Βοήθεια στην επιλογή Adsl σύνδεσης

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
elavd

Δημοσίευση από elavd » 30 Μαρ 2005 15:50

Παιδιά please help!!! :roll:
Αποφάσισα (επιτέλους) να "αναβαθμίσω" τη γραμμή μου σε ADSL. Εχω όμως χαθεί με τις "προσφορές" που παίζουν...
Θα ήθελα να με βοηθήσετε στην επιλογή της σύνδεσης που θα κάνω. Σκέφτομαι για γραμμή 384 Kbps/ 128 Kbps και αν είναι δυνατόν το πακέτο να δίνει και δωρεάν χρόνο ομιλίας (από ότι είδα κάποιες εταιρείες το υποστηρίζουν αυτό).
Έχετε υπόψη σας κάποια καλή προσφορά? Τι πρέπει να προσέξω, τι να απορρίψω, τι μοντεμ να διαλέξω κλπ...
Υπόψιν ότι θα βάλω νέα γραμμή τηλεφωνική γιατί θα το εγκαταστήσω σε νέο χώρο.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 30 Μαρ 2005 17:14

Προσωπικά δεν το έψαξα πολύ όταν ήρθε η ώρα να βάλω σπίτι μου γραμμή.

Είχα όμως δοκιμάσει διάφορους ISPs και τελικά ασχέτου κόστους επέλεξα Forthnet.

Από τότε που ήρθε η γραμμή μία φορά έμεινα χωρίς internet για 3 λεπτά.
Από τότε δεν έχει ξανακάνει disconnect και έχω το Alcatel ST510 που δίνει ο ΟΤΕ.

Τώρα έχει κοντά στις 27 μέρες uptime το connection (έχω dynamic ip - το λέω γιατί κάπου είχα ακούσει ότι σε dynamic ips σου κάνουν disconnect για να αλλάξεις ip ανά κάποιες μέρες) και σπάνια ψιλοαργεί (και είναι θέμα του dslam)...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 30 Μαρ 2005 17:15

Αυτό που πρέπει να αποφύγεις σε κάθε περίπτωση είναι η ACN!!!

Δεν έχω δει χειρότερη εταιρεία πραγματικά...

Μετά από αυτές που έχω δοκιμάσει είναι η TELLAS που κόλαγε κάθε τρεις και λίγο...

Forthnet, Otenet είναι από τις καλύτερες που έχω χρησιμοποιήσει.

Άβαταρ μέλους
elavd

Δημοσίευση από elavd » 30 Μαρ 2005 17:55

Πόσο δίνεις στη Forthnet και τι υπηρεσίες παρέχει? Η Otenet δεν είναι πολύ ακριβή?
Η ΗOL με το Broadpack που δίνει και 300 σε σταθερά και υπεραστικά + VoIP τι λεει? Νομίζω ότι κάτι αντίστοιχο έχει και η Vivodi.
Εικόνα

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 30 Μαρ 2005 18:04

Μακρυά απο VIVODI.Περιμένω να τελειώσει το 6μηνο που υποχρεούμαι να μείνω στην εταιρεία λόγω της προσφοράς με το δωρεάν modem,και να πάω σε άλλη.Είναι πιο αργή απο την καθυστέρηση.Επίσης μην πάρεις conex και λοιπά τέτοια.Η γραμμή δε σου ανήκει και αν θελήσεις να αλλάξεις εταιρεία θα πρέπει να ξανακάνεις αίτηση και αν υπάρχουν ελεύθερες πόρτες...

sok7

Δημοσίευση από sok7 » 30 Μαρ 2005 18:10

File mou kale mou file!!!!
exw edo kai 5 mines pou taleporoume me aytous.
to ianouario to eixan ftiaksei alla pali ta idia.
apo arxes tou mina exw kanei aitish diakopis kai akoma na mou to kopsoun(ti gramh adsl)
egw pantos FORTHNET einai i epomenh etaireia pou tha balw.
idomen>>>>>>>>>>

Άβαταρ μέλους
elavd

Δημοσίευση από elavd » 30 Μαρ 2005 18:10

Αυτό με τις ελεύθερες πόρτες δε το κατάλαβα ρε παιδιά! Μπήκα στο site του ΟΤΕ, έγραψα το τηλέφωνό της αδερφής μου (που μένει στην ίδια πολυκατοικία γιατί δεν έχω τηλ προς το παρόν) και μου έγραψε ότι προς το παρόν δεν υπάρχουν ελεύθερες πόρτες! Τι θα πει αυτό? Θα πρέπει να μπω σε λίστα αναμονής???
Επίσης εφόσον δεν έχω τώρα τηλ, θα πρέπει πρώτα να κάνω αίτηση στον ΟΤΕ για γραμμή PSTN και μετά σε κάποια εταιρεία που παρέχει ADSL για να μου τη μετατρέψει ή μπορώ να τα κάνω απευθείας όλα μαζι???
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 30 Μαρ 2005 20:15

elavd έγραψε:Πόσο δίνεις στη Forthnet και τι υπηρεσίες παρέχει? Η Otenet δεν είναι πολύ ακριβή?
Η ΗOL με το Broadpack που δίνει και 300 σε σταθερά και υπεραστικά + VoIP τι λεει? Νομίζω ότι κάτι αντίστοιχο έχει και η Vivodi.
Δίνω περίπου 80-90 ευρώ το τρίμηνο απότι θυμάμαι.

+ τα του ΟΤΕ (πάγιο γραμμής περίπου 28 ευρώ αν θυμάμαι καλά).

Πάντως από την μέρα που μου βάλανε την γραμμή δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Μου καθυστερήσανε περίπου 2 βδομάδες παραπάνω από τις 14 μέρες που μου είπαν ότι θα είναι έτοιμη η γραμμή αλλά οκ.

Σε επίπεδο γραμμής ότι ISP και να έχετε, αν έχει πρόβλημα η γραμμή δεν μπορείτε να κάνετε κάτι.

cg717
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cg717 » 31 Μαρ 2005 11:19

Είμουν στην HOL με dialup. Αποφάσισα να βάλω adsl, και τελικά κατέληξα στο anyaccess 200. Το γιατί είχε να κάνει με την προσφορά τους, που άμα πληρώσεις 12 μήνες παίρνεις 20. Το κόστος ήταν 245 ευρώ, ουσιαστικά για 20 μήνες, άρα 12,25 το μήνα στην HOL. Συν το πάγιο του ΟΤΕ, 20 ευρώ, μαζί με ΦΠΑ μας βγαίνει καμιά 40άρα μηνιαίως. Βέβαια η προσφορά ήταν μέχρι 28/2 αλλά δεν ξέρω αν τρέχει ακόμα κάτι παρόμοιο.

Αυτά που έχω να παρατηρήσω είναι:

1. H anyaccess 200 είναι 256/128 αλλά μην είμαστε και αχάριστοι. Κατεβάζω με 35kb/s (τουλάχιστον έτσι λέει το DAP), δέκα φορές πιο γρήγορα από την dialup. Άλλωστε το upload είναι 128, οπότε για κάποιο μεγάλο upload ή αποστολή μεγάλου email δεν έχει διαφορά με την 384.
2. Μην πας σε πακέτο με ογκοχρέωση. Ο πειρασμός είναι πολύ μεγάλος όταν είσαι always on. Το λιγότερο που θες είναι άγχος για το πόσο κατεβάζεις. Τις πρώτες ημέρες κατέβαζα γύρω στα 100mb/ημέρα...
3. Δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα σε τόσο μεγάλο συμβόλαιο (20 μήνες) διότι σε 20 μήνες οι χρεώσεις ίσως να έχουν μικρύνει, οπότε τσάμπα τα έδωσα τόσα λεφτά από την αρχή.
4. Ο ΟΤΕ έδινε τσάμπα το modem, για συνδέσεις μέχρι τέλος Φλεβάρη, οπότε επωφελήθηκα και από αυτό.
5. Τα δωρεάν λεπτά ομιλίας που δίνουν οι εταιρείες είναι για συνομιλία μέσω pc, μέσω ηχείων και mic δηλαδή, οπότε αν δεν σε βολεύει να βάζεις ακόυστικά και να έχεις ένα σταθερό μικρόφωνο σε μια βάση, τότε μάλλον δεν θα παίρνεις τηλέφωνα. Και απ' όσο θυμάμαι οι τηλεφωνικές συσκευές VOIP είναι ακριβές. Επίσης, κάπου στο site της HOL διάβασα ότι η μέγιστη κλήση μέσω VOIP είναι 30'. Μετά θα πρέπει να ξανακαλέσεις. Τσέκαρε το αν ισχύει αυτό.
6. Με το anyaccess έχεις ταυτόχρονα και isdn και dialup συνδρομή. Έχεις δηλαδή έναν fail-safe μηχανισμό σε περίπτωση που δεν έχεις adsl για κάποιο λόγο για πολύ καιρό. Βάζεις το παλιό σου modemάκι πάνω και συνδέεσαι.

Κατα τ' άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος, το downtime που είχα τον τελευταίο μήνα που έχω τη γραμμή είναι κανα 10λεπτο.

Ελπίζω να βοήθησα.

muttley

Δημοσίευση από muttley » 31 Μαρ 2005 16:17

Ego eho forthnet 256 me alcatel. Ime poli efharistimenos. Enas filos pire ote ogkohreosi me intracom. theli na alaxi. To modem tu halase idi. Tora meta apo tris mines hrisi an xana eperna tha evaza ogkohreosi giati diapistosa oti ta 5G pu dinun ton mina diskola ta pianis. Fantasu oti sto spiti eho diktio me tra pc. mazi me ta pedia mu ke se pliroforo oti o gios mu katevazi me e-donkey k.l.p. mera nihta. Aloste opote thelis tin anavatmizis tin sindesi._

Άβαταρ μέλους
elavd

Δημοσίευση από elavd » 31 Μαρ 2005 16:24

Μάλλον και εγώ για forthnet λέω. Σκέφτηκα για το πακέτο In A Box που έχουν αλλά δεν ξέρω αν αξίζει...
Ξέρει κανείς λεπτομέρειες? Υπάρχει και σε 256kbps άραγε?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
PAPPOUS

Δημοσίευση από PAPPOUS » 31 Μαρ 2005 16:51

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 8 ΜΗΝΕΣ FORTHNET 384 ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ. ΠΛΗΡΩΝΩ 89ε ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ ΤΟ 3ΜΗΝΟ. ΚΑΙ 25ε ΤΟ ΜΗΝΑ ΣΤΟΝ ΟΤΕ. ΑΝ ΘΑ ΑΛΛΑΖΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΜΟΝΟ HOL. ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ. Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ Η ACN.

Άβαταρ μέλους
armagedongr

Δημοσίευση από armagedongr » 31 Μαρ 2005 17:42

Φίλε για να μην προβληματιζεσε και γιατι εχοΥν δικιο ολοι οι φιλοι για τις αναφορες τους για το ADSL ,μπορείς να διαλεξεις SDSL που το παρέχει η TELEPASSPORT και με 2 φωνητικες κλήσεις με ενα πάγιο από 39 ευρω μονο!
Για περισσοτερα lenis@otenet.gr XXXXXXXXXX , XXXXXXXXXX
george

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 31 Μαρ 2005 18:47

όχι τηλέφωνα... δεν είμαστε μικρές αγγελίες...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
elavd

Δημοσίευση από elavd » 31 Μαρ 2005 20:43

PAPPOUS έγραψε:ΠΛΗΡΩΝΩ 89ε ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ ΤΟ 3ΜΗΝΟ. ΚΑΙ 25ε ΤΟ ΜΗΝΑ ΣΤΟΝ ΟΤΕ.
Ο λογαριασμός έρχεται ανά 3μηνο ή ανά μήνα?
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης