Global IP by e-mail

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zentel

Global IP by e-mail

Δημοσίευση από zentel » 16 Ιουν 2005 13:43

Εχω στο γραφειο δικτυο με router και adsl συνδεση με dynamic ip. Ψάχνω για καποιο προγραμμα που θα εγκατασταθει σε καποιο απο τα pc του γραφείου, θα ελέγχει καθε τοσο την global ip που μου δινει ο provider (δηλαδη αυτή που αναγνωρίζει το www.whatismyip.com) και θα τη στέλνει με e-mail ωστε να μπορώ να έχω remote access στα pc του γραφειου. Εχετε κατι υποψην σας; Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
zentel

Global IP by e-mail

Δημοσίευση από zentel » 17 Ιουν 2005 15:16

Επειδή είμαι νέος στο forum με αγνοείται ή κανείς δεν έχει κάτι υπόψην του;

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Global IP by e-mail

Δημοσίευση από deninho » 17 Ιουν 2005 18:59

δεν έχει κανεις κάτι υπόψιν του μαλλον... όμως υπάρχει ένα προγραμματάκι το οποίο δίνει ας πούμε domain name στον υπολογιστή στον οποίο τρέχει. http://www.hi-ho.ne.jp/yoshihiro_e/dice/
Δες αμα σου κάνει...

Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Global IP by e-mail

Δημοσίευση από Knorcedger » 17 Ιουν 2005 19:07

Αν δεν κάνω λάθος, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την υπηρεσία του no-ip.com ώστε να μην χρειάζεται να γνωρίζεις κάθε φορά την ip σου, αλλα μόνο το όνομα που έχεις φτιάξει στο no-ip.

Με λίγα λόγια, φτιάχνεις ένα όνομα, (π.χ. zentel.no-ip.com) και αυτο θα αντιστιχει πάντα στην ip του υπολογιστη που θες, καθως θα εγκαταστησεις και ένα πρόγραμμα στον υπολογιστη σου, που θα ενημερωνει τους dns σερβερς του no-ip ότι η ip σου άλλαξε.
Εικόνα
myUbuntu.gr[Ελληνικός οδηγός για Ubuntu]

Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

Global IP by e-mail

Δημοσίευση από Youli » 18 Ιουν 2005 15:11

Βασικά, μπορείς να πας στο Lan Area Connection και να δηλώσεις ip, subnet και gateway στο pc σου (gateway βάζεις την ip του router, ip βάζεις αυτή του router με διαφορετικό το τελευταίο ψηφίο.). Έτσι δεν είναι ανάγκη να ξέρεις τι ip έχεις πάρει κάθε φορά.

Ή εναλλακτικά μπορείς να παίρνεις τηλέφωνο τον provider και να ρωτάς την ip που έχεις πάρει.

P.S. Σου έχουμε δώσει την εντύπωση ότι είμαστε υπεράνω; Γιατί μας την λες; Αν ξέρουμε κάτι θα σε βοηθήσουμε, δεν είναι ανάγκη να έχεις 1000 Posts και πάνω... :roll:

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Global IP by e-mail

Δημοσίευση από KGP » 18 Ιουν 2005 15:26

an pareis ton provider kai sou dosei tin IP...ego tha ekana oti itan na kano ... kai meta tha ekana katagelia....
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Global IP by e-mail

Δημοσίευση από MichalisS » 18 Ιουν 2005 15:47

KGP έγραψε:an pareis ton provider kai sou dosei tin IP...ego tha ekana oti itan na kano ... kai meta tha ekana katagelia....
:lol: :lol: :lol: *Αν και είναι σωστό
:P

Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

Global IP by e-mail

Δημοσίευση από Youli » 18 Ιουν 2005 17:04

KGP έγραψε:an pareis ton provider kai sou dosei tin IP...ego tha ekana oti itan na kano ... kai meta tha ekana katagelia....
Μην λες βλακείες, γίνεται αυτό. Αρκεί να γνωρίζεις τις σωστές απαντήσεις στις ερωτήσεις που θα σου κάνουν. Δεν παίρνεις, λες "καλημέρα αυτό είναι το username μου, δώστε μου την Ip μου" και σου λένε "ναι ευχαρίστως, αυτή είναι..." :hammer: :hammer:

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Global IP by e-mail

Δημοσίευση από MichalisS » 18 Ιουν 2005 18:29

Youli έγραψε:Μην λες βλακείες, γίνεται αυτό. Αρκεί να γνωρίζεις τις σωστές απαντήσεις στις ερωτήσεις που θα σου κάνουν.
Βάση της αρχής προστασίας προσωπικών δεδομένων, αυτό δεν επιτρέπεται τουάχιστο μέσω τηλεφώνου. Αυτό συμβαίνει με την εταιρία παροχής εδώ στην Κύπρο... Δεν ξέρω τι προνοούν γι' αυτά οι Ελλαδικές...

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Global IP by e-mail

Δημοσίευση από KGP » 18 Ιουν 2005 19:40

Youli έγραψε:
Μην λες βλακείες, γίνεται αυτό. Αρκεί να γνωρίζεις τις σωστές απαντήσεις στις ερωτήσεις που θα σου κάνουν. Δεν παίρνεις, λες "καλημέρα αυτό είναι το username μου, δώστε μου την Ip μου" και σου λένε "ναι ευχαρίστως, αυτή είναι..." :hammer: :hammer:
den ksero an poune eucharistos i ochi.....pali katagelia tha ekana....-ilithios eime na chaso tin eukairia na vgalo kanena frago epipleon? -

vasiki archi tou IT and Security den dineis tipota meso tilefonou, opos episis kai meso email -ektos an sintrechoun orismenoi paragontes-

kai eidika se themata ip den kaneis pote ma pote parachoriseis

eiparchoun kai oi liseis securId tokens pou emena me echoun volepsei para poli kata kairous otan douleua se eteries
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

Global IP by e-mail

Δημοσίευση από Youli » 18 Ιουν 2005 20:27

Δεν ξέρω τι κάνετε εσείς εκεί στην Κύπρο, εμείς εδώ στην Ελλάδα δεν λειτουργούμε με τον ίδιο τρόπο.

KGP, αν ο άλλος είναι τόσο μάγκας, που ξέρει όλα τα προσωπικά σου δεδομένα (στοιχεία ταυτότητας, αφμ, τηλέφωνα σταθερά, διευθύνσεις κατοικίας κλπ) και τα μεταφέρει στην εταιρεία όταν ερωτηθεί, τότε όσες καταγγελίες και να κάνεις, το μόνο που θα καταφέρεις είναι αυτό με την μάντρα, με πιάνεις; :wink:

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Global IP by e-mail

Δημοσίευση από KGP » 18 Ιουν 2005 20:31

hmm.... epidi mou echei tichei min eise kai toso sigouri....

isa isa pou se drachmes eicha parei ena poli kalo poso gia ta tote dedomena ....opote den pira tin mantra me ta @@ alla kai mia digrami epitagi pou tin sinodeue ;-)

den einai ticheo oti sinfona me megali eteria pou ekane audit stin eteria pou imoun ipeuthinos gia ellada kipro kai valkania eichame vgei deuteri meta ta kentrika.....oute katholou ticheo to bonus pou pira ;-)

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Global IP by e-mail

Δημοσίευση από KGP » 18 Ιουν 2005 20:38

http://www.rsasecurity.com/node.asp?id=1156
schetika me securid

opos episis tha se parapempso stin dpa.gr me tin opia oles oi eteries kai organismoi prepei na einai compliant.

stin EU eu.int -sorry alla den mporo na vro sta grigora to direct link- opou eiparchoun ektos apo kanonismoi alla kai case studies analogou eidous me auto pou sizitame opos episis kai oi poines gia osous/e kai opies/ious eteries/organismoi fail to be compliant.

kai ama theleis mporo na sou doso tin epomeni fora pou tha vrethoume -efoson mou to thimiseis/i thimitho- to IT and Security audit pou den simperilanvanei mono ta "siderika" kai ta "softwarika" opos ta apokaloun stin ellada alla kai ta policies kai ta contigency plans pou prepei na einai in place kai to opio eicha anaptiksei se sinergasia me tous danous se ena project endoeteriko pou eicha ksekinisei.

Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

Global IP by e-mail

Δημοσίευση από Youli » 18 Ιουν 2005 20:40

:violi: :violi:

Επειδή μου τυχαίνει πολλές φορές καθημερινά, είμαι 100% σίγουρη. Να ξέρεις πως δεν θα πάρεις δεκάρα τσακιστή, να τα ξεχάσεις τα bonus :P

:violi: :violi:

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Global IP by e-mail

Δημοσίευση από KGP » 18 Ιουν 2005 20:45

hmmmm apo sena? ma den tha zitousa etsi kai allios karntia mou.... afou o indefix pou magapaei kai me latreuei kai me echei korona stin kefali tou tin koufia tha mou parei SAAB........tin kolona tou spitiou mou tha gremiso?

vevea an to pigename se topic spam....ksero kapio oreo paidaki pou meso tou server tou estile diafora minimatakia -mechri kai sto radiofono askolithikane me enan apo tous pelates tou- pou sintoma tha psachnei ftino eisitiriaki giati tha ton kalesei i dpa UK opote meta tin ekdikasi apo ekei...tha paro kai ta bonus mou....elpizo omos ochi se michanimata...giati apo oti epsaksa den echei kai poli kalo cashflow.....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης