Γιατι με γουσταρουν τοσο τα bot?

Συνεργαστείτε με άλλους webmasters που έχουν σελίδες σχετικού περιεχομένου.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Nestor

Δημοσίευση από Nestor » 04 Ιουν 2005 10:52

....
kai meta tin akrws epaggelmatiki kai ousiwdi topothetisi tou KGB prohorisame oloi mazi ena akomi vima se aftin tin anazitisis mas ston hwro tou internet marketing!
H mipws perimenes na sholiasw tin ... topothetisi sou???!!!
Tha se paradehomoun(an vevaia .. goustareis kati tetoio), an prospathouses na dwseis mia apantisi sto erwtima tou filou mas.
Na tou eleges gia paradeigma, na koitaksei tin IP tou robot sta logfiles tou!
Ta robotakia hrisimopoioun sygkekrimenes IPs, an kai ohi pantote tin idia...

Filika
Nestor

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 04 Ιουν 2005 19:00

dont judge anyone before walking in his/her shoes .

schetika me ta robotakia pou chrisimopioun standard IPs kane mia lista apo autes.

ksereis oti teleutea eiparchei megali sizitisi gia kinezous pou tin "eidan google" kai archizoun kai kanoun "c(l)opy paste" content -oti tous katsei-.

anyway den ksero tin selida tou filou, aples erotiseis ekana, -den kano topothetiseis na diavazeis tin ipografi mou kalitera, eiparchei gia auto ton logo-

kai oute kano epaggelmatikes topothetiseis -unless otherwise stated- gia autes sinithos plironomai an den tis kano as a gesture of good will.

elpizo na ksekatharisa tin thesi mou.

kai den einai KGB einai KGP -opote elpizo na epiases kai tin apantisi pou elaves-
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Mut3
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Mut3 » 04 Ιουν 2005 19:16

Na tou eleges gia paradeigma, na koitaksei tin IP tou robot sta logfiles tou!
Ta robotakia hrisimopoioun sygkekrimenes IPs, an kai ohi pantote tin idia...
Δεν θα καταλαβω κατι ετσι, εξαλλου τα stats βλεπουν το IP και αν το ξερουν μετα εμφανιζουν googlebot/msnbot etc.

Τελοςπαντων, δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα γιατι ερχονται καθημερινα, καλα κανουν και ερχονται, αν εκανε και το google τοσο crawl οσο το msn θα ηταν πολυ ωραια. To yahoo εχω να δω μηνες...

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 04 Ιουν 2005 19:24

me ta search queries pos ta pas? egine auksisi episkepseon?
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 04 Ιουν 2005 23:10

Katarxin pws perimeneis na mpoun ta bots sti selida sou apo ti stigmi pou exeis mono 5-6 in bound links (ta 3-4 apo afta einai apo to freestuff.gr) pros to site sou ? Gia indexing kai kales theseis mi perimeneis kai pola, exeis ipervolika liges selides kai katholou links pros esena.

Mut3
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Mut3 » 05 Ιουν 2005 02:32

Figaro, μου φαινεται οτι δεν ξερεις για τι ακριβως μιλας, χωρις παρεξηγηση. Τα bot ερχονται στην σελιδα, αν παρατηρησες η ερωτηση μου ηταν γιατι ερχονται καθε μερα. Ενα προβλημα ειναι οτι προσφατα αλλαξα απο (index.php?page=whatever) σε whatever.php και δεν τα εχει κανει ακομα index ολα.
Οι σελιδες δεν ειναι πολλες οντως, καπου στις 30 μονο, αλλα υπαρχει και το blog που στο επομενο deep crawl του googlebot θα δωσει μπολικες σελιδες.

Οσο για καλες θεσεις στα SERPS, δεν νομιζω να γινει κατι καθως υπαρχει υπερβολικος ανταγονισμος ηδη σε αυτην τη θεματολογια. Απο search queries σχεδον τιποτα αντε το πολυ 5 το μηνα μεχρι τωρα. Γενικα δεν προσπαθω να κανω SEO σε αυτην τη σελιδα, δεν αξιζει τον κοπο κατα την γνωμη μου.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 05 Ιουν 2005 05:42

re si mporeis na ksechoriseis pies selides "evlepe" to bot...tis ellinikes or tis agglikes?

giati echo tin ipopsia auti pou sou anefera.... tha mou kanei tromeri entiposi na einai oi ellinikes

tora teleutea oi clopy pasters echoun orgosei to internet -chirotera apo to google- ...... kai ipopsiazomai oti se "echei valei sto mati " (den pezei rolo i IP....eiparchei tropos)

sinechizete akoma?

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 05 Ιουν 2005 12:31

Figaro, μου φαινεται οτι δεν ξερεις για τι ακριβως μιλας, χωρις παρεξηγηση. Τα bot ερχονται στην σελιδα, αν παρατηρησες η ερωτηση μου ηταν γιατι ερχονται καθε μερα.
Τελοςπαντων, δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα γιατι ερχονται καθημερινα

Isws de to diatipwsa swsta...
Erxonte kathe mera epidi kanoun crawl poli sixna megalitera site pou tixenei na exeis ta 2 IBLs sou ( sto freestuff kai sto talkgold.com ) kai opws ksereis ta bot akolouthoun to kathe link pou "vlepoun" se mia selida (arkei na min einai se java h flash).
Ola ta site pou exoun kapio link se alla megalitera ginonte crawled kathimerina.
Οσο για καλες θεσεις στα SERPS, δεν νομιζω να γινει κατι καθως υπαρχει υπερβολικος ανταγονισμος ηδη σε αυτην τη θεματολογια.
Panta mporei na ginei kati gia na kerdiseis kales theseis.
Exw dei site pou mesa se 2 mines me SEO kai merika links eftase sti prwti selida gia keywords pou exoun gyrw sta 20.000.000 apotelesmata.
Apo oso proseksa esi den exeis toso megalo antagwnismo.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 05 Ιουν 2005 19:33

o figaro echei dikio....apolita dikio

Mut3
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Mut3 » 06 Ιουν 2005 02:33

Και εγω δεν διατυπωσα καλα το "δεν ξερεις για τι μιλας", αλλο εννοουσα. Τελοσπαντων, thanks για την πληροφορια: "Ola ta site pou exoun kapio link se alla megalitera ginonte crawled kathimerina.", δεν ηξερα οτι γινεται αυτο.
(arkei na min einai se java h flash)
Επισης και το σχετικα καινουριο rel="nofollow".
Panta mporei na ginei kati gia na kerdiseis kales theseis.
Exw dei site pou mesa se 2 mines me SEO kai merika links eftase sti prwti selida gia keywords pou exoun gyrw sta 20.000.000 apotelesmata.
Apo oso proseksa esi den exeis toso megalo antagwnismo.
Μαλλον εχεις δικιο, ισως αξιζει να το προσπαθησω με αυτα τα λιγα που ξερω. Εχω ηδη μια μικρη λιστα με site που θελω να ανταλλαξω λινκ, επισης κοιταξα και για αγορα λινκ αλλα οτι εχω βρει μεχρι τωρα μου πεφτει λιγο ακριβο. Απο textlinkbrokers.com θελουν $1250 τον μηνα για 25 λινκ PR2-PR4, αν εχετε τιποτα καλο υποψην πειτε μου.

Εκτος απο λινκ, υπαρχει καμια αλλη καλη ιδεα?

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 06 Ιουν 2005 11:08

1250$ / mhna einai iper pola lefta gia merika link.
Kalitera kaneis register monos to site sou se oso perisotera directories mporeis.

Merikoi agorazoun kamia 20aria domains vazoun merika keimena megala wste na kanoun 4-5 selides sto kathe domain (ta domain names pou tha pareis kita na exoun ta keywords pou se endiaferoun) kai meta apo afta ta 20 vazeis link pros to site sou.
Εκτος απο λινκ, υπαρχει καμια αλλη καλη ιδεα?
Ta links einai ta pio simantika.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 06 Ιουν 2005 11:54

figaro mou fenete prepei na ascholithoume me farmes site link.....re si 1250 gia to tipota leei...

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 06 Ιουν 2005 12:00

Afto pou eipa pio panw den einai link farm, oute krifa links oute 200 se kathe selida.. 1-2 gia na kanei ti doulia tou mono.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 06 Ιουν 2005 12:02

den enoousa re si to diko sou...alla auta ta rates me ta links -pou an den eise prosektikos einai tsampa lefta- echei paraginei.....kai i fasi einai oti poloi peftoun stin pagida

kai na peis oti echou otidipote value se schesi me time consumed gia na ginei oli i fasi....tipota

Michelle

Δημοσίευση από Michelle » 18 Σεπ 2005 04:58

Εγω βρε παιδιά δεν έχω πολλά bots απο το google αλλά έχω σχεδόν ΜΟΝΙΜΑ ενα msnbot μέσα και μια φορα είχαν έρθει τόσα bots του Yahoo που έμοιαζε με επιθεση DDos (ή όπως τη λενε)!!
google spider πάλι αρκετά σπάνια...

Γιατί αυτη η διαφορά??

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανταλλαγή διαφήμισης, συνεργασίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες