Popup flash advertisement = Spam ?

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
_fantom__

Δημοσίευση από _fantom__ » 12 Μαρ 2005 22:05

Επειδή έχω ξενερώσει το τελευταίο διάστημα από αυτήν την μόδα που αρχίζει να διαδίδεται όλο και περισσότερο... και επειδή με εκνευρίζει αφάνταστα όταν σερφάρω, είπα να το θίξω, για να "ξεφορτώσω" λίγο.

Ok, τα banners υπάρχουν εξαπανέκαθεν. Αν θες τα κοιτάς, αν θες αδιαφορείς. Popups υπάρχουν εδώ και καιρό και μπορούν να αντιμετωπιστούν ή έστω να τα κλείσεις αν έχεις καλά αντανακλαστικά πριν καν φορτώσει το περιεχόμενο. Τι παίζει όμως με αυτό το νέο είδος διαφήμισης να σου πετάγεται μέσα στα μούτρα ένα flashάκι που μάλιστα το "close" συνήθως δεν λειτουργεί πριν ολοκληρωθεί το animation? Τι εξυπνάδες είναι αυτές; (Εντωμεταξύ, είναι ελληνική πατέντα αυτό το πράμα; γιατί δεν το έχω συναντήσει σε κανένα ξένο site μέχρι στιγμής.)

Έχω την εντύπωση ότι αν το επέτρεπαν τα δεδομένα, θα έφταναν στο σημείο να στήσουν ένα σκηνικό σαν το εξής: "Να βγαίνουν μέσα από την οθόνη δυο χέρια για να σου απομακρύνουν τα δικά σου χέρια από το πληκτρολόγιο και το ποντίκι και άλλα δυο χέρια για να σου κρατάν το κεφάλι προς το μέρος της οθόνης μην τυχόν και χάσεις κανένα frame από το banner".

Εσείς πως το αντιλαμβάνεστε αυτό; Ως θεμιτό είδος διαφήμισης ή ως Spam? Ή μήπως επειδή είναι flash (και όχι ότι κι ότι) είναι στο απυρόβλητο;

Αισθάνομαι λίγο καλύτερα, τώρα που τα είπα και... περιμένω αιτιολογημένες απόψεις.
I’ m the self-inflicted, mind-detonator :think:

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 12 Μαρ 2005 22:50

Έχεις δίκιο. Είναι πολύ ενοχλητικά. Άσε που κάθονται στο κέντρο της οθόνης και δεν σε αφήνουν να δείς αυτό που θές :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 12 Μαρ 2005 23:09

Geniko einai to kako, iparxoun arketa site ( ellinika / ksena ) pou exoun tetiou eidous diafimisis.
Apo tin alli omos kai kapios pou exei ena site kai diathetei ena soro wres gia na anaptiksei to periexomeno tou apo kapou prepei na exei kerdos.
Sinithos tetiou eidous diafimistika kostizoun pio poli apo ena aplo banner kai iparxoun poloi pou ipokiptoun sto peirasmo :P

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Μαρ 2005 16:44

δεν είναι ελληνικό το φαινόμενο, αλλά όπως πάντα εμείς θέλουμε να υπερβάλουμε... μόλις ανακαλύψουμε κάτι νέο κάνουμε σαν τους ιθαγενείς που βλέπουν πρώτη φορά χάντρες και πέφτουμε με τα μούτρα μη χάσουμε την ευκαιρία να βγάλουμε λεφτά...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 13 Μαρ 2005 18:03

Ούγκ! Εσύ βάλεις δικό μου transparent popup flash banner εγώ δώσω εσένα νερό της φωτιάς. Καθιστός Αρχάγγελος μίλησε!

Πλάκα πλάκα, όταν το είδα για πρώτη φορά ενθουσιάστηκα. Ενθουσιάστηκα γιατί δεν είχα ξαναδεί κάτι τέτοιο και σε δεύτερη φάση γιατί το flash είχε να κάνει με μία ταινία που την περίμενα. Δέν θυμάμαι ποιά.

Την δεύτερη φορά όμως μου σηκώθηκαν οι τρίχες απο τα νέυρα. Σαν τον γάτο μου ένα πράμα. Ηταν στο στύλ που αναφέρει ο fantom παραπάνω. Είναι μία ωραία μέθοδος για να τραβήξεις την προσοχή του άλλου προς το banner σου. Αλλα δέν είναι για χόρταση. Στο πρώτο που είδα, απλά έλαμψε το λογότυπο στην ταινίας στο μέσο της οθόνης και μετά απο κανα 2sec έξαφανίστηκε και απλά έπαιζε το banner κανονικά. Ο πιο σωστός τρόπος νομίζω.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες