Μηχανές αναζήτησης

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
stuyvgr

Μηχανές αναζήτησης

Δημοσίευση από stuyvgr » 10 Μάιος 2005 22:00

Ανοίγω ένα θέμα το οποίο έχει συζητηθεί εδώ πάρα πολλές φορές αλλά ομολογώ ότι προσωπικά ακόμη δεν το έχω καταλάβει

Βρήκα μια έτοιμη φόρμα στο http://www.powerup.gr/ που μπορεί να καταχωρήσει κάπιος το site του σε μηχανές αναζήτησης

ερώτηση νο1
Υπάρχουν πολλές μηχανές όπως παράδειγμα το yahoo.fr ή de ή το google.co.uk η fr και παει λέγοντας
Αν καταχωρήσω το site μου και αε αυτές τις μηχανές κερδίζω τίποτα;Το λέω γιατί το site μου είναι γραμμένο στην Ελληνική γλώσσα και φυσικά απευθήνομαι μόνο σε Ελληνες

Το google.com/gr παραδείγμα παίρνει από το google.ca δεδομένα; με λίγα λόγια βοηθάει;

Επίσης άλλο ερώτημα
Καταχώρησα ας πούμε το site μου στη anazitisis του οτε ή σε οποιαδήποτε άλλη μηχανή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα πρέπει να το ξανακαταχωρήσω;

Ερώτηση νο 2

Τα keywords παίζουν τελικά ρόλο ναι ή όχι;
Αληθεύει ότι αν έχεις πάνω από 1000 μπορεί να σε "τιμωρήσουν" μερικές από τις μηχανές αναζήτησης ;

τα ρομποτάκια τι κοιτάνε τελικά;
Κείμενο keywords περιγραφή

Αν γνωρίζετε κάποια φόρμα στα αυτή που έχει το http://www.powerup.gr/ θα ήθελα να την αναφέρετε εδώ

Ελπίζοντας να βρούμε άκρη σ' αυτή την πονεμένη ιστορία περιμένω σχόλια
αλλά και γνώμες για τον καλύτερο (αν υπάρχει) τρόπο προώθησης

Το robots index follow και το revisit after .... day πρέπει να υπάρχει μόνο στο index ή και σε όλες τις σελίδες

Επίσης αν ας πούμε έχω το kostas.gr και κάνω και το papas.kostas.gr πρέπει να το καταχωρήσω και αυτό στις μηχανές αναζήτησης;

Ελπίζοντας να βρούμε άκρη σ' αυτή την πονεμένη ιστορία περιμένω σχόλια

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Μηχανές αναζήτησης

Δημοσίευση από Figaro » 10 Μάιος 2005 22:33

Υπάρχουν πολλές μηχανές όπως παράδειγμα το yahoo.fr ή de ή το google.co.uk η fr και παει λέγοντας
Αν καταχωρήσω το site μου και αε αυτές τις μηχανές κερδίζω τίποτα;Το λέω γιατί το site μου είναι γραμμένο στην Ελληνική γλώσσα και φυσικά απευθήνομαι μόνο σε Ελληνες
Apo ti stigmi pou einai sto yahoo.com i sto google.com den iparxei logos na to kataxwriseis kai sto yahoo.fr, ktlp.. kai afta apo ta kiriws domain tous pernoun ta apotelesmata.
Καταχώρησα ας πούμε το site μου στη anazitisis του οτε ή σε οποιαδήποτε άλλη μηχανή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα πρέπει να το ξανακαταχωρήσω;
Eksartate mono apo to kathe directory.. an px. meta apo to 2-3 mines to vgazoun apo to index tous tote tha prepei na to ksanakataxwriseis
An milas gia google, msn, ktlp den xriazete na kataxwreis to idio site kathe mina.
Τα keywords παίζουν τελικά ρόλο ναι ή όχι;
Αληθεύει ότι αν έχεις πάνω από 1000 μπορεί να σε "τιμωρήσουν" μερικές από τις μηχανές αναζήτησης ;
To kalitero einai na ftiaxneis ti kathe selida me optimization vasizmeno panw se ena sigkekrimeno keyword (title, keywordname.html, meta description ) kai oxi se mia selida 10-20 keywords.

Gia na se "timwrisoun" opws les esi tha prepei na kaneis kati pou den tou epitrepoun (px. krifo keimeno, diples selides pou na alazeis ta onomata tous mono kai ta title, ktlp. )
Επίσης αν ας πούμε έχω το kostas.gr και κάνω και το papas.kostas.gr πρέπει να το καταχωρήσω και αυτό στις μηχανές αναζήτησης;
An sto kostas.gr pou einai idi kataxwrimeno iparxei opoudipote sto site ena link (oxi se java h flash) pros to papas.kostas.gr tote de xriazete na to kataxwriseis kai to deftero.. tha to vroun mones tous.

Αν γνωρίζετε κάποια φόρμα στα αυτή που έχει το http://www.powerup.gr/ θα ήθελα να την αναφέρετε εδώ
De voithane se tipota aftes oi formes.. kalitera psaxneis na vreis links se merika megaloutsika site kai tha eisai mia xara.
Το robots index follow και το revisit after .... day πρέπει να υπάρχει μόνο στο index ή και σε όλες τις σελίδες
Sto index ftanei.

stuyvgr

Μηχανές αναζήτησης

Δημοσίευση από stuyvgr » 11 Μάιος 2005 00:05

Ευχαριστώ ++++ figaro βοήθησες

smiley

Μηχανές αναζήτησης

Δημοσίευση από smiley » 11 Μάιος 2005 16:57

stuyvgr έγραψε: Ελπίζοντας να βρούμε άκρη σ' αυτή την πονεμένη ιστορία περιμένω σχόλια
koita na deis, edo pera kai opoudipote allou i google akoma den katafere na vrei tin akri (oute tha ta kataferei), emeis pou na tin vroume;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες