window.close

Κώδικας, πληροφορίες, ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την JavaScript.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

window.close

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 11 Απρ 2005 14:29

?
dev exeis dei pote selides pou kavouve pop fotografies se para8iro kai apo kato grafei close window ?

dev katalabevo giati eivai ili8o ...

sou zitaei va avoikseis eva para8iro gia va mporeseis va to kliseis.

Eivai sav va kliveis mia klisti porta.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

window.close

Δημοσίευση από id12586 » 11 Απρ 2005 14:39

(ΦΥΣΙΚΑ έχω αγγλικά windows και προγράμματα)
VS
ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΡΕΕΕΕ!!! (Τι άλλο?)

Είναι λίγο οξύμωρο!!!! :roll:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

window.close

Δημοσίευση από tsiger » 11 Απρ 2005 15:15

Λυση για τον δικο σου browser Firefox:

Αν ανοιξεις τον Firefox και γραψεις about:config στην μπαρα διευθυνσεων καπου κατω χαμηλα θα δεις μια γραμμη που λεει dom.allow_scripts_to_close_windows και η τιμη της ειναι false. Κανε διπλο κλικ και καντην true. Οστοσο αυτο θα παιζει μονο στο δικο σου browser.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

window.close

Δημοσίευση από skeftomilos » 11 Απρ 2005 15:30

Μπορείς να κλείσεις με JavaScript μόνο ένα παράθυρο που άνοιξες με JavaScript, δηλαδή pop-up. Το τρέχον παράθυρο δε μπορείς να το κλείσεις. Αν ήταν έτσι θα έβαζα στο συμβάν Unload της σελίδας μου:

<body onUnload="window.close()">

.. για να μάθουν άλλη φορά να φεύγουν χωρίς να με ρωτήσουν!

Αλήθεια, γιατί είναι τόσο σημαντικό να κλείσεις τον browser? Δεν έχει κουμπί Close πάνω-πάνω? :wink:
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

window.close

Δημοσίευση από tsiger » 11 Απρ 2005 15:59

skeftomilos έγραψε: <body onUnload="window.close()">
dude.. that's nasty! :o Ostoso mia xara kleinei ena parathiro xwris na exei anoi3ei apo script stous perissoterous browser. Kai opws eidame afinei kai o Firefox mia porta anoixth gia paizei

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

window.close

Δημοσίευση από patriot » 11 Απρ 2005 17:13

Rapid-eraser
Ναι φυσικά και έχω δει ρε... Εγώ όμως δεν το θέλω για φωτογραφίες. Και ούτε το θέλω μέσα σε ένα pop-up. Το θέλω στην ίδια την σελίδα για να κλείνει την ίδια την σελίδα. Εννοούσα:

1) Βλέπεις κάποια σημαντικά links π.χ προιόντα, contact
2) Βλέπεις κάποια δευτερεύοντα links π.χ "Bookmark this page"
3) Μέσα σε όλα τα δευτερεύοντα βλέπεις και ένα "Close".Και τι γίνεται τότε;

α) Πατάς close
β) Ανοίγει pop-up
γ) Ψάχνεις να βρεις που ακριβώς θα πατήσεις για να κλείσει το παράθυρο (αν και εντωμεταξύ δεν έχεις καταλάβει για ποιο λόγο άνοιξε νέο παράθυρο αφού έχεις πατήσει close!! :o :hammer: :lol: ). Αν το νέο παράθυρο έχει δυο λόγια όλα και όλα και το βρεις αμέσως έχει καλώς. Αλλιώς ψάχνεις να το βρεις!!!
δ) Αφού το βρεις και το πατήσεις κλείνει το...... POP-UP!!!! ( :question: ) :o Φυσικά μπορείς με ένα μικρό κολπάκι να το βάλεις να κλείνει την ίδια την σελίδα (ή και την σελίδα και το pop-up μαζί) αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω για ποιο λόγο πρέπει να ανοίξει εντωμεταξύ το αυτό το καταραμένο το pop-up!

Δηλ εσύ το βρίσκεις φυσιολογικό όλο αυτό;;; :o

tsiger
Προσκυνάω θεε μου!! (Έχω ένα καταπληκτικό σχετικό emoticon αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το ανεβάσω!!)

Όντως αυτό ήταν! Και οφείλω να ομολογήσω ότι δεν θα το φανταζόμουν ποτέ. Άλλωστε είμαι ποιο πολύ designer παρά developer... Ούτε που είχα ακουστά το about:config. Τι μαθαίνει όμως κανείς. Και για να ενημερώσω και εγώ κάποιον με την σειρά μου λέω ότι το τσέκαρα και στο Netscape και είναι και εκεί false, άρα θα πρέπει αν το φτιάξετε και εκεί!! Tsiger σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Όποτε μπορέσω (γνωρίζω κάτι που δεν γνωρίζεις) θα σε βοηθήσω με την σειρά μου! Και πάλι σε ευχαριστώ :victory:

skeftomilos
Μπορείς να κλείσεις με JavaScript μόνο ένα παράθυρο που άνοιξες με JavaScript, δηλαδή pop-up.
Δηλ οι υπόλοιποι javascript κώδικες που αντί για "κλείσιμο" ή "άνοιγμα" λένε κάτι άλλο, δεν κλείνουν επειδή πρώτα δεν ανοίγουν.... Αυτό και αν είναι κουφό!!! Π.χ το:

Κώδικας: Επιλογή όλων

javascript&#58;history.back&#40;&#41; 
... δεν μπορεί να πάει πίσω μια σελίδα αν πρώτα δεν ανοίξει pop-up!!! :kaloe: Σόρρυ άλλα έτσι ακούστηκε :pint:
.. για να μάθουν άλλη φορά να φεύγουν χωρίς να με ρωτήσουν!
Καλόοο! Ρε μήπως να το κάνω από δω και πέρα; Έτσι για να τιμωρήσω μερικούς-μερικούς... Βέβαια θα υπήρχαν και αθώα θύματα.... :lol: :lol:
Πάντως δεν είχα σκεφτεί να το κάνω ποτέ... Χριστέ μου δηλ!! Αυτό θα ήταν σκέτο μαρτύριο!!!!
Αλήθεια, γιατί είναι τόσο σημαντικό να κλείσεις τον browser? Δεν έχει κουμπί Close πάνω-πάνω?
Ναι φυσικά και έχει αλλά εγώ ήθελα να έχω μια εξυπηρέτηση στον χρήστη να διαλέξει να κλείσει το tab/window μόνο και μόνο για να μην αναγκαστεί να πάει το mouse πάνω δεξιά. Οι λόγοι είναι τουλάχιστον 2!

α) Εγώ προσωπικά χρησιμoποιώ Mozilla. Και από συνήθεια πατάω το "Χ" του browser όταν θέλω να κλείσω το παράθυρο αντί να κλείσω το "Χ" του tab. Γι' αυτό και έχω αφήσει το alert του browser που με προειδοποιεί ότι ετοιμάζομαι να κλείσω ΟΛΑ τα tabs κάτι που εγώ δεν θέλω! Και δυστυχώς αυτή η κατάσταση επιδεινώνεται όταν έχω την συνήθεια να πατάω (για διάφορους λόγους φυσικά) το space το οποίο τσεκάρει/ξετσεκάρει ένα form check button. Δεν με βολεύει καθόλου λοιπόν να έχω συνέχεια το μυαλόμου να δω μήπως και καταλάθος πάτησα/ξεπάτησα το check button.

β) Σκοπός δεν είναι η εξυπηρέτιση του χρήστη; Αφού μπορεί που μπορεί να έχει το mouse κοντά στο μενού και να του έρθει ποιο εύκολα να πατήσει εκεί αντί να πάει στην άλλη άκρη του browser (το μενού είναι αριστερά)...
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

window.close

Δημοσίευση από patriot » 11 Απρ 2005 17:15

Αυτό το ποστ είναι άσχετο αλλά ήθελα να απαντήσω στον id12.... τα υπολοιπα νούμερα του nick του τέσπα... καλά ρε συ τι έβαλες τόσα νούμερα;; Άμα θέλετε σβήστε το....

id12.....

Το να είναι έλληνας κανείς το φανερώνει με πρώτον την καλή γνώση των ελληνικών πραγμάτων και δεύτερον με την διατήρηση αυτών των πραγμάτων. Από την άλλη η κοινωνία τρέχει και τρέχει να φτάσει το μέλλον της με αποτέλεσμα την πρόοδο (ή μήπως θα έπρεπε να πω "πρόοδο" :question: ... δεν βλέπω τα αποτελέσματα της π.χ τεχνολογίας και τόσο πρόοδο) και της ζωής που φέρνει η πρόοδος. Λόγο του ότι πολλές φορές αυτά τα δύο είναι αντίθετα μιας και το ένα είναι η παράδοση των ήδη υπαρχόντων πραγμάτων ενώ η άλλη κοιτάζει αποκλειστικά το μέλλον ο άνθρωπος αναγκάζεται να διαλέξει ή το ένα ή το άλλο μιας και τα δύο είναι κάπως δύσκολο. Σαν άτομο που ζει μέσα σε αυτήν την κοινωνία και μάλιστα νέας ηλικίας που έχει όλη την ζωή μπροστά του, η λογική θα έλεγε να κοιτάζω κυρίως το μέλλον. Επειδή όμως έμαθα ποια πολλά για το παρελθόν στην ζωή μου (έτσι έμαθα τι να κάνουμε; ) έχω το δίλημα να διαλέξω τι από τα δύο μου αρέσει περισσότερο για να αφοσιωθώ σε αυτό. Αντιλήφθηκα όμως ότι είμαι.... διχασμένη προσωπικότητα :lol: μιας και τα δύο παίζουν μεγάλο ρόλο στην ζωή μου. Έτσι στο τέλος αποφάσισα να κάνω πράξη την παροιμία που λέει "τα του Καίσαρα στον Καίσαρα και τα του Θεού στον Θεό". Μοίρασα τα πράγματα που αγαπαώ αναλόγος με της ανάγκες μου (το μέλλον) σε συνδιασμό με την παράδοση. Θα χρησιμοποιώ αγγλικά windows όχι μόνο γιατί όταν αρχίσα να ασχολούμαι ΔΕΝ υπήρχαν τα ελληνικά και έτσι έχω συνηθίσει τα αγγλικά, όχι μόνο γιατί η μετάφραση των ελληνικών είναι ολίγον τι lame (το ξέρω γιατί δούλεψα για ένα μικρό διάστημα με δαύτα και έχασα τον μπούσουλα!!!) αλλά και επειδή είμαι 9 στις 10 φορές στο αγγλικό internet και ζω στον αγγλικό "κόσμο" παρά στον ελληνικό και με βοηθάει στο να αντιλαμβάνομαι καλύτερα τους γενικούς όρους. Αλλά από την άλλη ποιος με εμποδίζει να είμαι όσο ποιο παραδοσιακός τύπος θέλω; Και επειδή υπάρχει η θεωρία ότι τεχνολογία και πρόοδος = νεολαία και νέα μυαλά έκρινα με αυτό το κριτήριο και ήθελα να επισημάνω ότι μπορεί εγώ να είμαι (να αντιπροσωπεύω) την τεχνολογία (λόγο ηλικίας, ιδεών κ.τ.λ) αλλά δεν ξεχνάω ποτέ μου και την άλλη μου πλευρά. Την πλευρά που λέει ότι ναι μεν θα κοιτάζω μπροστά, αλλά δεν θα ξεχνάω ποτέ μου το πίσω.... Εξάλλου.... όποιος ξεχνάει το πίσω χάνει τον λόγο ύπαρξης του μπροστά. Δεν είναι σχήμα οξύμωρο να έχεις κανείς πολλές υποστάσεις και πλευρές (και συνήθως με την αντίστοιχες γνώσεις γι' αυτές τις πλευρές) μόνο και μόνο επειδή διαφέρουν αυτά τα πράγματα μεταξύ τους. Ένας ολοκληρωμένος άνθρωπος πρέπει να έχει γνώσεις όλων των ειδών με τα πράγματα που ασχολείται αν θέλει να είναι από αντικειμενικός και δίκαιος (δε λέμε "μάθε πρώτα και αυτό και μετά μίλα"; ) αλλά και συγχρόνος γνώστης. Γνώστης σε κάποια θέματα που ίσως τον βοηθήσουν κάποτε αύριο... Μην σου κάνει εντύπωση όταν κάποιος ξέρει πολλούς τομείς κάποιον αντικειμένων. Αντιθέτως να στεναχωρίεσαι όταν βλέπεις ότι ένας άνθρωπος είναι τούβλο ενώ έχει όλη αυτήν την γνώση (και εν συνεχεία την εξέλιξη) στα χέρια του να την μάθει (πόσα πράγματα δεν μπορει να μάθει κάποιος σήμερα; ) και κατά πάσα πιθανότητα δεν κάνει τίποτα....

Αρκετά το φιλοσόφησα το θέμα όμως... απλά ήθελα να σου πω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κατανοήσεις το για ποιον λόγο ο κάθε άνθρωπος ασχολείτε με τόσα πολλά και αντίθετα πράγματα... Όσο ποιο πολύ θα γερνάς τόσο ποιο πού θα σου φαίνεται φυσιολογικό το να ξέρεις κάτι που μέχρι χτές θα σου ήταν αδιάφορο...

Σόρρυ για την πολυλογία παιδιά....

(ΥΓ: Έτσι γράφεται το "οξύμωρο"; :think: Κόλλησα τώρα... )
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

window.close

Δημοσίευση από id12586 » 11 Απρ 2005 17:29

patriot έγραψε:Όσο ποιο πολύ θα γερνάς τόσο ποιο πού θα σου φαίνεται φυσιολογικό το να ξέρεις κάτι που μέχρι χτές θα σου ήταν αδιάφορο...
:o

Νεύρα, πολλά νεύρα, σε αυτό το topic προβλέπω!!!!!!
Είναι Ωκσειμορω
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

window.close

Δημοσίευση από id12586 » 11 Απρ 2005 17:39

Πριν κλειδώσεις EneMe, να γράψω κάτι για να φτάσω το ασύλληπτο νούμερο των 70 posts!!!:

PEACE!!! :violi: :violi:

Άλλα πιστεύω έχεις εσύ, απο ότι φαντάζομαι, και διαμετρικά αντίθετα εγώ!
Δεν θα τα λύσουμε στο FS, πουθενά για την ακρίβεια, αλλα λέμε τώρα....
Εγώ μία Ωκσειμορυι παρατήρηση έκανα :wink:

Btw patriot, και εγώ English OSs, xrhsimopoiw...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος id12586 την 11 Απρ 2005 17:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

window.close

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 11 Απρ 2005 17:49

re si patriot exo tnv evtiposi oti exeis seliviastei ???

exeis katalabei ti leme tosi ora n paristaveis tov periptera ?

Leme stnv sigkerkrimevi periptosi gia va mporeseis va xrisimopiiseis to close gia va kliseis eva para8iro prepei prota afto to para8iro pou 8es va kliseis va to exeis avoiksei ... AFTO LEEI TO MINIMA POU EIDES

twra eivai profaves oti av exei eva close mia kiria selida oti av kaveis pop eva para8iro to close pou 8a mporeis va xrisimopiiseis 8a eivai gia tnv pop selida kai oxi gia tnv kiria.

Ilikriva dev exo katalabei pou exeis skalosei kai mou lees istories gia kokivoskoupitses kai fariasia.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

window.close

Δημοσίευση από patriot » 11 Απρ 2005 18:42

Είναι Ωκσειμορω
Ε, καλά ντε.. μια ερώτηση έκανα.. Απλά κόλλησα...

Νεύρα; (??) Τι νεύρα; Αφού και χαλαρωτική μουσική άκουγα την ώρα που το έγραφα...

Και τι λουκέτο; Δεν είπα κάτι που να προμηνύει καυγά... απλά είπα μια εξήγηση... και αυτήν ΜΕΤΑ την παρότρυνση του id... και όρεξη που είχα νομίζετε να κάνω τον δάσκαλο σε κανέναν... και για την ακρίβεια μονάχα τώρα που κάνατε αυτά τα τελευταία σχόλια σκέφτηκα ότι θα το βλέπτε αρνητικά.... τον τελευταίο καιρό διαπίστωσα (με οδυνηρό μπορώ να πω) τρόπο ότι όσο ποιο πολύ πας να μιλήσεις με τους άλλους τόσο ποιο πολύ σε τρώνε... γι' αυτό χάρηκα όταν ο Tsiger τόσο απλά με βοήθησε που χάρηκα... τα υπόλοιπα ήταν μια εξήγηση πάνω στα δικά σας σχόλια... Αν τώρα εσείς τρώγεστε με τα ρούχα σας τι να σας κάνω;

Rapid
Δεν κατάλαβα γιατί θυμώνεις... Λέμε το ακριβώς ίδιο πράγμα... να υποθέσω ότι σου ξέφυγε κάποια λέξη και ισως το είδες το θέμα ανάποδα...; Λέω αυτό ακριβώς που λες, παρόλο που ίσως (αν θέλαμε να χαριτολογήσουμε λίγο) θα μπορούσα να "κοροϊδέψω" τον skeftomilo μιας και άμα το διαβάσεις με χιουμοριστικό τρόπο θα μπορούσες να καταλάβεις και το ανάποδο από αυτό που προσπαθεί στο τέλος να πει...

Καλά τι σας έπιασε όλους σας.... Σκέφτεστε πάντα το χειρότερο... Το ότι ο άλλος μπορεί απλά να θέλει να σας εξηγήσει δεν σας λέει τίποτα.... Ειδικά εσύ Rapid που ήσουν από τα ποιο ήρεμα άτομα εδώ μέσα... Να υποθέσω ότι είχες άσχημη μέρα;; (Και όχι δεν σε κατηγορώ για τίποτα... πριν το σκεφτείς το λέω...)

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

window.close

Δημοσίευση από EneMe » 11 Απρ 2005 18:45

Για το λουκέτο...

Τόσα λουκέτα έχω βάλει, ξέρω πότε μια συζήτηση οδεύει προς τα εκεί...

Εξάλλου δεν το έβαλα (ακόμα)....

Μπορεί και να μην χρειαστεί!

Από εσάς εξαρτάται! ;)

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

window.close

Δημοσίευση από tsiger » 11 Απρ 2005 18:49

νομιζω πως οτι ειχαμε να κερδισουμε ολοι μας μεσα απ αυτο το Post το κερδισαμε οποτε καλο θα ητανε το δικο μου να ειναι το τελευταιο.

Παμ (παραμ) παρακατ

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

window.close

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 11 Απρ 2005 19:50

Bad day it is ... I am out :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “JavaScript και Frameworks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες