Προβολή στην αρχική πόσοι είναι online σε κανάλι IRC

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 19 Απρ 2005 23:08

Ξέρει κανένας, αν μπορώ να εμφανίσω σε κάποια περιοχή της σελίδας μου, πόσοι είναι την δεδομένη στιγμή online σε ένα δωμάτιο, κάποιου IRC server?
Αυτό θέλω να το κάνω να φαίνεται στην κεντρική σελίδα, προτού ο χρήστης μπει στο chat.
Καμια ιδέα?...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 19 Απρ 2005 23:29

Τρόπος 1. Γράφεις το σύστημα μόνος σου.
Τρόπος 2. Χρησιμοποιείς κάποιο bot που θα στέλνει στοιχεία σε ένα html αρχείο.
Τρόπος 3. Ανοίγεις κανάλι στο irc.ftou.gr και χρησιμοποιείς το έτοιμο σύστημα που έχουμε εμείς (ακόμα και σε plain text για δική σου μορφοποίηση αν θες).

Παράδειγμα εδώ: http://www.ftou.gr/chat/users.asp?chan=ftou
Οδηγίες εγκατάστασης εδώ: http://www.ftou.gr/addchat/addchat.asp

;)

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 20 Απρ 2005 12:34

Ο τρόπος 3 δεν μου προσφέρει λύση, γιατί το κανάλι υπάρχει ήδη στο GRnet κι εγώ θα στήσω ένα java applet στην σελίδα μου το οποίο θα βγάζει στο κανάλι αυτό.
Άρα, ο τρόπος 1 και 2 με εξυπηρετούν. Υπάρχει κάποιο script έτοιμο, γιατί πέρα από χρήση του διαδικτύου, δεν κατέχω και πολλά;) :hammer:
Το site που θα φιλοξενηθεί το chat είναι σε Mambo οπότε έχουμε php και λοιπές δυναμικές ευκολίες...Μια ιδέα του πως είναι τώρα μπορείτε να δείτε στο www.paniliakos.net, βέβαια το chat που έχει εκεί είναι wrapped από την παλιά σελίδα που είχαμε, τώρα το "συμμαζεύω" λιγο για να το βάλω στην καινούρια.

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 20 Απρ 2005 12:51

Αφού δεν το προσφέρει το IRC δίκτυο που βρίσκεται το κανάλι είναι δύσκολο να το φτιάξεις μόνος σου.

Αν γράψεις τον κώδικα εσύ, θα χρειαστείς να τον τρέχεις κάθε λεπτό πχ. άρα να έχεις 24 ωρη πρόσβαση στο server του site σου (δηλαδή να είσαι συνδεμένος συνεχώς για να στέλνεις τα δεδομένα). Αν χρησιμοποιήσεις bot, θα χρειαστείς πρόσβαση σε κάποιο linux shell άρα έξτρα έξοδα. Και στις δύο αυτές περιπτώσεις δε θα είναι ικανοποιητικά: Δε θα παίρνεις τους online χρήστες "αυτή τη στιγμή" αλλά "τα τελευταία 1-2 λεπτά".

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 20 Απρ 2005 14:32

Agrippas καταρχάς να σε ευχαριστήσω για την άμεση βοήθειά σου!
Δεν με ενδιαφέρει να φαίνεται ποιος είναι online σε πραγματικό χρόνο...Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο, είναι να φαίνεται στην κεντρική σελίδα ότι το chatroom έχει κόσμο, ώστε εαν θέλει κάποιος επισκέπτης να μπει στο chat. Δηλαδή, και να μην είναι απόλυτα σωστό αυτό που προβάλλεται για μια δεδομένη χρονική στιγμή, δεν με πειράζει.
Θα προσπαθήσω να έρθω σε επαφή και με το παιδί που έχει δημιουργήσει το κανάλι #paniliakos να δω εαν μπορεί να με βοηθήσει. Προς το παρόν, το αφήνω ως έχει - εξάλλου ο βασικός σκοπός της απλής περίληψης ενός chatroom για τον Πανηλειακό, έχει επιτευχθεί.

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης