Linux Mandrake - τι να κάνω;

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 09 Απρ 2005 02:33

Hello παίδες,
Πριν από λίγο καιρό μου ήρθε να εγκαταστήσω το Linux Mandrake 9.0 . Κάνω κανονικά την εγκατάσταση σε καινούριο partition (ρυθμισμένο από το Partition Magic για Linux). Στο τέλος βάζω για ρυθμιστή γραφικών -ή κάτι τέτοιο- το vesa ή wega ή vega :o ! Όταν κάνω την επανεκίνηση μου βγάζει το λειτουργικό που θέλω, και διαλέγω το πρώτο που έλεγε "Linux". (Είχε κι άλλα πολλά -floppy κτλ.) To ανοίγω και αφού φορτώσει μου βγάζει μια μαύρη οθόνη σαν DOS. Κάνω login με τον χρήστη που είχα δημιουργήσει και απλώς πατάω εντολές.
Αυτό είναι το Linux Mandrake; To SUSE ξέρω ότι είναι διαφορετικό. Μου έκανε εντύπωση που η εγκατάσταση έγινε με χρήση του mouse. Μάλιστα ρύθμιζα και το ποντίκι. Σίγουρα κάτι συμβαίνει! Τι όμως; Help PLZ.
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 09 Απρ 2005 10:57

3 tiva exouve simbei.
n dev exeis egkatastisei to grafiko X
n exeis setarei apo to install va avoigvei katef8iav se shell movo
n exeis kavei selective instalation gia server mode.

logkare sto shell kai pata startx

opote arxika as tsekaroume av exeis grafiko
logareis sto shell sav root kai patas init 5
8a ksava kavei tnv diadikasia tou wake kai av exeis grafiko 8a avoiksei movo tou
av to 8es movima 8a pas sto
/etc/inittab kai 8a pirakseis tnv grami
pou grafei kati paromio kovta sto pavo meros tou arxeiou

default:5:runlevel;

to run level 5 dilovei multy user me grafiko.

stnv periptosi pou eisai idi sto 5 alla dev ksekivaei fteei kapoio config pata xconfigx kai o 8eos bon8os

av dev exeis ta paketa tou x tote egka8istas ta aparetita arxeia kai pervas kai eva window manager opos bluecurve kde gnome ...

av pali tipota apo afta dev petixei tote mporeis va diabaseis to manual !!! :P HOWTO: X Windows

av pali tipota apo afta dev piasei tote apla milas me kapoiov pou exei empiria apo linux va katsei sto pc sou mpas kai bgalei akri.

Elpizo va miv apogoiteftikes ... ta pragmata sta distro tou linux dev eivai pavta next next next .... point and click
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 09 Απρ 2005 15:10

Ευχαριστώ φίλε Rapid! Ενταξει, το έλυσα. Απλώς ανοίγει σε shell και με το startx ξεκινά το εγκατεστημένο περιβάλλον (έχω εγκαταστήσει και gnome και KDE). Μόνο να μου πείτε πιο αναλυτικά τις οδηγίες ωστε να ανοίγει αυτόματα το γραφικό γιατί δεν κατάλαβα! Δεν είμαι και πολύ σχετικός.

Τώρα κάτι άλλο. Η εντολή στο shell για να κάνει restart (όχι logout) για να επιλέξω το λειτουργικό windows ποια είναι; Έχω κάνει πολλά reset και δε μου αρέσει!

Το linux το έβαλα για ασφάλεια στο internet. Όταν όμως προσπάθησα να συνδεθώ η κατάσταση κολλούσε στο "Initializing Modem...". Άλλαξα τα ports του modem (δεν κατάλαβα και πολλά από τα καινούρια ονόματα - δεν μπορούσε απλώς να λέει COM1 - COM2 κτλ..;)αλλά τίποτα. Αυτό κολλημένο... Όταν άλλαξα σε WinXP έμπαινε κανονικά. Μπορείτε να βοηθείσετε;
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
stratakis_stavros
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stratakis_stavros » 09 Απρ 2005 15:39

Μπορείς αν δεν κανώ λάθος να σηκώνεις τον δαίμονα startx έτσι ώστε να μην χρείαζεται κάθε φορά που θες να μπέις να γράφεις "startx" !

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 09 Απρ 2005 17:33

mipos eivai winmodem to modem sou ? poli pi8avov giafto va miv to briskei

episis av ebales linux gia asfalia sto internet malov ekaves megalo la8os ... to linux kai idios to linux eivai makrav apo asfales leitourgiko idios otav to protoxrisimopieis
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 09 Απρ 2005 20:06

Τότε καλύτερα να προσέχω.
Όσον αφορά το modem, όταν κάνω "test modem" το αναγνωρίζει. Μου βγάζει το όνομα, την έκδοση, τον τύπο. Όταν όμως πάω να κάνω σύνδεση, πάπαλα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες