Υπολογισμός Bandwidth

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
_fantom__

Υπολογισμός Bandwidth

Δημοσίευση από _fantom__ » 01 Απρ 2005 13:54

Ας κάνουμε υπολογισμούς! :oops:

Με ένα μέσο όρο 500 Page views καθημερινά, χωρίς downloads, χωρίς εικόνες (galleries και μεγάλα σε μέγεθος εικονίδια)... πόσο λέτε να βγαίνει το μηνιαίο traffic; (Υπάρχουν βέβαια αρκετά Includes).

Παρατηρώ το bandwidth Monitor στο control panel μου και μου φαίνονται υπερβολικές οι μετρήσεις. Δεν λέω νούμερα για να μην επηρεάσω την κρίση σας. Πείτε μου μια περιοχή τιμών (από Χ έως Ψ).

Ακούω γνώμες :roll:
I’ m the self-inflicted, mind-detonator :think:

Άβαταρ μέλους
Specom
Επικοινωνία:

Υπολογισμός Bandwidth

Δημοσίευση από Specom » 01 Απρ 2005 18:27

apo 600mb - 1-2GB

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Υπολογισμός Bandwidth

Δημοσίευση από Cha0s » 01 Απρ 2005 18:40

Αν μας δείξεις την σελίδα θα σου πω ακριβώς πόσο βγαίνει :D

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Υπολογισμός Bandwidth

Δημοσίευση από Cha0s » 01 Απρ 2005 18:44

Αν είναι για το Netrino είναι περίπου στο 1.5GB τον μήνα πολύ χοντρικά.

~100kB το Index επί 500 views = 50MB χοντρικά.
Επί 31 μέρες = 1.5GB...

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Υπολογισμός Bandwidth

Δημοσίευση από mrpc » 01 Απρ 2005 20:23

_fantom__ έγραψε:(Υπάρχουν βέβαια αρκετά Includes).
Αν κάνεις incude εξωτερικές σελίδες (που δεν βρίσκονται δηλαδή στον server σου), θα πρέπει στο μέγεθος της σελίδας σου όπως βγαίνει στον Browser να προσθέτεις το μέγεθος κάθε πληροφορίας που κάνεις include.

Άβαταρ μέλους
_fantom__

Υπολογισμός Bandwidth

Δημοσίευση από _fantom__ » 01 Απρ 2005 22:02

Όντως, παίζει κοντά στο 1GB. Αν και στους υπολογισμούς τελικά ψιλο-επαληθεύεται, εμένα συνεχίζει να μου φαίνεται μεγάλο νούμερο, για τόσο χαμηλή επισκεψιμότητα. Αναρωτιέμαι τώρα τι traffic έχουν πιο πολυσύχναστα site. :-?

Εντωμεταξύ αρχίζω να ψάχνω τι περιττό υπάρχει, να το πετάξω στην θάλασσα, γιατί θα βουλιάξει η βάρκα. :lol:

Άβαταρ μέλους
_fantom__

Υπολογισμός Bandwidth

Δημοσίευση από _fantom__ » 01 Απρ 2005 22:40

mrpc έγραψε:Αν κάνεις incude εξωτερικές σελίδες (που δεν βρίσκονται δηλαδή στον server σου), θα πρέπει στο μέγεθος της σελίδας σου όπως βγαίνει στον Browser να προσθέτεις το μέγεθος κάθε πληροφορίας που κάνεις include.
κάτσε, αυτό χωράει συζήτηση. αν είναι σε άλλο server, τότε γιατί να προστεθεί στο δικό μου; αφού το καλεί ο browser από άλλο server. Λογικά το αντίθετο κάνεις, το αφαιρείς. (εκτός αν εννοείς σε ξεχωριστό frame) :-?

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Υπολογισμός Bandwidth

Δημοσίευση από Cha0s » 01 Απρ 2005 23:58

Αν είναι php include το χρεώνεσαι εσύ σαν bandwidth γιατί η πληροφορία καλείται από τον remote server στον δικό σου και μετά από τον δικό σου πάει στον user.

Αν είναι iframes ή hotlinked images τότε το bandwidth το χρεώνεται ο remote server.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Υπολογισμός Bandwidth

Δημοσίευση από cordis » 02 Απρ 2005 00:48

προσπάθησα να δω τι μέγεθος έχουν οι εικόνες σου για να βοηθήσω με καμία γνώμη, αλλά τα έχεις disable όλα... βαρέθηκα και τα παράτησα...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
_fantom__

Υπολογισμός Bandwidth

Δημοσίευση από _fantom__ » 02 Απρ 2005 01:10

:oops: ναι είναι λίγο σπαστικό, το παραδέχομαι. ακόμη κι εγώ σπάζομαι όταν χρειάζεται να τσεκάρω κάτι και μάλλον θα πέσει επιχείρηση σκούπα, στα scriptakia.

οι εικόνες πάντως δεν είναι πρόβλημα, με τα κείμενα βλέπω ότι παίζει πολύ το μέγεθος, οπότε το δίδαγμα της ιστορίας μάλλον είναι... το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν! :kaloe:

ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας. :roll:

Άβαταρ μέλους
Specom
Επικοινωνία:

Υπολογισμός Bandwidth

Δημοσίευση από Specom » 02 Απρ 2005 02:27

Apo oti katalava malon o provider sou den sou parexei parapano traffic, egw tha sou proteinw kati alo, apo to na mioneis tis eikones kai ta scripts zitisetou na sou dwsei alo 1GB vre antrope mou. Poso tha se xrewsei gia alon enan xrono?
Na exeis kai to kefali sou isixo, oti ama paei kala h selida exeis kai alo traffic eleuthero.

gibran
Επικοινωνία:

Υπολογισμός Bandwidth

Δημοσίευση από gibran » 02 Απρ 2005 10:31

Καλημέρα.
Μιας και ο λόγος γiα traffic ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι. Στη δική μου σελίδα το bandwidth είναι κατα τη γνώμη μου (το τονίζω αυτό) πολύ αυξημένο. Πλησιάζει πλεόν τα 10GB. Όπως τη βλέπετε τη σελίδα , με τι κίνηση μπορεί να είναι δικαιολογημένο αυτό το νούμερο;

Και δεύτερον.
Τι είναι πιο συμφέρον..να αγοράζω extra bandwidth ή να πάω απευθείας σε μεγαλύτερο πακέτο; (Υπ όψιν το όριο του πακέτου μου είναι 10GB)

Ευχαριστώ.
www.e-missos.gr ...το υπόστεγο της ανησυχίας είναι πάλι ανοικτό για όλους..!

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Υπολογισμός Bandwidth

Δημοσίευση από Figaro » 02 Απρ 2005 12:57

To ti einai protimotero gia sena.. mono esi to ksereis. Sinithos oloi oi hosters kanoun tis times tous girw apo to bandwidth, ta ipolipa den einai toso megalo provlima. Apo oso proseksa gia na pas sto 3o paketo xrewnoun 18€ apo ta 9 pou eisai twra ( sti superweb.gr den eisai ? ), diafora 9€. An gia extra 10GB sou zitisoun 6-7€ isws itan kalitera na kaneis upgrade olo to paketo.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Υπολογισμός Bandwidth

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 02 Απρ 2005 13:15

va kavw mia simiosi ?
To bandwidth exei va kavei me metakivisi dedomevov ava xorviko diastima kai metriete se bit/s kai ta polaplasia tou otav exoume va kavoume gia taxitita metagogis dedomevov. Tis perioteres fores afto to voumero dev givete avtilopto apo tous xristes giato kavoume tnv patevta kai dieroume me to 8 gia va parouem to apotelesma se bytes . ara to bandwidth = kati / xrovo ... opos n taxitita pou kivite eva amaksi.

H kivisi omos se bytes sivolika eivai to traffic pou dimiourgei eva site kai oxi to bandwidth pou katavalovei ... belpo tosi ora tnv sizitisi kai akouw
egw exo eva amaksi pou paei 8esaloviki me 800 xiliometra taxitita ... dev akouget astio ?
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Υπολογισμός Bandwidth

Δημοσίευση από KGP » 02 Απρ 2005 16:59

mporeis na to kaneis pio plain? den se katalava akrivos eraser
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες