[TIP OF THE DAY] - Windows XP

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Panoulis

Δημοσίευση από Panoulis » 19 Απρ 2005 05:09

Για το Mozilla είναι πολύ βολικό το μεσαίο κουμπί του ποντικιού. Με κλικ πάνω σε κάποιο link ανοίγει το link σε νέο tab... Ενώ με κλικ πάνω σε κάποιο tab κλείνει την σελίδα...

Επίσης στον Internet Explorer η στον mozilla αντί να γράψουμε ολόκληρο το site http://www.microsoft.com για παράδειγμα γράφουμε σκέτο microsoft και πατάμε Ctrl+Enter. Αυτό δουλεύει μόνο για τα site που τελιώνουν σε .com

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 19 Απρ 2005 15:29

xlexles έγραψε:shift + deksi klik kai delete diagrafi katefthian ena arxio/fakelo
Εγώ που έχω από default απενεργοποιημένο τον κάδο ανακύκλωσης; :kaloe: :kaloe:

Άβαταρ μέλους
elavd

Δημοσίευση από elavd » 19 Απρ 2005 15:40

Με αυτό το δεξί shift και Delete την έχω πατήσει ο μ......ς ουκ ολίγες φορές και έσβησα πολλά χρήσιμα πράγματα πάνω στη βιασύνη μου...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 19 Απρ 2005 20:40

Δεν είσαι ο μόνος...
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 19 Απρ 2005 21:19

Τα πιο χρήσιμα Shortcuts

Ctrl+x: Cut
Ctrl+c: Copy
Ctrl+v: Paste

Και φυσικά το ανεπανάληπτο
Ctrl+z: Αναίρεση

Άβαταρ μέλους
xlexles

Δημοσίευση από xlexles » 19 Απρ 2005 21:34

shift + klik stin ipersindesi sto internet explorer anoigi tin ipersindes se nai parathiro

kai mia nea sintomevsi:
genikos diakoptis spitiou klini ton ipologosti + oles ti siskeves tou spitiou kai ta fota :) :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 20 Απρ 2005 02:04

Θέλει λίγη προσοχή γιατί μερικά μηχανήματα μπορεί να κλείσουν για πάντα...

Άβαταρ μέλους
megamak

Δημοσίευση από megamak » 20 Απρ 2005 02:34

Panoulis έγραψε:Για το Mozilla είναι πολύ βολικό το μεσαίο κουμπί του ποντικιού. Με κλικ πάνω σε κάποιο link ανοίγει το link σε νέο tab... Ενώ με κλικ πάνω σε κάποιο tab κλείνει την σελίδα...

Επίσης στον Internet Explorer η στον mozilla αντί να γράψουμε ολόκληρο το site http://www.microsoft.com για παράδειγμα γράφουμε σκέτο microsoft και πατάμε Ctrl+Enter. Αυτό δουλεύει μόνο για τα site που τελιώνουν σε .com
Ο Opera τα κάνει και αυτά!!! Αχ, πολύ τον έχω ερωτευτεί αυτόν τον browser... Άσχετο, και συγνώμη!! Συνεχίστε!!! :P

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 19 Νοέμ 2007 19:23

O Mozillas exei ki'allo
ctrl+click sto link open se neo tab
alt+Arrow(left/right) back/forward se pages....

edit:mhn rotise te pou to ksethapsa ....
kapos mou vghke fatsa karta ...
tora eida pote ta grafate :p

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 20 Νοέμ 2007 11:58

Είναι διαχρονικό post. :D

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 20 Νοέμ 2007 14:11

Cha0s έγραψε:
megamak έγραψε:Γιατί μπορεί τα Windows να έχουν αρκετά προβλήματα, αλλά ακολούθως λύνουν και πολλά προβλήματα... :P Και η ιδέα του Open Source δε με πολυεμπνέει... Δεν εμπιστεύομαι κάτι που έγραψε ο άλλος για την πλάκα του... Προσωπικές απόψεις είναι αυτές εννοείται!!
Ενώ οι προγραμματιστές της MS νομίζεις τα γράφουν στα σοβαρά ε; :hammer: :kaloe:
Εάν τα windows κάνουν σήμερα 80-90 και πάνω λέμε τώρα και είχατε να διαλέξετε αναμεσα στα windows και στo Linux που θα κώστιζε τα ίδια, για ποιό λόγο θα επειλεγατε το linux; Μήπως μερικοί το έπιλέγετε επειδή είναι τσάμπα και το παίζετε καθηγιτές;
Καλώς η κακώς τόσο κοστίζουν τα windows μαζί με τα προβλήματα τους και δεν υποχρεώνει η Μ$ κανέναν να τα αγοράσει.Αν για παράδειγμα κάποιος αρχάριος που αγοράζει σήμερα φορητό υπολογιστή με windows vista σίγουρα θα έχει προβλήματα γιατί πολύ απλα δεν έχει εμπειρία αλλα σε αυτό δεν φτένε τα windows.
Το ότι το linux είναι τσάμπα είναι και κατα κάποιο τρόπο αθέμιτος ανταγωνισμός.
Συν το ότι έχει ένα σωρό αστμβατότητες και δεν έχει την ποικιλία του λογισμικού των windows.Σε κάποιους υπολογιστές τα προβλήματα οφείλονται στο ότι είναι πειρατικά τα win και όχι αυθεντικά ε μη τα θελουν κάποιοι όλα δικά τους
Και ποιός μου λέει εμένα ότι δεν κρύβεται κάποια σκοπιμότητα πίσω απο το δωρεάν linux;
Προσοχή δεν γενικέυω απλά λέω για μερικούς που το παίζουν έξηπνοι και γω αυτές τις μέρες ξαναδωκιμάζω κάποια έκδοση του linux.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 20 Νοέμ 2007 14:19

Ναι υπάρχει σκοπιμότητά πίσω απο το δωρεάν linux.

Θέλουν να ανοίξουν τα μάτια στους άβουλους καταναλωτές.
Δεν είναι για όλους όμως. Ευτυχως
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 20 Νοέμ 2007 14:23

Ναι κρύβεται σκοπιμότητα.

Να το χρησιμοποιούμε και να το παίζουμε καθηγητές :lol:

Και για να σου απαντήσω.

Αν ήταν να διαλέξω (τώρα την στιγμή που μιλάμε, με τα σημερινά δεδομένα και απαιτήσεις) για Desktop θα επέλεγα Windows.

Αν ήταν να διαλέξω (τώρα την στιγμή που μιλάμε, με τα σημερινά δεδομένα και απαιτήσεις) για Server θα επέλεγα Linux.

Κάθε τι έχει τον σκοπό του.
Ο καθένας έχει τις ανάγκες του.

So, με τις σημερινές ανάγκες μου δεν με καλύπτει σε κάποια πράγματα το linux όπως δεν με καλύπτουν σε άλλα πράγματα τα windows.

Κατά τα άλλα μου θυμίζεις ένα φίλο μου που λέει για θεωρίες συννομοσίας περί linux.

Ο Linus που έγραψε τον linux kernel το έκανε για να το πουλήσει κάποτε και να βγάλει λεφτά ή δεν ξέρω και εγώ τι... :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
FUBAR

Δημοσίευση από FUBAR » 20 Νοέμ 2007 16:40

Δωρεάν... Ναι ομολογώ αυτό με είχε και με ελκύει ακόμα και δεν ντρέπομαι να το πω.
Δωρεάν OS, δωρεάν software, δωρεάν βοήθεια από πόσα εκατομμύρια ανθρώπους 24/7 και δεν χρειάζεται να δίνω και 1000 ευρώ ανά τρία χρόνια για να αναβάθμιση του Pcιού μου ώστε να σηκώνει τα Windows XYZ.
Και αν αυτό είναι προπαγάνδα κατά της Microsoft και της Apple, ναι και εγώ μαζί τους.

Οι ασυμβατότητες και η "έλλειψη" (ελάχιστες συγκριτικά με το παρελθόν) λογισμικού, οφείλονται στο μονοπώλιο της Microsoft. Εμένα πάντως μου αρέσει που κάνω ότι και στα Windows και ακόμη παραπάνω και κυρίως τα κάνω χωρίς ο ταπεινός μου Athlon XP να ιδρώσει.

Διάβασε αυτό! Ένα μικρό παράδειγμα για τις συνωμοσίες και την αξία του δωρεάν.

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 20 Νοέμ 2007 20:29

Αθέμιτος ανταγωνισμός από το Linux... πράγματι... απορώ που δεν έχει πάει η ms το oss στα δικαστήρια!! :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης