Εμφάνιση php κώδικα

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DataHellas
Επικοινωνία:

Εμφάνιση php κώδικα

Δημοσίευση από DataHellas » 24 Μάιος 2005 09:01

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη function highlight_file() όπου της δίνεις τη διαδρομή ενός αρχείου ή highlight_string() όπου της δίνεις ένα string. Το αποτέλεσμα θα είναι μορφοποιημένος (χρωματισμένος) κώδικας php

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Εμφάνιση php κώδικα

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 24 Μάιος 2005 12:31

malov afto pou 8elei dev eivai va diksei o idios to source se kapoiov mesa apo to site tou
alla va dei to source kapoiou allou site ektos tou diko tou
me "force" / "paravomo" tropo.

Eivai profaves oti ektos kai av dev givei parse to script dev iparxei periptosi va deis source
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
DataHellas
Επικοινωνία:

Εμφάνιση php κώδικα

Δημοσίευση από DataHellas » 24 Μάιος 2005 18:22

Ωπα, πάω πάσο τότε!

Καλά ακόμα δεν έχεις μάθει php καλά καλά και ψάχνεις τρόπο να κάνεις hacking; Η php δεν υπάρχει περίπτωση να σου αποκαλύψει κώδικα εφόσον γίνεται parse εκτός και αν βρεις κάποια σοβαρή τρύπα ασφαλείας και με κάποιου είδους Injection μπορέσεις και δεις ένα μέρος του κώδικα. Αλλα αυτό απαιτεί πάρα πολύ προσπάθεια, επιμονή και γνώσεις που δεν νομίζω να κατέχεις αυτή τη στιγμή.

Επίσης απαιτεί αυτός που έχει φτιάξει το script να μην έχει δώσει την δέουσα προσοχή σε θέματα ασφαλείας αλλά και ο server να μην είναι και τόσο ασφαλής...

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εμφάνιση php κώδικα

Δημοσίευση από xultimatex » 24 Μάιος 2005 22:04

Ρε παιδιά, εγώ είμαι λίγο εώς πολύ άσχετος από php και δεν ήξερα καν ότι ο κώδικας είναι κρυφός. :roll:
Απλώς ήθελα να δω πως στήνονται οι εφαρμογές που βλέπω στο web. Αν δε γίνεται, OK!
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

dionyziz
Επικοινωνία:

Εμφάνιση php κώδικα

Δημοσίευση από dionyziz » 24 Μάιος 2005 22:13

DataHellas, δώσε μου την ευκαιρία να διορθώσω την χρήση της λέξης "hacking" στο post σου. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να είναι "web site cracking". Για την σωστή χρήση της "hacking" δες http://catb.org/~esr/jargon/html/meaning-of-hack.html και http://catb.org/~esr/jargon/html/H/hacker.html.

Από την δεύτερη από τις παραπάνω σελίδες:
"A malicious meddler who tries to discover sensitive information by poking around. Hence password hacker, network hacker. The correct term for this sense is cracker."

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες