odbc_connect(): SQL error: [IBM][CLI Driver] SQL0902C A system error (reason code = "-20475") occurred. Subsequent SQL statements cannot be processed. SQLSTATE=58005 , SQL state 58005 in SQLConnect in C:\Program Files\Apache Group\Apache2\htdocs\GRAF\EXAMPLES\odbc_connect.php on line 2
[IBM][CLI Driver] SQL0902C A system error (reason code = "-20475") occurred. Subsequent SQL statements cannot be processed. SQLSTATE=58005

το script odbc_connect.php είναι το εξής::
<?php
$con=odbc_connect('IPIT','username','password') or die(odbc_errormsg());
?>

Το IPIT είναι το όνομα του dns οτυ συστήματος.

Μήπως μπορείται να με βοηθήσεται???κάνω κάτι λάθος???

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Μαρ 2005 11:43

μέσα από το Data Source (ODBC) 'IPIT' μπορείς να συνδεθείς κανονικά; κάπου πρέπει να σου έχει ένα κουμπί test connection...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες