Συναλλαγές μέσω 2Checkout

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Μαρ 2005 21:52

ααα τόσο απλά είναι; το ίδιο σύστημα έχουν και στην Σουηδία... πας και τους λες "Θέλω να ανοίξω ατομική επιχείρηση" - "μου δίνεται την ταυτότητά σας;" σου λένε... και βρίσκεσαι με μια ατομική επιχείρηση... :yea: :yea: :yea:
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Μαρ 2005 22:37

κανένα προγραμματάκι σου θα μας δίξεις; ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Panormitis

Δημοσίευση από Panormitis » 13 Μαρ 2005 23:00

Έχω ένα μικρό site στη διεύθυνση http://www.panormitis.vze.com που έχει δύο - τρία freeware προγραμματάκια.
Το είχα φτιάξει πριν δύο χρόνια για πλάκα. Δεν είναι τίποτα σοβαρό.
Ήθελα τώρα να κάνω ένα πιο σοβαρό site με καμιά δεκαριά καλά shareware προγράμματα αλλά μάλλον δεν θα γίνει αφού υπάρχουν εμπόδια. :doh:

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Μαρ 2005 14:35

γιατί δεν τα κάνεις donation ware, όπου όποιος θέλει θα κάνει κάποιο donation σε έναν paypal account
- follow me @twitter

Panormitis

Δημοσίευση από Panormitis » 14 Μαρ 2005 17:22

Θα βγει όμως τίποτα;
Δεν έχω πιστωτική κάρτα οπότε δεν με βολεύει η Paypal γι' αυτό προτιμώ την 2Checkout.
Δεν υπάρχει απολύτως κανένας νόμιμος τρόπος χωρίς να απαιτείται ιδρυση επιχείρησης για να κάνω προγράμματα shareware;

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Μαρ 2005 18:46

αυτά τα θέματα στην Ελλάδα είναι λίγο ρευστά ακόμα, μιας και το νομικό πλαίσιο τώρα αρχίζει να φτιάχνετε... να φανταστείς ότι ακόμα δεν υπάρχει ενιαίος φορέας για την διαφήμιση όπως υπάρχει στην τηλεόραση και στο ραδιόφωνο...
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 14 Μαρ 2005 23:11

Αν πραγματικά είσαι σίγουρος για τα προγράμματα που θέλεις να πουλήσεις οτι δηλαδή είναι χρήσιμα και αξίζει κάποιος να δώσει έστω και ένα ευρώ για αυτά τότε μπορείς να τα πουλήσεις.

Το να στήσεις προσωπική επιχείρηση είναι θέμα μιας ημέρας τρεξίματος και πολύ μικρά έξοδα. Η πώληση με πιστωτική κάρτα είναι απαραίτητη και το καλύτερο είναι να απευθυνθείς σε Ελληνική τράπεζα ( η πιο εξειδικευμένη είναι η eurobank) και να δημιουργήσεις ένα site τύπου e-commerce.

Αν εφαρμόσεις τα παραπάνω θα είσαι νόμιμος κάτι που θεωρώ απόλυτα απαραίτητο για μια υγειή επιχείρηση και με την καλύτερη δυνατή υποδομή για να προωθήσεις τα προγράμματά σου.

Εναλλακτική λύση νομιμότητας χωρίς την δημιουργία επιχείρησης είναι να τα πουλάς μέσω κάποιου άλλου που διαθέτει νόμιμη επιχείρηση και έτσι να είσαι καλυμμένος ώς προς την εφορία. (όχι απόλυτα αλλά σε πολύ καλύτερο βαθμό από το να μην έχεις τίποτα)

Αν τα προγράμματα που θέλεις να προωθήσεις αξίζουν πραγματικά και σε ενδιαφέρει μπορώ να σε βοηθήσω με ανεξάτρητο site είδικά για σένα και κάλυψη στο θέμα της νομιμότητας μέσω της δικής μου υποστήριξης. Η πρόταση αυτή ισχύει μόνο εφόσον τα προγράμματά σου έχουν κάτι να προσφέρουν και αξίζουν κάποιου αντίτιμου.

Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι καλή τύχη και να μην τα παρατάς τόσο εύκολα.

Μάρκος
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Panormitis

Δημοσίευση από Panormitis » 15 Μαρ 2005 00:58

Banavas έγραψε:Αν πραγματικά είσαι σίγουρος για τα προγράμματα που θέλεις να πουλήσεις οτι δηλαδή είναι χρήσιμα και αξίζει κάποιος να δώσει έστω και ένα ευρώ για αυτά τότε μπορείς να τα πουλήσεις.

Το να στήσεις προσωπική επιχείρηση είναι θέμα μιας ημέρας τρεξίματος και πολύ μικρά έξοδα. Η πώληση με πιστωτική κάρτα είναι απαραίτητη και το καλύτερο είναι να απευθυνθείς σε Ελληνική τράπεζα ( η πιο εξειδικευμένη είναι η eurobank) και να δημιουργήσεις ένα site τύπου e-commerce.

Αν εφαρμόσεις τα παραπάνω θα είσαι νόμιμος κάτι που θεωρώ απόλυτα απαραίτητο για μια υγειή επιχείρηση και με την καλύτερη δυνατή υποδομή για να προωθήσεις τα προγράμματά σου.

Εναλλακτική λύση νομιμότητας χωρίς την δημιουργία επιχείρησης είναι να τα πουλάς μέσω κάποιου άλλου που διαθέτει νόμιμη επιχείρηση και έτσι να είσαι καλυμμένος ώς προς την εφορία. (όχι απόλυτα αλλά σε πολύ καλύτερο βαθμό από το να μην έχεις τίποτα)

Αν τα προγράμματα που θέλεις να προωθήσεις αξίζουν πραγματικά και σε ενδιαφέρει μπορώ να σε βοηθήσω με ανεξάτρητο site είδικά για σένα και κάλυψη στο θέμα της νομιμότητας μέσω της δικής μου υποστήριξης. Η πρόταση αυτή ισχύει μόνο εφόσον τα προγράμματά σου έχουν κάτι να προσφέρουν και αξίζουν κάποιου αντίτιμου.

Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι καλή τύχη και να μην τα παρατάς τόσο εύκολα.

Μάρκος
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Λοιπόν, καταρχήν την ατομική επιχείρηση την θέλω μόνο για πώληση shareware προγραμμάτων στο Intenet οπότε εάν δημιουργηθεί μία ατομική επιχείρηση για πόσα έξοδα μιλάμε περίπου;
Μπορείς να μου περιγράψεις λίγο την διαδικασία δημιουργία ατομικής επιχείρησης ή σε ποια sites μπορώ να βρω πληροφορίες;
Έστω ότι δημιουργώ μια ατομική επιχείρηση, τι γίνεται με τις αποδείξεις;
Θα πρέπει να αγοράσω ταμειακές μηχανές και θα χρειαστώ λογιστή;
Ας υποθέσουμε ότι η επιχείρηση έχει 20.000 ευρώ έσοδα τον χρόνο πόσο φόρο πρέπει να πληρώνω;

Μήπως θα ήταν καλύτερα πρώτα να φτιάξω ένα καλό site με freeware προγράμματα και αν πάει καλά να δημιουργήσω ατομική επιχείρηση με shareware προγράμματα;

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 15 Μαρ 2005 08:23

Φίλε Πανορμίτη,
Αρχικά θέλω να σου πω ότι όταν ξεκινάς ένα τέτοιο εγχείρημα θα πρέπει να το ψάξεις καλά και να μην βασιστείς αποκλειστικά στα λεγόμενα μου τα οποία άλλωστε είναι απλώς η άποψη μου.

Σε καμμία περίπτωση δεν ξεκινάς από την δημιουργία της επιχείρησης, πρώτα πρέπει να κάνεις τα προγράμματα που θέλεις να τα τεστάρεις να πειστείς οτι λειτουργούν άψογα και αφού δεις οτι υπάρχουν άνθρωποι που ενδιαφέρονται να τα αγοράσουν προχωράς στη δημιουργία επιχείρησης.

Οι επιχειρήσεις που παρέχουν υπηρεσίες δεν είναι υποχρεωμένες να έχουν ταμειακή αλλά τιμολόγια και αποδείξεις παροχής υπηρεσιών. Ο λογιστής κρίνεται απαραίτητος για να μην κάνεις καμία γκάφα που επισύρει πρόστιμο από την εφορία και να γλυτώσεις κάποια τρεξίματα, το κόστος του λογιστή κειμένεται περίπου στα 30 - 45 Ευρώ το μήνα.

Τα αρχικά έξοδα ανοίγματος είναι μηδαμινά. Αν όμως θέλεις να κάνεις κάτι σοβαρό πρέπει να ξοδέψεις χρήματα στην "επαγκελλματική" προώθηση των προγραμμάτων σου.

Τον φόρο μην το σκέφτεσαι καθόλου. Ο φόρος προκύπτει μόνον όταν υπάρχει κέρδος και αν υπάρχει κέρδος γιατί να μην πληρώσεις τον ανάλογο φόρο σαν όλους εμάς τους φορολογούμενους πολίτες;

Θέλω να σου τονίσω όπως θα φαίνεται και από το προηγούμενο μήνυμα οτι τη μεγαλύτερη σημασία έχει το αν τα προγράμματά σου έχουν να πουν κάτι καινούριο και αξιόλογο. Μην ξεχνάς τους τόνους προγραμμάτων που μπορεί να βρει κανείς στο ίντερνετ δωρεάν. Γιατί να πληρώσει κάποιος χρήματα για κάτι παρόμοιο με αυτό που βρίσκει δωρεάν και το οποίο δεν έχει αποδείξει την αξία του; Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά να σε κάνω να δεις τα πράγματα με την πραγματική τους διάσταση. Έχει εκατομμύρια ανθρώπους στο ίντερνετ που έχουν κάνει την ίδια σκέψη με σένα. Πιστεύω οτι βγαίνουν κερδισμένοι μόνο όσοι έχουν κάτι νέο να πουν.

Η σκέψη για δημιουγία site με freeware είναι πολύ καλή αλλά σημαίνει επένδυση χρόνου και χρήματος, σου συνιστώ να αποφύγεις free server και ερασιτεχνική σχεδίαση του site γιατί παραπέμπει σε χομπίστα.
Επίσης να προσέξεις το γεγονός οτι τα δωρεάν είναι πολύ διμοφιλή και δεν χαλάει κανένα να κατεβάσει κάτι δωρεάν και ασ το πετάξει. Ένα καλό κριτήριο είναι το να μαθαίνεις οτι κάποιοι χρησιμοποιούν αυτά τα δωρεάν προγράμματα. Αυτό θα το πετύχεις με κάποιο δωρεάν registration για να πέρνουν οι χρήστες νέες version ή κάτι τέτοιο.
Δωρεάν προγράμματα μπορείς επίσης να τα "παρκάρεις" σε διάφορα site που παρέχουν προγράμματα.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Δεν μας είπες τι είδους προγράμματα κάνεις. Προγραμματίζεις σε php- Mysql;
Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για τα προγράμματά σου....

Μάρκος
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Panormitis

Δημοσίευση από Panormitis » 15 Μαρ 2005 11:57

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Τα προγράμματα τα δημιουργώ σε Visual Basic και Visual Basic.Net
Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο είδος στα προγράμματα που φτιάχνω.
Δημιουργώ οτιδήποτε σκεφτώ πως θα έχει ενδιαφέρον και θα είναι χρήσιμο.
Θα μπορούσα να φτιάξω από μικρά παιχνίδια μέχρι εξεταστικά προγράμματα για το ECDL (είμαι κάτοχος ECDL βασικού και προχωρημένου επιπέδου).
Για την κατασκευή του site μπορώ να χρησιμοποιήσω PHP, MySQL, JavaScript και Flash.
Συνήθως τις σελίδες html τις δημιουργώ με το Macromedia Dremweaver MX, και τα php scripts με το Zend Studio.
Θα κάνω αρχικά το site με freeware προγράμματα και αν πάει καλά, βλέπουμε.
Σκέφτομαι να αγοράσω το πακέτο φιλοξενίας Diamond της E-Center ( http://www.e-center.gr ).
Μήπως ξέρει κανείς αν είναι καλή;

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Μαρ 2005 13:36

τέτοιες συζητήσεις περί hosting κτλ παρακαλώ μόνο εδώ:
http://www.freestuff.gr/forums/viewforum.php?f=13
- follow me @twitter

Panormitis

Δημοσίευση από Panormitis » 15 Μαρ 2005 13:40

cordis έγραψε:τέτοιες συζητήσεις περί hosting κτλ παρακαλώ μόνο εδώ:
http://www.freestuff.gr/forums/viewforum.php?f=13
Εντάξει, με συγχωρείς.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες