Ξενοφοβία ή Προστασία [και οι συνέπειές της]

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 17 Μαρ 2005 16:01

geraki έγραψε:Είσαι θαυμαστής του Λιακό;
Όχι, απλά δεν έτυχε να τον γνωρίσω... :oops: :oops: :oops:

Θα ήθελα να πω ακόμη κάτι, έτσι για να δώσω λίγη ακόμη τροφή για συζήτηση. :idea: :idea: :idea:

Η στάση μας προς τους ξένους μπορεί να επηρεάζει την στάση των άλλων προς εμάς; :question: :question: :question:

Ίσως είναι τόσο έντονη ώστε να επηρεάζει και 3ες χώρες (θετικά ή αρνητικά); :think: :think: :think:
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 17 Μαρ 2005 16:25

Τελικά το πρώην καθεστώς της Αλβανίας σου φταίει ή η ιδιοσυγκρασία των Αλβανών;

@fafos
Ρουφιάνοι της αστυνομίας; Δηλαδή ποιούς ρουφιανεύουν αφού αυτοί είναι οι μοναδικοί κακούργοι;

Από ότι φαίνεται οι δημόσιες υπηρεσίες τα αρπάζουν κι από τους παπάδες. Αλήθεια πριν να έρθουν οι Αλβανοί κανένας δεν έδινε φακελάκι;
ΕΙΜΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΜΑΙ!
Τουλάχιστον το παραδέχεσαι. Συγχαρητήρια.
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 17 Μαρ 2005 16:42

TTOPPOUZOS έγραψε:Η στάση μας προς τους ξένους μπορεί να επηρεάζει την στάση των άλλων προς εμάς; :question: :question: :question:

Ίσως είναι τόσο έντονη ώστε να επηρεάζει και 3ες χώρες (θετικά ή αρνητικά); :think: :think: :think:
Οπωσδήποτε. Η στάση των ισλαμιστών απέναντι στις γυναίκες δεν σε επηρεάζει; Ομοίως η στάση μας προς τους ξένους μπορεί να επηρεάζει την στάση των άλλων προς εμάς. Όχι αναγκαστικά της πολιτικής της χώρας τους απέναντί μας, αλλά την συμπάθεια του κόσμου προς τον δικό μας λαό, σίγουρα.
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 17 Μαρ 2005 16:46

geraki έγραψε:Η στάση των ισλαμιστών απέναντι στις γυναίκες δεν σε επηρεάζει; Ομοίως η στάση μας προς τους ξένους μπορεί να επηρεάζει την στάση των άλλων προς εμάς. Όχι αναγκαστικά της πολιτικής της χώρας τους απέναντί μας, αλλά την συμπάθεια του κόσμου προς τον δικό μας λαό, σίγουρα.
Ναι, αλλά είναι τόσο έντονα που να μπορεί να παρομοιαστεί με αυτό;;;

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 18 Μαρ 2005 01:58

Ναι RADICAL ακριβώς όπως το λες.. το έχουν στο DNA τους.. φαίνονται εξάλλου και από την φάτσα τους η οποία είναι μοναδική στον κόσμο.. αυτοί δεν μοιάζουν κανενός... μόνο μεταξύ τους :D
Αφού μένεις κέντρο και δεν σε ενοχλούν οι Αλβανοί μάλλον και εσύ Αλβανός θα είσαι..
Εσύ μπορείς να είχες φασίστες καθηγητές, εμένα οι δικοί μου ήταν μια χαρά.. :D
Κατά τα άλλα εσύ δεν είσαι ρατσιστής (φασίστες καθηγητές, μπάτσοι κλπ)

Geraki ο Χοτζοκουμουνισμός τους έχει φειάξει τον χαρακτήρα που μας εμφανίζουν αυτοί εδώ.. όσο για το αντιφεμινισμό του Ισλαμ οι Αλβανοί είναι οι πρώτοι διδάξαντες.. Το ξέρεις ότι όταν ένας Αλβανός πάει σε ξένο σπίτι επίσκεψη απαγορεύει στην γυναίκα του να κάθεται με την υπόλοιπη παρέα?
Το ΕΙΜΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΜΑΙ! ειναι ειρωνικό προς εσάς τους αντιρατσιστές.. μακάρι να είχες κάνει τις θυσίες και τους αγώνες που έχω κάνει εγώ στην Ελλάδα για τον αντιρατσισμό.. αυτό με τους Αλβανούς δεν είναι στα πλαίσια του ρατσισμού αλλά στο όπως ανέφερα στο πρηγούμενο post, αυτοί μπαίνουν στα οριά μου οπότε είναι εχθροί μου.. πάει και τελείωσε!!

Αν ψάξεις το διαδύκτιο θα βρεις μόνο "ρατσιστικές" αναφορές για τους Αλβανούς και όχι για άλλους λαούς. Γιατί άραγε?? μήπως τους ζηλεύουμε για την ομορφιά τους τελικά? :o

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pixelatorios » 18 Μαρ 2005 03:26

Το να είσαι αντί στον ρατσισμό δεν είναι ανάποδο. Εδώ πεζή ένα μεγάλο ρολο και η πολιτική, πως είναι δυνατόν να αφήσουνε τόσους παράσιτες στον Ελληνικό κράτος?

H σωστή σπουδαγμένοι κοινωνία......παίρνει αλλα μετρα.
motion. web. print. designer

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 18 Μαρ 2005 09:07

Oi Alvanoi den einai na tous empisteuese kai einai barbaros laos. To exoun sto aima tous.

Me ton Matrox pou klidose to topic http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=14542 egine apo ta legomena tou.Dite ta kai bgalte simperasma ti atomo einai Tetios einai to stil paradosiakou kritikou patrida pou mazi me tous paradosiakous blaxous einai ipervolikoi

To thema einai na koitaksoume emas kiriws kai na min asxoloumaste me katwterous giati ginomaste kai emeis katwteroi. "alvanoi? Apla makria mas...."

Eimaste apo tous pio tempelides laous kai exoume tous perisoterous neous pou exoune monodromo to dimosio. Etsi den pame mprosta

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 18 Μαρ 2005 17:16

elias έγραψε:Me ton Matrox pou klidose to topic http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=14542 egine apo ta legomena tou.Dite ta kai bgalte simperasma ti atomo einai Tetios einai to stil paradosiakou kritikou patrida pou mazi me tous paradosiakous blaxous einai ipervolikoi
Θα ήθελα να διαφωνήσω. Εγώ δεν τον ξέρω και δεν δέχομαι να κρίνω κάποιον από μια αντίδρασή του σε ένα συγκεκριμένο θέμα. Όσο για το στιλ παραδοσιακού κριτικού πατρίδα μου, δεν το πολυκατάλαβα, εξήγησε το, σε παρακαλώ.
elias έγραψε: To thema einai na koitaksoume emas kiriws kai na min asxoloumaste me katwterous giati ginomaste kai emeis katwteroi. "alvanoi? Apla makria mas...."
Συμφωνώ. Αλλά ούτε και να φτάσουμε στα άλλα όρια και να μην ασχολούμαστε καθόλου με τους άλλους γιατί αυτό μόνο αρνητικά αποτελέσματα μπορεί να έχει.
elias έγραψε: Eimaste apo tous pio tempelides laous kai exoume tous perisoterous neous pou exoune monodromo to dimosio. Etsi den pame mprosta
Διαφωνώ κάθετα και ριζικά. Απλά γιατί εμείς προοδεύουμε, με όλη την έννοια της λέξης. Παντού και Πάντα.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 18 Μαρ 2005 17:34

Θα ήθελα να διαφωνήσω. Εγώ δεν τον ξέρω και δεν δέχομαι να κρίνω κάποιον από μια αντίδρασή του σε ένα συγκεκριμένο θέμα. Όσο για το στιλ παραδοσιακού κριτικού πατρίδα μου, δεν το πολυκατάλαβα, εξήγησε το, σε παρακαλώ
to thema exei kleisi opios katalabe katalabe
Διαφωνώ κάθετα και ριζικά. Απλά γιατί εμείς προοδεύουμε, με όλη την έννοια της λέξης. Παντού και Πάντα
Παντού και πάντα? Πές μου παράδειγματα? Επίσης είπα τους περισότερους νέους. Όχι όλους

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 18 Μαρ 2005 17:48

elias έγραψε:
Όσο για το στιλ παραδοσιακού κριτικού πατρίδα μου, δεν το πολυκατάλαβα, εξήγησε το, σε παρακαλώ
to thema exei kleisi opios katalabe katalabe
Μα, αυτό που δεν κατάλαβα εγώ αναφέρεται σε αυτό το θέμα, που ευτυχώς ακόμη είναι ανοικτό. Τι είναι ο Παραδοσιακός Κριτικός Πατρίδα Μου;;;
elias έγραψε:Παντού και πάντα? Πές μου παράδειγματα? Επίσης είπα τους περισότερους νέους. Όχι όλους

Μα φυσικά.
Για δες τι είναι σήμερα η Ελλάδα.
Ένα ισότιμο μέλος της Ενωμένης Ευρώπης (νομίζω ότι η βαρύτητα και η σημασία αυτού είναι τουλάχιστον τεράστια).
Με μια οικονομία βιώσιμη που σίγουρα μπορεί και θα γίνει καλύτερη.
Μια χώρα η οποία άφησε τουλάχιστον άφωνο ολόκληρο τον πλανήτη μετά τα φετινά της κατορθώματα (Euro, Eurovision, Ολυμπιακοί).
Είναι σε θέση να αντιμετωπίσει και να πει όχι ή ναι στους ‘δυνατούς’ του κόσμου. Και αρκετά άλλα χαρακτηριστικά που εσύ ίσως ξέρεις καλύτερα.

Για σκέψου όμως τι ήταν πριν 200 χρόνια....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 18 Μαρ 2005 18:32

Τι είναι ο Παραδοσιακός Κριτικός Πατρίδα Μου;;;
Pigene mia bolta sta Sfakia kai tha katalabeis

Ένα ισότιμο μέλος της Ενωμένης Ευρώπης (νομίζω ότι η βαρύτητα και η σημασία αυτού είναι τουλάχιστον τεράστια).
Με μια οικονομία βιώσιμη που σίγουρα μπορεί και θα γίνει καλύτερη.
Μια χώρα η οποία άφησε τουλάχιστον άφωνο ολόκληρο τον πλανήτη μετά τα φετινά της κατορθώματα (Euro, Eurovision, Ολυμπιακοί).
Είναι σε θέση να αντιμετωπίσει και να πει όχι ή ναι στους ‘δυνατούς’ του κόσμου

:-?

Tha epanelthw

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 18 Μαρ 2005 19:38

Tha pw 2 pragmata pou mou exoun kanei megali entiposi.

1. Zw ekswteriko ( Roumania, fititis ) kai oi megaliteres kinotites edw panw einai:
arabes, ellines, kinezoi kai italoi.
Oloi ma oloi einai demenoi metaksi tous kai an iparxei kapio provlima se enan (px) italo me ena tilefono tha mazeftoun ena soro atoma gia na ton voithisoun, asxetos to provlima. To idio isxiei kai gia tous ipolipous ektos apo emas. Wres wres exw tin entiposi pws prospathoume na miwsoume ton allo wste na entiposiasoume tous dipla mas.

2. Prin apo 2-3 xronia eimoun diakopes xalkidiki. Eixame parkarei gia na pame na kanoume to mpanaki mas ( 3 atoma emeis ) kai pisw apo emas parkarei ena lada kai mas klinei tin eksodo. Otan teliwsame kai thelame na figoume vlepoume pws de mporousame na vgoume kai arxisame na patame korna :D mpas kai akousei aftos pou exei to amaksi na to traviksei gia na vgoume. Sikonete enas alvanos apo mia taverna kai leei.. me ta spasmena ellinika tou... "De vlepeis re file pws trww ? tha to vgalw se ligo to amaksi parata me". Tou leme emeis ligo pio epitaktika na kanei ena dialima kai na vgalei to amaksi tou wste na perasoume emeis. Me to pou leme afto sikonete o alvanaras me ti parea tou ( peripou 8 vrwm@@@@des ) kai erxete pros to meros mas. Arxisan na vrizoun, vrisame kai emeis kai ksafnika vgazei enas apo aftous maxairi kai pianei ton kolito apo to laimo.
To "wraio" tis istorias...
h taverna gemati apo ellines, sta mpalkonia eixan vgei atoma kai parakolouthousan ( mera mesimeri egine i fash ), genika kamia 50aria ellines evlepan ti pextike alla OUTE ENAS apo aftous de sikothike na voithisei i estw na parei tilefono tin astinomia !!!
Telika oi vrwmiloi minan stis apiles kai sta mpinelikia ... varethikan peiran to amaksi tous kai sikothikan figan.
Eskase miti kai enas astinomos peire katathesi.. kai leei xlomo na vroune tous alvanous.. alla tha tous psaksoun.
Akoma nea perimenoume...

Matrox

Δημοσίευση από Matrox » 18 Μαρ 2005 20:29

Όταν ο καράβλαχος elias καταφέρει να σχηματίση γνώμη για κάτι τα λέμε,
γιατί σε όλα τα post του βλέπω πως είναι 100% ανίκανος να εκφράση μία σκέψη, οπότε για το επίπεδο του όλοι μπορούν να καταλάβουν τι γίνεται.

TTOPPOUZOS χάνεις τα λόγια σου προσπαθώντας να διευκρινίσεις στον elias μερικά πράγματα, δεν τα καταλαβαίνη, χρειάζετε ειδικό διερμηνέα.

Figaro συμφωνώ ότι υπάρχει πρόβλημα με την αλληλουποστήριξη των ελλήνων, και απορώ πως δεν σηκώθηκε κάποιος από τους "έλληνες" που ήτανε στην ταβέρνα και να τα βάλει μαζί σας γιατί ενοχλήσατε τους καλούς αλβανούς.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 18 Μαρ 2005 20:38

next->
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gaucho την 18 Μαρ 2005 21:15, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 18 Μαρ 2005 20:44

an simvei auto edw stin xanthi tin alli mera 8a exoume 100 alvanous 8imata.....! (to 8ema me figaro) kala re xei oloklirei taverna oi xalvades etrwgan kai evlepan 8eama... (kai egw ellinas eimai ka8aroemos alla pws na to kanoume eimaste xalvades :P)

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης