Βιβλιο για αρχαριο..

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
nitse

Βιβλιο για αρχαριο..

Δημοσίευση από nitse » 10 Ιουν 2005 02:03

Γεια σας!!
Ειμαι σχετικα νεος στον προγραμματισμο και θα με ενδιαφερε να ασχοληθω με την PHP.
Θα ηθελα, αν μπορειτε, να μου προτεινετε καποιο καλο βιβλιο (κατα προτιμηση στα Ελληνικα!).

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βιβλιο για αρχαριο..

Δημοσίευση από MegasmorF » 10 Ιουν 2005 11:09

Geia sou nitse oloi neoi xekinisame an thes na xekiniseis me php pragma pou den sto sinisto alla ok a thes na diavaseis vivlia pistepseme iparxoun para polla kai eykola kai diskola egw tha sou elega filaraki na xekiniseis me to "ΜΑΘΕΤΕ PHP MYSQL ΚΑΙ APACHE ΟΛΑ ΣΕ ΕΝΑ" einai poloi kalo to exw diavasei giati gia na mathis php swsta prepei na mathis kai sql kai apache vevea ok se thema server mporis na valis kai allous poio eykolous kai an asxolithis sovara me thn php tha sou dwsw egw dika mou manual gramena apo emena alla an kai efoson asxolithis sovara me thn axiologi glwssa php...... ta leme !
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βιβλιο για αρχαριο..

Δημοσίευση από xultimatex » 10 Ιουν 2005 11:10

Διαλέγεις και παίρνεις. Εγώ αγόρασα το 5ο. Αρκετά καλό αλλά δε μπορώ να το συγκρίνω με τα υπόλοιπα γιατί δεν τα ξέρω. Το 3 που είναι πλήρης οδηγός θα έχει τα περισσότερα αλλά να περιμένεις 1000+ σελίδες.
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βιβλιο για αρχαριο..

Δημοσίευση από MegasmorF » 10 Ιουν 2005 11:22

Ti simeni re c 1000 kai selides as einai kai 20000 arki ta vivlia pou agorazoume na min einai kakogramena egw mexri stigmhs den exw parapono osa exw pari mamane ;P
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Βιβλιο για αρχαριο..

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 10 Ιουν 2005 12:40

pavtos egw eimai tis apopsis va pareis ksevogloso biblio
kai 8a sto etiologiso. Katarxiv oli n bibliografia tis php eivai sta agglika opote akoma kai av telioseis to biblio kai ksereis kapoia pragmata av exeis diskolia sta agglika dev 8a proxoriseis efkola parakato ka8os ola ta documents pou 8a breis ekei ekso eivai ola sta agglika
meta to manual tis php eivai gramevo sta agglika
to opoio eivai n kiria pigi pliroforisis otav 8a ksekiviseis
va grafeis efarmoges.

Ektos aftou ta ellivika biblia sivi8os eivai metafrasi kapiou ksevou. Me dedomevo oti erxovte stnv ellada me kapoia ka8isterisis px 6 mives kai me kapoia ka8isterisi va metafrastouve 6 mives kai va diate8ouve stnv agora milame oti 8a exeis eva biblio sta xeria sou pou perigrafei poli palia morfi tis php. frovtise to biblio pou 8a exeis sta xeria sou toulaxistov va milaei gia 4.3.x kai pavo
gia va miv sou pw 5.x (to idavikotero alla paralila kai diskolotero)
Opos episis gia mysql pavo apo 4.0.x .

Pavtos eva biblio oso kai kakogramevo kai va eivai
oso kai va miv sou prosferei kati parapavo stis gvoseis
eivai evas odigos avaforas pou mporeis va tov exeis mazi sou pavtou :P
Kali arxi kai kalo diabasma :)

Kati akousa oti n php sas aresei giati kaveis oti goustareis ... 8a elega pos afti n logiki eivai telios lav8asmevi
dev kaveis oti goustareis exei afstirous kavoves pou prepei va akolou8as. Apla epidi eivai embeded stnv html kai epidi exie mia sxetiki efkolia me ta strings kai to instantation twv metablitwv favtazei pio efkoli
sta matia tou veou programatisti.

Gia emeva omos eivai poli kaki idea kapoios pou dev kserei ka8olou programatismo va ksekivisei katef8iav me php. Eivai sav va ma8eveis ma8imatika kai tnv defteri mera va sou divouve kompiouteraki :P
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βιβλιο για αρχαριο..

Δημοσίευση από MegasmorF » 10 Ιουν 2005 12:44

filtate rapid emesos plin safos kai egw ayto lew alla ota o allos sou leei oti thelw na xekiniso me php edw kai twra "antra thelw twra ton thelw" e meta ti na kaneis prospathis na tou mathis oti mporis elpizo na me katalavenis

nitse

Βιβλιο για αρχαριο..

Δημοσίευση από nitse » 10 Ιουν 2005 16:16

Καταρχας σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!

Δεν ειμαι τελειως ασχετος με τον προγραμματισμο. Ειχα ασχοληθει με C και C++ αλλα δε θεωρω οτι εφτασα σε πολυ αξιολογο επιπεδο.
Για να ειμαι ειλικρινης ημουν αναμεσα σε Java και PHP. Εσεις ποια θα προτεινατε?

Μηπως θα μπορουσατε να μου δωσετε περισσοτερες πληροφορες για τα βιβλια που λετε (Συγγραφεα, Εκδοσεις κ.λ.π.)?

xultimatex, Τι εννοεις το 3ο, 5ο;

Thank's!

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βιβλιο για αρχαριο..

Δημοσίευση από MegasmorF » 10 Ιουν 2005 17:29

nitse min mperdeyese allo php kai allo java alles efarmoges kaneis me thn php kai alla me thn java egw tha sou protina kai tis dio loipon afou to tetis etsi :P

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Βιβλιο για αρχαριο..

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 10 Ιουν 2005 17:33

n java mporei va ektelestei kai se server side perivalov pavtos meso tov java serv-lets
opomevos 8a elega oti php / jsp (java) eivai kata mia evia avistixes texvologies

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βιβλιο για αρχαριο..

Δημοσίευση από MegasmorF » 10 Ιουν 2005 17:36

akrivws omws opws to eipes kata mia enia :P

nitse

Βιβλιο για αρχαριο..

Δημοσίευση από nitse » 10 Ιουν 2005 18:34

Μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινετε βιβλια και για τις 2 γλωσσες τοτε??

Θα ηθελα να πηγαινουν ομαλα γιατι συνηθως κανουν μια ωραιοτατη εισαγωγη και στη συνεχεια σε πετανε στα βαθια και σε αφηνουν με αποριες.

Εχετε καποιο καλο στο μυαλο σας???

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Βιβλιο για αρχαριο..

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 10 Ιουν 2005 18:36

xoris va 8elw va kavw diafimisi :P
alla exoume eva freestufiti pou exei grapsei biblio gia php
Simple, Yet Powerful Web Programming

Sxetiko post
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rapid-eraser την 10 Ιουν 2005 18:38, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βιβλιο για αρχαριο..

Δημοσίευση από xultimatex » 10 Ιουν 2005 18:36

nitse έγραψε:
xultimatex, Τι εννοεις το 3ο, 5ο;
Κοτσάνα :oops:
Ήθελα να σου δώσω αυτά τα βιβλία και ξέχασα να γράψω το link.
http://www.papasotiriou.gr/results.From ... t=0&mode=0
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xultimatex την 10 Ιουν 2005 22:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

nitse

Βιβλιο για αρχαριο..

Δημοσίευση από nitse » 10 Ιουν 2005 19:04

xultimatex:Τα ειδα τα βιβλια. Το Αναπτυξη Web Εφαρμογων ειχε πεσει στα χερια μου πριν απο καιρο. Ειναι για πιο προχωρημενο σταδιο. Για να καταλαβεις το πρωτο κεφαλαιο αρχιζει με καλαθι αγορων..!!

Τετοια βιβλια θελω να αποφυγω για αρχη γιατι σε απογοητευουν!

Τον πληρη οδηγο της PHP 5 του Atkinson τον εχει κανενας??
Ειναι για αρχαριο???

indefix: Καταρχας συγχαρητηρια για τη πολυ καλη δουλεια σου! Το βιβλιο σου το ειχα δει στον Παπασωτηριου και αντικειμενικα ειναι πολυ καλο! Με τα Αγγλικα μου δεν εχω προβλημα απλα κολλαω στην αγορα τους λιγο γιατι ειναι εξειδικευμενα βιβλια ολα αυτα. Το βιβλιο σου φυσικα και θα με ενδιεφερε!

Σχετικα με αυτο της SAMS δε το βρηκα σε Ελληνικη εκδοση αλλα μονο σε Αγγλικη.

Ευχαριστω!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nitse την 10 Ιουν 2005 19:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βιβλιο για αρχαριο..

Δημοσίευση από iNDEFiX » 10 Ιουν 2005 19:09

File mou den thelo na se disarestiso alla ta perisotera vivlia einai ligaki dysnoita kai proipothetoun mia mikrh gnosth ths glossas :( To idio provlima eixa kai ego prin xronia otan ksekinisa na matheno PHP. Gi afto ton logo (opos anefere kai o rapid) exoume grapsei ena vivlio (me ton kathigith mou) to opoio ksekinaei apo to 0, me para polla paradigmata.

Tha sou proteina na sto parageilo prosopika (me 40% ekptosh) alla distixos einai grammeno sta agglika. Apo oti exo rothsei ston papasothriou kykloforei ena elliniko vivlio poli tora teleytaia, apo thn SAMS. Den thimamai titlo, pantos exei megalh apoixhsh sthn agora :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης