Συνεχιζεται η αποστολη spam email και η εμπορεια email list

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 29 Απρ 2005 02:36

sinepithete....anaferete....ouk oliges fores. pantos stin thesi sou an to diavasa tha epigkentronomoun perisotero stis lekseis:

dedomena
ilektronika mesa
ilektroniki etc
pliroforia

lekseis klidia kai poli sigkekrimenes otan topothentountai nomika
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 29 Απρ 2005 02:43

Ηλεκτρονικά μέσα είναι και η τηλεόραση. Δεδομένο είναι και το ποινικό μου μητρώο. Λες να είναι το ίδιο με το email μου που ούτως ή άλλως είναι δικό μου λάθος που δεν προσέχω πού το καταχωρώ;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 29 Απρ 2005 03:00

einai den einai....to email apotelei idioktisia sou...opos einai to spiti.

stin tileorasi den mpori na pezete oti thelei o kathenas. eiparchoun kanones

sto spiti sou den mporei na mpei na diafimistei opiodipote me opiodipote meso -akomi kai tilefono- eiparchoun kanones

etsi kai me to email.

cdhyper min anoiksoume tetio thema paei poli makria i valitsa.

einai megalo to thema....kai thelei para poli megali analisi.

eimoun 9 ores me ena apo ta "kefalia" se tetia themata echontas ena debate pano se auto..kai i apantisi pou lanvana itan "nai...alla" .
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 29 Απρ 2005 04:18

Δηλαδή είναι παράνομες και οι πιτσαρίες που μου ρίχνουν διαφημιστικά κάτω από την πόρτα; Ακόμα και οι εκατοντάδες εταιρείες που μου στέλνουν προσφορές αυτόκλητα; Ακόμα και οι άλλες τόσες εκατοντάδες εταιρείες που στελεχώνουν εκατοντάδες τμήματα telemarketing;

Δηλαδή πρέπει να τους χώσουμε όλους μέσα και να αναβιώσουμε τον (αν)υπαρκτό σοσιαλισμό και τις μονοπωλιακές χώρες του ανατολικού μπλοκ όπου δεν υπήρχε διαφήμιση;

Μάλιστα αν εννοήσουμε σαν παράνομο αυτό που λες, ότι οποιοσδήποτε δε μπορεί να μπει στο σπίτι σου να διαφημίσει ο,τιδήποτε, τότε ακόμα και η διαφήμιση στην τηλεόραση ή το ραδιόφωνο είναι παράνομη γιατί είναι το κατεξοχήν μέσο που μπαίνει μέσα στο σπίτι σου. Και μη μου πεις ότι υπάρχει το τηλεκοντρόλ ή το on/off γιατί αναλογικά υπάρχει και τρόπος να τσιμεντώσεις την πόρτα σου ώστε να μην περνάνε από κάτω διαφημιστικά ή απλά να πεις όχι σε έναν πλασιέ.

Και ξαναρωτάω, είναι παράνομος ο πλασιέ;

Έχουμε μπερδέψει τα πράγματα μου φαίνεται. Άλλο είναι το δικαίωμα στην ησυχία και άλλο το δικαίωμα στην απομόνωση. Η λέξη "δεν θέλω" ή η βούληση για μη ανακοινώσιμα δεδομένα είτε πρόκειται για email, είτε για τηλέφωνα πάντοτε υπάρχει. Καιρός είναι, όσοι ενοχλούνται από τον "επιθετικό" τρόπο διαφήμισης να μάθουν να χρησιμοποιούν αυτές τις λύσεις και να μην κλαίγονται. Όταν συμμετέχεις ενεργά σε μια καπιταλιστική κοινωνία δεν μπορείς να ιδιωτεύεις και να ζεις απομονωμένος.

Η δημοκρατία δεν έχει αδιέξοδα. Όποιος ενοχλείται πάντοτε υπάρχουν τρόποι να μην ενοχλείται χωρίς να φτάνει στα δικαστήρια για τέτοιους ασήμαντους λόγους. Αρκετούς μπελάδες έχουν ήδη τα δικαστήρια που σου καθυστερεί η υπόθεση για χρόνια. Δε θέλουμε άλλους. Στην αρχαία Ελλάδα υπήρχε πρόστιμο για όσους απασχολούσαν τις δικαστικές αρχές χωρίς σημαντικό λόγο. Καιρός να αναβιώσουμε αυτό το έθιμο και να κερδίσουμε περισσότερα σε γνώση και λιγότερα σε διαμάχες.

Εν τέλει, προσωπικά μιλώντας και όχι νομικά, όταν το τηλέφωνό μου, το email μου και οποιοδήποτε άλλο στοιχείο μου είναι νομίμως ανακοινώσιμο και προσβάσιμο στον καθέναν, τότε όποιος θέλει μπορεί να μου διαφημίσει ο,τιδήποτε. Αν θέλω να ιδιωτεύσω, έχω αποτελεσματικούς τρόπους να το κάνω και χωρίς δικαστήρια. Και αυτή η παλαβομάρα των τελευταίων ετών με τα προσωπικά δεδομένα έχει παραγίνει. Εδώ αποκαλύπτεται ότι ο Δήμαρχος ή ο μητροπολίτης υπεξαιρούν δημόσιο χρήμα και ο Δαφέρμος βάζει πρόστιμα για προσωπικά δεδομένα. Την ώρα που μπορούν οι οποιεσδήποτε κινήσεις σου να καταγραφούν από δορυφόρο ή κάμερα, μας ενοχλεί ο πλασιέ. Για να συνέλθουμε λίγο.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 29 Απρ 2005 14:24

cdhyper έγραψε:Δηλαδή είναι παράνομες και οι πιτσαρίες που μου ρίχνουν διαφημιστικά κάτω από την πόρτα; Ακόμα και οι εκατοντάδες εταιρείες που μου στέλνουν προσφορές αυτόκλητα; Ακόμα και οι άλλες τόσες εκατοντάδες εταιρείες που στελεχώνουν εκατοντάδες τμήματα telemarketing;

Δηλαδή πρέπει να τους χώσουμε όλους μέσα και να αναβιώσουμε τον (αν)υπαρκτό σοσιαλισμό και τις μονοπωλιακές χώρες του ανατολικού μπλοκ όπου δεν υπήρχε διαφήμιση;

Μάλιστα αν εννοήσουμε σαν παράνομο αυτό που λες, ότι οποιοσδήποτε δε μπορεί να μπει στο σπίτι σου να διαφημίσει ο,τιδήποτε, τότε ακόμα και η διαφήμιση στην τηλεόραση ή το ραδιόφωνο είναι παράνομη γιατί είναι το κατεξοχήν μέσο που μπαίνει μέσα στο σπίτι σου. Και μη μου πεις ότι υπάρχει το τηλεκοντρόλ ή το on/off γιατί αναλογικά υπάρχει και τρόπος να τσιμεντώσεις την πόρτα σου ώστε να μην περνάνε από κάτω διαφημιστικά ή απλά να πεις όχι σε έναν πλασιέ.

Και ξαναρωτάω, είναι παράνομος ο πλασιέ;

Έχουμε μπερδέψει τα πράγματα μου φαίνεται. Άλλο είναι το δικαίωμα στην ησυχία και άλλο το δικαίωμα στην απομόνωση. Η λέξη "δεν θέλω" ή η βούληση για μη ανακοινώσιμα δεδομένα είτε πρόκειται για email, είτε για τηλέφωνα πάντοτε υπάρχει. Καιρός είναι, όσοι ενοχλούνται από τον "επιθετικό" τρόπο διαφήμισης να μάθουν να χρησιμοποιούν αυτές τις λύσεις και να μην κλαίγονται. Όταν συμμετέχεις ενεργά σε μια καπιταλιστική κοινωνία δεν μπορείς να ιδιωτεύεις και να ζεις απομονωμένος.

Η δημοκρατία δεν έχει αδιέξοδα. Όποιος ενοχλείται πάντοτε υπάρχουν τρόποι να μην ενοχλείται χωρίς να φτάνει στα δικαστήρια για τέτοιους ασήμαντους λόγους. Αρκετούς μπελάδες έχουν ήδη τα δικαστήρια που σου καθυστερεί η υπόθεση για χρόνια. Δε θέλουμε άλλους. Στην αρχαία Ελλάδα υπήρχε πρόστιμο για όσους απασχολούσαν τις δικαστικές αρχές χωρίς σημαντικό λόγο. Καιρός να αναβιώσουμε αυτό το έθιμο και να κερδίσουμε περισσότερα σε γνώση και λιγότερα σε διαμάχες.

Εν τέλει, προσωπικά μιλώντας και όχι νομικά, όταν το τηλέφωνό μου, το email μου και οποιοδήποτε άλλο στοιχείο μου είναι νομίμως ανακοινώσιμο και προσβάσιμο στον καθέναν, τότε όποιος θέλει μπορεί να μου διαφημίσει ο,τιδήποτε. Αν θέλω να ιδιωτεύσω, έχω αποτελεσματικούς τρόπους να το κάνω και χωρίς δικαστήρια. Και αυτή η παλαβομάρα των τελευταίων ετών με τα προσωπικά δεδομένα έχει παραγίνει. Εδώ αποκαλύπτεται ότι ο Δήμαρχος ή ο μητροπολίτης υπεξαιρούν δημόσιο χρήμα και ο Δαφέρμος βάζει πρόστιμα για προσωπικά δεδομένα. Την ώρα που μπορούν οι οποιεσδήποτε κινήσεις σου να καταγραφούν από δορυφόρο ή κάμερα, μας ενοχλεί ο πλασιέ. Για να συνέλθουμε λίγο.
milisa gia kanones, gia auto sou eipa oti einai megalo to thema:

1) auto pou kanoun oi pitsaries, oi plasie kai den simazeuete einai paranomo. den prokite na mpo stin praktiki na to analiso

2) pios sou eipe oti se chores tou iparktou sosialismou -proin nin kai aei- kai anatolikou block den ipirchei diafimisi? opos kai kanones autis?

3) tin tileorasi tin vazeis ithelima entos tou spitiou sou kai apodechomenos tin paraviasi tis idiotikotitas sou mechri enos vathmou. apo ekei kai pera gia ta peraitero eiparchoun alloi kanones -merikoi apo autoi ipagontai sto gnosto esr, kai se allous foreis , pali den prokite na katso na analiso, paei makria i valitsa-

4) allo idiotikotita, apomonosi kai allo prostasia dedomenon etc iparchoun terasties diafores

5) nomimos einai diathesima? diladi zitises na einai diathesima? ego auti tin stigmi vriskome se diamachi me ton OTE kai tin InfoOte gia ta dedomena mou pou vriskontai diathesima choris tin epilogi mou kai malista akousa kai to protofanes...an thes na min eise sto katalogo prepei na mas pliroseis!!!.....ipopsin to noumero tou tilefonou apotelei idioktisia mou, tin echo plirosei kai den echo dosei eggrafos to dikaioma na einai diathesimo se kathe entipo pou kikloforei.
me tin idia logiki tha archison na stelno fax msgs se sena kathe ligo kai ligaki, email kathe ligo kai ligaki, automated voice telemarketing msgs kathe ligo kai ligaki.....kai tha ithela na do tin antidrasi sou...alla pano apo ola na mou peis kai to kostos auton?

6) sinfono oti i "palavomara" me ta prosopika dedomena echei paraginei, alla kai i ekmetaleusi auton stin ellada -epidi einai kai tsampa oi listes...den echi proigoumeno, sinfoneis?-

milisa me gnosto mou stin dpa tis megalis vretanias schetika me to thema tis adhost, 1000s kai den simazeuete kai kseris ti mou eipe? mou leei oi katagellies pou lanvanoume eidika se auto to topio einai toses polles pou echoume anagkastei na echoume megali anamoni se tetia requests...alla pernoume draseis.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 29 Απρ 2005 14:59

cdhyper έγραψε: Εν τέλει, προσωπικά μιλώντας και όχι νομικά, όταν το τηλέφωνό μου, το email μου και οποιοδήποτε άλλο στοιχείο μου είναι νομίμως ανακοινώσιμο και προσβάσιμο στον καθέναν, τότε όποιος θέλει μπορεί να μου διαφημίσει ο,τιδήποτε.

Τα αυτόκλητα μηνύματα είναι παράνομα βάσει της Κοινοτικής οδηγίας 2002/58. Οταν βγει αντίστοιχη Κοινοτική οδηγία και για τους πλασιέ, τότε και αυτοί θα είναι παράνομοι. Επίσης ο κάθε ISP στους όρους χρήσεως που έχει για τις dialup/adsl/κλπ συνδέσεις αναφέρει ρητά οτι απαγορεύεται η αποστολή spamming μέσω του δικτύου, αυτό υπάρχει πολύ πριν βγει η συγκεκριμένη Κοινοτική οδηγία.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 29 Απρ 2005 16:48

gvard γι αυτό μίλησα προσωπικά και όχι νομικά. Τώρα βέβαια αυτό που λες δεν είναι παρανομία, αλλά παρατυπία. Παρανομία θεωρώ κάτι που μπορεί να τιμωρηθεί από κάποιο ελληνικό δικαστήριο και μέχρι τούδε δε γνωρίζω να υπάρχει ανάλογο δεδικασμένο εξαιτίας κυρίως της έλλειψης όπως είπε ο cordis. Κάποιος δικηγόρος θα μπορούσε να μας διαφωτίσει για να μη μαλώνουμε σε ξένο αχυρώνα.

KGP στη Σοβιετική Ένωση γνωρίζω ότι υπήρχε 1 γάλα, 1 σαπούνι, 1 ρύζι και πάει λέγοντας. Η διαφήμιση τι ρόλο έπαιζε δηλαδή; Και όταν λες νυν υπαρκτός σοσιαλισμός εννοείς την Κίνα; Δε νομίζω να ισχύει γιατί εκτός των άλλων πριν από ένα χρόνο περίπου επετράπει η ιδιοκτησία. Βαίνει προς τον καπιταλισμό και αυτή με γοργά βήματα.

Την τηλεόραση τη βάζεις ηθελημένα στο σπίτι σου. Μα και το τηλέφωνο ηθελημένα το βάζεις. Και τα κουδούνια στην πόρτα του σπιτιού σου ηθελημένα τα βάζεις. Και μη μου πεις οτι η τηλεόραση δεν είναι απαραίτητη, ενώ τα τηλέφωνα και τα κουδούνια είναι. Αφού λοιπόν δέχεσαι ότι η τηλεόραση σημαίνει ταυτόχρονα την μέχρι εώς ενός βαθμού παραβίαση της ιδιωτικότητάς σου, τότε το ίδιο πρέπει να συμβαίνει και με τις άλλες "ηθελημένες περιπτώσεις". Δε βλέπω πού είναι η διαφορά.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 29 Απρ 2005 17:07

οταν θα δειτε σε λιγες μερες να κλεινουν γνωστες ελληνικες εταιρειες η να τρωνε προστιμα που θα σας ξαφνιασουν εξαιτειας του προβληματος spamemail που συζητησαμε σε καποιο αλλο topic τοτε να δουμε αν θα υπαρχει και ελληνικη νομολογια για το spam στην ελλαδα ..

το τηλεφωνο οταν το εχεις μη ανακοινωσιμο και σε καλουν για να σου πουλησουν διαφορα τοτε μπορεις να τους παρεις τα σοβρακα στο κραξιμο δημοσια

οταν σου ερχονται διαφημιστικα στο ονομα σου στο mailbox σου τοτε μπορεις να κινηθεις δικαστικα

οταν ειναι τυπου πιτσαριας και αλλα χωρις ονομα παραληπτη τοτε ειναι διαφορετικο

την διαφημιση στην τηλεοραση αν δεν σου αρεσει την κλεινης και τελειωσες δεν ειναι το ιδιο

οσο για τους πλασιε μπορεις να βαλεις στην πορτα σου ενα μηνυμα οτι δεν τους δεχεσε και αν σε ενοχλησουν τοτε θα εχουν προβλημα

το email σου ειναι για χρηση μονο εκει που το εχεις βαλει αν δεν αναφερουν ρητα οτι θα χρησιμοποιηθει για αποστολη διαφημιστικων και ενημερωτικων επιστολων και παρολα αυτα εσυ παρεις ειναι παρανομο

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 29 Απρ 2005 18:31

cdhyper έγραψε:gvard γι αυτό μίλησα προσωπικά και όχι νομικά. Τώρα βέβαια αυτό που λες δεν είναι παρανομία, αλλά παρατυπία. Παρανομία θεωρώ κάτι που μπορεί να τιμωρηθεί από κάποιο ελληνικό δικαστήριο και μέχρι τούδε δε γνωρίζω να υπάρχει ανάλογο δεδικασμένο εξαιτίας κυρίως της έλλειψης όπως είπε ο cordis. Κάποιος δικηγόρος θα μπορούσε να μας διαφωτίσει για να μη μαλώνουμε σε ξένο αχυρώνα.
eiparchoun para polla dedikasmena, mporeis na pas sto dpa.gr na ta diavaseis, kai epidi ksero tha mou peis oti prokite gia archi kai ochi gia dikastirio tote se enimerono oti iparchoun kai dikastika dedikasmena -ellinika-.
KGP στη Σοβιετική Ένωση γνωρίζω ότι υπήρχε 1 γάλα, 1 σαπούνι, 1 ρύζι και πάει λέγοντας. Η διαφήμιση τι ρόλο έπαιζε δηλαδή; Και όταν λες νυν υπαρκτός σοσιαλισμός εννοείς την Κίνα; Δε νομίζω να ισχύει γιατί εκτός των άλλων πριν από ένα χρόνο περίπου επετράπει η ιδιοκτησία. Βαίνει προς τον καπιταλισμό και αυτή με γοργά βήματα.
kai ena kai dio kai tria kai tessera iparchan -metaforika-, allo ti dichnan. epidi echei tichi na echo paei polles fores gia diaforous logous kai prin kai meta tin ptosi tous -gia tous vorious milao- kai echo idia apopsi. aplos itan pio periorismenei...pio "ampalarismeni" kala etsi oste na min prokali .

Την τηλεόραση τη βάζεις ηθελημένα στο σπίτι σου. Μα και το τηλέφωνο ηθελημένα το βάζεις. Και τα κουδούνια στην πόρτα του σπιτιού σου ηθελημένα τα βάζεις. Και μη μου πεις οτι η τηλεόραση δεν είναι απαραίτητη, ενώ τα τηλέφωνα και τα κουδούνια είναι. Αφού λοιπόν δέχεσαι ότι η τηλεόραση σημαίνει ταυτόχρονα την μέχρι εώς ενός βαθμού παραβίαση της ιδιωτικότητάς σου, τότε το ίδιο πρέπει να συμβαίνει και με τις άλλες "ηθελημένες περιπτώσεις". Δε βλέπω πού είναι η διαφορά.
se parakalo ksanadiavase ti grafo schetika me tin tileorasi...tin vazeis ithelimena alla kai pali diepete apo sigkekrimenous kanones kai dikaia, to idio sinvenei kai me to tilefono kai polla alla pragmata.

opos i tileorasi, i tilefonia ktl theorountai katholikes ipiresies -den mporo na sou apantiso me apoliti akrivia gia tin tileorasi- opote "parechete" i ipiresia me kapies proipothesis kai orous...

Gvard schetika me tous plasie echoun kai autoi sigkekrimeno plaisio sto opio mporoun na kinithoun.

paides ta zitimata auta einai TERASTIA sas to leo ek peiras. auti tin stigmi akomi kai o cordis paranomei, kai esi gvard kai esi cdhyper akomi kai o fiskilis -gia emena den milao...ego eime gnosto lamogio-.

kai tha ftaso sto filosofiko erotima pou ekana enopion agglikou dikastiriou sto chester gia logous aschetous me autous pou sizitame -odiki/trochaia paravasi- .

O Nomos Ftiachtike Gia Tous Anthropous, i, Oi Antrhopoi Gia Tous Nomous....

edo sas thelo....atsa! :pint:

-gia tin istoria...ego tin glitosa pantos...kai choris dikigoro kai eksoda...-

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 30 Απρ 2005 20:05

cdhyper έγραψε: Την τηλεόραση τη βάζεις ηθελημένα στο σπίτι σου. Μα και το τηλέφωνο ηθελημένα το βάζεις. Και τα κουδούνια στην πόρτα του σπιτιού σου ηθελημένα τα βάζεις. Και μη μου πεις οτι η τηλεόραση δεν είναι απαραίτητη, ενώ τα τηλέφωνα και τα κουδούνια είναι. Αφού λοιπόν δέχεσαι ότι η τηλεόραση σημαίνει ταυτόχρονα την μέχρι εώς ενός βαθμού παραβίαση της ιδιωτικότητάς σου, τότε το ίδιο πρέπει να συμβαίνει και με τις άλλες "ηθελημένες περιπτώσεις". Δε βλέπω πού είναι η διαφορά.
ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ "ΕΘΝΟΣ" 30 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2005 σελ. 24

ΠΟΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΟΥΝ ΟΙ ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΗΣ Αρχής Προσωπικών Δεδομένων

Φρένο στο φακέλωμα από επιχειρήσεις

"Καμπάνα" έπεσε, όμως και σε άλλη περίπτωση, όπου γνωστός κοσμηματοπώλης των Αθηνών αποφάσισε να στείλει ευχετήριες κάρτες σε περίπου 3.000 πρόσωπα, τα οποία επέλεξε με αδιευκρίνιστο τρόπο.

Η Αρχή απάντησε στις ευχετήριες κάρτες με πρόστιμο 3.000 ευρώ, ύστερα από καταγγελία αγανακτισμένου πολίτη για το πως ήταν δυνατό να βρεθεί το όνομα του στο σχετικό πελατολόγιο.

Η αγανάκτιση του οφειλόταν στο γεγονός οτι η ευχετήρια κάρτα προκάλεσε οικογενειακή κρίση, καθώς η σύζυγος του υπέθεσε οτι για να δεχθεί ευχετήρια κάρτα ήταν πελάτης του κοσμηματοπώλη και συνεπώς θα πρέπει να είχε δωρίσει κοσμήματα σε κάποια άλλη γυναίκα...

Στα αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα του... άτυχου συζύγου, ο κοσμηματοπώλης αρνήθηκε ουσιαστικά να πεί πως βρήκε το όνομα του. Αφού αδιαφόρησε για τα εξώδικα που έλαβε, τον λόγο πήρε η Αρχή όπου κατέφυγε ο πολίτης και όπου ο κοσμηματοπώλης επικαλέστηκε πάλι αόριστε τη συλλογή στοιχείων ενδεχομένως από πελατολόγιο, τηλεφωνικούς ή άλλους καταλόγους. Η Αρχή έκρινε οτι έπρεπε να πληρώσει την ευχετήρια κάρτα "χρυσή" γιατί, παρά την επαγγελματική του εμπειρία, παραβίασε προσωπικά δεδομένα.

------

Ας κάνουμε λοιπον όλοι καταγγελίες στην ΑΠΔ για τα spam mail που λαμβάνουμε, να σταματήσουν οι έξυπνοι που πουλάνε τα email μας σε spam lists σε πελάτες τους...

Η απόφαση της ΑΠΠΔ βρίσκεται στο http://www.dpa.gr/Documents/Gre/Apofaseis/04_2005.doc
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gvard την 30 Απρ 2005 20:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 30 Απρ 2005 20:18

gvard έγραψε:Ας κάνουμε λοιπον όλοι καταγγελίες στην ΑΠΔ για τα spam mail που λαμβάνουμε, να σταματήσουν οι έξυπνοι που πουλάνε τα email μας σε spam lists σε πελάτες τους...
ΑΨΟΓΟΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 28 Σεπ 2005 19:20

ακομα και σημερα ελαβα spam email απο την γνωστη πηγη και φυσικα το αναφερα στο spamcop και εντος ολιγου και στην αρχη προστασιας δεδωμενων γιατι η εν λογω εταιρεια συνεχιζει να πουλα τα email μας

εχω αποκρυψει το email του αποστολεα αλλα οποιος θελει στην διαθεση του

απο ελεγχο που εκανα ειδα οτι ειναι απο το συγκεκριμενο site αυτο
by auth-smtp.hol.gr (8.13.1/8.12.11) with SMTP id j8SEUN3i031254
for <admin@greekinfo.net>; Wed, 28 Sep 2005 17:30:45 +0300
Message-Id: <200509281430.j8SEUN3i031254@auth-smtp.hol.gr>
Reply-To: =?ISO-8859-1?Q?=C5=F5 =E6=E5=E9=ED?= <info@we*************.gr>
From: =?ISO-8859-1?Q?=C5=F5 =E6=E5=E9=ED?= <info@we*************.gr>
To: <admin@greekinfo.net>
Subject: =?ISO-8859-1?Q?'=C5=EB=E5=E3=EE=E5 =F4=EF =E2=DC=F1=EF=F2
=F3=EF=F5?= , =?ISO-8859-1?Q?=EA=DD=F1=E4=E9=F3=E5 =F7=F1=DE=EC=E1=F4=E1?=
Date: Wed, 28 Sep 2005 17:30:12 +0300
MIME-Version: 1.0
Content-Type: text/html
X-Priority: 3
X-MSMail-Priority: Normal
X-Mailer: Microsoft Outlook Express 6.00.2800.1158
X-MimeOLE: Produced By Microsoft MimeOLE V6.00.2800.1165
X-Virus-Scanned: ClamAV 0.83/1102/Sun Sep 25 17:04:56 2005 on takeit01.mail.dc.hol.net
X-Virus-Status: Clean
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable
X-MIME-Autoconverted: from 8bit to quoted-printable by deliver.hol.gr id j8SDUq5D001235
X-AntiAbuse: This header was added to track abuse, please include it with any abuse report
X-AntiAbuse: Primary Hostname - rebel.gr-ns.net
X-AntiAbuse: Original Domain - greekinfo.net
X-AntiAbuse: Originator/Caller UID/GID - [0 0] / [47 12]
X-AntiAbuse: Sender Address Domain - we************.gr
X-Source:
X-Source-Args:
X-Source-Dir:
X-Spam-Status: No, hits=3.489 tagged_above=2 required=6.5 tests=AWL, BAYES_00,
BigEvilList_5563, DCC_CHECK, FORGED_MUA_OUTLOOK, HTML_FONT_BIG, HTML_MESSAGE,
HTML_TITLE_EMPTY, MIME_HTML_NO_CHARSET, MIME_HTML_ONLY

Cmg__

Δημοσίευση από Cmg__ » 29 Σεπ 2005 00:48

poly wraio thema! As ginei tut! Endiaferei poly kosmo, kai oi apopseis einai swsta emperistatwmenes

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 17 Μαρ 2006 19:26

λοιπον για ριξτε μια ματια σε αυτην την απαντηση απο δυο ατομα που με ενοχλουν με spam email ετσι για να μην ξεχνιομαστε
Κύριε Φισκιλη καλησπέρα σας. Αν το όνομά σας δεν είναι έτσι λυπάμαι έτσι φαίνεται από το email σας.

Θα ήταν προτιμώτερο απλότερο και πιό πολιτισμένο να διαγραφείτε από την λίστα όπως φαίνεται πολύ έντονα στο γράμμα μας.
Την βρισιά που ξεστομίσατε χωρίς να μας ξέρετε, την προσπερνώ και σας διαβεβαιώ ότι σας δικαιολογώ και από πάνω αν έχετε τόσο ενοχληθεί από
πραγματικά spams emails. H εταιρεία μας όμως δεν ανήκει στην κατηγορία αυτή. Είναι εφοδιασμένη με όλα τα απαραίτητα πιστοποιητικά, και νομικές διαδσικασίες
για να εξαιρείται από το φαινόμενο spam. Πάντως στην περίπτωσή σας έγινε λάθος που ακόμα δεν έχω ξεκαθαρίσει. Η εκπομπή των emails γινόταν σε βάση δεδομένων
του Βελγίου, Ολλανδίας, Σκανδιναβίας... Δεν ξέρω ακόμα γιατί βρέθηκε εκεί το email σας, και μάλιστα όταν μας ήλθε το δικό σας είδαμε ότι άλλα ακόμη 250 Ελληνικά
ήταν από κάποιο λάθος στην λίστα εκπομπής..Λυπάμαι για το γεγονός.. Πραγματικά δεν ξέρω πως έγινε..
Πάντως για να ξέρετε και εσείς η διαδικασία του να έχετε δυνατότητα διαγραφής από την λίστα μας είναι αποδεκτή και κάνει τα email νόμιμα, δεδομένου βέβαια ότι ακολουθούνται και άλλοι
κανόνες, όπως να εκπέμπονται από ξεχωριστό server, να είναι επώνυμα, ελεύθερα ιών, και να στέλνονται από ένα σε κάθε χρήστη, και βέβαια να έχουν νόμιμο περιεχόμενο
Να μην σας διαφημίζουμε Ρωσσιδες νύφες......
Σας ενημερώνω ότι όλα αυτά τα χαρακτηριστικά τα ακολουθούμε κατά γράμμα...

Λυπάμαι και πάλι που σας ενοχλήσαμε από λάθος, αλλά εν πάσει περιπτώσει οι χαρακτηρισμοί του είδους δεν βοηθάνε στην επικοινωνία
αγαπητέ κύριε,
σας έχουμε ξαναστείλει e-mail στο οποίο σας ζητούσαμε να μας δηλώσετε το e-mail στο οποίο λαμβάνετε τα e-mails μας.
Δυστυχώς δεν μας απαντήσατε, ενώ συνεζίζετε να μας στέλνετε υβριστικά μηνύματα.
Σας παρακαλούμε πολύ όπως μας δηλώσετε το e-mail στο οποίο πραγματικά λαμβάνετε τα e-mails μας.
Πρόθεσή μας είναι να μην σας ενοχλούμε.
Ακολουθεί το e-mail που σας στείλαμε την 1η Μαρτίου 2006.

λαβετε εδω υποψιν σας οτι στην απαντηση του χρησιμοποιει καθαρα το email μου για να μου απαντησει και ειναι και στραβος και δεν το βλεπει

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 17 Μαρ 2006 20:38

Καλησπέρα,

Εχει τύχει πολλούς που παίρνω τηλέφωνο να μου λένε "εχουμε link διαγραφής". Οταν τους ρωτάω "Γιατί να κάνω διαγραφή εφόσον δεν έκανα ποτέ εγγραφή;" δεν ξερουν τι να πουν... Επίσης εχει τύχει να μου λένε "Το email μας δεν ειναι spam, περιέχει στοιχεία αποστολέα και διαγραφής σύμφωνα με την CAN SPAM ACT 2001". Οταν τους ρωτάω σε ποια χώρα είμαστε και λένε Ελλάδα, ακολουθεί η ερώτηση "H CAN SPAM act την υπέγραψε ο Μπους και ισχύει για την Αμερική. Από οσο ξέρω η Ελλάδα ανήκει στην ΕΕ οπου η Κοινοτική οδηγία 2002/58 αναφέρει οτι πρέπει να έχουν την έγγραφη άδεια μου για να με προσθέσουν, που είναι η άδεια;" πάλι δεν ξερουν τι να πουν....

Ευχυχώς οσους εχω πάρει τηλέφωνο και τους εχω δωσει το (τα) email στα οποία δέχομαι τα παράνομα spam email δεν εχουν ξαναστείλει μήνυμα...
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης