Δε μπορώ να μπω στο δικό μου workgroup +προβλημα με printer

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
elavd

Δημοσίευση από elavd » 10 Ιουν 2005 12:22

Έχω 3 υπολογιστές με πραγματική IP, οι 2 έχουν Windows XP HOME edition (PC1, PC2) και ο 3ος (PC3) Windows 2000 και θέλω να μοιράζονται έναν εκτυπωτη. Ο εκτυπωτής είναι εγκατεστημένος στο PC1 (που έχει XP) και τον έχω κάνει κοινόχρηστο με το όνομα MYPRINTER.
Δημιουργώ αρχικά στο PC 1 νέο workgroup με το ονομα πχ ELAVD. Όταν κάνω restart και πάω δω αν υπάρχουν άλλα PC συνδεδεμένα (είναι προφανές ότι δεν πρόκειται να δω κανένα εφόσον είμαι μόνος στο workgroup) μου βγάζει μήνυμα ότι το workgroup δεν είναι προσβάσιμο...
Κάποιος μου είπε ότι πρέπει να ενεργοποιήσω το NetBIOS οver TCP για να κάνω αυτό που θέλω αλλά πάλι δεν κατάφερα να το κάνω να παίξει και τελικά να μοιραστούν τον εκτυπωτή.
Δοκίμασα να ψάξω τον εκτυπωτή μέσω της ip, πχ: \\xxx.xxx.xxx.xxx\MYPRINTER\ αλλά και πάλι τίποτα.
Στο firewall των XP επέλεξα να επιτρέπει το file & printer sharing αλλά δεν τα κατάφερα ξανά. Δοκίμασα και να απενεργοποιήσω το firewall, με τα ίδια αποτελέσματα...

Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει? Μήπως φταίνε τα XP επειδή είναι HOME edition (το λέω αυτό γιατί έχω ξανα-μοιράσει εκτυπωτή αλλά σε Proffesional έκδοση)?

ΥΓ. και στα 3 PC είμαι logged on σαν Administrator
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MegasmorF » 10 Ιουν 2005 12:40

To proto pragma pou prepei na kaneis einai na ftiaxis ena anagnwristiko diktiou to epomeno na kaneis restart meta na rithmiseis to netbios kai na pas me dexi klik stis thesis diktiou kai na pas ekei pou leei gia na valis ip koita ekei an grafi tipota an grafi svista kai pata thn epilogi na epilegonte aytomata meta pigene pinakas elenxou kai kane koinoxristo kai proepilegmeno ton ektipoti pou thes alla tha to psaxis apo allon ipologisti otan to kaneis koinoxristo tote elpizo na doulepsi kati c ya
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες