Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Η Adobe αγοράζει την Macromedia

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 18 Απρ 2005 14:58

Η Adobe Systems Incorporated (Nasdaq: ADBE) ανήγγειλε την οριστική συμφωνία για να αποκτήσει την Macromedia (Nasdaq: MACR) με αλλαγή μετοχών που εκτιμήθηκε σε περίπου $3.4 δισεκατομμύρια.

Ο συνδυασμός της Adobe και της Macromedia θα παράσχει τους πελάτες τους ένα ισχυρότερο σύνολο λύσεων για τη δημιουργία, τη διαχείριση και την παράδοση ολοκληρωμένου περιεχομένου και της εμπειρία σε πολλαπλά λειτουργικά συστήματα, συσκευές και μέσα. Μαζί, οι δύο επιχειρήσεις θα ικανοποιήσουν ένα ευρύτερο σύνολο αναγκών των πελατών τους και θα έχουν μια σημαντικά μεγαλύτερη ευκαιρία να δραστηριοποιηθούν σε νέες αγορές, ιδιαίτερα στις κινητές συσκευές και στους επιχειρηματικούς τομείς.

Περισσότερα:
http://www.macromedia.com/macromedia/pr ... media.html
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 18 Απρ 2005 15:02

a.k.a new microsoft..

ostoso oso skeftomai sinergasia tou flash me to photoshop anatrixiazw...
tha doume oraia pragmata :D

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 18 Απρ 2005 15:02

Δεν ξέρω γιατί αλλά την adobe την αντιπαθώ μόνο από το όνομα! :D :D :D :D :D :D :D Όχι όμως τη macromedia.
Να δω μήπως αλλάξω γνώμη μετά την αγορά!
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 18 Απρ 2005 15:09

Και εγω το ανάποδο. Τα προγράμματα της macromedia με παιδεύουν πολύ περισσότερο.

Αλλα ο συνδιασμός αυτών των εταιριων... πω πω παπάδες που έχουν να γίνουν...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 18 Απρ 2005 16:50

Το όνειρο του web designer :D
Σκεφτείτε όμως ότι μπορεί να μην είναι τόσο ωραία τα πράγματα. Θα μπορούσε για παράδειγμα να αλλάξει το interface των προγραμμάτων της macromedia για να έρθουν πιο κοντά στα δικά της ή να σταματήσει την παραγωγή κάποιων (π.χ. του fireworks).
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, όμως πολλοί που έχουν μάθει με ένα τρόπο θα παιδευτούν.
Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ κανένα πρόγραμμα της adobe (πέραν του reader). Παλιότερα είχα το paint shop pro και τώρα το Gimp (και το wingimp). Άρα δεν είμαι και ο καλύτερος χειριστής τους. Δεν θα ήθελα να χρειαστεί να ξαναμάθω το dreamweaver.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 18 Απρ 2005 17:34

egw exo tnv evtiposi pos n adobe agorazei tnv macromedia protov logo twv e-patents
kai defterov giati eivai oi oikovomikes diamaxes pou eixave logo tou toolbox vomizo gervave pros tnv macromedia. Afeterou aporofovtas tnv macromedia n adobe kavei to legomevo hamer-marketing kai megistopei tous users pou xrisimopiouve sivolika ta proiovta tis.
Favtazomai oti to melov twv proiovtov tis makromedia toulaxistov se epipedo ovomatos dev exouve poli melov ... kai av oxi oloklirotike aksalipsi 8a doume megales allages.

To idio pragma kavei n microsoft kai ka8e microsoft aporofovtas tous mikrous "sivagovistes" tis.

Elpizo va miv bgw ali8ivos movo :P
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 18 Απρ 2005 18:43

Η νέα εταιρεία θα ονομάζετε Adobe Systems, Inc. Νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα ως προς την τύχη του ονόματος της macromedia...

Flash by Adobe Systems, Inc. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 18 Απρ 2005 22:19

... και είχα κάτι μετοχές στην macromedia... :-)

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 19 Απρ 2005 00:22

Όντως θα δούμε όμορφα πράγματα ο συνδυασμός είναι κάτι παραπάνω απο το τέλειο :)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 19 Απρ 2005 01:42

Άντε να δούμε και τίποτα σε XFree περιβάλον μπας και πάμε σε καθαρό Linux ;)

Ο μόνος λόγος που δεν έχω ασχοληθεί με γραφικό περιβάλλον σε linux είναι γιατί photoshop & dreamweaver δεν υπάρχουν σε linux και δεν είμαι fan των emulators :P

Άβαταρ μέλους
YTC
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από YTC » 19 Απρ 2005 02:09

Όντως το αποτέλεσμα θα είναι αρκετά ενδιαφέρον... Αν και για ρομαντικούς λόγους ξενερώνω λίγο με την εξάληψη του ονόματος Macromedia :P

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 19 Απρ 2005 02:28

Cha0s έγραψε:Άντε να δούμε και τίποτα σε XFree περιβάλον μπας και πάμε σε καθαρό Linux ;)

Ο μόνος λόγος που δεν έχω ασχοληθεί με γραφικό περιβάλλον σε linux είναι γιατί photoshop & dreamweaver δεν υπάρχουν σε linux και δεν είμαι fan των emulators :P
Εγώ που παλεύω να δουλέψω με linux έχω βολευτεί με το gimp και το kdevelop... για τα flash όμως τι να κάνεις; windows...
offtopic, ε;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 22 Απρ 2005 10:30

Προσωπικά πιο πολύ με ενδιαφέρει η τύχη του Coldfusion, της πλατφόρμας δηλαδή στην οποία αναπτύσω κώδικα για τις εφαρμογές μου, που ήδη από την Allaire είχε πέσει στα χέρια της Macromedia και τώρα περνάει στις Adobe. Θα δείξει αν θα βγει σε καλό ή κακό αυτή η εξαγορά.

Και τις δυο τις εταιρείες τις έχω σε μεγάλη εκτίμηση και χρησιμοποιώ τα προιόντα τους, και πιστεύω πως το παιχνίδι με την συγχώνευση θα παιχτεί περισσότερο στα προγράμματα και τις σουίτες που έχουν να κάνουν με γραφικά... κυρίως με διανυσματικά εκεί που τον πρώτο λόγο είχε ως τώρα η Macromedia.
100% θα δούμε υποστήριξη flash στα photoshop, director πάντως, αυτό είναι το μόνο σίγουρο...

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 22 Απρ 2005 10:35

re si mitso....me auti tin coldfusion den vlepo mellon....mia eteria iparchei olo kai olo paneuropaika pou ascholite....i min po pagkosmia ....-just teasing ya-

kairos na to pareis allios re sei...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 22 Απρ 2005 11:00

koita av iparxouve critical applications ekei ekso pou va litourgouve me cfml to movo sigouro eivai oti dev prokete va tnv paramelisouve amesa :P
giati 8a tous kraksouve.

Dies8isi mou eivai oti apla 8a pagosouve to development kai tnv epektasi tis
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης