Θα αναθέτατε την ανάπτυξη της ιστοσελίδας σας..

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
goofakos

Δημοσίευση από goofakos » 26 Μάιος 2005 23:20

Hello, goo again :P
Θα ήθελα να σας ζητήσω 2 πράγματα:

1) Να μου πείτε.. Αν βλέπατε μια ιστοσελίδα απο "εταιρεία" ανάπτυξης ιστοσελίδων με ωραία γραφικά, που δείχνει να ξέρει τι κάνει και πως να το κάνει, η οποία μπορεί να σας δώσει αυτό που θέλετε και μάλιστα δωρεάν, με 1 μειονέκτημα όμως, η "εταιρεία" να μην έχει δικό της domain (eg www.lala.gr) αλλά sub (eg lala.freestuff.gr) και δεν εννοώ απο διάφορες άλλες εταιρίες π.χ. GeoCities(είναι απο domain φίλου), θα την εμπιστευόσασταν? Θα αναθέτατε την δουλειά σε αυτούς? (Notice: Όπως θα καταλάβετε πολλοί απο εσάς σκοπεύω να κάνω κάτι τετοιο, και τον λόγο θα σας τον εξηγήσω στο 2ο θέμα. Όταν λέω εταιρεία, δεν έχω κατοχυρώσει το όνομα ή κατι τέτοιο.. Απλώς δεν έβρισκα πως αλλιώς να το πώ :oops: )

2) Πολλοί απο εσάς εδώ έχετε δικιές σας εταιρείες ανάπτυξης ιστοσελίδων και ασχολείστε ως επαγγελματίες απότι κατάλαβα από τα sites σας (π.χ. Archangel, lunarmedia --μόνο εσάς έτυχε να "ψάξω" λίγο περισσότερο λόγω του ότι έβλεπα τα ωραία γραφικά σας στο tennis :P ). Θα ήθελα να μου πείτε εγώ, ως 15χρονος που του αρέσει το "άθλημα" πως μπορώ να μπώ στον χώρο (απότι ξέρω δεν μπορώ στην Ελλάδα να πάρω χρήματα κλπ έτσι σε τέτοια ηλικία--αλλού έχω δει απο ξένα fora οτι γίνετε), απλώς για να αποκτήσω την εμπειρία? Μεγάλες εταιρίες αποκλείεται κατα την γνώμη μου να μου αναθέσουν δουλεία γιατί έχω δει πολλές εταιρείες που μπορούν να κάνουν πολύ καλύτερη δουλεία απο εμένα (λόγω περισσότερων γνώσεων και κυρίως flash) :P . Εαν και εσείς ξεκινήσατε κάπως έτσι, παρακαλώ να μου πείτε εμπειρίες, πως βρήκατε δουλείες και γενικώς.. όπως μπορείτε βοηθήστε με :) !

((Δεν ξέρω αν είναι αυτήν η κατάλληλη κατηγορία για αυτό το θέμα.. Αν όχι ζητώ συγνώμη, μεταφέρετέ το στην κατάλληλη :wink: )
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

goo
He who asks is a fool for five minutes, but he who does not ask remains a fool forever.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 27 Μάιος 2005 00:53

1) Αποκλείεται να συμβαίνει αυτό που λες γιατί για να φτιάξει κάποιος μια super παρουσίαση όπως μας περιγράφεις πάει να πει ότι έχει επενδύσει αρκετό χρόνο και πως πραγματικά τον ενδιαφέρει το internet. Επομένως θα έδινε 10 Euros να πάρει ένα όνομα και άλλα 10 να πάρει ένα χώρο.

Επιπρόσθετα κάποιος για να αναλάβει δουλειά πρέπει να έχει επιχείρηση. Αποκλείεται να έχει δώσει τα μαλλιά της κεφαλής του να την ανοίξει και να μην έχει 20 Ευρώ να πάρει domain/χώρο.

2) Στην φάση που βρίσκεσαι η γνώμη μου είναι να μάθεις λίγα πράγματα στο πως λειτουργεί το internet, πώς δομείται η πληροφορία σε μια ιστοσελίδα, πώς λειτουργεί το δυναμικό περιεχόμενο, κάποιες θεωρίες περί χρωμάτων και θέσης γραφικών κλπ. Ασε το flash στην άκρη. Δεν προϋποτίθεται να γνωρίζεις flash για να φτιάξεις μια σοβαρή επαγγελματική παρουσίαση. Στις περισσότερες περιπτώσεις συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο.

Με λίγα λόγια, χωρίς κάποιο γνωστικό υπόβαθρο, αν ψάχνεις λεφτά δεν θα έχεις καλή κατάληξη.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

alasondro

Δημοσίευση από alasondro » 27 Μάιος 2005 10:30

[offtopic]
www.lala.gr
Τώρα υπηρεσίες web design και ασύρματα χεχε...
[/offtopic]

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 27 Μάιος 2005 10:38

episis oi schediastes pou anaferes den einai eteries....liges eteries web design -aksiologes akoma ligoteres- ta atoma gia ta opia milas ta perisotera einai freelancers...diorthoste me oi ipolipoi an kano lathos
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 27 Μάιος 2005 10:42

Εταιρεία δεν σημαίνει τα ΟΕ ΕΕ ΑΕ ΕΠΕ κλπ.

Μπορεί να είναι και προσωπική δηλαδή να ανήκει μόνο σε σένα.

Η Lunarmedia λειτουργεί σαν προσωπική από το 2001 και απασχολεί τρία άτομα.

:P

Άβαταρ μέλους
goofakos

Δημοσίευση από goofakos » 27 Μάιος 2005 10:47

Φίλε cdhyper γειά σου και ευχαριστώ για την απάντηση.
Οπως προείπα δεν ψάχνω για τα λεφτά στην θέση που είμαι αλλά για εμπειρία(που όπως όλοι ξέρετε είναι κάτι αναγκαίο στον χώρο).
Όταν λες επιχείρηση εννοείς να έχει κατοχυρώσει ως δικο του το όνομα της επιχείρησης σε δικηγόρους κλπ έτσι? Όπως προείπα δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο και αποκλείεται να το κάνω μέχρι να ενηλικιωθώ τουλάχιστον(και δεν νομίζω κιολας να γίνεται λόγω ηλικίας).
Επίσης, όπως προείπα :P δεν λέω ότι είμαι ο super-duper-ultimate-mega-megatron σχεδιαστής για να φτιάξω τις επίσης super-duper-ultimate-mega-megatron σελίδες. Απλώς όπως λέει και το τοπικ, θα σας δελέαζε το "free" που κάνω μαζί με μια αρκετά καλη δουλειά?
Ή δεν διάβασες καλά αυτά που είπα, ή εγώ δεν τα διατύπωσα σωστά ώστε να τα κατανοήσετε ή εγώ δεν κατανόησα αυτά που είπες εσύ :oops:

btw, lala.gr το είπα στην τύχη :Ρ
He who asks is a fool for five minutes, but he who does not ask remains a fool forever.

Άβαταρ μέλους
goofakos

Δημοσίευση από goofakos » 27 Μάιος 2005 10:52

Συγνώμη, τώρα είδα τις απαντήσεις σας KGP && Lunarmedia, μόλις έκανα το ποστ. Lunarmedia, εσυ για να κάνεις το "(c)" , πλήρωσες και "κατοχύρωσες" την εταιρεία σου έτσι?(ρε παιδιά, δεν ξέρω πως να το πω συγνώμη, το καλύτερο που βρίσκω ειναι το ρήμα κατοχυρώνω.. διορθώστε με αν είναι).
'Η απλώς έκανες register το domain, και έβαλες μόνος σου το copyright?

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 27 Μάιος 2005 10:56

oi perisoteroi vazoun apla to copyright...oi alloi apla to vazoun mpas kai apofigoun kanena clopyright
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 27 Μάιος 2005 10:58

Απάντηση προς goofakos

Όπως είπε και ο cdhyper μάθε τα βάσικα σχετικά με το στήσιμο των σελίδων γενικά.

Ξεκίνα με μία σελίδα δική σου και σιγά σιγά εξέλιξέ τη. Μικρός είσαι ακόμα.

Γενικά το Internet και οι τιμές του είναι λίγο παρεξηγημένα. Κάποιος μπορεί να πει "Έλα μωρέ γιατί να πληρώσω εταιρεία και να μην μου τη φτιάξει ο ανηψιός μου που ασχολείται με αυτά" και τσακ παίρνει τον ερασιτεχνισμό που του αναλογεί. Πλέον στο Internet πρέπει να έχεις μία σοβαρή παρουσία και όχι κάτι άρπα κόλλα.

Οι πελάτες θα έρθουν μόνο αν τους ικανοποιεί το portfolio σου.

:P

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 27 Μάιος 2005 11:01

kai kati allo den einai mono to "ftiaksimo" einai kai to legomeno "after sales" den ftiachneis mia selida kai gia chara......simantiko einai na eiparcheis ekei kai na echeis ton chrono na ascholitheis....molis tora proseksa tin ilikia sou ;-)

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 27 Μάιος 2005 11:02

Το Lunarmedia είναι κατοχυρωμένο στο Εμπορικό & Βιομηχανικό Επιμελητήριο Αθηνών ΕΒΕΑ.

:wink:

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 27 Μάιος 2005 11:03

KGP έγραψε:kai kati allo den einai mono to "ftiaksimo" einai kai to legomeno "after sales" den ftiachneis mia selida kai gia chara......simantiko einai na eiparcheis ekei kai na echeis ton chrono na ascholitheis....molis tora proseksa tin ilikia sou ;-)
Σωστός. Αν την φτιάξεις και μετά εξαφανιστείς τότε ό άλλος θα τρέχει και δεν θα φτάνει.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 27 Μάιος 2005 11:04

lunar den milao siggekrimena....opos prosekses ferno kai tis dio ekdoches....

na se rotiso kati prin ligo kairo iksera oti an eiches esi katochirosi to lunarmedia stin athina den me apagoreue kaneis pano sto idio antikimeno na kano kai echo katochirosi stin thessaloniki....

i akoma akoma na kano epichirisi me mi sinafi me to diko sou antikimeno me to idio onoma ischiei akoma? -an kai tha to chekaro ksana-

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 27 Μάιος 2005 11:11

Νομίζω ότι ίδιο όνομα με ίδιο αντικείμενο δεν μπορείς να το κάνεις σε όλη την Ελλάδα.

Με άλλο αντικείμενο γίνεται.

Βλέπε
Alpha τράπεζα Alpha κανάλι

Δέλτα Γάλατα Δέλτα ΙΕΚ και πολλά άλλα

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 27 Μάιος 2005 11:14

auti apo oti gnorizo echoun katochiromena simata kai eponimies sto ipourgio emporiou kai ochi se topiko epimelitirio.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες