Νέος server, www.mathima.com Μεταφράσεις & Εργασίες

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
arhontas

Δημοσίευση από arhontas » 18 Αύγ 2002 19:48

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για την ταχύτητα της σελίδας μας.
Έχουμε αλλάξει server και από Ελλάδα, πλέον το έχουμε ανεβάσει στον Καναδά. Θα θέλαμε να μας πείτε αν μπαίνετε χωρίς πρόβλημα και χωρίς να σας σπάνε τα νεύρα....

Επιπλέον αν κάποιος θέλει να συνεργαστεί μαζί μας είτε διαφημίζοντας μας στη σελίδα του είτε με εργασίες, είναι καλοδεχούμενος.

Ευχαριστώ

Λευτέρης
http://www.mathima.com

Άβαταρ μέλους
hellas

Δημοσίευση από hellas » 19 Αύγ 2002 19:03

Ekana test me 3 browsers kai ta apotelesmata itan ekpliktika:

Me explorer i selida ekane 12 deftera na fortosei. Kai ta images kai tous kodikes (javascripts p.x) kai loipa. Aftos itan o kaliteros apo tous 3 xronous.

Me netscape 4.7. Afto prepei na to analiso ligo. To keimeno kanei (opos ksereis) panta poli ligoteri ora na fortosei apo oti i fotografies. I fotografies tis korifis (to mple me ta kitrina grammata kai to menu) ekanan 15 deftera gia na fortosoun ara to keimeno tha eixe idi fortothei. Kai omos oxi, epeidi vriskotan mesa se ena table to opoio den mporouse na fortosei amesos xari se kapoio(a) script(s) (kai 2 terasties fotografies) pou exeis valei kai to netscape 4.7 kathysterei na katalavei ta scripts. Otan omos ta katalavei, faneronei amesos to keimeno (san astrapi). Etsi apo 15 deftera pou tha ekane i selida na fortosei xoris to/ta script(s) ekane 35''. An ta scripts einai gia xari omorfias den ta vgazeis kalitera? Etsi kai allios to 4.7 den ta vlepei ola ta scripts (eksartate apo to script) an tora ta thes gia tous allous browsers afto einai allo thema...

Me netscape 7.0. Afto to netscape den exei merika provlimata pou kanoun to 4.7 na einai (gia merikous) anypoforo ara einai kalitero. I selida ekane 20 defterolepta na fortosei kai afto oxi xari sta scripts alla xari stis 2 fotofrafies pou exeis mesa. (Mia me ena laptop kai mia me ena psari)

3 simeioseis gia tis fotografies.

1) An thes tin gnomi mou i fotografia me to laptop einai poli megali kai kalo tha itan na tis mikrineis. Pliroforiaka na po oti an tin kaneis resize se 203x197 (dil 25% mikroteri) to "mathima.com" tha fainetai akoma kai i foto tha einai mikroteri

2) Giati tin ekanes jpg? Den xreiazetai. Kane tin gif kai to "varos" (megethos) tis tha einai sxedon to miso (peripou 2 defterolepta parapano se xrono katevasmatos, oxi oti einai polla alla giati?)

3) Mia symvouli pou isos na min ksereis. Kalitera na vazeis 2 mikres foto para mia megali lene oloi. Afto einai sosto. Oxi omos gia perisoteres apo 2-3. Oli i ble foto stin korifi apoteleite apo kamia 10aria mikres fotografies kai epeidi einai polles pali kanei poli ora na fortosei (mexri na psaksei ton server na tis vrei kai loipa). Den vazeis kalitera 2 xorizontas tin stin mesi?

PS: Apo apli periergeia pes mou kati...an kai mou aresei i fotografia me to psari giati tin evales se mia selida me mathimata? (Troei kai xrono!!)

arhontas

Δημοσίευση από arhontas » 19 Αύγ 2002 20:01

Αγαπητέ φίλε,

σε ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σου και για το χρόνο που διέθεσες για να αξιολογήσεις εν γένει τις σελίδα μου.

Θα πρέπει όμως να σημειώσω τα ακόλουθα :

α. Για τις rollover εικόνες στο μενού έχεις απόλυτο δίκιο και μάλλον θα τις βγάλω γιατί έτσι κι αλλιώς το αποτέλεσμα δεν είναι και τόσο τρομερό. Ο κώδικας javascript που είδες είναι για αυτές τις εικόνες και θα φύγει μαζί.

β. Αναφορικά με τις δύο φωτογραφίες το μεν laptop είναι πολύ λίγο πάνω από τα 15 Kb ενώ το κινούμενο ψάρι κάτω από τα 9Kb, μεγέθη όσο και τόσο τραγικά. Το μέγεθος της πρώτης είναι λίγο μεγάλο αλλά το αισθητικό αποτέλεσμα σε σχέση με το μέγεθος πιστεύω ότι το δικαιολογεί.

γ. Την φωτογραφία δεν την έκανα gif γιατί για να έχω όχι λιγότερο αλλά το ίδιο μέγεθος αρχείου θα μειωθεί η ευκρίνια της. Για να έχω το μισό όπως λες, η φωτογραφία γίνεται μαύρο χάλι... σαν κάτι banner που βλέπω τελευταία και λυπάμαι τα effects του Photothop...

δ. Για το μοίρασμα του μενού σε εικόνες έχεις δίκιο και θα τις μειώσω. Αυτό που ίσως να μην ξέρεις είναι ότι οι εικόνες έτσι όπως είναι χωρίσμένες μειώνουν κατά πολύ το συνολικό μέγεθος αρχείου της εικόνας λόγω της κατανομής χρώματος που έχω επιλέξει σε κάθε εικόνα. Για αυτό θα δείς ότι τα κομμάτια με λίγα χρώματα είναι μεγαλύτερα σε καταλαμβανόμενη έκταση επί του συνόλου.

ε. Τώρα για το ψάρι με τον... αναπνευστήρα : δίπλα το κείμενο γράφει για δύσκολες καταστάσεις και αναζήτηση στα σκουπίδια της βιβλιογραφίας στο internet. Μου φαίνεται σαν μια δύσκολη κατάσταση για να χρησιμοποιεί ψάρι αναπνευστήρα.... αλλά βέβαια το χίούμορ είναι υποκειμενικό...

στ. Τα 12 δευτερόλεπτα στον Explorer ικανοποιούν. Για το κείμενο μέσα σε πίνακες έχεις δίκιο αλλά για να έχω το ίδιο αποτέλεσμα θα έπρεπε να δουλεύω σε slyle sheets που απεχθάνομαι... Θα μπορούσα να έχω το κείμενο "χύμα στο κύμα" αλλά με τον τρόπο αυτό πιθανόν σε μεγαλύτερες αναλύσεις από 800*600 οι φωτογραφίες να πηγαίνουν βόλτα... και εγώ τις θέλω εκεί που είναι. Επιπλέον χωρίς πίνακα για να διαβάσει κάποιος που χρησιμοποιεί μεγάλη ανάλυση κείμενο σε όλη τη σελίδα θα πρέπει να στρέφει το κεφάλι του σαν να παρακολουθεί αγώνα tennis.

ζ. Σε ευχαριστώ πολύ ξανά για το χρόνο σου και θα τα ιδιαίτερα εύστοχα σημεία που ανέφερες.

Φιλικά

Λευτέρης

Άβαταρ μέλους
hellas

Δημοσίευση από hellas » 19 Αύγ 2002 23:25

Meta apo ola osa egrapses exo na sou 1-2 pragmatakia akoma me tin seira pou ta egrapses:

a) Ti ennoeis otan les rollover images? Rotao giati ego den eida tipota rollover... se kanena browser...

b) An katalava kala, ennoeis oti theleis toso megali tin fotografia epeidi einai toso megali pou "taktopoiei" to keimeno tin thesi tou. Diladi an min ti allo, an itheles i foto na einai pio mikri tha tin afines se afto to megethos mono kai mono gia einai omoiomorfo to keimeno. Katalava kala? Rotao giati yparxei kai enas allos tropos gia na to kaneis afto me to megethos xoris na exeis toso megali fotografia. Apla sto anafero gia na to ksereis stis epomenes douleies sou, oxi oti epimeno na vgaleis aftin tin foto eidika. Loipon mesa ston kodika tou image grapse kai afto ektos apo to height kai width:

HSPACE=10 VSPACE=10 dil to otidipote (keimeno, alli foto k.t.l) na einai makria apo aftin tin foto kata 10 pixels (1 pixel = 1 koukida) deksia kai allo toso aristera kai 10 pros ta pano kai pros ta kato. Ennoeite oti an thes mporeis na valeis mono to hspace i mono to vspace

c) :lol: katalava ti ennoeis. To pisteveis eite oxi kai ego lypamai ta grafika tou paint shop pro :lol: :lol:

d) Etsi opos to eipes mou edoses mia idea pou stin arxi den ti skeftika. Giati den ftiaxneis ena table me 3 columns (3 cells to ena dipla sto allo) kai na to kaneis olo mple? Kai anti na valeis 10 fotografies na valeis:

sto aristero cell mia me to simataki pou dixnei to xarti kai to molivi kai mazi to "mathima.com, ypiresies metafrasis & bibliografikis enimerosis" (mono aftes oi lekseis xoris mple border i kati allo, diladi i foto tha einai toso megali oso aftes oi lekseis kai mono)

sto mesaio cell mia gonia mono (oso megali thes na einai i gonia)

kai sto deksi cell mono tin foto tou menu

e) em tora xoris na thelo na se stenaxoriso alla afto to noima den to katalava kan. Gia rota kai kanenan allo na deis an to katalave mpas kai sto telos den xreiazetai san fotografia stin selida...

st) Apexthanesai ta css? Proti afora akouo atomo pou na ta apexthanetai. Ego parakalaga kai prosefxomouna na ypixe mia tetoia glossa pou na me eksipiretouse (kanontas mia fora ena pragma gia olo to site opos px olo to site na exei to idio font anti na grafo ksana kai ksana tin idia entoli tou font) kai oi prosefxes mou eisakoustikan kai esi les oti den sou aresei? Poli parakseno afto. Tha mou peis gousta einai afta...

Defteron na se pliroforiso oti stin html yparxoun entoles pou den einai to so gnostes. Yparxoun omos!!!! Mia seira apo aftes einai:

align=RIGHT =
align=LEFT
align=ABSBOTTOM
align=CENTER
align=ABSCENTER
align=TEXTTOP (Me 2 "taf")
align=tipota, pou simainei aftomatos oti to pragma (keimeno fotografies e.t.c) tha paei akrivos dipla (kollita) i kollita apo kato an to valeis apo kato (me tin entoli <br>)

Exe tes ypopsin sou gia na vazeis tis fotografies (mesa ston kodika tous opos sou eipa kai pio prin me to hspace kai vspace) etsi to keimeno tha tis "perikyklonei" analoga asxeta me to poso megalo tha einai to table...

PS: Me afton to kodika <META NAME="Cache-Control" CONTENT="no-cache"> ennoeis oti den theleis na menei sto cashe to xristi to miso sou site sosta? e loipon den ksero an o apopanos kodikas einai enas kodikas pou ego den ton iksera alla kata t' alla einai lathos, apo tin stigmi pou to cache mou mou fortonei tin selida kai defteron epeidi ego ksero san kodika afto edo:<META HTTP-EQUIV="onoma" CONTENT="no-cache">

arhontas

Δημοσίευση από arhontas » 20 Αύγ 2002 01:07

Αγαπητέ φίλε...

-rollover μπορεί να μην είδες σε κανέναν browser αλλά αν ψάξεις θα βρεις...

-δεν είπα κάτι για πιο μικρή φωτογραφία. Ευχαριστώ πολύ για τις εντολές της html και θα τις έχω υπόψη μου από εδώ και μπρος... όλες...

- για βάλε align=center ένα κείμενο και τότε να δώ πόσο ωραία θα φαίνεται.. ή θα πατάς enter σε κάθε γραμμή... το οποίο είναι αυτοκτονία σε αλλαγή ανάλυσης ? Για δύο γραμμές ίσως...

- "Εννοείται ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω μόνο το hspace ή το vspace". Θα το έχω υπόψη μου.

- Για το Paint Shop Pro ότι θες, αηδία πρόγραμμα είναι... αλλά με θλίβει να βλέπω γραφικά με εφέ από Photoshop σωσμένα σε gif με 32 χρώματα... ΕΛΕΟΣ!!!

- Αυτό με τον πίνακα είναι πολύ έξυπνο για το μενού και θα δω πως φαίνεται. Θα το χρησιμοποιήσω μάλλον.

- Για την css δεν μιλάω...

Σε ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο σου,

Λευτέρης

- Για να μην το ξεχάσω... δεν είναι καλό να λες σε κάποιον που γράφει τον κώδικα σε notepad (με εξαίρεση έτοιμα κομμάτια όπως του counter) για εντολές html.... Και για ότι δουλεύει δεν με απασχολεί πως γνωρίζεις ότι δουλεύει. Με νοιάζει να δουλεύει για το σκοπό του με τον τρόπο που γνωρίζω εγώ.

Άβαταρ μέλους
hellas

Δημοσίευση από hellas » 20 Αύγ 2002 10:40

Sygnomi den ithela na se ypovivaso :oops: ... to oti douleveis ne notepap ta leei ola.... po, po thes na peis oti exeis tosi ypomoni? Xara sto kouragio sou, ego den tha to ekana pote mou...

Kali synexeia :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες