είναι ιός ή ότιδήποτε άλλο βλαβερό για την υγεία μου?

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
weblink

Δημοσίευση από weblink » 25 Μάιος 2005 21:18

εδώ και κανένα μήνα σε άσχετες χρονικές στιγμές ενώ βρίσκομαι στο δίκτυο το pc μου κάνει reboot μήπως ξέρει κανείς τι στο καλό είναι ?

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 26 Μάιος 2005 02:23

Δύο πράγματα μπορεί να φταίνε. Ή είναι ιός (που μάλλον όχι γιατί θα έπρεπε να γίνεται 5-6-7 φορές την ημέρα στην καλύτερη περίπτωση ή κάθε λεπτό στην χειρότερη) ή έχει πρόβλημα η motherboard σου. Αν είναι ιός χρειάζεσαι ένα αντιβιωτικό. Μπορείς να βρεις όσα θες στο google αν ψάξεις....

Αν είναι το πρόβλημα τότε νυχτώσαμε γιατί συνήθως το προβλημα χωρίζεται σε τρια μέρη

1) Μετά από κάποια απότομη τάση του ρεύματος η motherboard σου έχει πάψει να λειτουργει 100% από το ξαφνικό σοκ που υπέστει. (Δυστυχώς κανείς δεν είπε ότι και τα μηχανήματα δεν παθαίνουν σοκ!!). Κάνε έναν έλεγχο. Λογικά κάθε motherboard έχει κάποιο πρόγραμμα (μπορείς να το βρεις στο αντίστοιχο site της motherboards σου) που ψάχνει τις λειτουργίες της να δουν αν δουλεύει καλά. Υπάρχει όμως μια συνέπεια. ΟΛΑ σου τα αρχεία θα καταστραφούν ΟΡΙΣΤΙΚΑ! Φύλαξε τα κάπου αλλού πριν κάνεις τίποτα...

2) Χρειάζεσαι ένα καινούργιο ανεμιστηράκι. Κατά πάσα πιθανότητα αυτό τα έχει παίξει από την πολύ σκόνη, σταμάτησε να γυρίζει όσο γρήγορα έπρεπε, ζεστένεται το pc και τα παίζει... Πήγαινε στο bios και δες τι θερμοκρασία λέει. Επίσης δεν είναι ανάγκη να χάλασε, μπορεί από εξαρχής να χρειαζόταν και τώρα που άρχισαν οι ζέστες και η θερμοκρασία δωματίου ανέβηκε άρχισε να τα φτύνει....

3) Δεν έχεις τοποθετήσει καλά κάποιο καλώδιο ή κάποιο "ποδαράκι" από τα χιλιάδες ποδαράκια εφαρμογής που έχει κάθε chip... Σε αυτό δεν φταις εσύ, απλά δεν έγινε από το μαγαζί καλά, και με τον καιρό χάλασε τελείως.... (ή όσο τελείως γινόταν τέσπα..). Αν είναι καλώδιο απλά βάλτο καλύτερα (με ΣΒΗΣΤΟ το Pc... τα καλώδια δεν είναι USB που τα βγάζουμε και τα βάζουμε όποτε θέλουμε)... Αν είναι ποδαράκι συνηστώ να πας σε μαγαζί...

Άβαταρ μέλους
weblink

Δημοσίευση από weblink » 26 Μάιος 2005 02:59

Καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Δεύτερον το μηχάνημα το έχω στήσει μόνος μου και απλά πριν από δύο μήνες έκανα format οπότε επειδή λειτουργούσε σωστά και πρίν το format, μάλλον δεν είναι ζήτημα "συνδεσμολογίκό". Επίσης πρίν κανένα τρίμηνο και παραπάνω έβαλα και καινούργιο τροφοδοτικό, καθώς επίσης αρκετά συχνά καθαρίζω το μηχάνημα με spray, οπότε μάλλον αποκλείεται κι αυτό. Τώρα για ιούς πραγματικά δεν ξέρω, γι' αυτό είπα μπας και εχει συμβεί και σε κανέναν άλλο και...

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 26 Μάιος 2005 16:49

Είχα στη δουλεία το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με ένα ολοκαίνουργιο μηχάνημα. Τελικώς έφταιγε η onboard, LAN Card.. Κολούσε κάθε φορά που πήγε να βρεί τον Domain Controller, αν δεν κάνω λάθος...
Για Αλαγή πήγε...

Για να δείς αν φταίει κάτι τέτοιο, έστω και αν δεν είναι onboard, κοίτα το Log Error Report, μετά το restart...
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
weblink

Δημοσίευση από weblink » 26 Μάιος 2005 17:00

thanks! θα το τσεκάρω... :wink:

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 26 Μάιος 2005 17:05

Βτw, η μητρική ήταν μια ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ Asus....
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

freds

Δημοσίευση από freds » 01 Ιούλ 2005 15:44

Αν και πάει καιρός από το τελευταίο μήνυμα του συγκεκριμένου thread εγώ το ξανανοίγω με την εξής ερώτηση.

Ο υπολογιστής κάποιου φίλου είχε πρόβλημα με την αλλαγή γλώσσας στον ΙΕ (έχω αναφέρει το συγκεκριμένο πάλι σε άλλο thread). Το θέμα πλέον δεν είναι αυτό γιατί μετά από τεστ με antivirus βρήκαμε αρκετούς ιούς και dialers και αποφασίσαμε να του κάνουμε format για να είναι πιο ήσυχος.

Μετά το format όμως ο υπολογιστής, όταν κάνει απενεργοποίηση ο χρήστης, κλείνει κανονικά αλλά μετά από κάποια 3 με 5 λεπτά περίπου, όπως λέει, κάνει επανεκίνηση από μόνος του.

Υπάρχει κάποια λογική εξήγηση για αυτό?
Εννοείται πως πριν το format, τουλάχιστον όσον αφορά το συγκεκριμένο ζήτημα, δούλευε μια χαρά.

freds

Δημοσίευση από freds » 01 Ιούλ 2005 16:06

paidia an yparxei kamia idea einai euprosdekti

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες