Έρευνα: Η χρήση των Greeklish - Greenglish

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 20 Απρ 2005 17:38

Εγω καθομαι και παρατηρω οτι εχουν φτασει στις 6 οι σελιδες στο συγκεκριμενο θεμα και επικοινωνειτε οπως και να γραφει ο καθενας σας. Δηλ. μου θυμιζει οξια αργοσχολιαση το ολο θεμα. Ρε, γραφτε κατι που να αξιζει και γραψτε το και με κινεζικα τι σημασια εχει.

Άβαταρ μέλους
Αλέξης

Δημοσίευση από Αλέξης » 20 Απρ 2005 18:13

tsiger έγραψε:Εγω καθομαι και παρατηρω οτι εχουν φτασει στις 6 οι σελιδες στο συγκεκριμενο θεμα και επικοινωνειτε οπως και να γραφει ο καθενας σας. Δηλ. μου θυμιζει οξια αργοσχολιαση το ολο θεμα. Ρε, γραφτε κατι που να αξιζει και γραψτε το και με κινεζικα τι σημασια εχει.
Σνφμύωα με μια έυρενα στο Πισήναπιμετο του Κμτρπιαιζ, δεν πεαίζι ρλόο με τι σριεά ενίαι τοθοπεμετενα τα γταμάμρα μσέα σε μια λξέη, αεκρί το πώτρο και το ταελείτυο γάμρμα να ενίαι στη στωσή θσέη. Τα υλοπιόπα μροπούν να ενίαι σε τχίυεας θιέεσς και μροπετίε να δαβαιάεστε τις λιεξές χρωίς πλβημόρα. Ατυό γνίταει γαιτί ο απρώνθονις εκέγλφοας δεν δαεβζιάι γάμρμα γάμρμα κθάε λξέη αλλά την λξέη σαν σνύλοο.

Πιστέυω να κατάλαβες τα πάντα και να επικοινωνήσαμε! Είναι ο σωστός τρόπος όμως? :wink:

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 20 Απρ 2005 19:13

Αλέξης έγραψε:
tsiger έγραψε:Εγω καθομαι και παρατηρω οτι εχουν φτασει στις 6 οι σελιδες στο συγκεκριμενο θεμα και επικοινωνειτε οπως και να γραφει ο καθενας σας. Δηλ. μου θυμιζει οξια αργοσχολιαση το ολο θεμα. Ρε, γραφτε κατι που να αξιζει και γραψτε το και με κινεζικα τι σημασια εχει.
Σνφμύωα με μια έυρενα στο Πισήναπιμετο του Κμτρπιαιζ, δεν πεαίζι ρλόο με τι σριεά ενίαι τοθοπεμετενα τα γταμάμρα μσέα σε μια λξέη, αεκρί το πώτρο και το ταελείτυο γάμρμα να ενίαι στη στωσή θσέη. Τα υλοπιόπα μροπούν να ενίαι σε τχίυεας θιέεσς και μροπετίε να δαβαιάεστε τις λιεξές χρωίς πλβημόρα. Ατυό γνίταει γαιτί ο απρώνθονις εκέγλφοας δεν δαεβζιάι γάμρμα γάμρμα κθάε λξέη αλλά την λξέη σαν σνύλοο.

Πιστέυω να κατάλαβες τα πάντα και να επικοινωνήσαμε! Είναι ο σωστός τρόπος όμως? :wink:
Αλέξη άσε τις εξυπνάδες.

Σε όλα τα σχολιά μου δεν μου ααπαντήσατε.

Είχα πεί σε παρόμοιο που έκανε το γεράκι
An pagkosmia glosa itane ta elinika tote na eiste sigouroi oti auta pou egrapse to geraki tha ta diavazan oi agglofonoi.
Οι αγγλόφωνοι θα το διάβαζαν ΑΝΕΤΑ
Δεν απαιτώ από κανένα να γράφει τέλεια ελληνικά, όλοι κάνουμε λάθη, άλλοι περισσότερα και άλλοι λιγότερα. Αλλά τα greeklish δείχνουν την παραίτηση κάποιου από το να γράφει σωστά και κατανοητά.
Νομίζω ήδη έχουμ εκαταλήξει κάπου
Το θέμα είναι ένα και μοναδικό

Greekglish (ή όπως αλλιώς τα λέτε) γράφουν όσοι δεν γνωρίζουν την Ελληνική ορθογραφία και κομπλάρουν για το δήθεν κράξιμο το οποίο θα φάνε για τα λάθη τους
hik Hok μη λές βλακείες
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gaucho την 20 Απρ 2005 19:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Αλέξης

Δημοσίευση από Αλέξης » 20 Απρ 2005 19:25

Δηλαδή επειδή η παγκόσμια γλώσσα είναι τα αγγλικά πρέπει να γράφουμε ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες? Δεν καταλαβαίνω τον συνειρμό σου! Τόσα χρόνια στο σχολείο μαθαίνουμε να γράφουμε ελληνικά, μήπως πρέπει να γίνει εκμάθηση και σε greeklish επειδή είναι παγκόσμια γλώσσα (και αυτό για ελάχιστους ψήφους διαφορά έναντι της ελληνικής)! Φαντάσου τους κινέζους να γράφαν chinenglish! Δεν είναι επιχείρημα που στέκει!!

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 20 Απρ 2005 19:28

Φυσικ΄ακαι είναι επιχείρημα!

οκει μυ φριενδ. Ντόν σέι μπούλ σίτς

Οι λατινικοί χαρακτήρες είναι λόγοι συμβατότητας και ταχύτητας όπως το είπε ο χάος και γι αόσους ζούν στο εξωτερικό

Έχουμε καταλήξει ήδη κάπου

Τα κινέζικα είναι υπολογίσιμη γλώσσα

και το πρόβλημα της ελληνικής γλώσσας δεν είναι μόνο τα Greeklish

Άβαταρ μέλους
Αλέξης

Δημοσίευση από Αλέξης » 20 Απρ 2005 19:49

Θα σε παρακαλέσω απλώς να μιλάς καλύτερα! Το να μην σέβεσαι τον συνομιλητή σου δεν δείχνει και την καλύτερη παιδεία! Δεν νομίζω το "λες εξυπνάδες" και τα "ντοντ σει μπουλσιτς" είναι ωραίος τρόπος!

Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

Δημοσίευση από Youli » 20 Απρ 2005 20:43

Ωχ! Πάρτε θέσεις και φέρτε ποπ-κόρν... Άρχισαν οι πρώτες παρεξηγήσεις!!! :roll: :roll:

Άβαταρ μέλους
Αλέξης

Δημοσίευση από Αλέξης » 21 Απρ 2005 01:09

Youli έγραψε:Ωχ! Πάρτε θέσεις και φέρτε ποπ-κόρν... Άρχισαν οι πρώτες παρεξηγήσεις!!! :roll: :roll:
:D Είσαι ωραία!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Απρ 2005 05:45

2Kilobytes of a JPG Image worth a thousand words.

Ο νοών νοείτω. (το σκότωσα το ξέρω :P)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 27 Απρ 2005 13:04

Egw exw tin apopsi pws Enas laos mia xora mia thriskia ena nomisma.E?Den tha itan i zoi mas pio eukoli?To eliniko alfavito ine to xir;oteo pu exo di.(Ekserunte kapia kinezika ke tetu idus).Pu alu exete di auta ta pramata:
Ε ΑΙ , Ι Η ΟΙ ΕΙ Υ , Ο Ω , σ,ς? Ase pu tha mporusame na exume dio gramata tulaxisto ligotera To Ψ,kai to Ξ de xriazonte puthena afu grafonte ke ΠΣ ΚΣ(Ψιφος=Πσιφος , Ξενος=Κσενος).

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 27 Απρ 2005 13:14

Conor?

Eipes egklima

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 27 Απρ 2005 13:17

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα ρε παιδιά.

Η γλώσσα είναι ένα από τα καλύτερα και πολυτιμότερα πράγματα που έχει ο Έλληνας.

Επί 400 χρόνια εκατομύρια άνθρωποι πέθαναν για να μπορέσουμε εμείς σήμερα να μιλάμε και να γράφουμε Ελληνικά. Μία γλώσσα που επικρατεί για αιώνες δεν γίνεται να την αλλάξουμε τώρα επειδή ορισμένοι θέλουν να γράφουν και να διαβάζουν μία νέα γλώσσα τα greeklish. Γούστο τους και καπέλο τους να κάνουν ότι θέλουν.

Έλεος πια

:evil:

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 27 Απρ 2005 13:22

Pxio apo ola su ftei?Egw kathome ke diavazw tosi ora ola auta pu grafete edw ke to mono pu katalava ine pws o kathenas lei ta dikatu.Kapio ekane mia erotisi an giafi etsi ke sti dulia tu.Egw etsi grafo i me aglika.Kitakste ke ligo to praktiko tu pramatos.Kapios alo egafe oti ta elinika katalavenonte eukolotera.Ti mu le tora.Ke fisika ta katalaveni kalitera giati etsi tu emathan kapxi ali.An itan genimenos stin kina tha katalavene ta kinezika pio eukola

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 27 Απρ 2005 13:44

Για πιο λόγο λοιπόν να αντικαταστήσουμε μία γλώσσα που:

1. Είναι η μητρική μας γλώσσα.
2. Την έχουμε μάθει καλύτερα απ' όλες.
3. Την κληρονομήσαμε εδώ και χιλιετιρίδες.
4. Άλλοι ζηλεύουν που δεν την έχουν.

Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο να απευθύνεσαι έγγραφα σε κάποιον γράφοντας greeklish. :question:

ΥΓ. Στη Γαλλία αν ρωτήσεις κάτι στα Αγγλικά θα εισπράξεις την περιφρόνηση και την μούγκα. Πιο μάγκες είναι αυτοί που υποστηρίζουν τη γλώσσα τους;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες