Συμπεριφορά 2 "μεγάλων εταιρειών" HOL και TELLAS

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 13 Απρ 2005 17:29

1. Περίπτωση Hellas On line

Γεγονός: Αλλάζουμε τους nameservers σε ένα domain που δεν εφιλοξενείτο πριν στη hol.
Αποτέλεσμα: Μετά από 3 εβδομάδες, όσοι μπαίνουν με σύνδεση hol βλέπουν ακόμα το παλιό site με τους παλιούς nameservers.

Γεγονός: Αντικαθιστούμε σε ένα site κάποια αρχεία με άλλα αρχεία ίδιας ονομασίας.
Αποτέλεσμα: Μετά απο 3 εβδομάδες όσοι μπαίνουν με σύνδεση hol βλέπουν ακόμα τα παλιά αρχεία.

Γεγονός: Παίρνουμε τη hol επανειλημμένως για το πρόβλημα αυτό που αποκτά διάφορες μορφές και μας εκθέτει σε πελάτες μας.
Αποτέλεσμα: 20 λεπτά αναμονής για τεχνική υποστήριξη και καθώς φτάνουμε στην τεχνική υποστήριξη, άλλα 10 λεπτά για να βρεθεί η άκρη. Όλα αυτά στην καλύτερη περίπτωση που δεν πέσει η γραμμή. Συνήθως το πρόβλημα λύνεται αυθημερόν, στη χειρότερη θα χρειαστεί να ξαναπάρουμε μετά από μερικές μέρες. Αυτή η διαδικασία γίνεται ξεσωριστά για κάθε περίπτωση.

Γενικό συμπέρασμα: Όσοι έχετε hol μπορεί να βλέπετε ένα παλιό internet, όπως βλέπετε την ιστορία των άστρων καθώς κοιτάτε στον έναστρο ουρανό το βράδυ (το φως αργεί αιώνες να έρθει από κάποιο άλλο γαλαξία).

2. Περίπτωση Tellas

Γεγονός: Δεχόμαστε -ένα όχι ιδιαιτέρως ευγενικό- τηλεφώνημα από κάποιον απόρρητο αριθμό, ότι δεν έχουμε εξοφλήσει το λογαριασμό Φεβρουαρίου για πρόσβαση adsl 512. Αμέσως ομολογώ πως εκπλήσσομαι και λέω ότι αν έχει γίνει κάτι τέτοιο θα εξοφληθεί άμεσα. Αφού κλείνει το τηλέφωνο διαπιστώνεται ότι ο λογαριασμός έχει εξοφληθεί πριν από 1,5 μήνα εκπρόθεσμος κατά 4 ημέρες.
Αποτέλεσμα: Επικοινωνώ με την TELLAS εξηγώντας την κατάσταση και μου απαντούν: Σας κάλεσαν οι κύριοι από την εισπρακτική εταιρεία και αυτό γίνεται πάντα όταν ο λογαριασμός εξοφλείται εκπρόθεσμα έστω και 1 ημέρα. Σας είπαν ότι δεν εξοφλήθηκε γιατί πάντα έτσι λένε, ακόμα και αν τον έχετε εξοφλήσει!

Γενικό συμπέρασμα: Αν για κάποιο λόγο, αντί για 4 Μαρτίου πληρώσετε το λογαριασμό της TELLAS στις 5 Μαρτίου, τα προσωπικά σας δεδομένα πάνε περίπατο σε μια αόριστη εισπρακτική εταιρεία που μπορεί να σας προσβάλλει με το χειρότερο τρόπο.

Η προσωπική μου παρότρυνση, συμβουλή είναι: Μακριά από τις 2 αυτές εταιρείες. Ήδη ψάχνω για αλλαγή παροχέα σύνδεσης adsl, γιατί μέχρι τώρα είχα την Tellas.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 13 Απρ 2005 18:27

Δε ξέρω συνολικά τις εταιρείες.

Ξέρω ότι όσο ήμουνα σε μία απο αυτές ότι δεν μπορούσα να κάνω FTP της προκοπής

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 13 Απρ 2005 22:39

Για την HOL δεν είχα ακούσει τίποτα και εκπλήσομαι!

Αλλά για την TELLAS, τώρα περίμενες να το μάθεις ότι έχουν μπαμπούλες; Αν σε απειλήσουν, μια καταγγελία θα βγάλει τίποτα; Μπααα...
Ανάλογα με το ποσό που χρωστάς μπορεί να γίνουν σαν τους αντίστοιχους "εκβιαστές" που έχουν κάποιες τράπεζες για τα δάνεια...

Ουστ παλιογορίλλες! :evil:

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 13 Απρ 2005 23:10

Η χρήση εισπρακτικής εταιρείας είναι παράνομη , επειδή δεν έχεις κάνει συμβόλαιο συνεργασίας μαζί τους .
Μπορείς να τους καταγγείλεις στην αστυνομία .
Έχεις κάνει συμβόλαιο μόνο με την εν λόγω εταιρεία .
Αν σε ξαναενοχλήσουν διαολόστειλε τους και κατήγγειλε το γεγονός στην αρχή προστασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα για εμπορεία απόρρητων στοιχείων

Όσο για παροχεα adsl εγώ έχω εδώ και πολλούς μήνες otenet όλα σε ένα χωρίς να μεσολαβούν άλλοι είναι το καλύτερο .
Είμαι ευχαριστημένος και δεν έχω προβλήματα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Απρ 2005 01:03

εισπρακτική εταιρεία έχει και η Vodafon την οποία καθυστερώ πάντα να πληρώσω επίτηδες και για να δω πόσο αγενείς μπορεί να είναι ένας άνθρωπος.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 14 Απρ 2005 01:18

emena panta einai eugeneis mazi mou....kalimera sas kserete o teleuteos logariasmos echei kathisterisi...sovara? kai eseis ti kanete?....eee?gia auto sas peirame til na sas enimerosoume.....eucharisto geia sas echo tilefono stin anamoni
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 14 Απρ 2005 01:22

Η Cosmote στελνει SMS!!!!!
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 14 Απρ 2005 01:25

se parakalo....i vodafone einai sinchroni eteria akolouthei to moto pou eiche palaiotera i BT "its good to talk" kai na se paratalk....ante tora
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 14 Απρ 2005 07:55

Βρε παιδιά εγώ πάντως με την ΗΟL δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα, μόνο κάτι σαββατοκύριακα που δεν βρίσκεις άκρη λόγω έλλειψης προσωπικού.

Με το ΟΤΕ υπάρχουν προβλήματα και πολλά μάλιστα, θα σας πω δύο μόνο απο αυτά, το πρώτο είναι μια μέρα μας πέρνουν τηλ. απο απόρρητο και μας λένε ότι σας έχουμε καλέσει απο Δικηγορικό γραφείο που συνεργάζεται για τον ΟΤΕ για μία οφειλή ύψους 73,84 euro και αν δεν εξοφληθέι θα κινηθούμε νομικά :evil: (και η οφειλή υπάρχει διότι δεν είχε έρθει λογαριασμός υπ'όψιν) :evil:
Φυσικά μιλώντας με τα υψηλά στελέχη του ΟΤΕ πρέπει να έγινε χαμός με την εν λόγω εισπρακτική εταιρεία.
Και στο ίδιο περιστατικό, αφού συννενοούμαστε ότι θα εξοφληθεί το ποσό άμεσα, τι λέτε ότι έκαναν :question: (αν θυμάμαι καλά ήταν Τετάρτη και η εξόφληση θα γινόταν Δευτέρα)
Κόβουν το τηλ. Παρασκευή 7:00 το απόγευμα :evil: :evil: :evil: κάτι που είναι νομικά απαγορευμένο διότι Παρασκευή φυσικά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, που να πληρώσεις...οπότε Παρασκευή-Σαββάτο-Κυριακή No phone.
E, τώρα ο χαμός που έγινε και που έφτασε το θέμα; Στον Πρόεδρο και κάποιοι για να μην πω ότι έχασαν την θέση τους, σίγουρα όμως έχασαν τον ύπνο τους ...muhahaha

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 14 Απρ 2005 10:18

Απο μία εταιρεία παροχής ίντερνετ τους στέλνω μαιλ για τιμές ανανέωσης. Καθυστερούν να με απαντήσουν. ΄Και μου ενεργοποιούνε τη σύνδεση καθυστερήμένα έκ νέου ενώ τους έστειλα μαιλ ότι δεν επιθυμώ πλέον ανανέωση. Έρχετε τιμολόγιο και το στέλνω όπως ήρθε αμέσως πίσω. ΚΑι μετά από 1-2 μήνες μου στέλνουν μαιλ και τηλεφωνο και μου λένε ότι θα κινηθούνε διακαστικός.
Μερικοί πωλητές ΕΙΝΑΙ ΚΑΦΡΟΙ. Ψάχνουν κορόιδα.

Τους απαντάω κάντε ότι θέλετε.....

Να δούμε......

Άβαταρ μέλους
Specom
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Specom » 14 Απρ 2005 12:40

Nai twra tha tou mathoume.

Auto pou exw na pw pantos, kai mporw na pw oti den to perimena h etairia Teledome e3elisete se mia apo tis kaliteres etairies sthn Ellada, upervolika apsogo sales department kai polu kales yphresies kai panw apo ola oikonomikes.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 14 Απρ 2005 16:25

Την κακή νοοτροπία αυτών των "εταιρειών" την ενισχύει το γεγονός των αλαζονικών διαφημίσεων του στυλ "τόσα χρόνια εμείς ξέρουμε το internet καλύτερα" τη στιγμή που μετατρέπουν το internet σε τοπικό δίκτυο μεταξύ των χρηστών τους χωρίς να τους νοιάζει ο υπόλοιπος κόσμος. Καιρός είναι να φτιάξουνε το holnet.

Με λίγα λόγια, έχοντας δοκιμάσει σχεδόν όλους τους providers, η hol είναι η μοναδική που κάνει κάτι τέτοιο που περιγράφω στο πρώτο post και η μοναδική που έχει τέτοιου είδους ηλίθια αλαζονικά σλόγκαν. Σύμπτωση;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 15 Απρ 2005 10:09

Tha symfoniso kai ego me ton cdhyper... eidika me thn HOL exo tsakothei polles fores kai eilikrina h etairia vrisketai se mia plhrh synxish ta teleytaia xronia. Vevaia tha mou peis edo thn stirizei h Eurobank gia na kratithei, allios tha eixe klisei se liges meres :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης