Βασίλειο των ουρανών ή όχι ??????

Σχολιάστε ή προτείνετε ταινίες που παίζονται στον κινηματογράφο, στην τηλεόραση ή κυκλοφορούν σε video και DVD. Ή κάποιο έργο που είδατε στο θέατρο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από janas » 17 Μάιος 2005 12:03

Είδα την νέα ταινία του Scott "Βασίλειο των ουρανών". Παρόλο που περίμενα μια Χολιγουντιανή σουπίτσα (δυστυχώς κατά εμένα ο Scott τον τελευταίο καιρό κάνει ταινίες κάτω του αναμενόμενου) η ταινία είναι πάρα πολύ καλή. Βασίζεται σε 100% αληθινή ιστορία στον υπερασπιστή - ιππότη Βάλιαν και αν εξαιρέσεις κάποια πράγματα στο σενάριο, υποχρεωτικά για να γίνει blockbuster (έρωτες μίσοι κλπ κλπ κλπ) είναι πολύ καλοδουλεμένη ταινία με εκπληκτικά σκηνικά (τα σκηνικά και εφφέ έχουν σίγουρα καπαρώσει όσκαρ). Επιπλέον την λέει στα ίσια στην θρησκεία και στον τρόπο που αυτή εφαρμόζεται από τους εκπροσώπους πάνω στη γη - σε μερικές περιπτώσεις τους ξεφτιλίζει τελείως - αλλά και στην πολιτική και στην επεκτατική λογική της (με λένε Αμερική). Εμένα με άφησε ικανοποιημένο η ταινία είναι 2,5 ώρες γεμάτες. Δε ξέρω ποια είναι η γνώμη σας??

Άβαταρ μέλους
YTC
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από YTC » 17 Μάιος 2005 22:13

Συμφωνώ! Η ταινία είναι πάρα πολύ καλή.. Πάρα πολλές λεπτομέριες, πλάνα κτλ που φτιάχνουν μια καλή ταινία, και ελάχιστα έως ανύπαρκτα αρνητικά στοιχεία! Εμένα μου άρεσε πολύ!

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 17 Μάιος 2005 22:52

Ε? Δέν τα περίμενα αυτά. Επειδή και εγώ έχω ακούσει σχετικά με τον σκηνοθέτη, προτίμησα να την περιμένω σε dvd.

Στο τοπικό σινεμά, ξεκινάει σε 10 λεπτά. Καλό σας βράδυ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 18 Μάιος 2005 02:42

Πολύ καλή ταινία.
Πολύ καλά σκηνικά, ακριβές (όσο ξέρω) ιστορικά, και οι μάχες κρατάνε όσο χρειάζεται, χωρίς να είσαι αναγκασμένος να βλέπεις ένα μισάωρο να σφάζονται χωρίς σταματημό. Την προτείνω κι εγώ ανεπιφύλακτα.
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
LoRdOfThEPcS

Δημοσίευση από LoRdOfThEPcS » 19 Μάιος 2005 13:17

Egw den tin eida tin tainia!!!!!Pantws akousa ta kalytera logia gia aytin!!!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 19 Μάιος 2005 19:57

Την είδα χθες την ταινία και μου άρεσε αρκετά.
Στην αρχή φαίνεται να κυλάει αργά, όμως μετά γίνεται πολύ καλή.
Ρεαλιστική, έχει αρκετή δράση για όσους θέλουν πολεμικές σκηνές, όμως έχει και πολλά να πει.
Κατ' αρχήν στις μάχες δεν πέφτει σε κλισέ του τύπου ο φοβερός τύπος που γ****ει και δέρνει, αλλά προσπαθεί να μεταφέρει την εικόνα της φρίκης από μια τέτοια κατάσταση (με μέτρο βέβαια, να πουλήσει και λίγο).
Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι τα χώνει χοντρά σε θρησκείες και φανατισμούς.
Χαρακτηριστικές εικόνες είναι ο επίσκοπος, και κάποιες ατάκες του Βάλιαν σχετικά με τον θεό.
Αξίζει.
Βέβαια για κάποιο λόγο όσο έβλεπα τις μάχες περίμενα να πεταχτεί δίπλα στον Βάλιαν ο gimli από τον άρχοντα των δαχτυλιδιών... :p :p :p

Άβαταρ μέλους
LoRdOfThEPcS

Δημοσίευση από LoRdOfThEPcS » 19 Μάιος 2005 21:03

mrpc έγραψε:Βέβαια για κάποιο λόγο όσο έβλεπα τις μάχες περίμενα να πεταχτεί δίπλα στον Βάλιαν ο gimli από τον άρχοντα των δαχτυλιδιών... :p :p :p
Xixxixixi!!!!!O Arxontas tha einai panta xaragmenos stin mnimes olwn mas!!!!!!!!! :cry: :cry: :cry:

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 20 Μάιος 2005 02:35

Να σημειώσουμε ότι τον Βάλιαν παίζει ο Ορλάντο Μπλουμ (ο Λέγκολας του Άρχοντα), και επίσης παίζουν οι καταπληκτικοί Λάϊαμ Νίσον και Τζέρεμυ Άϊρονς.

Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από janas » 20 Μάιος 2005 09:19

Παιδία μιλάμε για 100% αληθινή ιστορία. Ακόμα και οι ασπίδες και οι πανοπλίες του Βάλιαν και όλων των άλλων έχουν φτιαχτεί με βάση εικόνες των τότε βιβλίων. Γι αυτό μην το μπερδεύετε με τον Άρχοντα των δακτυλιδίων , ένα παραμυθάκι και τίποτα παραπάνω...

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 20 Μάιος 2005 12:27

Τελικά τα σκηνικά και τα κοστούμια είναι με ακρίβεια αλλά η ιστορία όχι. Στην πραγματικότητα ο Βάλιαν είχε άλλους δύο αδερφούς, και στην ταινία γίνεται μίξη των πράξεων του Βάλιαν και του αδερφού του Βαλδουίνου. Φυσικά δεν ήταν σιδεράς, γεννήθηκε και πέθανε κόμης, ενώ η Σιβύλλα (που είχε και κόρες) πέθανε στην Τύρο χωρίς να τον ακολουθήσει.
Τα υπόλοιπα είναι με ακρίβεια, π.χ. η μάχη του Χατίν (όπου ο Σαλαντίν έδωσε το κρύο νερό στον Γκυ) και η λέπρα του Βαλδουϊνου Δ'.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινηματογράφος - Θέατρο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες