Προβλημα encoding λογω redirect

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
eco80080

Δημοσίευση από eco80080 » 05 Απρ 2005 17:44

Καλημερα η και καλησπερα κι απο μενα

Να μπω κατευθειαν στο θεμα.

Ας πουμε οτι εχω φτιαξει μια απλη σελιδα στο yahoo geocities, στην ελληνικη γλωσσα.

Στη συνεχεια λογω του οτι η διευθυνση της σελιδας ειναι μεγαλη χρησιμοποιησα
ενα URL redirect, που πολυ απλα χρησιμοποιει μια αλλη διευθυνση μικροτερη, για να δειξει την ιδια σελιδα.

Το προβλημα ειναι οτι οταν χρησιμοποιω το redirect, η σελιδα εμφανιζεται με λαθος encoding, τα γνωστα κινεζικα δηλαδη.

Ο τροπος για να δω σωστα τα ελληνικα ειναι να αλλαξω χειροκινητα το encoding απο UTF8 και τα βαλω παλι στα ελληνικα. Αλλα δεν θελω αυτο να συμβαινει και στους επισκεπτες της σελιδας.

Ενω εχω παρατηρησε οτι με το κανονικο URL το encoding ειναι σωστο στα ελληνικα.

Μονο ο ΙΕ και ο Maxthon δεν μου βγαζουν αυτο το προβλημα,με Opera δεν εχω δοκιμασει, με Netcape 7 και Mozilla εχω το προαναφερομενο προβλημα.

Πως εναι δυνατο με ISO encoding o ΙΕ να διαβαζει τη σελιδα στα Ελληνικα και ο Mozilla να μη μπορει να κανει το ιδιο;

Αυτο που δεν ξερω και ρωταω ειναι αν ξερει κανενας πως φτιαχνεται αυτο, ειτε βαζοντας καποιο προσθετο HTML κωδικα στην αρχη, ειτε κανοντας κατι αλλο.

Αυτα τα λιγα, ισως να ειναι ευκολο για μερικους, σας παρακαλω δωστε τα φωτα σας.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 05 Απρ 2005 18:33

Κώδικας: Επιλογή όλων

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=ISO-8859-7">
ή

Κώδικας: Επιλογή όλων

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1253">
... στο τμήμα head όλων των HTML σελίδων.

Αν φτιάχνεις σελίδες ASP χρειάζονται κι άλλες τέτοιες ρυθμίσεις.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 05 Απρ 2005 20:46

Από ότι καταλαβαίνω, το πρόβλημα είναι ότι δεν κάνεις redirect αλλά url masking. Δηλαδή η σελίδα σου που είναι στο geocities εμφανίζεται μέσα σε ένα frame μιας σελίδας που φορτώνει από την υπηρεσία που σου παρέχει το μικρότερο url. Προφανώς οι Opera και Mozilla, εμφανίζουν την σελίδα με το encoding που είναι δηλωμένο στο frameset αντί στο frame. Αν δεν μπορείς να αλλάξεις το encoding από την υπηρεσία που παρέχει το url masking δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα.
Εικόνα &#8592; Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες