runtime error & pagefile

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Son^Goku
Επικοινωνία:

runtime error & pagefile

Δημοσίευση από Son^Goku » 12 Μαρ 2005 01:14

Λοιπόν ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Ξυπνώ το πρωί και βαζω το pc να μου κατεβάζει κάτι πράγματα από το emule και το αφήνω ανοικτο και πάω σχολείο (όπως κάνω κάθε μέρα για 1 μήνα από τότε που μου φτιάξαν το adsl). Επιστρέφω και όλα καλά και ωραία. Παίζω κανένα παιχνίδι, σερφάρω λίγο στο διαδύκτιο και μετα τα κλείνω όλα τα προγράμματα, και ανοίγω το recode για να εγγράψω ένα ψηφιακό-βιντεοδίσκο που είχα τα αρχεία του στο δίσκο μου. Μόλις τελειώσει η μετατροπή των αρχείων και η εγγραφή του βιντεοδίσκου ανοίγω ξανά βιαστικά το emule και φεύγω για το φροντιστήριο. Όταν επέστρεψα βρικα 2 μυνήματα. Το π΄ρωτο δε το θυμάμαι ακριβώς αλλά έλεγε κάτι ότι δεν έχω αλλό pagefile και τα windows αυξησαν το μέγεθος του pagefile και το δεύτερο έλεγε κάτι σαν "Microsoft Visual C++ Runtime Library Runtime Errror Program:Τάδε abnormal program termination". Λέω συνιθησμένες μ***κίες των windows και κάνω επανεκίνηση. Ξανά τα ίδια και ότι πρόγραμμα πήγαινα να ανοίξω μου έβγαζε το ίδιο μύνημα αλλά το πρόγραμμα ετρέχε μια χαρά, αλλά όταν πάταγα το ok στο συγγεκριμένο μύνημα έκλεινε το πρόγραμμα. Αυξάνω το μέγεθος του pagefile κάνω επανεκίνηση και δε μου βγάζει το μύνημα για το pagefile αλλά μου βγάζει το άλλο με ότι πρόγραμμα και αν ανοίξω ακόμα και με τον explorer. Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά χρειάζομαι απεγνωσμένα μια απάντηση γιατί δε θα το αντέξω 2η μορφοποίηση την ίδια εβδομάδα :cry:
Μόνιμος κάτοικος Θεσσαλονίκης 8)
Rules Are Meant To Be Broken
Η υπογραφή μου

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

runtime error & pagefile

Δημοσίευση από cordis » 13 Μαρ 2005 17:13

ο σκληρός σου έχει χώρο; μήπως να δοκιμάσεις να μεταφέρεις το pagefile σε άλλο δίσκο;...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Son^Goku
Επικοινωνία:

runtime error & pagefile

Δημοσίευση από Son^Goku » 13 Μαρ 2005 21:30

ναι έχω καμιά 10αρίαgb ελεύθερα. τελικά το θέμα έγινε όταν κατέβασα ένα αρχείο από το emule(το βίντεοκλιπ του Mosh του Eminem). σταμάτησε να μου λέει για το pagefile αλλά όταν το ανοίγω μου γράφει κάτι για το visual library runtime error και μου κάνει επανεκκίνηση τον explorer. το κοίταξα για ιούς και δεν έχει, και το πήρα στον υπολογιστή του φίλου μου μέσω του flash disk μου και το άνοιγε μια χαρά. το ανοίγω από το flash disk στον υπολογιστή μου και το ανοίγει μια χαρά. το αντιγράφω από το flash disk στο δίσκο μου, ξανά τα ίδια με το runtime error :question: :question: :question: :question: :o :( :cry:
Μόνιμος κάτοικος Θεσσαλονίκης 8)
Rules Are Meant To Be Broken
Η υπογραφή μου

gats

runtime error & pagefile

Δημοσίευση από gats » 18 Μάιος 2005 11:14

cordis έγραψε:ο σκληρός σου έχει χώρο; μήπως να δοκιμάσεις να μεταφέρεις το pagefile σε άλλο δίσκο;...
Διαπίστωσα ότι το pagefile μου (έχω WinXP) έχει φτάσει τα 500 ΜΒ! Μπορεί, χωρίς πρόβλημα, να περιορισθεί το μέγεθός του και πώς; Πώς γίνεται η μεταφορά του pagefile σε άλλο δίσκο;

Στη βοήθεια των Windows XP (αναζήτηση για pagefile) αναφέρει:
"Για να βελτιστοποιήσετε με τον καλύτερο τρόπο το χώρο εικονικής μνήμης, χωρίστε τον σε όσο το δυνατόν περισσότερες φυσικές μονάδες σκληρών δίσκων. Κατά την επιλογή των μονάδων δίσκων, έχετε υπόψη τις ακόλουθες οδηγίες:
-Προσπαθήστε να αποφύγετε να υπάρχει αρχείο σελιδοποίησης στην ίδια μονάδα δίσκου με τα αρχεία συστήματος.
-Αποφύγετε την τοποθέτηση ενός αρχείου σελιδοποίησης σε μια μονάδα δίσκου με ανοχή σφαλμάτων, όπως σε έναν τόμο με είδωλο ή έναν τόμο RAID-5. Τα αρχεία σελιδοποίησης δεν χρειάζεται να έχουν ανοχή σφαλμάτων και η λειτουργία ορισμένων συστημάτων με ανοχή σφαλμάτων είναι αργή, επειδή εγγράφουν δεδομένα σε πολλές θέσεις.
-Μην τοποθετείτε πολλαπλά αρχεία σελιδοποίησης σε διαφορετικά διαμερίσματα στην ίδια φυσική μονάδα σκληρού δίσκου"
.
Πώς μπορούν να γίνουν αυτά;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης