Υπάρχει safari για τα windows?

Ας μάθουμε πως να κάνουμε τις σελίδες μας με στιλ. Τα Cascading Style Sheets είναι ο τρόπος για να το επιτύχουμε.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 16 Μάιος 2005 19:57

Μιας και ο τίτλος της ενότητας είναι "Αλλες Web Development εφαρμογές και πλατφόρμες" το βάζω εδώ μιας και το safari είναι άλλη πλατφόρμα.... Ελπίζω μόνο να μην το έβαλα λάθος μιας και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει ένα "safari" για τα windows σε ότι αφορά το design το οποίο design ανήκει σε άλλη κατηγορία.... Δηλ προχτές που έφτιαχνα ένα css ήθελα να βάλω img opacity. Μέχρι στιγμής έβαλα τις εξής εντολές (χωρίς javascript.... ένα hover φτάνει) για να βλέπουν όλοι οι browsers το ίδιο:

Κώδικας: Επιλογή όλων

filter:alpha(opacity=100);
-khtml-opacity:1.0
-moz-opacity:1.0;
opacity:1.0;
Το πρώτο είναι για τον explorer.
Το δεύτερο για τον mozilla.
ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ SAFARI

Και το τέταρτο δεν κατάλαβα αν είναι κάτι για την opera ή κάτι ανάμεσα στην Opera και νέους browsers (που εντωμεταξύ η opera έβγαλε το version 8.0). Και όταν λέμε "νέους browsers" πόσο νέους εννοούμε δηλ; Τέσπα, δεν είναι εκεί η ερώτηση μου. (Που φυσικά δεν θα είχα καμιά αντίρηση να μου απαντηθεί από κάποιον αν ξέρει :kaloe: )

Αυτό που ρωτάω είναι το εξής: Το -khtml-opacity:0.5 (τι σημαίνει η παύλα και το "k"??) είναι για το safari αλλά εγώ δεν το ήξερα. Βλέπετε δεν έχω safari ούτε καν Mac. Και φυσικά δεν μπορώ να υπολογίσω τι χρειάζεται ένα safari. Και το ότι έγραψα αυτό το opacity το έκανα μόνο και μόνο επειδή το είδα κατά τύχη... Αναρωτιόμουνα λοιπόν. Πώς μπορώ να ξέρω τι χρειάζεται το safari; Μόνο αν έχω ένα. Αλλά δεν με βλέπω να έχω.... Μήπως λοιπόν υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να "δείχνει" πως θα ήταν/πως θα φαινόταν μια σελίδα σε safari; Όπως δηλ υπάρχουν προγράμματα που δείχνουν πως θα φαινόταν η σελίδα άμα ο χρήστης είχε μικρότερη ή μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης (το screen sizer για παράδειγμα) μήπως υπάρχει κάτι και για αυτό?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος patriot την 18 Μάιος 2005 16:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 18 Μάιος 2005 16:35

Ή δεν υπάρχει ή κάποιος δεν είδε το θέμα! Κανείς δεν ξέρει;
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 09 Αύγ 2005 07:37

Νομίζω (με κάθε επιφύλαξη) ότι ο μόνος standard από τους παραπάνω CSS κανόνες είναι ο...

Κώδικας: Επιλογή όλων

opacity: 1.0;
...αλλά δεν υποστηρίζεται ακόμα από όλους τους browsers. Όσο για τους άλλους κανόνες είναι browser specific και επομένως άχρηστοι κατά τη γνώμη μου. Μόνο σε περίπτωση άκρας απελπισίας καταφεύγουμε σε τέτοιες λύσεις (imho). :naughty: :D
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 09 Αύγ 2005 08:05

KHTML είναι το engine που τρέχουν όλοι οι KHTML based browsers. Μερικοί είναι οι Konqueror, Safari, ABrowse και OmniWeb.

GECKO είναι το άλλο δυνατό engine που τρέχουν οι mozilla, firefox, netscape...

Trident είναι το engine του ΙΕ.

Και όπως πάντα, περισσότερες πληροφορίες έχει το WIKI.

Ο καλύτερος τρόπος που βρήκα για να μπορείς να τεστάρεις KHTML based browser στο PC σου είναι να εγκαταστήσεις ένα linux, π.χ το SUSE, που έχει τον Konqueror μέσα του. Υπάρχουν και άλλες λύσεις όπως να εγκαταστήσεις κάποιο mac-osx emulator αλλά μετά θες και το O/S του mac, κάτι το οποίο μπορεί να είναι δύσκολο να βρεις.

Μία άλλη λύση είναι το browsershots.org.

Απάντηση

Επιστροφή στο “CSS - Cascading Style Sheets”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες