Θέλω No-Cache but yes-Cache! (!!)

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 07 Μάιος 2005 13:51

Θέλω να βάλω την παρακάτω εντολή:
<meta http-equiv="pragma" content="no-cache">
για να μπορούν να γίνονται οι ανανεώσεις στα κείμενα τα οποία βέβαια είναι πολύ ποιο σημαντικά από μια εικόνα ομορφιάς. Αλλά επειδή έχω ένα image στην κορυφή της σελίδας που... εντάξει δεν ειναι και πολύ μεγάλο, αλλά καλό θα ήταν - αν μπορώ - να αποφύγω να το κάνω να κατεβαίνει κάθε φορά και γι' αυτό σκέφτηκα αν υπάρχει κανένας κώδικας που να λέει:

Ναι μεν content="no-cache" αλλά το συγκεκριμένο/α περιεχόμενο/εικόνα να είναι cached.... Υπάρχει;
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 07 Μάιος 2005 18:15

Αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι για τους proxy servers και όχι για τους browsers.
Εικόνα &#8592; Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 07 Μάιος 2005 22:25

Δηλ; Το βλέπω λίγο άσχετο αυτό που λες....
Δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο;
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 08 Μάιος 2005 07:17

Για τους proxy servers είναι το παρακάτω:

Κώδικας: Επιλογή όλων

<meta http-equiv="cache-control" content="no-store">
... με δυνατές τιμές: private, public, no-cache, no-store. Όχι ιδιαίτερο χρήσιμο.

Για το caching των σελίδων είναι αυτό που είπες:

Κώδικας: Επιλογή όλων

<meta http-equiv="pragma" content="no-cache">
Τη δυνατότητα να αλλάξει τη συμπεριφορά caching του browser την έχει και ο χρήστης. Μπορεί πάντα να κάνει Refresh μία σελίδα για να κατεβάσει την τελευταία έκδοση. Ο Firefox πάντα κοιτάει αν η σελίδα έχει αλλάξει ελέγχοντας την ημερομηνία τελευταίας μεταβολής, επομένως γι αυτόν η οδηγία "pragma" είναι περιττή. Αυτή συμπεριφορά μπορεί να αλλάξει με about:config και αλλαγή της ιδιότητας browser.cache.check_doc_frequency από 3 σε 0. Ο Internet Explorer έχει μία αντίστοιχη επιλογή: Tools - Internet Options - Temporary Intenrnet Files - Settings - Check for newer versions of stored pages. Η τιμή every visit to the page κάνει επίσης την οδηγία "pragma" περιττή. Στον Opera δε βλέπω κάτι αντίστοιχο.

Με τις εικόνες δε γνωρίζω τι γίνεται. Ίσως αυτό που θες (ανανέωση του κειμένου με caching των εικόνων) να γίνεται έτσι κι αλλιώς. Αλλά νομίζω ότι αν κάνεις τις σελίδες σου δυναμικές (php, asp, aspx κ.λπ.) θα το πετύχεις στα σίγουρα. Δεν είναι ανάγκη να έχουν δυναμικό περιεχόμενο, αρκεί μα τους δώσεις τη σχετική κατάληξη. Οι browsers δε βάζουν στην cache δυναμικές σελίδες.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες