Τιμές χρέωσης υπηρεσιών internet

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
petdim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από petdim » 05 Απρ 2005 15:39

Και για να συνεχίσουμε τη συζήτηση για freelance, σε ποιές τιμές κυμαίνονται οι χρεώσεις για ένα site στην Ελλάδα?
Η χρέωση γίνεται με την ώρα ή με την ιστοσελίδα? Φαντάζομαι ότι θα εξαρτάται στο άν η ιστοσελίδα είναι δυναμική ή στατική και στο πόσο πολύπλοκη είναι.

Δεν είμαι της εφορίας μην φοβάστε απλά θέλω να ξέρω τί γίνεται στην Ελλάδα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Petros Dimitriadis
Web Designer
www.petrosdimitriadis.com

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 05 Απρ 2005 16:04

kala akrivos auti ti sizitisei eicha echtes to vradi me kapion.

loipon apo oti mou eipe autos chreonei me tin ora kai tis anagkes tou pelati.

alla polles fores tha vreis atoma pou chreonoun standard fees akomi kai an theleis na taksidepseis sto feggari.

oi sovares eteries sinithos chreonoun kai ipologizoun me tin ora.

vevea ksero kai eteries pou oi polites tous chreonoun me to project to dept tis ilopiisis ipologizei to project me tis ores...kai telika fenontai na chanoun .,....
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Mut3
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Mut3 » 05 Απρ 2005 18:02

Πρωσοπικα δεν βρισκω την χρεωση ανα ωρα και πολυ πρακτικη. Απο οτι εχω δει και σε freelance auctions κτλ ακομα και με την ωρα να λενε πως χρεωνουν λενε στον αγοραστη ποσες ωρες θα τους παρει.
Τελοςπαντων εγω δεν ειμαι και στην δουλεια οποτε μαλλον λαθος θα κανω...

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 05 Απρ 2005 20:09

Οι χρεώσεις είναι κάτι εντελώς το σχετικό.

Ότι και τιμή άν πείς πάντα θα βρεθεί κάποιος "εξυπνος" που θα πεί "εγώ αυτά τα έφτιαχνα με το μισό κόστος".
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 06 Απρ 2005 07:46

to thema den einai na peis ego ta EFTIACHNA ego tha to FTIAKSO einai to thema
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 08 Απρ 2005 13:42

outos n allos twra me to out-sourcing oi times eivai kati poli sxetiko. egw merxi twra grafo komatia kodika gia megaliteres efarmoges stiv ousia workarounds kai sivi8os exo tnv me8odo tis ektimisis dld pervw mia avalisi tou ti 8elouv va kavouve kai zitaw kapoia lefta. fisika kati tetoio 8elei ligo pira gia va miv mpeveis mesa. Sigoura n xrovoxreosi eivai poli apotelesmatiki alla to va diveis tnv xreosi stov pelati afou telioseis tnv douleia dev eivai kati poli apodekto idios otav doulebeis me eksoteriko opou tous viazei o sivdiasmos grigora - sosta - ftiva.

Apo tnv empiria mou mexri twra exei diksei oti av doulepseis sosta gia kapoiov tote 8a se ksavaprotimisei kai eivai kalitera va parveis liga kai sixva (liga ~ ektimisi ergatooras) para polla gia mia fora movo.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
Asturel

Δημοσίευση από Asturel » 24 Ιουν 2005 13:31

Γεια σας φίλοι!
Εγώ δεν γνωρίζω προγραμματισμό, είμαι σκέτος χρήστης. Αναγκάστηκα να ασχοληθώ και να επεκταθώ σ' αυτό το χώρο, αναγκάστηκα να αφήσω κατά μέρος την κύρια δουλειά μου και να μάθω κάποια πράγματα, ΑΚΡΙΒΩΣ γι' αυτή την ασάφεια που περιγράφετε. Μιλάω ως πελάτης αυτή τη στιγμή, που χρειάστηκε να μπει σε ξένα χωράφια λόγω ασαφούς τοπίου. Δεν απαιτώ να ληφθώ ως η κύρια τάση της αγοράς, αλλά ξέρω και άλλους που αντιμετώπισαν το ίδιο και ήρθαν σε μένα για βοήθεια.
ΟΧΙ για να τους κατασκευάσω κάτι (δεν ξέρω) αλλά για να τους συστήσω κάποιους ή κάποιον ΜΕ ΞΕΚΑΘΑΡΟ πλάνο.
Φίλοι, έχουμε μπερδευτεί με αυτό το σύστημα. Όταν θες μια φόρμα σε asp σελίδα, ΝΟΜΙΖΩ πως πρέπει να κοστίζει Χ ποσό. Τι θα πει με την ώρα; Πώς μπορεί ο πελάτης να ελέγχει την ώρα; Δεν ζητάει υπάλληλο, συνεργάτη ζητάει.
Φυσικά όταν ζητάς προσφορά από μια εταιρία είσαι υποχρεωμένος να περιγράψεις τι θέλεις, και αυτή να σου πει πόσο κοστίζει. Δηλαδή, αν στο ενδιάμεσο κολλήσει ο server της εταιρίας (υπερβολικό το παράδειγμα - αλλά το γράφω για τη συζήτηση), ο πελάτης θα το χρεωθεί και αυτό;

Εγώ κατέληξα στην εξής λύση: Αναζήτησα και βρήκα ένα σοβαρό επαγγελματία, με τον οποίο έκανα μια συμφωνία: Αυτό ζητάω, πόσο θέλεις γι' αυτό και πότε θα το έχεις έτοιμο (όχι σε πόσες ώρες). Λειτούργησε τόσο καλά που το (και τον) συστήνω σε όλους, και όποτε χρειάζομαι τη βοήθειά του την πληρώνω (ανοιχτός λογαριασμός).

Πριν από αυτό το σενάριο, ζητώντας συγκεκριμένα έργα, μπλέχτηκα με υπερφίαλους δήθεν πωλητές, που φαινόταν πολύ ξεκάθαρα ότι πόνταραν σε μια υποθετική δική μου άγνοια, και ενώ στην αρχή έκαναν μια προσφορά για το έργο, στη συνέχεια θυμούνταν κι εκείνο και το άλλο.
Μπορεί να ήταν ατυχία, κακή συγκυρία, κακή επιλογή από μέρους μου -έστω- αλλά έψαξα εταιρίες από το internet και η κατάσταση ήταν γενικά άσχημη, η επαγγελματική συμπεριφορά (όχι η ευγένεια, αλλά η νοοτροπία) μπακαλίστικη, και όλοι κρύβονταν πίσω από προσφορές με... εταιρικό προφίλ και στη συνέχεια άλλα αντ' άλλων!!

Επαναλαμβάνω, πως δεν ξέρω αν σας φαίνονται υπερβολικά τα παθήματά μου, ή αν εγώ έκανα κάποια λάθη χειρισμού. Ως πελάτης όμως, θα ήθελα να ρωτήσω τους παρόχους αυτών των υπηρεσιών εάν είναι ικανοποιημένοι από την προσέλευση πελατών. Εάν σε περιπτώσεις σαν τη δική μου δεν θεώρησαν πως είδαν ευκαιρία για γρήγορες αρπαχτές.
ΔΕΝ ΓΕΝΙΚΕΥΩ, γιατί πιστεύω πως εδώ μέσα τουλάχιστον, χτίζεται μια νέα τεχνολογική Ελλάδα. Δεν είναι τυχαίο ότι εδώ προέχει το opensource και τα ανοιχτά μυαλά. Και ελπίζω στην ευελιξία, στη ροή της δουλειάς και του χρήματος, και στην εξέλιξη του Internet. Γι' αυτό έγραψα το μακρυνάρι, ελπίζοντας στο γενικότερο καλό. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 24 Ιουν 2005 13:47

Na kavw mia diefkrivisi ... otav leme me tnv ora evooume oti o programatistis kavei mia ektimisi apo priv poses ores 8a xriastei gia to project kai divei mia timi stov pelati.
Dev exei avoikti timi kai sto telos leei poses ores ergastike :)
Elpizo kati tetoio va eivai diefkrivistiko.

Oi kales doulies exouve safos orismevo pedio ergasias allios o programatistis dev mporei va kavei ektimisi ... kai etsi o ka8evas zitaei oti 8elei meta.
Giafto eva sosto plavo pou va perigrafei oles tis ipoxreoseis kai ta intereface pou 8a ftiaksei evas programatistis eivai aparetito priv ksekivisei tnv ergasia.

Twra pros tous agorastes kalo 8a ntav av iparxei n empistosivi
va divete kai mia prokataboli ... pavta evas programatistis
doulebei me ka8arotero kefali otav gvorizei tnv feregkiotita
tou pelati tou ... bebea kati tetoio apeti kai tnv empistosivi tou
apo tov ergodoti.

Episimavo pos dev otav leme xreosi me tnv ora dev evooume oti douleboume toso kai zitame gia toses ores douleias meta stov pelati. Kavoume mia ektimisi apo mprosta kai av iparxei kapoia diafora pou xriazete va tnv pliro8oume ta zitame meta
(evoite oti afto dev simevei pos exoume zitisei lefta gia 50 ores kai meta leme kavame 100 ores gia va to teliosoum ... afto pou lew me ta simpliromatika
exei va kavei me ta extra pragmata pou zitave sivi8os stnv poria oi pelates)

Άβαταρ μέλους
Asturel

Δημοσίευση από Asturel » 24 Ιουν 2005 14:18

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση Rapid-eraser! :D
Υποθέτω ότι μια αμοιβαία δυσπιστία έχει κάνει τα απλά δύσκολα, και ότι ΚΑΙ από την πλευρά των πελατών τα παρατράγουδα θα είναι πολλά.
Η διευκρίνισή σου σχετικά με τη χρέωση είναι σωστή και απαραίτητη. Πάντως η πιο πάνω περιγραφή μπορεί να συνοψιστεί στη δημιουργία τιμοκαταλόγου. Για παράδειγμα:
Πράγματι η καλλιτεχνική δουλειά δεν μπορεί να τιμολογηθεί εκ των προτέρων. Αλλά η ενσωμάτωση eshop σε site μπορεί να κοστίζει Χ. Η προσθήκη mailing list Ψ. Η ενσωμάτωση φόρουμ Ω.
Και θεωρώ ξεκάθαρο, ανταγωνιστικό και έντιμο να παρουσιάζονται αυτές οι τιμές online. Προσωπικά εάν έβλεπα τόσο ξεκάθαρο τοπίο θα αγόρασα με τα χίλια, γιατί θα ήξερα ότι θα μου κοστίσει συγκεκριμένο ποσό, ότι ο παροχέας ξέρει τι θα αντιμετωπίσει και πώς θα το πραγματοποιήσει. Ας έβρισκα φθηνότερη προσφορά αλλά ασαφέστερη, εγώ θα προτιμούσα την ξεκάθαρη.
Το θέμα της προκαταβολής είναι σωστότατο, θεμιτό και αποδεκτό. Και πιστεύω πως και ο πάροχος θα ωφεληθεί όταν, όπως περιγράφεις, φίλε Rapid-eraser, όλοι θέτουν ξεκάθαρα πλάνα, και ο τεχνικός ζητήσει από τον πελάτη του ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΑΝΑΘΕΣΗΣ ΕΡΓΟΥ. :idea:
Για να δω και τη θέση άλλης πλευράς, πόσοι πελάτες γνωρίζουν στ' αλήθεια τι θέλουν; :hammer: Λίγοι υποθέτω, αν και με τη διάδοση του Internet αυτό μειώνεται. Όταν όμως υπάρχει λίστα με τιμοκατάλογο υπηρεσιών, τότε και ο πελάτης θα αναγκαστεί να γίνει συγκεκριμένος και συνεπής.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 24 Ιουν 2005 15:19

Asturel έγραψε: Αλλά η ενσωμάτωση eshop σε site μπορεί να κοστίζει Χ. Η προσθήκη mailing list Ψ. Η ενσωμάτωση φόρουμ Ω.
Και θεωρώ ξεκάθαρο, ανταγωνιστικό και έντιμο να παρουσιάζονται αυτές οι τιμές online.
Τιμές online βγάζουν μικρότερες εταιρίες για να 'τσιμπήσουν' άτομα με τη δική σου προσέγγιση. Και εξηγούμαι :
- πχ ενσωμάτωση eshop 100 Ε. Τι καταλαβαίνεις εσύ από αυτό? Εγώ που ξέρω τη δουλειά υποθέτω ότι η εν λόγω επιχείρηση θα κάνει μια απλή εγκατάσταση oscommerce και θα στη παραδόσει. Αν όμως πάρεις τηλέφωνο σε μια σοβαρή εταιρία θα σου εξηγήσει ότι η ενσωμάτωση eshop έχει διαβαθμίσεις και άρα διαφορετικές τιμές.

-καθημερινά έρχομαι σε επαφή με κόσμο που θέλουν μια 'ιστοσελίδα' και ρωτούν πόσο κάνει. Είναι σαν να λες θέλω ένα αυτοκίνητο, πόσο κάνει?
Οι σοβαρές επιχειρήσεις του χώρου δεν δίνουν τιμές χωρίς συζήτηση με τον επιχειρηματία και υποψήφιο πελάτη. Από την άλλη οι σοβαροί επιχειρηματίες πρέπει να ξέρουν :
α) τι θέλουν
β) πόσα θέλουν να διαθέσουν

Γενικά έχεις δίκιο ότι ο χώρος των επιχειρήσεων διαδικτύου είναι 'μπάχαλο'. Ο καθένας (και ειδικά μερικοί γραφίστες ή πωλητές υπολογιστών) που παίζει λίγο με το dreamweaver θεωρεί τον εαυτό του ικανό να πάρει πάνω του το βάρος της δημιουργίας της εταιρικής παρουσίας μιας επιχείρησης καταστρέφοντας το online profile της και προκαλώντας διαφυγόντα κέρδη.

Φταίνε όμως και οι επιχειρηματίες που θέλουν απλά κάτι για να είναι στο internet αδιαφορόντας για εμφάνιση, τεχνολογία που χρησιμοποιείται, SEO, υποστήριξη και πολλά άλλα.

Η ικανότητα μιας επιχείρησης φαίνεται από τη δυνατότητά της να προσεγγίζει το έργο με διάφορετικούς ποικίλους τρόπους, να δείξει τα εναλλακτικά κόστη και τα συν-πλην. 'Οχι από το να βγάζει τιμές στο internet.

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 24 Ιουν 2005 15:46

Exete oloi dikio se afta pou grafete kai tha symfoniso me ton tropo douleias tou Asturel. Kai ego doulevo me tous synergates mou, an kai logo megalou + apotomou fortou ergasias, oi xronoi paradoshs ksefeygoun apo ta symfonithenta :P

Oso gia thn kostologish enos ergou eksartatai apo 2 megalous paragontes:

1) Thn poiothta ths douleias, h opoia mporei na fanei apo ta demo pou tha dosei h etairia ston pelath ths gia thn douleia pou thelei na analavei

2) Apo ton xrono pou tha parei sthn etairia na ftiaksei thn apaitoumenh douleia. Vevaia den einai anagkh na metrithoun akrivos oi ores ths douleias kai na pollaplasiastoun me thn adistixh xreosh ana ora, apla sto peripou. Se periptoseis pou h etairia xrisimopoihsei ena etoimo software pou exei ftiaksei fisika tha dosei kai mia ekptosh ths takshs tou 20-30% se sxesh me thn timh pou tha edine an t oeftiaxne apo thn arxh.

3) Leitourgikothta, ypostiriksh, eykolia ekmathishs tou systhmatos, dynatothtes anavathmishs ktl einai episis vasikoi paragontes.

Na fero kai merika paradigmata:

An kapoios zhthsei ena e-commerce site, h xreosh tou ypothetika mporei na einai h ekshs:

A) me ena kalo design, arxikh ylopoihsh systhmatos kai me vasikes dynatothtes (kalathi, paragelies, members, ktl) mporei na kostisei apo 800 eos 3500 euro.

B) me ena poli kalo design, ylopoihsh systhmatos kai me vasikes dynatothtes (kalathi, paragelies, pistotikh, members, rating, banner system, extra leitourgies ktl) mporei na kostisei apo 1400 eos 4000 euro.

Sthn periptosh A an to software einai etoimo mporei na xreothei ston pelath apo 600 mexri 2000 Euro eno adistixa sthn periptosh B apo 1000 mexri 3500 Euro. Oi times einai poli genikes alla h "klassikh" agora kymainetai gyro apo aftes, toulaxiston sto sygekrimeno komati. Vevaia yparxoun polles eksereseis pou polloi doulevoun me os-commerce kai tromera geloies xreoseis i poli travigmenes katastaseis me xreoseis anw twn 10.000 euro.

Άβαταρ μέλους
Asturel

Δημοσίευση από Asturel » 24 Ιουν 2005 16:19

iNDEFiX, ακριβώς μια τέτοια χαρτογράφηση μπορεί να δώσει ένα μέτρο, και, ΦΥΣΙΚΟΤΑΤΑ, Billt, δεν μπορούν όλα για όλους να έχουν το ίδιο προφίλ.

Πέστε μου, όμως, πόσες εταιρίες είναι επιπέδου HP, Cannon, Coca-Cola, και γενικά εξαιρετικά υπολογίσιμου μεγέθους για να πουν: Πάρε τόσα και φτιάξε το τελειότερο site που μπορείς;
Ή, ως επόμενο στάδιο (πιο μπακαλίστικο): διαθέτω τόσα, τι μπορώ να έχω;

Αν η ελληνική αγορά απευθύνεται σε αυτούς τους αγοραστές, τότε ναι, ορθά κινείται, περιμένοντας τον πελάτη να έρθει προς τον κατασκευαστή, αφού δει το portofolio του. Φυσικά αυτή η γκάμα πελατών δεν πρόκειται να απευθυνθεί σε freelancer ούτε καν σε μια μικρή εταιρία με 3-4 εργαζόμενους (συνήθως τους ιδιοκτήτες) και με 2-3 συνεργάτες.
Οι υπόλοιποι, οι οποίοι δεχόμαστε τηλεφωνικές προσφορές του στιλ: "Με 150 ευρώ σας φτιάξαμε site. - Είμαστε πρωτοπόροι και φθηνοί. Ας κλείσουμε ένα ραντεβούν να σας πούμε γιατί πρέπει να καταβάλλετε 800 γι'αυτό", ξέρουμε ότι αυτή είναι η συνήθης πρακτική, και ότι το μόνο που μας σώζει είναι να βρούμε εξαρχής κάποιον που θα ξέρει ΚΑΙ ΘΑ ΛΕΕΙ ότι η δουλειά μου κοστίζει 1500-2000 ευρώ και θα ξέρει τι να περιμένει.
Μιλώ για το τεχνικό ΟΧΙ το καλλιχνικό που δεν αποτιμάται!

Να κάνω μια ακόμη διευκρίνιση, γιατί αγαπητέ Billt, νομίζω ότι την παρέλειψα: Έχουμε μια μικρή εταιρία με 7ετή παρουσία στο Internet. Σίγουρα δεν μπορούμε να απευθυνθούμε στη μεγαλύτερη εταιρία του χώρου, που έτσι κι αλλιώς για τα δεδομένα της αγοράς και λόγω αντικειμένου ούτε κι εκείνη περιμένουμε να είναι η ...Coca-Cola!
Είναι θέμα μεγεθών.
ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ, Billt, για μια ακόμη φορά, που ακούγεται και κάτι που οι περισσότερες εταιρίες αφήνουν για την... επόμενη ζωή: το after sales service, τη συντήρηση και τη συνέχεια της δουλειάς. Αν είναι κάτι στο μέλλον να χρειαστεί υποστήριξη, και η εταιρία να έχει αλλάξει και δραστηριότητα (μου έχει συμβεί, και όχι από φθηνή επιλογή!) ....

Όμως η αγορά δεν είναι μόνον οι εταιρικοί κολοσσοί. Νομίζω, εκτός κι αν έχω λάθος εικόνα του χώρου (πράγμα που δεν αποκλείεται καθόλου), ότι η ελληνική αγορά είναι παρθένα κι έχει τρομερά περιθώρια ανάπτυξης. Στο marketing όμως, σκοντάφτουν πολλά.

Η συλλογιστική είναι απλή:
1) Υπάρχουν αρκετά ελληνικά sites online?
(Ούτε αρκετές συνδέσεις δεν υπάρχουν!)
2) Υπάρχει δυναμική αγορά στο Internet στην Ελλάδα?
(Ή οι πιο πολλοί επαγγελματίες του χώρου δουλεύουν με το εξωτερικό, όπως διάβασα σε πολλά posts)?
3) Υπάρχουν ευχαριστημένοι (τεχνικοί, γραφίστες, πωλητές, προγραμματιστές) επιχειρηματίες από το βασικό κύκλο (και όχι δυνητικό κύκλο) εργασιών τους;
(Αλήθεια πόσοι φιλοξενούν το site τους σε αμερικανικούς servers?)

Αν ΝΑΙ, τότε εγώ πράγματι έχω τη λάθος προσέγγιση, και καλό θα είναι να την αλλάξω. Δέχομαι κάθε υπόδειξη χωρίς φόβο και πάθος. Συνειδητά τουλάχιστον, δεν έχω λόγους να διαφωνώ για τη διαφωνία.
Αν όμως οι απαντήσεις είναι ΟΧΙ, τότε κάτι δεν πάει καθόλου καλά, γιατί αυτό που μετρά είναι η πράξη, το αποτέλεσμα, όχι η παρουσίαση.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 24 Ιουν 2005 18:14

basika exo tnv evtiposi pos n apavtisi eivai NAI
kai oxi movo NAI alla NAI ANAIBENEI ragdea.

Priv 3 xrovia kavevas dev iksere ti eivai to ebiz
to eva kai movadiko eshop pou ipirxe kai poulage ntav to eshop.gr ... to opoio edose sav protoporos ta fota tou
apo tote iparxei evas iperkategismos apo site elivika
kai arketoi xristes gia va ta kalipsouve kai pistepseme ola pave mia xara (ta sobara site evoite)
H agora stnv ellada avebevei kai idios n online agora (ligo fidola stnv arxi alla dev 8a me ekpliksei se 3-4 xrovia va agorazoume akoma kai amaksia online n kai spitia)
Osov afora gia tous dimiourgous kai tous afaveis iroes iparxouve me to kilo !!!
To zitima eivai va tous petixeis giati iparxouve poloi
kalo8elites ekei ekso pou 8a prosferouve tis ipiresies tous gia 100 euro gia mia lisi pou movo aera parixe

Opos oles oi doulies 8elei prosoxi kai ligi pira.
Opos dev mporeis va diveis lefta kai va perveis kreas
etsi kai av dev avakatefteis va exeis gvomi gia afto pou 8es ... idios av afto legete webpage
kai va miv ta 8eleis ola etoima
(apo tnv apopsi: Parto afto eivai dev dexomai avtirisi :P).

Άβαταρ μέλους
Asturel

Δημοσίευση από Asturel » 24 Ιουν 2005 18:30

Δεν έχεις καθόλου άδικο, Rapid-Eraser, για τα νέα sites!
Απλώς πιστεύω πως ΑΡΓΟΥΜΕ! Εμείς έχουμε ως βασικό εργαλείο το Internet, σχεδόν σε όλες τις δραστηριότητες. Όμως, άσχετα από το επαγγελματικό κομμάτι μας, αναγκαζόμαστε στους φίλους και τους γνωστούς να κάνουμε "προπαγάνδα" για τα αυτονόητα περί Internet.
Εκεί βρίσκεται και το ενδιαφέρον μου για το χώρο. Η Ελλάδα έχει μείνει πίσω, και αυτό για το οποίο χαιρόμαστε τώρα (κι εγώ μαζί) είναι η αυτονόητη βάση. :D Αν υπάρχει ζήτηση για συγκεκριμένη προσέγγιση του κυβερνοχώρου πιστεύω πως θα προλάβουμε το τρένο, έστω και τώρα
Πάντως, συνεχίζουμε! Λίγο ο καθένας μας, αλλά συνεχίζουμε!
Ευχαριστώ. :kaloe:

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 24 Ιουν 2005 18:47

egw pistebw oti outos n allos ola ta trends stnv ellada erxovte me mia ka8isterisi kapou 10 xrovia.
opote dev mou leei kati to argoume akoma. dld eimaste
pistebw se mia metabatiki diataksi pou oi gerovtoteroi
tis grafomixavis divouve tnv 8esi tous stous veoterous tou pc
amitialo movo kai movo apo tnv allagi tis gevias stis diikitikes 8eseis 8a girisei o troxos pio grigora kai stnv ellada.

Apla o elivas dev to exei apolita avagki to internet se proti fasi opos dev eixe ta kivita priv 10 xrovia. Ola erxovte me tov kairo tous apla to zitima eivai va eimaste emeis ekei
gia va to ipostiriksoume kai va miv apogoitebomaste proora.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης