PhpBB Forum

Μια περιοχή για το phpBB, την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για forums

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vaggos

PhpBB Forum

Δημοσίευση από Vaggos » 10 Μάιος 2005 05:11

Δημιούργησα, με τον τρόπο που προαναφέρατε, ένα phpBB Forum αλλά συνάνταω ένα μικρό πρόβλημα.

Οι τίτλοι των posts δεν διαβάζονται στα ελληνικά. Ενώ το κείμενο που συντάσω διαβάζεται κανονικά στα ελληνικά, ο τίτλος του κάθε post δεν μπορεί να διαβαστεί. Τι μπορεί να φταίει;

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω με ποιον τρόπο μπορώ, ως administrator, να εισάγω περισσότερους από 16 χαρακτήρες σαν τίτλο της κύριας κατηγορίας του forum (π.χ Δημιουργία και συντήρηση σελίδων στο Διαδίκτυο, Υπηρεσίες και εφαρμογές για το Διαδίκτυο κ.ά). Αναφέρομαι στις κύριες κατηγορίες του forum κι όχι στις υποκατηγορίες του.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Σχετικά με τα ελληνικά, το πρόβλημα συναντάται τόσο με τον Internet Explorer όσο και με τον Mozilla. Κάνοντας δεξί κλικ στον I.E. -> Encoding και επιλέγοντας Greek (Windows) , το πρόβλημα παραμένει άλυτο. Το συγκεκριμένο το ανέφερα, γιατί πολλές φορές που επιθυμούμε να διαβάσουμε ελληνικά σε διάφορες ιστοσελίδες, ακολουθάμε την παραπάνω διαδικασία.

Άβαταρ μέλους
alxk

PhpBB Forum

Δημοσίευση από alxk » 11 Μάιος 2005 16:51

Άνοιξε το language/lang_english/lang_main.php στο directory του phpBB σου και στην σειρά 36 άλλαξε το

Κώδικας: Επιλογή όλων

$lang['ENCODING'] = 'iso-8859-1';
με αυτό εδώ

Κώδικας: Επιλογή όλων

$lang['ENCODING'] = 'iso-8859-7';
ή εγκατέστησε την ελληνική μετάφραση.

Άβαταρ μέλους
Vaggos

PhpBB Forum

Δημοσίευση από Vaggos » 11 Μάιος 2005 17:30

Το έκανα αλλά και πάλι το ίδιο συμβαίνει.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

PhpBB Forum

Δημοσίευση από cordis » 11 Μάιος 2005 17:39

δείξε μας την σελίδα...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Vaggos

PhpBB Forum

Δημοσίευση από Vaggos » 12 Μάιος 2005 03:31

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

PhpBB Forum

Δημοσίευση από Cha0s » 12 Μάιος 2005 11:35

Μια χαρά βγάζει τα Ελληνικά και είναι και σωστά τα charsets...

Άβαταρ μέλους
Vaggos

PhpBB Forum

Δημοσίευση από Vaggos » 13 Μάιος 2005 14:02

Αναφέρομαι στον τίλτλο του κάθε post που στέλνει ο οποιοσδήποτε.

Όχι στις ενότητες του forum αλλά κι ούτε στα post που στέλνει ο καθένας. Μόνο στον τίλτο του.

Άβαταρ μέλους
alxk

PhpBB Forum

Δημοσίευση από alxk » 13 Μάιος 2005 19:50

Ναι το είδα αυτό που λές και μου κάνει εντήπωση. :think:
Για κάνε rename τους τίτλους των topics να δούμε αμά τους βγάζει κανονικά τώρα.

Άβαταρ μέλους
xmavidis
Honorary Member

PhpBB Forum

Δημοσίευση από xmavidis » 13 Μάιος 2005 22:28

Έκανα ένα post και είδα ότι για τα νέα post δουλεύει κανονικά. Άρα θα πρέπει να κάνεις edit τους τίτλους των post και θα δουλέψει :wink:
I want to know God’s thoughts; the rest are details.
Albert Einstein

Άβαταρ μέλους
Vaggos

PhpBB Forum

Δημοσίευση από Vaggos » 14 Μάιος 2005 01:09

Παιδιά προοσέξτε τι γίνεται.

Ο xmavidis έκανε ένα νέο post ("γεια") του οποίου τον τίτλο τον διάβαζα κανονικά. Όταν έκανα login για να δημιουργήσω κι εγώ ένα νέο post, μου ξαναεμφανίστηκαν αλαμπουρδέζικα. Η λογική έλεγε, ότι θα έπρέπε να κάνω κάποια ρύθμιση μέσα από το profile μου. Έτσι κι έγινε κι όλα αποτελούν παρελθόν.

Θα πρέπει να προσθέσω ότι είχα κατεβάσει τα ελλήνικα από την PhpBB, είχα κάνει την απαραίτητη ρύθμιση μέσα από τον administrator, του οποίου τυγχάνει να είμαι εγώ, αλλά αυτό δεν αρκούσε. Έπρεπε να την κάνω και μέσα απ το προφίλ μου.

Παρεμπιπτόντως, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι τελευταίο. Πώς μπορώ να βάλω τα avatars για τα μέλη;

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω θερμά για όλα.

Άβαταρ μέλους
megamak

PhpBB Forum

Δημοσίευση από megamak » 14 Μάιος 2005 04:31

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι, για να μην ανοίγω καινούργιο thread... Γίνεται να αναιρέσω μία μεμονωμένη ενέργεια ενός moderator από το Administrator's panel...? Γιατί έχει μόνο την επιλογή Remove all by member...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

PhpBB Forum

Δημοσίευση από fafos » 14 Μάιος 2005 05:36

Vaggos έγραψε:Παιδιά προοσέξτε τι γίνεται.

Ο xmavidis έκανε ένα νέο post ("γεια") του οποίου τον τίτλο τον διάβαζα κανονικά. Όταν έκανα login για να δημιουργήσω κι εγώ ένα νέο post, μου ξαναεμφανίστηκαν αλαμπουρδέζικα. Η λογική έλεγε, ότι θα έπρέπε να κάνω κάποια ρύθμιση μέσα από το profile μου. Έτσι κι έγινε κι όλα αποτελούν παρελθόν.

Θα πρέπει να προσθέσω ότι είχα κατεβάσει τα ελλήνικα από την PhpBB, είχα κάνει την απαραίτητη ρύθμιση μέσα από τον administrator, του οποίου τυγχάνει να είμαι εγώ, αλλά αυτό δεν αρκούσε. Έπρεπε να την κάνω και μέσα απ το προφίλ μου.

Παρεμπιπτόντως, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι τελευταίο. Πώς μπορώ να βάλω τα avatars για τα μέλη;

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω θερμά για όλα.
Stis rythmiseis tou control panel sto admin tsekare sto "Υπερκάλυψη Στύλ Μελών" to ναι .... me auton ton tropo tha mporoun na vlepoun ta melh mono to theme pou exeis epileksei kai thn glossa (Greek enoeite)

Ta avatars ta anevazeis ston fakelo /forum/images/avatars/gallery/..
An ta anevaseis mesa se ksexoristous fakelous tha feiaxtoun kai oi analoges kathgories me to onoma tou fakellou..

Gia ton megamak..
Auto nomizo den ginete para mono me kapoio mod opos auto: http://phpbbhacks.com/download/3250

Άβαταρ μέλους
Vaggos

PhpBB Forum

Δημοσίευση από Vaggos » 18 Μάιος 2005 00:50

Γνωρίζω σε ποιον φάκελο πρέπει να βρίσκονται τα avatars.

Άλλο πράγμα θα ήθελα να ρωτήσω. Όταν κατέβασα το .zip αρχείο από την PhpBB για το forum, ο φάκελος με τα avatars δεν περιείχε καμία εικόνα. Πού θα βρώ αυτά τα avatars για να τα ανεβάσω στον συγκεκριμένο φάκελο;

Άβαταρ μέλους
alxk

PhpBB Forum

Δημοσίευση από alxk » 18 Μάιος 2005 02:51

Avatars μπόρεις να βρείς στο net ή να φτίαξεις τα δικά σου. Μέσα στο official site της phpBB μπορείς να βρείς μερικά (εδώ).
Επίσης για να μπορούνε τα μέλη να ανέβαζουν δικά τους avatars πρέπει να κάνεις chmod 777 τον φάκελο images/avatars/gallery/ στο directory του phpBB.

Άβαταρ μέλους
Vaggos

PhpBB Forum

Δημοσίευση από Vaggos » 19 Μάιος 2005 06:04

Σ' ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σου. :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “phpBB”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες