Απο την 4.1 στην 3.25 MySQL...

Συζητήσεις για την βάση δεδομένων MySQL και το phpMyAdmin

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Απο την 4.1 στην 3.25 MySQL...

Δημοσίευση από iffor » 14 Ιουν 2005 02:14

Hello στους πάντες...!!!
Σαν παιδί και εγώ για να βγάλς το ψωμάκι μου εργάζομαι σε μία εταιρία με την οποία δημιουργώ δυναμικές σελίδες βασιζμένες σε MySQL, pHp και Apache... Νέος στη δουλειά όμως βρίσκω πολλά προβλήματα...σαν και αυτό
Το site το δημιουργώ κλασικά τοπικά στο pc μου έχοντας την MySQL 4.1 εγκαταστημένη...Σε μία προσπάθεια να φτιάξω μία μηχανή αναζήτης για ένα πελάτη χρησιμοποίησα την εντολή select match() against( in boolean mode)...
Μέχρι στιγμής όλα ωραία, τοπικά έτρεχε υπέροχα, έλα όμως όταν τον ανέβασα στον host ο οποίος βασίζεται στην MySQL 3.25 άρχισε να μου βγάζει πρόβλημα και συγκεκριμένα γράφει
"You have an error in your SQL syntax near 'BOOLEAN MODE) order by type' at line 1"
Όχι όχι δεν υπάρχει λάθος στην σύνταξη της select μου, τοπικά παίζει...
Απο ότι είδα φταίει η λειτουργικότητα της εντολής match στις δύο αυτές εκδόσεις...
Ξέρει κανείς πώς θα μπορούσα να λύσω αυτό το πρόβλημα...???
Και την εντολή LIKE δεν την χρησιμοποιώ γιατί οι αναζητήσεις παίζουν με πολλά keywords και σε πολλά πεδία...
Ά και κάτι επιπλέον, αν και από ότι είδα ίσως αδύνατον...
Μπορώ μέσω εντολών SQL να κάνω αναζήτηση σε περισσότερους από έναν πίνακα βγάζοντας σωστά αποτελέσματα???
Χρησιμοποιόντας την match σε δύο πίνακες μου βγάζει τα αποτελέσματα (πχ τα id πεδία των δύο πινάκων) ως πίνακα με δύο πεδία, στο ένα τα αποτελέσματα του ένα και στο άλλο του δεύτερου και αν έχω λιγότερα αποτελέσματα σε κάποιον αναπαράγει διπλα και τριπλά για να τα ισοδυναμίσει σε αριθμό με του άλλου τα αποτελέσματα...
Για οποιαδήποτε απάντηση ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...!!!
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
ένας καινούριος δρόμος άνοιξε...
redpanda.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “MySQL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες