Στατιστική ανάλυση δείγματος

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Nikolaoupan

Δημοσίευση από Nikolaoupan » 06 Μάιος 2005 17:33

Καλησπέρα

Έχω αναλάβει την στατιστική ανάλυση ενός δείγματος που χαρακτηρίζεται από τα εξής

Πρόκειται για ένα αρχείο excel που στην κάθετη στήλη έχει τους αύξοντες αριθμούς των επιμέρους δειγμάτων και στην οριζόντια στήλη έχει τα χαρακτηριστικά των επιμέρους δειγμάτων π.χ. ημερομηνία λήψης δείγματος, χρώμα, οσμή κτλ.

Αυτό που θέλω είναι να δημιουργώ συσχετίσεις με περισσότερες από μια καταστάσεις και να βρίσκω ποιο είναι το ποσοστό επί του συνόλου.
Π.χ. Να βρίσκω ποιό είναι το ποσοστό των δειγμάτων που έχουν ληφθεί από την Α έως την Β ημερομηνία, έχουν το τάδε χρώμα και το δείνα χαρακτηριστικό. Θέλω με λίγα λόγια να συσχετίσω πολλές καταστάσεις και να λαμβάνω αυτόματα τα αποτελέσματα.

Έχω το Excel και την Access αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να επιτευχθεί αυτό που θέλω με αυτά. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό πρόγραμμα ή ακόμα καλύτερα μια τεχνική για να το επιτύχω με τα προγράμματα που έχω. Δεν κατέχω και πολύ το Excel οπότε οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι πραγματικά πολύτιμη για μένα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 06 Μάιος 2005 21:21

tha borouses na grapseis mia makroentoli an exeis stixeiodeis gnoseis pano se Vbscript kai allilepidrasi me worksheets. auto poy les borei na ginei kai eianai efkolo. merikes grammes kodika xreiazontai. alla epeidi sixainomai to office, ego sti thesi sou tha xrisimopoiousa kathara programmatismo me sisxetismenoys pinakes gia na liso auto to problima. an ksereis loipon akolouthise auto to monopati.

Episis to excel borei na stathei entelos anikano na antapekselthei stis apetiseis tis ergasias soy, akoma ki an me to zori to ekane den tha itane kai toso anodini diadikasia.

lipon go coding!

billiaswhs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από billiaswhs » 06 Μάιος 2005 23:09

Δεν κατάλαβα τι εννοείς να με το όρο συσχετίσεις έχει πολλές έννοιες.
Αλλά για στατιστική ένα από τα καλύτερα πακέτα είναι το SPSS
www.spss.com

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 07 Μάιος 2005 03:07

nomizo oti kai to minitab einai kalo....gia tetia doulia den eime apolita sigouros...echo na to doulepso apo to 2001....
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

statistics

Δημοσίευση από statistics » 08 Ιαν 2010 20:45

Χρήσιμες πληροφορίες για στατιστική ανάλυση με το SPSS
http://statistiki.wordpress.com/

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες