Ποιό είναι το καλύτερο πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο;

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
filthmaniac
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filthmaniac » 21 Απρ 2005 23:32

καλησπέρα,
επειδή τελευταία μου ήρθε η ιδέα να ψηφιοποιήσω κάποιες παιδικές μου βιντεοκασσέτες και γενικά ότι βίντεοκασσέτα έχω μπορεί να μου πείτε ποιό κατα τη γνώμη σας είναι το καλύτερο πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο; Για να σας βοηθήσω θα σας πώ πως με ενδιαφέρει πολύ η ποιότητα του αποτελέσματος να είναι όσο το δυνατόν καλή αλλά επίσης με ενδιαφέρει ένα πρόγραμμα που να μπορείς να κάνεις απο όλα, εισαγωγή εφφέ, μουσικής κλπ κλπ. έχω ακούσει για το premiere άλλα περιμένω εσάς να με φωτήσετε γιατί θέλω το αποτέλεσμα να είναι άψογο,
ευχαριστώ προκαταβολικά

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Απρ 2005 00:15

το βασικό σε αυτό είναι κατά πόσο είσαι διατεθειμένος να τοποθετήσεις λεφτά σε κάτι τέτοιο γιατί για να έχεις ποιότητα πρέπει να επενδύσεις και σε hardware...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

filthmaniac
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filthmaniac » 22 Απρ 2005 00:44

βασικά πρώτα πρώτα ενδιαφέρομαι για κάποιο πρόγραμμα αλλά αν πρέπει να αναβαθμίσω και το pc μου τότε πείτε μου τι πρέπει να έχω για να είμαι έτοιμος να κάνω αυτό που θέλω,
βασικά έχω ενα prescott seleron στα 2,66mhz μνημη 512mb, σκληρό 200Gb και κάρτα γραφικών 128mb,

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Απρ 2005 01:00

η καλύτερη λύση είναι το Pinnacle Liquid™ Edition version 6, είναι στα 500 ευρώ... αλλά είναι αυτήν την στιγμή το καλύτερο για video editing (αν βγάλουμε εκτός συναγονισμού το final cut που είναι για mac) ακόμα και για επαγγελματικές λύσεις.

λύσεις απλά για dvd authoring υπάρχουν πολλές όπως το Pinnacle Studio Plus v.9 και το Ulead DVD MovieFactory που είναι κάτω από τα 100 ευρώ και την βρομοδουλειά τους την κάνουν κουτσά στραβά... ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

filthmaniac
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filthmaniac » 22 Απρ 2005 01:14

δηλαδή αυτό μου προτίνεις ε; και το premiere που τοσο πολυδιαφημισμένο είναι; Και δεν μου λες κάτι φίλε μου cordis, ειχα δουλεψει λίγο με το Pinnacle studio plus 9 πάνω σε ένα βίντεο κλιπ που είχα φτιάξει εγώ και ένας ξαδερφός μου, μια παρωδία του Bohemia Rhapsody των Queen, και δεν μπορούσα να συγχρονίσω το τραγούδι με το πως ανοιγοκλείναμε το στόμα μας, ελπίζω να το διατύπωσα καλά, φαινόταν σχεδόν ακατόρθωτο γιατι δεν μπορούσα να επέμβω σε όλα τα frames του βιντεο, λες να το έκανε αυτό λόγω του hardware μου πού είναι της πλάκας; γι αυτο το λόγο δεν το εκτίμησα το συγκεκριμένο πρόγραμμα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Απρ 2005 01:29

Tο premiere είναι για ψιλοδουλειές μόνο και για να το συνδυάσεις με το after effects που θα κάνεις τις καλλιτεχνίες σου. Η εργασία στο premiere είναι δύσκολη, επίπονη και χρονοβόρα. Το Liquid είναι ολοκληρωμένο πρόγραμμα με real time και background rendering κάτι που παρουσιάζετε για πρώτη φορά σε σουίτα για PC. (το final cut για mac το έχει εδώ και χρόνια, απ' ότι ξέρω, μαζί με άλλα πράγματα που θα αργήσουμε να τα δούμε σε PC... :P :P)

Στα 500 ευρώ δεν παίρνεις απλά ένα πρόγραμμα αλλά και όλο το απαραίτητο hardware για real time rendering, video & audio capture, video & audio export μέσω του breakout box που σου παρέχετε μέσα στην συσκευασία του Liquid...

http://www.digitalproducer.com/articles ... p?id=27960

με λίγα λόγια;... θα δώσεις 500 αλλά δε θα χρειαστεί να βάλεις άλλα τα hardware!...

Το Liquid, και όλη η τεχνολογία που κρύβετε πίσω του, ήταν ένας από τους λόγους που ανάγκασαν την AVID (η οποία είναι κυρίαρχος στα επαγγελματικά video editing συστήματα) να αγοράσει φέτος την Pinnacle. Ο κυριότερος λόγος φυσικά ήταν ότι η pinnacle ήταν ήδη μπροστά στο hardware, αν όμως έβγαινε και στο software... :P :P

Το Pinnacle Studio σίγουρα έχει προβλήματα στο να κάνει αυτά που περιγράφεις, αλλά μη ξεχνάς ότι η κύρια δουλειά του είναι απλά να ενώνεις 5-6 βιντεάκια και να τα κάνεις DVD και όχι να φτιάχνεις video clips... ;) ;)
- follow me @twitter

filthmaniac
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filthmaniac » 22 Απρ 2005 01:45

ακριβως το Pinnacle studio ειναι μονο γι αυτα τα πραγματακια που ανεφερες, αλλα δεν περιμενα το premiere να ειναι για ψιλοδουλειες οπως ανεφερες, μαλλον θα εννοησες συγκριτηκα με το pinnacle liquid ε;
και κατι ακομα, ειναι δυνατον να καταφέρω να κάνω τίποτα αν έχω μόνο το πρόγραμμα; δηλαδη αν το κατεβάσω και προσπαθήσω να κανω κατι χωρις το hardware που δινει μαζι θα μπορεσω να κανω κατι;

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Απρ 2005 01:53

filthmaniac έγραψε:ακριβως το Pinnacle studio ειναι μονο γι αυτα τα πραγματακια που ανεφερες, αλλα δεν περιμενα το premiere να ειναι για ψιλοδουλειες οπως ανεφερες, μαλλον θα εννοησες συγκριτηκα με το pinnacle liquid ε;
ναι.. :P

απλά υπερέβαλα λίγο από τον ενθουσιασμό μου... έχω δει και τα δύο προγράμματα και στο liquid βγαίνει η δουλειά πολύ πολύ πιο γρήγορα... :P :P
filthmaniac έγραψε:και κατι ακομα, ειναι δυνατον να καταφέρω να κάνω τίποτα αν έχω μόνο το πρόγραμμα; δηλαδη αν το κατεβάσω και προσπαθήσω να κανω κατι χωρις το hardware που δινει μαζι θα μπορεσω να κανω κατι;
θα σε απογοητεύσω... το έχουν κάνει έτσι ώστε ότι το κάνει καλύτερο και δυνατότερο να είναι στο breakout box... πάρε ένα demo μόνο για να δεις το περιβάλλον εργασίας του, αλλά όχι για να γευτείς την δύναμή του... ;)
- follow me @twitter

Panoulis

Δημοσίευση από Panoulis » 22 Απρ 2005 02:16

Γιατι δεν δοκιμάζεις τα Demo των προγραμμάτων να σου λυθεί η απορία. Αν δεν κάνω λάθος το pcworld σε αυτό το τεύχος στο DVD έχει το Demo Του Pinnacle Liquid μαζί με κάποια video tutorials. Εγώ προσωπικά χρησημοποιώ το Adobe Premiere σε συνδιασμό με το After Effects και το Combustion.

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 22 Απρ 2005 10:54

Προσωπικα δουλευω επαγγελματικα video τους τελευταιους 16 μηνες και περασαν διαφορα απο τα χερια μου (Premiere,Liquid,Avid και καποια αλλα.) Κατεληξα στη λυση Cannopus Edius (εκδοση 3.05 εχω αυτη τη στιγμη). To προγραμμα καταπληκτικο απο αποψη εργονομιας αλλα και οι λειτουργιες του ειναι το κατι αλλο. Παρα πολλα εφε, προγραμμα επεξεργασιας εφε. Αψογη διαχειριση ηχου. Εισαγωγη και εξαγωγη προς οτι φορμα μπορεις να φανταστεις. Σταθερο (No crashes!!)

για περισσοτερα www.canopus.com

Αν τωρα προκειται για μικρα video clip τοτε το After Effects ειναι οτι καλυτερο μπορεις να βρεις στην αγορα του NLE.

Τα προγραμματα της Avid προσωπικα δε με ενθουσιασαν λογω περιβαλλοντος. Ειναι γεγονος πως ειναι κορυφη αλλα εγω δε μπορεσα να προσαρμοστω στη λογικη των προγραμματων.

Αν προκειται να ζησεις απ αυτη τη δουλεια επενδυσε και σε Hardware.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 22 Απρ 2005 13:15

Φιλε μου αυτη ειναι μια δισκολη ερωτιση.Καταρχιν opoioς εχει χρισιμοποιησει το Cοol edit pro nomizω οτι θα καταλαβει.(Προγραμα επεξεργασιας ηχου).Αν και εχω ψαξει αρκετα δε εχω βρει ενα παρομοιο προγραμα και για video τοσο ευχριστο και με τοσους τυπους να υποστιριζει.Εχω καταλιξει και σου προτινω To Pinacle studio 9 αν και αρκετα δισκολο εχει πολλα πραματα να κανεις.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Απρ 2005 14:44

το canopus Edius είναι το μόνο από αυτά που δεν έχω δει... πάντως το περιβάλλον εργασίας του avid και του liquid είναι ίδιο σε γενικές γραμμές...
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 22 Απρ 2005 16:31

Αν προκειται να ζησεις απ αυτη τη δουλεια επενδυσε και σε Hardware.
Σε αυτή τη περίπτωση ένα Mac G5 με full μνήμη.+20άρα οθόνη

Άν το αντέχει η τσέπη σου

Τα pc είναι κατσαρόλες μπροστά σε αυτά τα μηχανήματα

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 22 Απρ 2005 19:34

+ Final Cut Pro.

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tolis_montana » 30 Αύγ 2005 16:14

επεσε κατα τυχει το Liquid 6 μαζι με τα εφφε hollywood ειναι αρκετα δυνατο και ευχριστο το προγραμμα η μονη δυσκολια που αντιμετοπιζω ειναι με τα εφφε πχ αν παο απο εναρξη μου εχει το hollywod σα ξεχοριστω προγραμμα δηλ αν αναμεσα σε δυο σκηνες θαλω να βαλω ενα εφφε holliwood μεσα απο το Liquid 6 τι κανω υπαρχει καμια συντομευση help me plz!

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης