Ψάχνω εταιρία για web hosting

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
virusalos

Δημοσίευση από virusalos » 20 Αύγ 2002 01:03

Δε θέλω πολλά! έναν απλό παροχέα υπηρεσιών web hosting για μια μικρή εταιρική παρουσίαση (5-10Mb). Ούτε βάσεις δεδομένων, ούτε τίποτα περίεργο. Οι ελληνικές εταιρίες, ιδίως οι γνωστές και μεγάλες, είναι φαρμακείο. Αξίζει όμως για ένα μικρό site να στραφώ στο εξωτερικό? Θα έχω αυθημερόν εξυπηρέτηση σε ό,τι προκύπτει?
Επίσης για όσους ξέρουν. Έχω κατοχυρώσει ένα όνομα αλλά αυτή την Παρασκευή λήγει η τετράμηνη προθεσμία ενεργοποίησης του. Υπάρχει περίπτωση για μια μικρή παράταση?
ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
hohios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hohios » 20 Αύγ 2002 10:19

Όσον αφορά την 4άμηνη προθεσμία, απλά βάλε κάποιους nameservers.
Όσον αφορά το hosting τώρα...
Αν έχεις υπ'όψιν σου να φτιάξεις και άλλες ιστοσελίδες, τότε επικοινώνησε μαζί μου καθώς προσφέρω multi-domain hosting.

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 20 Αύγ 2002 13:47

AN einai na plironis $10-15 to mina i kai ligotero akoma, tote axizi kai paraaxizi na pas se server tou exoterikou. Ti na tous kanoume tous edo otan gia na girisis ton server apo linux se windows prepi n tous paris tilefono? Internet simeni automatopiimeni zoi gia auto kiolas iparxoun kai ta control panels pou girizoun ton server apo linux se windows... leo ego tora...

Άβαταρ μέλους
virusalos

Δημοσίευση από virusalos » 23 Αύγ 2002 18:02

Όταν λες Hohio να δηλώσω απλά τους nameservers τι εννοείς? Πού τους βρίσκω αυτούς? και μετά πρέπει να τους στείλω με e-mail στο .gr . σωστά ?

Άβαταρ μέλους
hohios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hohios » 23 Αύγ 2002 19:13

Βρες κάποιον φίλο σου που να έχει hosting ή καλύτερα κάποιον που να έχει nameservers ώστε να το παρκάρει.
Όσον αφορά την καταχώρηση τους στο www.gr είτε τους στέλενεις με e-mail είτε τους καταχωρείς μόνος σου στο site του ΙΤΕ.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 24 Αύγ 2002 17:16

virusalos έγραψε:Δε θέλω πολλά! έναν απλό παροχέα υπηρεσιών web hosting για μια μικρή εταιρική παρουσίαση (5-10Mb). Ούτε βάσεις δεδομένων, ούτε τίποτα περίεργο. Οι ελληνικές εταιρίες, ιδίως οι γνωστές και μεγάλες, είναι φαρμακείο. Αξίζει όμως για ένα μικρό site να στραφώ στο εξωτερικό? Θα έχω αυθημερόν εξυπηρέτηση σε ό,τι προκύπτει?
Επίσης για όσους ξέρουν. Έχω κατοχυρώσει ένα όνομα αλλά αυτή την Παρασκευή λήγει η τετράμηνη προθεσμία ενεργοποίησης του. Υπάρχει περίπτωση για μια μικρή παράταση?
ευχαριστώ
Καλησπέρα,

Τι εννοείς "λήγει η τετράμηνη προθεσμία ενεργοποίησης του"; Από τη στιγμή που κατοχυρώνεις ένα domain name σου έρχεται η σύμβαση του ΙΤΕ. Εφόσον την υπογράψεις και καταβάλλεις το αντίτιμο, το domain name είναι δικό σου για δύο χρόνια είτε το έχεις απλά reserved είτε το χρησιμοποιείς.

Αν δεν σου έχει έρθει η σύμβαση ή αν δεν έχεις πληρώσει ακόμη, το domain θα σου είναι διαθέσιμο για 45 ημέρες, μετά επανέρχεται στο κοινό προς δέσμευση. Μπορείς να το κατοχυρώσεις ξανά για άλλες 45 ημέρες, μέχρι να καταβάλλεις το αντίτιμο. Αυτή η διαδικασία μπορεί να γίνει maximum 3 φορές.

Οσο για το αν συμφέρει ελλάδα ή εξωτερικό, στην ελλάδα θα έχεις καλύτερα ping times. Από εκεί και πέρα it's your call.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
hohios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hohios » 25 Αύγ 2002 17:07

Τι εννοείς "λήγει η τετράμηνη προθεσμία ενεργοποίησης του"; Από τη στιγμή που κατοχυρώνεις ένα domain name σου έρχεται η σύμβαση του ΙΤΕ. Εφόσον την υπογράψεις και καταβάλλεις το αντίτιμο, το domain name είναι δικό σου για δύο χρόνια είτε το έχεις απλά reserved είτε το χρησιμοποιείς.
Gvard δεν κατάλαβες καλά. Ο virusalos το έχει κάνει register το domain απλά δεν έχει ενεργοποιήσει nameservers. O hostmaster απαιτεί να ενεργοποιήσεις το domain με nameserver εντός τετραμήνου, έστω να το παρκάρεις κάπου αλλιώς αποδεσμεύεται.
Παραθέτω ένα μέρος από e-mail του hostmaster:
Αγαπητέ Κύριε/Κυρία

το όνομα που ζητήσατε καταχωρήθηκε επιτυχώς.

Οπως αναφέρεται στους κανονισμούς σχετικά με την καταχώρηση ονόμάτων
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε το domain εντός τετραμήνου απο την ημερομηνία
καταχώρησης διαφορετικά αυτό θα αποδεσμευθεί.

Για κάθε πρόβλημα ή τροποποίηση σχετικά με το DNS μπορείτε να απευθύνεστε στο
hmaster-dns@ics.forth.gr

Με εκτίμηση

GR-Hostmaster

IBN

Δημοσίευση από IBN » 25 Αύγ 2002 21:07

virusalos έγραψε:Δε θέλω πολλά! έναν απλό παροχέα υπηρεσιών web hosting για μια μικρή εταιρική παρουσίαση (5-10Mb). Ούτε βάσεις δεδομένων, ούτε τίποτα περίεργο. Οι ελληνικές εταιρίες, ιδίως οι γνωστές και μεγάλες, είναι φαρμακείο. Αξίζει όμως για ένα μικρό site να στραφώ στο εξωτερικό? Θα έχω αυθημερόν εξυπηρέτηση σε ό,τι προκύπτει?
ευχαριστώ
Φίλε virusalos,
Επικοινώνησε μαζί μου με email για να σου πω τί ακριβώς μπορούμε να σου προσφέρουμε σε υπηρεσίες web hosting. Δεν θεωρώ σωστό να αναπτύσσω διαφημιστικά μηνύματα μέσα στο forum. Μπορώ απλά να σου πω ότι είμαστε σε θέση να καλύψουμε και τις δύο απαιτήσεις σου (web hosting + domain parking) με 147 ευρώ το χρόνο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης